1270, jasná výhra a Oscar v Nymburce

ECHO LIGY MISTRŮ S VOJTĚCHEM HRUBANEM 1270 fanoušků a zaplněné veškeré parkovací plochy, to už v nymburském basketbalovém stánku uvnitř sezony dlouho nepamatují. A sami hráči českého šampiona slavnostní ráz jediného domácího utkání Ligy mistrů hraného v této sezoně v Nymburce nepokazili. Už během druhé čtvrtiny zápas s Rigou, posledním týmem skupiny C, začali kontrolovat a nakonec zvítězili 75-56, čímž vyostřili svou bilanci na 8-2 a za týden vyzvou na Tenerife lídra céčka k souboji o první místo. Zápas ozvláštnila i přítomnost tvůrců basketbalového velkofilmu Zlatý podraz, včetně několika herců, režiséra Radima Špačka a producenta Jaroslava Boučka, kteří přijeli předat „Oscara“ pro filmy ze sportovního prostředí, jejž snímek obdržel nedávno v Miláně, bývalému majiteli nymburského klubu a současnému předsedovi ČBF Miroslavu Janstovi, bez jehož podpory by film nikdy nemohl vzniknout.

Domácí si nebyli jistí v kramflecích jen prvních 5 a půl minuty (do stavu 4-5), kdy nedokázali přetavit ve zlato svou velkou aktivitu na útočném doskoku, a vniveč tak přišla první pětiminutovka nyní už základního rozehrávače Dixona, který se do půle většinou nepouštěl do větších akcí.

Jakmile však Hruban trefil z druhé šance první trojku týmu, a Benda rovněž z útočného doskoku přidal druhou, za vedení 18-12, jinak dosaženého ze samých nájezdů a podkošových zakončení, už se dostavila na ruce českého mistra větší jistota a při nepříliš nebezpečném útoku hostů se postupně dral dopředu.

Nymburk se víc rozjel až s nyní druhým rozehrávačem Bookerem, který zahajoval stejně jako dvoufaulový Kříž druhou čtvrtinu. A i když na míči velmi opatrná Riga dotáhla v úvodu tohoto dějství už i z útočných doskoků na 23-21, zatroubil pak ke kontru trojkou z pravého rohu kapitán Pumprla a s Lotyši se to začalo sypat – stále se nabízející Bohačík trefil už pátou trojku domácích, z brejku skóroval i Dixon, a jakmile Nymburk přešel do zóny, dorazil hosty Dalton další trojkou a Bohačík zpod koše. Za stavu 38-22 po 17 minutách byl zápas zlomen a v úvodu druhé půle domácí z parádního alley-oop dunku jednoruč Hankinse a dvojky po útočném doskoku Bohačíka stvrdili svou převahu odskokem na 20 bodů.

Tým pak sice polevil v ostražitosti a nevzdávající se Riga snížila díky řadě útočných doskoků a nymburských chyb a minel až na 58-52 5:30 do konce, kdy si hrou svého týmu zcela konsternovaný kouč Amiel vzal už svůj poslední třetí timeout. Vzápětí ale nastolil pořádek obr Hankins a fanoušci si mohli užít klidnější závěr.

Nejúdernějšími domácími hráči byli Hankins (14), Hruban (11) a Bohačík (9+8 aistencí a 7 doskoků), tým si nejvíc pomohl zpod koše (38-24), také dal o 2 trojky víc (7-5, ve druhé půli jedinou) a rovněž méně ztrácel (8-12).

„Naše zápasy v soutěži jsou si často podobné – odehrajeme výborně první poločas, děláme si v podstatě, co chceme, a pak soupeř hodně hodně přitvrdí, přestane to být basket, začne to být trochu ragby a v tu chvíli už máme trochu problém udržet si naše tempo a lehkost a soupeř se většinou chytí. Na druhou stranu kromě jednoho zápasu v Řecku jsme to vždycky dokázali dotáhnout do vítězného konce,“ shrnul křídleník Vojtěch Hruban, podle nějž povánoční rytmus týmu v útoku ještě nebyl ideální, nešlo se opřít o střelbu z dálky a koše se musely často „rvát na sílu“.

Podle reprezentačního forwarda musel kouč Amiel už při posledním timeoutu druhé půle výrazněji zvednout hlas. „Docela už bouřil, nebylo prostě třeba s tím „timem“ dál čekat. My se tam už potřebovali probrat, úplně jsme se totiž zasekli a byli mimo rytmus. Trenér, ani my jsme ale nijak nebláznili, při vedení o 6 pět minut do konce nejde věšet hlavu. Ten tým si věří, že zápas po takovém vývoji ještě neztratil a možná je dobře, že se nám tohle stává a musíme se s tím vyrovnat. Naštěstí tam pak Michael Dixon vymysel výbornou přihrávku, po které dal Zach Hankins dva koše, a tím jsme se dostali zpátky na koně. Byla tak potřeba jedna akce.“

Hruban byl v Nymburce už při první sezoně v klubu pozdějšího gruzínského reprezentanta Dixona, a tak může srovnávat jeho hru tehdy a nyní. „I kouč Amiel po něm chce podobné věci jako Ronen Ginzburg. Chce, aby nás táhl dopředu a hodně tlačil protiútoky. Čekají se od něj střely v koncovkách, které i dnes předvedl, a to je jeho hlavní role. Teď asi jeho rozehrávací úloha oproti prvnímu angažmá ještě vzroste. Napoprvé sem totiž přicházel spíš jako střelec.“