Po téhle sezoně je to zadostiučinění. A po čem teď volá opavský snajpr?
Jeho odpověď na to, zda je brněnská PUMPA letos pro Opavu neoblíbeným soupeřem, byla lakonická a víceméně dostačující.
„No, dá se to tak říct,” pravil slezský trojkař František Váňa směrem k sérii o bronz, jež začíná dnes večer pod Špilberkem (18:00) prvním duelem, který bude sledován Studiem Basketbal a přenášen i na webu ČT sport Plus.
Františku, už se to začalo ve druhém semifinále naklánět k tomu, že vaším soupeřem budou Pardubice, ale pak se vše zlomilo a vás čeká Brno. V čem jste viděl okolnosti oné třaskavé série?
Zlomilo se to dvěma výhrami Pardubic v Brně, dokázaly získat zpět výhodu domácího prostředí, což jim hrozně pomohlo, a naopak Brno to nějakým způsobem podkoplo. Přijelo domů s vedením 2-0, ale tam mu to nevyšlo, což hodně zamrzí. Pardubice za stavu 0-2 zabojovaly, měly tam šťastněji zvládnuté koncovky a samozřejmě hrálo roli i rozložení minut a herních kvalit, kdy to bylo lepší na straně Pardubic. Těm každý zápas zahrál líp někdo trochu jiný, nebo se někdo jiný chytil, což pro tým bylo skvělé. Kamča Švrdlík byl úžasný a extrémně jim pomohl, naopak Brno už později neukázalo své kvality v té míře, co potřebovalo.
S Brnem jste v sezoně prohráli všechna čtyři utkání, proč vám nesedí?
My jsme u nich odehráli v nadstavbě jeden hodně ošklivý zápas (porážka 102-65), kdy jsme byli nemocní a polámaní, a bylo nás málo. Nedá se na to ale vymlouvat. Zatím jsme na ně prostě nenašli ten správný klíč, ale věřím, že se to teď změní a tu medaili urveme.
Co ukázaly jako hlavní problém dosavadní zápasy?
Úplně se nám v těch utkáních nedařilo střelecky. Taky nám moc nevoněla jejich tvrdá obrana, kdy nás nepouštěli do našich pozic. Je to mladý a rychlý tým a někdy jsme měli problém ho zastavit. Doufám proto, že teď už se nedaří.
Ani jednou jste se v útoku nepřehoupli přes 85 bodů, v nadstavbě to bylo jen 65 a 66. Kde byl zakopaný pes?
No, nedaří se nám na ně. Netrefili jsme se moc, a když už jsme střely nějaké měli, nebyly moc volné. Brněnská obrana je opravdu na špici ligy, včetně skautingu, kdy mají přečtené skoro všechny naše akce. Hrálo jim tak do karet, že věděli, co budeme dělat, a dokázali odstřihnout momenty, kdy jsme se mohli dostat na nějakou vlnu, což nám nesedělo.
Vzrůstá pak důležitost individualit, schopných zahrát něco samostatně, takříkajíc mimo systém, a překvapit tak protivníka?
Dá se to říct. Možná by chtělo z naší strany hrát víc vyčůraně, což Opava dřív velmi dobře uměla. Uvidíme, jak se to dnes bude dařit.
Může být vaše výhoda ve zklamaní soupeře po semifinále? Vy jste naopak po dvou čtvrtfinále motivovaní získat medaili, a to včetně nového head coache Zacha.
Já věřím, že to nějakou roli hrát bude, přece jen semifinále pro Brno bylo dlouhé a plné emocí a zvratů a určitě to pro něj musí být obrovské zklamání. Věřím, že to může svou roli sehrát. My jsme teď odpočatí, měli jsme dvanáct dní na přípravu a po naší strastiplné sezoně je série o medaili docela zadostiučiněním. My si pro ni určitě chceme jít a budeme hladoví.
Co rozhodne?
Doufám, že tam bude nějaké to štěstíčko a bude se dařit v útoku. Hlavní ale bude obrana. Musíme zastavit Olisona, Jelínka a další stěžejní hráče plus si pohlídat doskok, kdy na útočný chodí Brno velmi dravě. A nesmíme se podělat z jeho obrany.
Už si defenzivní specialista Jakub Slavík brousí boty na Davida Jelínka?
Věřím, že ano, že to bude velký match-up (dvojice, která se brání) a že se do něj zahryzne a k ničemu ho nepustí.
Hraje se jen na dva vítězné zápasy. Je to tedy tak, že není žádný prostor pro ani slabší chvilku, nebo úsek?
Ano, určitě. A vzrůstá i výhoda domácího prostředí a v tomhle ohledu to může být ještě zajímavější. Nesmíme polevit ani na vteřinu a hrát koncentrovaně celých 80 minut (v prvních dvou utkáních) a musíme zaútočit hned na úvod v Brně. Vyhrát tam by bylo super. Jednak bysme chtěli hrát jen dva zápasy a oba vítězné, a vyhrát ten první v téhle sérii bude velice důležité.









