Trojkobijci zpod Špilberku za velení Olisona dovršili veleobrat z 1-3!
Ačkoli se za stavu 1-3 ve čtvrtfinálové sérii zdáli být na ručník, stejně jako v 21bodové díře před půlkou šestého zápasu v Děčíně, ze všeho se Brňané dokázali vykopat a stejně jako loni v rozhodné sedmé bitvě (semifinále) složili Válečníky na domácí půdě (98-78), aby mohli oslavit postup. Jen letos je to zatím teprve postup do semifinále, kde je čekají Pardubice.
Pro ARMEX, který se s Brnem utkal už třetí play-off v řadě, je tohle hodně hořká pilulka ke spolknutí. Ač před sérií nebyl favoritem, postupně se stále zlepšoval a jako šestka měl trojku na lopatě. Do ohnivé pece ji ale už nehodil a sezona pro něj končí na šestém místě.
Lídrem vítězné PUMPY (stále bez Křivánka a Rychteckého) byl opět guard Olison, který vysázel 21 bodů s 8 asistencemi a sérii ukončil s průměrem 19,3 bodu. Obručí dnes tento HRDINA utkání prohnal 6 trojek ze 7 pokusů a byl hlavním zdrojem obloukové převahy svého týmu (35/15 - 26/6), který měl o parník lepší i celkovou střelbu z pole (v procentech 50-31), doskok (52-39) a produkci laviček (38-12). Olisonovi sekundovali Jelínek (14), lepšící se Kalu (13+8 doskoků) a Kejval (11+7 doskoků). Za méně ztrácející hosty (16-7) odporovali Dawes (24), Štěrba (16+9 doskoků), Edwards (13+7 doskoků) a Pomikálek (10).
Sedmý duel sledovala největší brněnská návštěva této sezony (2088), která bere průběžně šesté místo v rámci celé sezony Maxa NBL.
Brňané v úvodní čtvrtině zaskočili hosty z trojkoviště, kde zejména třikrát úsěšný rohový střelec Šimon Svoboda udělal soupeři velkou čáru přes rozpočet. Jeho tým po pěti trojkách a výrazné aktivitě na útočném doskoku (8 bodů z druhých šancí v první čtvrtce) po osmi minutách vygeneroval trhák 24-12. Obloukovou bilancí 12/6 (hosté 7/3) i převahou deseti míčů na doskoku nastavil ráz celého zápasu a Děčín musel být rád za šťastnou trojku o desku Dawese s klaksonem úvodní čtvrtiny (na 27-18) i za limitaci ztrát.
I ve druhém dějství domácí těžili z druhých šancí, a když Olison za faul na oblouku třemi šestkami a Jelínek další trojkou ztrestali severskou zónu, vedli pumpaři už 35-21. Pak je však několik laciných ztrát opor, volba těžkých střeleckých pozic a neodstavení na doskoku vrátilo o dva kroky zpět, což bleskově do útoku přecházejícím Válečníkům umožnilo snížit na 37-31, i díky podkošové prezenci veterána Šturanoviče a šikovným akcím rozehrávače Feštra. Ještě blíž se tu ale do koše mocně směřující Děčín neprobil kvůli míjeným šestkám.
V závěru půle pak domácí pěti body nakopl nečekaný muž Stráněl a poločas zavřel veletěžkou trojkou z odskoku Olison na 51-40. Na straně jeho týmu tu byla procenta z pole (47-35), trojky (18/9 - 12/4), doskoky (28-19) i body z druhých šancí (13-6). Děčín skoro polovinou bodů držel nad vodou Dawes (17+3 asistence) stejně jako 8 bodů z brejků, 15 brněnských faulů a také krocení ztrát (9-5).
Třetí část začal třetím (a už druhým útočným) faulem druhý klíčový muž Děčína v sérii Edwards, který se víc nastartoval až během druhé půle, aby jej už po 23 minutách ještě „trumfl” vyfaulováním domácí forward Svoboda. Brňané ale pořád měli na oblouku Olisona, který s Jelínkem a Farským udržovali náskok na úrovni deseti bodů, a parádní alley-oop dunk na trase Půlpán - Kalu už dal domácím ve 30. minutě 16bodové vedení za trvající převahy z pole, na doskoku a především v trojkách (13-5). A v poslední desítce pumpaři svou střeleckou dominanci nadále potvrzovali, když sílu na další průniky obranou už neměl ani děčínský expres Dawes.
David Jelínek (křídlo PUMPA Basket Brno): „Jsem rád, že jsme vyhráli a dokázali celou sérii otočit. Velké poděkování patří fanouškům, kteří nás dnes přišli podpořit. Atmosféra byla fantastická.”
Tomáš Pomikálek (forward BK ARMEX ENERGY Děčín): „Chyba nevznikla v dnešním zápase. Za vedení 3-1 jsme získali výhodu domácího prostředí a neměli jsme dopustit, aby k tomuto utkání vůbec došlo. V pátém zápase na nás byla vidět nervozita a v šestém jsme neudrželi dvacetibodové vedení.”









