Brno ve čtvrtfinále na Děčín, Ústí na Opavu, Písek do předkola

Dlouhodobá část sezony Maxa NBL je po sobotním 14. kole A1 minulostí a je tak rozhodnuto o prvních dvou čtvrtfinálových dvojicích. Opava si díky vítězství doma nad Ostravou (100-68) a souběžné porážce Písku v Pardubicích (100-95) zajistila pátou pozici a tím i čtvrtfinále s Ústím. Děčín po domácím skolení ústeckého rivala (85-80) půjde z šesté příčky na třetí Brno a do předkola play-off proti USK Praha tak nakonec musí sedmí Sršni. V posledním sobotním duelu vedoucí Nymburk jasně zvítězil na půdě třetího Brna 79-106.  

Sršni míří do předkola na Sovy

Nadále multioslabení Sršni se na palubovce druhých a kompletních Pardubic vzepjali k velkému výkonu a až téměř do konce je mačkali ke zdi, favorit ale koncovku zvládl lépe a vítězstvím 100-95 odsoudil soupeře k sedmému místu a tím i k předkolu play-off proti USK Praha. Písek dopadl nejhůř v minitabulce tří celků (s Opavou a Děčínem) se shodnou bilancí 18-18.

Beksu vedli Bryant (31, trojky 10/5, TH 10/10), Key (20+9 doskoků) a Bonham (10+8 asistencí), Písek (bez Martina Svobody, Týmla, Šurého, Zvolánka) sytili Karlovský (24), nová posila ze Slavie Ježek (14), Josef Svoboda, Fait (po 13), Sýkora (11+12 asistencí a 7 doskoků) a Šlechta (10). Pro vítěze hovořily trojky (10-8), šestky (32-25), ztráty (14-23) i o 16 vyšší počet střel, který kompenzoval horší úspěšnost z pole (v procentech 38-52).

Prvních 24 minut naprosto vyrovnaný duel pro sebe domácí začali naklánět během druhé části třetí čtvrtiny, kdy si zpod koše vypracovali desetibodový náskok. Karlovský se Sýkorou a Josefem Svobodou ale v poslední čtvrtině dokázali skore otočit a až tři velké trojky Bryanta pak daly Bekse výhru.

Jan Šotnar (trenér BK KVIS Pardubice): „Do posledního utkání nadstavby jsme chtěli vstoupit tak, že zvítězíme a budeme mít dobrý pocit před play-off. Byli jsme trochu strnulí, Písek hrál velmi dobře - hrál o hodně. V závěru jsme ukázali vnitřní sílu, zápas jsme otočili a vyhráli. Vítězství je dobré, ale místy to samozřejmě skřípalo, zápasová pauza dneska byla znát. Myslím, že celá dosavadní část sezony byla opravdu výborná. Vyhnuli jsme se nějakým delším krizím, máme jednu z nejlepších bilancí, co Pardubice v historii základních částí měly. Myslím také, že jsme to zvládli s dobrým basketbalem a můžeme být spokojení. Ted ale samozřejmě přichází to hlavní, a to je play-off. Víme, že ve čtvrtfinále dostaneme jednoho ze tří kvalitních soupeřů. Na něj se musíme připravit a hrát ještě lepší basketbal, než jsme hráli dnes.”

Jan Čech (trenér Sršni Photomate Písek): „Utkání se mi nebude hodnotit špatně, v okleštěné sestavě jsme předvedli skvělý výkon. Bojovali jsme do poslední minuty, já klukům asi nemám co vytknout. Když jsme se dostali do vedení o 2 body, tak jsme zahodili nějaké šestky a Joe Bryant ukázal, proč po zásluze bude MVP letošní sezony. Já jsem v Písku asi 13 let a nikdy jsem na té cestě, kdy jsme se dostali až sem, nedostal nic zadarmo. Všechno jsem si musel vydřít a letošní sezonu se nám smůla lepí na paty, dostáváme jednu ránu za druhou. Ale je to výzva a já teď musím za 72 hodin připravit tým na předkolo play-off. Dnešní zápas hážu rychle za hlavu, a dokud já jsem na lavičce, nevzdáme se. Uděláme všechno pro to, abychom se za 10 dní viděli znovu.”

Slezané berou pátou příčku. Jdou na Ústí

Opava si doma v derby s oslabenou Novou hutí (bez Greera a Colea) splnila úkol přesvědčivým vítězstvím 100-68 a díky pardubické výhře nad Pískem si zabrala pátou příčku, z níž půjde ve čtvrtfinále na čtvrté Ústí. Při shodném počtu výher i porážek s Pískem a Děčínem měla nejlepší bilanci v minitabulce těchto tří týmů.

Proti Ostravě Opavany (bez Kouřila) před 1920 fanoušky ohromně potáhl pivot Brown (31+8 doskoků), jemuž sekundovali Person (14), Šiřina (12+6 asistencí), Kavan (11) a Gray (10+7 asistencí). Za NH se nejvíc činil Palyza (24+8 doskoků, TH 10/9), za nímž následovali Michal Svoboda a Pavel Novák (po 11). Z pole dominující domácí (v procentech 48-28) rozbili hosty především zpod koše (42-18) a navíc i méně ztráceli (11-19).

Ostravané zůstávali ve hře prvních 18 minut, do stavu 39-37. Šiřina s Personem ale ještě do půle udeřili třemi trojkami, utrhli tak domácí, které už tady nesl 23 body na ramenou Brown, na 48-39, přičemž Opava měla téměř 20 procent náskoku z pole. Brzy po začátku třetího dějství se už z trojek a útočných doskoků odpoutala za přibývajících ztrát na 23 bodů a dál nebylo co řešit.

David Zach (kouč BK Opava): „Je potřeba si dát další sen, ale zároveň zůstat pokorní. Byl to pro nás strašně těžký úkol, který jsme neměli úplně ve svých rukou, takže děkujeme do Pardubic, že zvládly zápas s Pískem – bez toho bychom na pátém místě nebyli. My jsme ten svůj díl splnili – vyhráli jsme v Děčíně a doma s Ostravou, takže jdeme dál. Byly to dva důležité kroky a teď nás čeká další, a tím je play-off. S Ústím máme v této sezoně svou historii a myslím, že to bude zajímavá série. Nejdeme do toho v roli outsidera – očekávám minimálně vyrovnaný souboj a těšíme se na to.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Neřekl bych, že to dnes bylo jednoznačné vítězství Opavy. Myslím, že v prvním poločase jsme zdatně bojovali a myslím, že si k tomu měl David Zach v šatně co říct. Rozhodly tři trojky, kdy jsme domácí dostali do časové tísně, ale oni je i přes obtížnost proměnili, zatímco my jsme naopak netrefili. První poločas měl parametry, jaké jsme chtěli – vstoupili jsme do něj s energií, dobře jsme bránili. Co nám ale vzalo vítr z plachet, bylo zranění prvního rozehrávače, který dodával týmu energii. Měli jsme na tom postavenou hru a najednou to byla další rána. K tomu se přidala další zranění, potom vypadl i Pavel Novák a už nebylo moc kde brát. Ano, nějakým způsobem jsme to dohrávali, ale Opava začala trefovat střely a pro nás to bylo čím dál těžší. Dostali jsme se pod tlak a nechci říct, že bychom to vzdali, ale v hlavách už jsme neměli nastavení, které jsme drželi v prvním poločase. I když jsme vyhráli na doskoku, v druhém poločase nás Opava přejela – navíc ji hnala dopředu domácí hala.”

Lídr dobyl Špilberk trojkami

Obhájce trofeje udeřil v Brně už drtivou úvodní čtvrtinou (20-35), třetí celek tabulky spláchl 79-106 a dlouhodobou část tak završil se čtyřmi porážkami. Brno už mělo jistou třetí pozici, z níž půjde ve čtvrtfinále na šestý Děčín.

Nymburk dvojciferně tlačili Hruban (23), Matěj Svoboda (14), Böhm (13), Sehnal (12+12 asistencí) a Filipovič (11+9 asistencí). Hosté byli jasně lepší z pole (v procentech 38-50) a ještě víc ve frekvenci přesných trojek (29/6 - 37/17). Za domácí  (bez Rychteckého) korigovali Stráněl (13+7 doskoků), Kejval (12+8 doskoků), Jelínek a Viktor Ivánek (po 10).

Polabané už s uzdraveným pivotem Santosem-Silvou za první čtvrtinu vysázeli 7 ze svých 8 poločasových trojek (z celkem 16 pokusů), skórovali z druhých šancí a domácí obrana nevěděla, kam dřív skočit. Po 12 minutách Brňané ztráceli už 20-40, do půle zvládli jedinou trojku ze 14 pokusů a už dlouho před koncem druhé čtvrtiny tak zápas začal mířit k jednoznačné výhře hostů.

Viktor Ivánek (forward PUMPA Basket Brno): „Nymburk je na jiné úrovni. Chtěli jsme do toho dát maximum, abychom se dobře naladili na play-off, což se z části povedlo, ale pořád tam jsou nějaké chyby.”

Vojtěch Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Dnes jsme měli dobrou energii. Na začátku nám padaly střely, zatímco Brnu ne, takže rozdíl se rychle navýšil. To nás uklidnilo a hlavně jsme dokázali proměňovat šance. Využili jsme chyby, které nám Brno nabídlo, takže z naší strany dobrý zápas.”

Děčín po obratu ve čtvrté z minus 9 v derby končí šestý

Válečníci, kteří do soboty padli v šesti ze sedmi posledních zápasů, se doma ve čtvrté čtvrtině severního derby vyhecovali k velkému obratu z devítibodové jámy a triumfem 85-80 si zajistili šestou pozici po nadstavbě, z níž půjdou ve čtvrtfinále na třetí Brno. Děčín byl v minitabulce tří celků se shodnou bilancí (s Opavou a Pískem) druhý nejlepší a vyhnul se tak zrádnému předkolu play-off.

SLUNETA, která měla už jisté čtvrté místo, se ve čtvrtfinále utká s pátou Opavou.

ARMEX (bez Slowiaka, Žižky) v klíčovém duelu sezony před 1012 fanoušky obrovsky potáhl rozehrávač Dawes (34, trojky 15/6). Za Ústí (bez Potočka, Žikly) odporovali Nicholas Johnson (14), Davidson (13), Kimani Lawrence (12), Pecháček (11+10 doskoků) a Vyoral (11). Děčínu patřily doskoky (51-42), trojky (11-8) i šestky (20-16).

Po prvních 13 vyrovnaných minutách se začali mírně odpoutávat z pole přesnější hosté a domácí tým musel být do půle hodně rád za 24 bodů Dawese, který v úvodu utkání stihl dát dokonce 14 bodů v řadě. Ve třetí i v úvodu čtvrté čtvrtiny byli hosté stále mírně vpředu, když však vedli osm minut do konce o devět, domácí pak zpod koše i z trojek otočili až na plus pět bodů, a i když Pandy se ještě necelou minutu do konce držely na dvou bodech, trojka krále utkání Dawese už rozpoutala karneval děčínského veselí.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX ENERGY Děčín): „My jsme potřebovali vyhrát jakékoli utkání, protože to, co jsme udělali těsně před play-off, je hodně nezvyklé. Ale věřím, že dnešní vítězství nám obrovsky pomůže. Měli jsme jednadvacet útočných doskoků, urvali jsme jednadvacetkrát druhou nebo i třetí šanci, a pokud toto budeme předvádět dál, můžeme hrát s kýmkoli. Zápas se samozřejmě hodnotí dobře, ale pro nás se toho moc nemění. Musíme se připravit na play-off.”

Jakub Gabriel (asistent SLUNETA Ústí): „Pro nás to bylo trochu nešťastné derby, nicméně na Děčínu bylo vidět, že do toho šel od začátku naplno. Potřeboval vyhrát, aby se mohl dostat přímo do play-off. Čísla na konci zápasu, především pak děčínských dvacet jedna útočných doskoků, hovoří za vše. Na konci duelu byl na hřišti už jen jeden tým, Děčín si výhru pohlídal a dostál svému jménu - Válečníci.”

Autor: Redakce NBL
Reklama
Detail článku - Molten