HRDINA Bohačík zavelel k první výhře

Kdo jiný! Už potolikáté zejména v druhé polovině sezony se stal ústředním hybatelem dění ve prospěch svého týmu. A nejinak tomu bylo i v první bitvě Finále Maxa NBL, v níž Jaromír Bohačík v kulise 1200 fanoušků jako top skórer dovedl nymburské obhájce trofeje na domácí půdě k úvodní výhře nad Pardubicemi (81-73), pro něž to byl premiérový finálový duel v dějinách samostatné české ligy.

Bohačík za svých 32 minut sklidil 18 bodů, 5 asistencí, 5 doskoků, 7 vynucených faulů a 2 zisky, za což byl jmenován HRDINOU utkání a do tabulky zapsal už svůj osmý POWER bod. Tuctem bodů jej v dresu domácích (bez Hrubana, Perkinse) doplnil Kříž a jedenácti Matěj Svoboda. Za hosty odporovali Bonham (23+8 doskoků a 4 zisky), Bryant a Lukeš (po 11). Vítězové si nejvíc pomohli trestnými hody (26/20 - 14/10), body z brejků (16-5) a menším počtem ztrát (14-17, z toho ve druhé půli 4-7).

Domácí tým po třináctidenní pauze jevil v úvodní čtvrtině se sedmi většinou lacinými a lehkovážnými ztrátami očekávané známky nerozehranosti, ale hosté, kteří sami přišli o šest míčů, to dokázali potrestat jen 16 body při 31procentní úspěšnosti z pole. Hned od startu v jejich dresu úderničil jen Bonham, který v první desítce vykázal trojky 4/3. Nymburk v úvodním dějství nevyužil ani svou převahu na útočném doskoku, a tak vedl 18-16 hlavně díky jedenácti procentům náskoku v palbě z pole.

Úvod druhé části patřil zaktivované Bekse, která využila několika oken v nymburské obraně a nájezdy Bryanta i dvěma trojkami odskočila za dvě minuty do sedmibodového trháku. Polabané po timeoutu přitlačili v obraně, dokázali zůstat na nohou i před míčovým eskamotérem Bonhamem a i přesto mít po šesti minutách jediný faul proti šesti pardubickým. Přitopili i na útočném doskoku, Bohačík s Filipovičem dvěma trojkami a baterií šestek po 17 minutách vyrovnali a domácí postupně vyskákali do až osmibodvého vedení. Po oboustranně 10ztrátovém poločase (41-35) byl zásadní rozdíl v počtu faulů (8-14) a úspěšných šestkách (15/10 - 4/3), přičemž hostům jen pěti body přispěla lavička.

Nymburk měl tradičně hromový nástup do druhé půle a kouč hostů Šotnar si bral timeout už po 47 sekundách. Jeho tým ale soupeře nepustil dál než na 11 bodů, navíc zpřísnil obranu, narušoval domácím už vývoz míče a po třech trojkách přirazil na 50-48, když fauly tentokrát výrazně rychleji přibývaly domácím.

To už se ale „rozzlobil” klíčový muž domácí sestavy Bohačík, který naznal, že se v zápase láme chleba a asistencí na trojku Shumatea, ubráněním pivota Keyho pod košem, kdy od něj navíc získal dvě šestky, i následnou trojkou (po níž měl už všech svých 18 bodů) utrhl pro Nymburk 11bodový náskok, který do konce čtvrtiny z šestek po videu ještě navýšil o dva body Sehnal, jehož tým tu měl už o 11 bodů víc z trestné linie.

Ve čtvrté části se čaroděj Bonham pouštěl do již hodně složitých misí a Beksa v úvodu nabrala až 15bodové manko, které už se pro zbylé minuty utkání ukázalo jako osudové.

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Čekali jsme těžké utkání, protože Pardubice celou sezonu ukazovaly, že jsou dobrý tým. A my jsme byli zase trochu z tempa. Mluvili jsme o tom, že je třeba to překonat a vždy se soustředit po chybě na další akci. Tušili jsme, že nebudeme hrát ideálně. Ale hlavní je, že jsme z toho udělali vítězství. Zítra je nový zápas, který zase bude mít svůj příběh. Bonhama respektuji, má hezkou střelu a já jsem naštvaný, že jsme na něm nebyli dostatečně dobří. Musíme mu střelu více znepříjemnit. Zítra to opět bude stresující pro oba týmy. Musíme bojovaat jako dnes, dát do toho emoce. A věřím, že nám opět přijdou pomoci fanoušci. Dnes vytvořili skvělou atmosféru. Myslím, že to hráčům hodně pomohlo. Zvláště ve chvíli, kdy se Pardubice v první půli dostávaly do vedení. Je hezké, když přijde fandit tolik lidí. Děkuji jim. Snad to bude zítra stejné.”

Jan Šotnar (trenér BK KVIS Pardubice): „Myslím, že jsme se trošku ze začátku báli. Nymburk je malinko jinačí level než Brno a Písek a my jsme si chvilku zvykali na trošičku vyšší úroveň basketu. Pak si myslím, že jsme se Nymburku víceméně vyrovnali, ale my jsme dneska neměli úplně svůj den. Takže si myslím, že rozhodl ten začátek, kdy my jsme mohli využít pauzy Nymburka, a bohužel jsme ji úplně nevyužili, jak jsme chtěli. Na videu se podíváme na spoustu věcí, rozebereme to, upravíme náš herní plán a musíme zase makat jako dneska. Já si myslím, že jsme to odmakali. Bohužel nám nějaký věci nevyšly. Trey Bonham hraje výborně jako celé play-off, ale my potřebujeme trošičku lepší a týmovější pojetí v útoku. A to není tím, že by kluci byli sobečtí, ale Nymburk nás svojí obranou k tomu malinko donutil. My se musíme na to připravit zítra trochu lépe a upravit to. Bohužel to nebyl úplně náš den, a pokud chceme porazit Nymburk, tak my prostě musíme zahrát jeden z našich nejlepších výkonů, co můžeme zahrát.”

Autor: Redakce NBL
Reklama
Idnes Premium kampaň