Kolo dramatických koncovek a velká trojka Švece
Žhavý středeční večer bavil řadou až do finiše vyrovnaných duelů. V 10. kole A1 Beksa doma skolila Opavu 79-75, Brno dobylo Děčín 77-81 a Ústí Písek 84-91, aby po třech smutcích konečně zažil ligovou radost i Nymburk, který doma deklasoval Ostravu 118-75 hlavně díky 20 trojkám.
V 9. dějství A2 rozhodl trojkou dramatické pražské derby na Královce dirigent hostů z USK Ondřej Švec (83-85) a Olomoucko doma nezaváhalo s Hradcem Králové (86-77).
Velké trio vedlo Hanáky
Olomoucko i při absenci potrestaného Andreho získalo doma povinnou výhru nad posledním Hradcem Králové (86-77) a spolu s USK se odloučilo na čele skupiny A2 na dvě vítězství jedenácté Slavii. Potáhlo jej trio Filewich (21+10 doskoků), Nelson (18), Autrey (17+9 doskoků a 7 asistencí na 7 ztrát). Za hosty odpovídali Chatman (21), Roub (17+8 doskoků) a Synáček (13). Z pole o parník lepší domácí (v procentech 57-43) dali víc bodů zpod koše (54-48) a díky přesnosti palby ustáli i o 13 nižší počet střel.
Celou první půli si Hanáci drželi drobné vedení, aby hned v úvodu třetí čtvrtiny unikli na 13 bodů rozdílu, z nějž už pak vyžili až do cílové rovinky.
Matěj Musil (kouč BK Olomoucko): „Vítězství hodně bolelo. Neviděli jsme žádný hebký basket, ale výhra se počítá a máme radost, že jsme to urvali. Opět jsme měli problémy s konzistentností naší hry. Pokaždé na chvilku vypadneme, pořád na tom pracujeme. Uvidíme, ješti to vyjde na postup do předkola, v každém případě pro to uděláme maximum.”
David Škranc (forward BK GAPA Hradec Králové): „Zápas jsme nezačali špatně, bylo to úplně otevřené utkání. Podobně jako v předchozích kolech jsme vedli, hráli týmově. Ve druhém poločase jsme začali hrát úplně jinak. Nevím, proč to tak je. Ale opakovaně pak taháme za kratší konec. Pořád máme problémy se zdravotním stavem, i když tentokrát už konečně byla rotace širší. Musíme se dát dohromady a připravit se pořádně na baráž.”
Beksa v koncovce zlomila bitvu s Opavou
Pardubice doma díky silnému závěru zvládly enormně vyrovnaný souboj se Slezany (79-75), v němž ani jeden tým nevedl o víc než sedm bodů. Druhá Beksa tak dokázala v nejrychlejším termínu zareagovat na porážku v Brně, když se opřela o Bryanta (22), Keyho (17+10 doskoků) a Kováře (10). Za sdíleně šestou Opavu (bez Kouřila, Vyroubala, Browna), která už reálně může myslet nejvýš na pátou příčku, byli vidět hlavně Gray (14+8 doskoků), Person (14) a Slavík (10+10 doskoků). Domácím patřily trojky (9-6) i nižší počet ztrát (10-16), díky čemuž ustáli i velké manko na doskoku (41-58).
V ukrutně těsné řežbě se domácím ve čtvrté části podařilo díky třem trojkám utéct na sedm bodů (dvě a půl minuty do konce), aby Opava 12 sekund do závěru ještě snížila na bod. Vzápětí ale proměnil Kovář dvě šestky na 78-75, a když Slezan Gray dva trestnohody minul, jedna proměněná šestka Bryanta na plus 4 už domácím stačila k uchvácení výhry.
Jan Šotnar (trenér BK KVIS Pardubice): „Máme vítězství, což je nejdůležitější. Nejenom z hlediska soutěže, protože jsme dnes udělali velký krok k druhému místu, ale i z hlediska naší psychiky. Po repre pauze jsme hráli tři těžké zápasy venku a naposledy v Brně nám to úplně nevyšlo, ačkoliv si myslím, že jsme nehráli tak špatně. Potřebovali jsme se dneska rehabilitovat. Paradoxně jsme zahráli naše nejhorší utkání po reprezentační přestávce, vůbec jsme se nedostali do našeho rytmu - jako bychom byli na domácí palubovce nervózní. Jako už několikrát v této sezoně jsme ale ukázali, že máme dobrého týmového ducha a právě tím jsme to otočili, protože dneska nám to opravdu nešlo. Znovu opakuji: důležité vítězství a jsem za něj velmi rád.”
David Zach (trenér BK Opava): „Mně se to hodnotí hrozně těžko. Dneska jsme si zasloužili vyhrát, šlo o vyrovnaný výkon z obou stran. Samozřejmě gratuluji Pardubicím, zejména Bryantovi, protože dneska předvedl výborný výkon. Pardubice jsou skvělý tým a aby je někdo porazil, musí se sejít víc věcí. Našich 58 doskoků, z toho 21 útočných, to je krásná vizitka. Výsledku je škoda, protože tenhle tým si dneska zasloužil vítězství, ale jdeme dál a věřím, že nám dnešní výhra nebude chybět.”
Mistr se po třech porážkách zahojil na Nové huti
Lídr tabulky na domácí půdě s oslabenou Ostravou (bez Greera, Michala Svobody, Snopka) neponechal už nic náhodě a i bez dua Santos Silva - Hruban spláchl soupeře o dva parníky (118-75), čímž utnul neobvyklou sérii tří porážek a naopak soupeři připsal už osmou prohru v řadě. Jeho tahouny byli Bohačík (21), Rylich (20, trojky 6/5), Matěj Svoboda (19+8 doskoků) a Filipovič (17, trojky 8/5). Za NH výrazněji korigovali jen Palyza s Colem (po 19). Nymburk byl o patro přesnější z pole (v procentech 53-32) a přebil soupeře z brejků (35-13) a zejména z trojek (44/20 - 41/9), když 20 zásahy zaknihoval druhý výkon v celé NBL v této sezoně a pátý nejlepší v lize od roku 1998.
O výhru si řekl už do půle, již ovládl 62-45 zejména zásluhou deseti trojek. Hostům se začal odlučovat od startu druhé čtvrtiny, kdy čtyřmi trojkami získal během čtyř minut rozhodný trhák 47-31 (z 29-27).
Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Začali jsme trochu nervózně kvůli těm předchozím výsledkům, ale postupně jsme chytili rytmus a bylo to v pohodě. Když se hráčům takto daří střelecky, tak je to vždy snadné. Máme hodně dobrých střelců, kteří vědí, že mohou střílet logické střely. A dnes to vycházelo. Snažíme se teď využívat každý možný trénink, protože náš program je opravdu plný. Teď nebyl čas na nějaký opravdový trénink s hrou pět na pět. Proto je třeba dbát na každý detail včetně rozdělování minut a zátěže. Hlavní změna oproti předchozím zápasů ale byla v mentalitě. Když máme hlavy správně nastavené, tak jsme silní a sebevědomí.”
Norbert Kalabiška (asistent NH Ostrava): „Věřili jsme, že jsme schopni tu uhrát lepší výsledek. Něco jsme si na Nymburk chystali, ale tranziční obrana nám dneska nevyšla, což bude asi hlavní důvod tak vysoké porážky. Ale uvidíme po nějaké analýze, co nám dneska chybělo nejvíc. Určitě chyběli dva důležití hráči. Museli jsme rozložit ty minuty, protože v neděli hrajeme další zápas v Písku. Greer je nejrychlejší hráč na rozehrávce u nás a Mike Svoboda jako shooter, který nám chyběl do té rotace. Pro naše mladé hráče to ale byla dobrá zkušenost, i když těžká. Moc takovýchto zápasů nemají proti takovému týmu, který zrovna tento rok postoupil tam, kam postoupil, za což určitě gratulujeme. Takže myslím si, že je to zkušenost a pro ně super. Pro nás samozřejmě ztráta.”
Švec velkou trojkou rozhodl derby. USK s Olomouckem o 2 výhry před Slavií
Rozehrávač hostů Ondřej Švec, který měl do té doby na kontě šest bodů, sesměroval 12 sekund do konce pražského derby do obruče vítěznou trojku USK na 83-85, na niž už slávisté ve svém domácím azylu na Královce nedokázali odpovědět ani při dvou obloukových šancích. Sovy tak i bez důležitého guarda Hendersona stržily v pátém derby sezony třetí úspěch a hlavně sešívaným (spolu s Olomouckem) unikly na čele skupiny A2 na dvě vítězství, což tři kola do konce už má cenu zlata.
USK sytili Wright (20), Montgomery (18+7 doskoků), Vlk (15) a Tainamo (10), přičemž klíčovou statistikou pro jejich tým byly útočné doskoky (6-16) a body z nich (4-19). Za domácí byli vidět Böhm (21+12 doskoků), Clemons, Lufile (po 12), Jones a Mrázek (po 10).
Slávisté se ve čtvrté čtvrtině utkání, v němž ani jeden tým nevedl o víc než sedm bodů, zpod koše vytěžili sedmibodový náskok, který ale rychle přeměnili v obrat na 76-78 Montgomery a Švec díky své první trojce. Noumeros pak z druhé šance poslal minutu do konce Slavii na 83-80, aby po ztrátě jeho týmu snížil Vlk košem s faulem na bod. Neproměnil sice bonusovou šestku, ale Eduardo získal hostům další šanci a tu už zužitkoval Švec.
Matěj Šafařík (guard USK Praha): „Rozhodlo nasazení našeho týmu. Určitě jsme vstoupili do zápasu suprově. Vedli jsme o šest bodů. Bohužel se nám to nepodařilo udržet. Slavie byla agresivní. Vlastně tím se dostala zpátky do zápasu. Potom na nás naskočila po poločase. My jsme ztratili náskok a Slavia šla do vedení. Pak musím uznat, že jsme velice dobře zvládli koncovku. To není naše silná stránka, ale myslím, že tahle se nám povedla. A určitě musím pochválit Ondru Švece a jeho poslední trojku.”
Nenad Miloševič (kouč SK Slavia Praha): „Nejprve gratuluji USK k dnešnímu vítězství. O to to bolí víc – myslím si, že si to vítězství hosté zasloužili. Rozhodující byla jejich bojovnost na začátku zápasu, kdy měli 16 útočných doskoků. To nás nakonec stálo zápas – nedoskočili jsme, dostali jsme z toho opakovaně koše. To jsou malé chyby, hlavně na doskoku. Chápu to, máme mladý tým, kluci bojovali a nemůžu jim to upřít. Ale právě zkušenost na straně USK se projevila v závěru utkání, kdy dokázal zápas otočit ve svůj prospěch. My jsme naopak měli zápas v klidu dohrát – ještě 30 sekund před koncem jsme vedli o tři body, ale udělali jsme dvě fatální chyby. To je ale sport. Nevidím to jako selhání, spíš jako nedostatek zkušeností v klíčových momentech. Zápas jsme si prohráli už v první čtvrtině, kdy jsme si vytvořili ztrátu, která se s námi vezla celý zápas.”
Pandy i po šestém střetu drží dokonalou bilanci s Pískem!
Už úplně zoufalí musí být Sršni z ústeckých Pand. Šetkrát na ně v této sezoně narazili a šestkrát se se zlou potázali. A to jim celkem reálně může hrozit, že stejného soupeře potkají i ve čtvrtfinále. Poslední vzájemný střet nezvládli na domácí půdě, kde padli 84-91 a dělí se nadále o šestou bilanci s Opavou. To pošesté v řadě vítězná SLUNETA ještě posílila své akcie v honu za čtvrtým místem, když zinkasovala už devátý úspěch z 10 posledních utkání, přičemž v nadstavbě zatím podlehla jen v jediném utkání.
Tentokrát ji poháněli Davidson (21, trojky 8/5), Nicholas Johnson (19), Kimani Lawrence (17), Vyoral (12) a Young (10). Byla jasně lepší z pole (v procentech 38-50) a dala víc trojek (9-12), což ji zachránilo při manku z brejků (30-8) a z druhých šancí (13-4), kdy navíc měla v zásobníku i o 16 nižší počet střel z pole. Za oslabené domácí (bez Martina Svobody, Šurého, Jakuba Zvolánka) korigovali Týml (25, TH 10/7), Karlovský (21+7 doskoků, 6 ztrát) a Šlechta (10).
Hosty začal do vedení tlačit už v první části pivot Pecháček, který zpod koše s asistencí trojek kolegů nakopl vedení, jež ve druhém dějství získalo až 13bodovou podobu. Sršni v této sekvenci nabrali osm ztrát, míjeli i zpod koše a jejich boss Týml měl pak plné ruce práce, aby sám 14 body ještě do půle vrátil své muže do hry (42-46). Domácí se v úvodu třetí části krátce dostali i k obratu, ale pak udeřili hosté čtyřmi trojkami (tři Davidson) a opět vedli o devět. A z téhle šlamastiky už se Photomate do konce utkání nevykopal.
Matěj Mach (asistent Sršni Photomate Písek): „V první řadě gratuluji Ústí k vítězství. Úplně nevím, co k tomu říct. Utkání se hrálo ve skvělé atmosféře, hnali nás fanoušci. V první půli padalo hodně bodů a myslím si, že to byla trochu voda na mlýn Ústí, protože dokázalo proměňovat trojky s vysokou úspěšností. Pokud takovému týmu necháme 46 nebo 44 bodů za první poločas, tak ho tím namlsáme. Oni tu individuální kvalitu mají a v koncovce to potvrdili, když trefili několik těžkých střel. A přestože jsme dnes bojovali a nic nevypustili, v průběhu zápasu musel odstoupit Kevin Týml, který hrál fantasticky. Myslím si ale, že jsme se o to porvali. Ústí jsme přeskákali i přeběhali, ale bohužel ani to nestačilo. Jedeme ale dál a o tu první šestku budeme bojovat i nadále.”
Tomáš Reimer (trenér SLUNETA Ústí): „Pro nás je to nesmírně důležitá výhra tady v Písku. Písek v jakékoli sestavě je vždycky nepříjemný soupeř, to jsem říkal už po minulém zápase, který jsme tady odehráli. Musím říct, že dnes jsme možná vyhráli trochu se štěstím, protože domácí víc bojovali, měli víc zakončení, a to je věc, na které musíme do budoucna zapracovat. Nemůžeme se totiž vždy spoléhat jen na dobré procento trojek, které máme. Takže i přes vítězství a dobrou náladu si myslím, že před dalšími zápasy máme ještě hodně co napravovat.”
Kalu s Farským ve finiši setnuli Děčín
Pumpaři svou aktuální formu zpeněžili i v okresu na severu, kde po velebitvě, v níž ani jeden tým nevdl o víc než osm bodů, skolili domácí Děčín (77-81), přitopili pod získání třetí pozice a ulovili pátý triumf ze šesti posledních utkání. To nadále oslabený ARMEX (bez Slowiaka, Grilla, Štěrby a také Alexandera, který byl z týmu uvolněn), jenž padl poosmé z posledních 11 zápasů, už má nyní před sebou vidinu nejvýš páté pozice, z níž by se rýsovalo velké čtvrtfinálové derby o krále severu.
Brňané se v Děčíně opřeli o Cisarika (14+9 doskoků), Farského (11), Křivánka (10+7 doskoků), Kalua a Olisona (po 10). Dali víc trojek (4-6) a sklidili i víc útočných doskoků (8-16) a bodů z nich (9-15). Za domácí odpovídali Edwards (20+8 doskoků), Rand (13+8 doskoků), Šturanovič (13) a Davis (11).
Hosté byli o pár bodíků vpředu prvních 30 minut, aby v úvodu posledního dějství otočily zámořské opory seveřanů na 71-65. Brno si ale z druhých šancí vzalo zpět čtyřbodový náskok, aby Děčín dvě minuty do konce srovnal. Pak ale trefil dvojku Kalu a trojku na 75-80 Farský a na to už úžeji rotující domácí nenašli odpověď.
Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX ENERGY Děčín): „Zápas byl dnes velmi fyzický od začátku až do konce. My jsme se soupeře drželi docela slušně, ve čtvrté čtvrtině jsme dokonce měli momentum utkání na své straně, když jsme šli do vedení o šest bodů. Tam jsme opravdu výborně makali v obraně a je obrovská škoda, že jsme to nedotáhli do vítězného konce. Brnu jsme dovolili moc útočných doskoků, další klíčový faktor byly naše ztráty. V prvním poločase jsme měli jen tři, což je fantastické číslo, ve druhém už ale osm, což je moc proti tak kvalitnímu týmu jako je Brno. Přesto jsem tam dnes viděl zlepšení oproti Ostravě, takže snad jsme na lepší cestě a naše výkony půjdou nahoru. Potřebujeme před play-off přitáhnout diváky do haly.”
Martin Vaněk (trenér PUMPA Basket Brno): „Jsme rádi za vítězství, protože v Děčíně se nevyhrává nikdy jednoduše, ať hraje v jakékoliv sestavě. V šatně jsem říkal, že musíme být lepší o dvacet bodů, abychom vyhráli o pět. Neřekl bych, že jsme dnes byli lepší, Děčín hrál s energií, proměňoval těžké střely a byl na nás dobře připravený. My jsme nehráli s takovou intenzitou. Ve čtvrté čtvrtině to bylo v okamžiku, kdy jsme prohrávali, o jedné, dvou obranách a vrátit se zpět do zápasu. Bylo to o sebevědomí, protože jsme měli trochu smůlu, kdy jsme nedali otevřené střely, dvojtakty nebo nájezdy. Trochu to na nás padlo, ale pak jsme to zlomili a navíc jsme začali lépe bránit, což byl klíč k vítězství.”









