Sehnal epickým představením možná zatáhl nymburskou oponu

Jen výjimečně se stává, aby se nymburský tým transformoval do show jednoho muže. Navíc ještě ve finálové sérii. Když se ale tentokrát nedařilo poločas nastartovat ani super oporu Jaromíra Bohačíka, vzal obhájce trofeje na ramena a velkolepým způsobem jej jako HRDINA dovedl k přetěžce vydřenému triumfu (80-74), který byl proti skvěle hrajícím Pardubicím na vážkách až do poslední minuty.

Pokud tohle bylo představení, kterým se Polabané navždy rozloučili se svým nymburským zázemím, pak si ho Ondřej Sehnal bude pamatovat hodně dlouho. Ve druhé finálové bitvě spoustou malých i velkých kousků bohatě ilustroval, v jak velkého hráče vyspěl. Celkem zapsal 26 bodů, 5 doskoků, 4 asistence a 7 získaných faulů. Jediným dalším dvojciferou Nymburka (bez Hrubana, Perkinse) byl křídelník Bohačík, který všech 10 bodů zaknihoval ve druhé půli. Za podruhé poražené hosty opět i přes 7 ztrát řádil Bonham (19), následován Švrdlíkem (13), Kovářem a Bryantem (po 12). Domácím v háječné kulise 1220 fanoušků patřily trojky (33/11 - 23/6), hostům body zpod koše (24-40).

První poločas nabídl v opět napěchované nymburské hale nefalšovanou play-off řežbu (31-32), kde se za každý koš i bod platilo zlatem. V útoku většinou se zakončovací marností se potýkající domácí sesměrovali do obruče jen 9 z 36 pokusů z pole, kdy pouze 4 byly dvoubodové. A na pět trefených trojek vypotřebili dokonce 22 nábojů, takže s osmi body z 13 házených šestek (stejný počet házeli hosté, proměnili 10) zaúčtovali pouhých 31 bodů, když kromě motoru spousty akcí Sehnala (10) a v úvodu druhé čtvrtiny aktivního Rylicha nikdo nedal víc než 3 body.

Beksa zahájila duel s pivotem Keyem na lavičce (do půle odehrál neviditelných sedm minut) a také s rychlými dvěma fauly lídra Bonhama, který stejně jako Bryant měl ještě těžší práci se prosadit k solidní střele či nájezdu než v prvním duelu. Jenže ani domácím to dlouho moc nepadalo a ke koši se dostávali jen ztěžka, navíc jejich podkošoví muži se z prostoru pod obručí téměř nezvládali prosadit, a pokud by tým nezachraňovaly trojky a další z celkem 13 bodů z 15 útočných doskoků (hosté jen 4), nedostali by se ani na 30 bodů.  

Celkově měli obhájci vydařenější jen úsek čtyř a půl minuty na přelomu prvních dvou čtvrtin, kdy nejprve před koncem té úvodní dvě trojky Sehnala a jedna Shumatea nakoply obrat ze 7-11 na 18-11, aby křídelník Rylich z brejku, šestek a trojky ze třetí šance slepil prvních sedm bodů týmu na startu druhého dějství. V tomhle úseku byli domácí všude dřív, míč létal z ruky do ruky tryskovou rychlostí a hosté přestávali stíhat.

Jenže pak jako když utne, domácím se vše zadrhlo, útok zpomalil a nikdo se nemohl trefit odnikud. A Beksa zpřísněnou obranou začala získávat míče, sedm bodů v řadě nasázel oživlý Bonham, dlouzí hráči včetně ultraveterána Švrdlíka najížděli kolem nymburských obránců až do koše a i po druhém timeoutu Nymburka následovala jeho ztráta v útoku. Závěr poločasu tak patřil ex-nymburskému power forwardu Kovářovi, který jej za ovací početného pardubického kotle zavřel pěti body na vedení 31-32, přičemž jeho tým tu v počtu souhrných bodů zpod koše a šestek vedl 16-26.

Třetí čtvrtinu otevřel podle očekávání za domácí trojkou Bohačík, ale pak už se se svými druhy hlavně tlačil do koše. Beksu tu udržel ve hře úvodními sedmi body týmu Švrdlík a na hlavní scéně tak potvrzoval svou nestárnoucí formu ze semifinále. Domácí se poté se dvěma rozehrávači na vlně dvou ztrát hostů, kdy o druhou se postaral ziskem a brejkovým zakončením Sehnal, prodrali za burácení svých věrných na 53-45, aby po timeoutu Beksy Bonham těžkou trojkou přes obranu na 53-50 vynutil pro změnu oddech domácího týmu. A hosté nezpomalovali ani dál, proto Nymburk musel být rád za třetí trojku svého jediného dvojcifery Sehnala, který už po 30 minutách měl na kontě 19 bodů a udržel tak týmu těsné vedení (60-57).

Pro domácí nastala kritická situace 7:20 do konce, kdy inkasoval svůj čtvrtý faul Bohačík. Hosté se tu zdáli přebírat fyzické a kondiční otěže utkání, opakovaně skórovali z druhé i třetí šance, uměli chytrou a trpělivou hrou do konce útoků najít své dlouhány pod košem a dál se drželi natěsno i po nymburských obloukových trefách. Když 100 sekund do konce Bohačík šťastnou trojkou o desku poslal skore na 74-71, Tůma oplatil stejnou mincí po útočném doskoku. Sehnal pak dvojkou vrátil vedení domácím, aby se pardubický guard Bryant, bráněn Bohačíkem, udribloval pod košem a Shumate dvěma šestkami zvýšil 15 sekund do konce na 4 body. A další ztráty hostů už jen stvrdily nymburskou výhru.

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Především je třeba říci, že takové vyrovnané zápasy jsou důležité pro český basketbal. Byla to velká bitva a musím pochválit hráče, protože to oni to vyhráli. Na konci předvedli velké akce. Přitom jsme nehráli tak dobře. Málo jsme pohybovali míčem, nebyl tam takový pohyb, ale hráči to vzali na sebe. Martin Kříž tam dal důležitou trojku, JT Shumate koš po doskoku, Jarda Bohačík tam měl velké akce a pak Ondra Sehnal hrál velký zápas. Mohli jsme ale rozhodnout dříve. Bohužel vždy, když odskočíme na deset bodů, tak ztratíme koncentraci. To musíme zlepšit. Dnes se ukázalo, že vyhrát není nikdy snadné. Je třeba to odpracovat. Lidé trochu podceňují tu nymburskou dynastii, protože takto vyhrávat rozhodně není snadné. Musíte se vyrovnat s tlakem, který tu na výsledky je. Je třeba vždy najít cestu k vítězství. A když hrajete proti dobrému a bojovnému týmu, jako jsou Pardubice, tak je třeba si to vítězství zasloužit. Teď přijdou nějaké opravy ve hře, hlavní ale bude, aby hráči dobře zregenerovali. Oba týmy mají na odpočinek o den více než je v play off běžné, tak je třeba ho dobře využít. Hráči dnes ukázali emoce, které ukazovali i v jiných zápasech v sezoně, kdy to bylo hodně vyrovnané. Naši veteráni vědí, co je třeba. Emoce, duch. S tímhle rozhodně nemáme problém. Vím, jaké tu mám hráče a čeho jsou schopni. Jen musíme v těch venkovních zápasech hrát ještě lepší basketbal. Dnes nám opět pomohli fanoušci. Bylo hezké vidět plnou halu, která žene hráče za vítězstvím. Věřím, že jsme se jim nasazením odvděčili.”

Jan Šotnar (trenér BK KVIS Pardubice): „Tak dnes mě prohra mrzí víc než včera. Včera to bylo o osm bodů, ale myslím si, že jsme zaslouženě prohráli. Dneska to bylo o šest bodů. Podobný výsledek, ale myslím si, že dneska jsme si zasloužili vyhrát, takže dneska to mrzí víc. Hráli jsme o hodně lépe než včera. Ale zase jako v těch předchozích zápasech jsme nezvládli v koncovce udělat nějaký správný rozhodnutí. Pro nás všechny to je první finále. Kamil teda zažil v Prostějově, ale už je to hodně dávno. Jakub Tůma a Luboš Kovář sice finále hráli, ale úplně v jiných rolích než tady. Takže jako jsou to pro nás první zkušenosti. Bohužel jsou vykoupeny takto bolestně, protože dneska si myslím, že jsme fakt opravdu hráli dobře. Doma musíme i kvůli našim fanouškům takhle nastoupit a chtít vyhrát. Teď máme tři dny na to se trošku vzpamatovat. Ta prohra nás bude samozřejmě bolet, ale minimálně pro naše fanoušky za tu celou sezonu chceme určitě doma minimálně jednou zvítězit. Pokusíme se dvakrát. A pokud budeme hrát jako dneska, tak si myslím, že na to určitě máme.”

Autor: Redakce NBL
Reklama
Idnes Premium kampaň