1340 diváků a No.14 pro Nymburk

DETAILY DUELU 2 FINÁLE Téměř půlhodinu před vypuknutím druhého finálového duelu, který zavíral letošní sezonu, už se v blízkosti nymburské haly prakticky nedalo zaparkovat. A návštěva v útrobách stánku mistra tomu odpovídala. V hledišti se tísnilo 1340 diváků, včetně rozsáhlého kontingentu ze severního okrsku, a vzduch v hale postupně těžkl a těžkl, proto i hráči obou finalistů ze sebe museli vymačkat i ty úplně poslední kilojouly energie.

První poločas bitvy mezi nymburskými Lvy a děčínskými Válečníky také nabídl nelítostnou bitvu, od níž si leckdo sliboval šanci na překvapení. A úvodní vedení 2-7 hostů z Děčína ukázalo, že by se mohly dít zajímavé věci.

Jasným králem úvodních minut byl power forward hostů Krakovič, který se překvapivě objevil v základu, a to spolu s objevem letošního play-off guardem Ježkem, jenž „základů“ ve vyřazovacích bojích nastřádal hned několik a patřil do něj i v Utkání 1. Krakovič, v minulé sezoně působící ve čtvrté francouzské lize, na sebe získal díky přebráním od malých hráčů první tři fauly domácích a za svých 6 minut v první čtvrtině nasbíral i 4 body a 4 doskoky.

Několik minut se zdálo, že mistr bude mít po přebírání clon soupeře opět větší problémy, což ještě prohloubila situace, kdy pro změnu nepřebral rozehrávače Vyorala a uvolněný Pavel Houška proměnil trojku na 9-12. Když pak kouč domácích Ginzburg nasadil skokansky disponovaného centra Halla, třikrát v řadě jej vyzpovídal k úspěšnému útočnému výpadu 1 na 1 Jakub Houška a Američan se poroučel zpět na lavičku. Válečníci se tak snažili využít každou dílčí výhodu, ale vše vycházelo jen dočasně, zvlášť když Jakubu Houškovi nepadaly těžce vydřené šestky.

Nymburk se v první čtvrtině - i bez jediné trefy autora 27 bodů z prvního utkání Sant-Roose – díky brejkům udržoval na vyrovnaném skore. Navíc těžil i z účinných shozů uvnitř šestky, postupně se mu z dálky rozehříval rozehrávač Lawrence a od svého druhého vstupu se místo střel pouštěl do nekompromisních nájezdů Sant-Roos, který se ve druhém dějství polepšil na 7 bodů.

Děčín za prvních šest minut druhé čtvrtiny proti důsledné obraně domácích od míče poztrácel 6 míčů, když malí hráči mistra po přebrání výškových Válečníků vkládali maximální úsilí do toho, aby na ně nešlo pod koš přihrát. Avšak Nymburk tohoto tlaku při nepřesné střelbě k většímu trháku nevyužil.

Začal ale lépe kontrolovat obranný doskok a Sant-Roos jej přece jen postupně vysunul do vedení 32-24. Závěr půle však patřil Válečníkům, když například Ježek po vlastní minuté střele beze strachu ihned po útočném doskoku zvedl úspěšnou trojku. A když se domácí uchylovali k příliš individuální hře, stáhl vicemistr do půle na 32-31 (TH oba týmy 10/6 a z pole téměř identickou bilanci 32/11 – 31/11).

Drama po změně stran se však nekonalo. Děčín druhý poločas začal dvěma ztrátami, domácí forward Hruban po mazácké asistenci bez dívání na smeč Bendy a vlastní trojce i dvojce z brejku vytáhl mistra na 41-35, a když pak přihodil 8 bodů v řadě včetně dvou trojek sebevědomě hrající Lawrence, bylo to už 49-42. A po dalších ztrátách Děčína narostl náskok Nymburka až na 55-42 po 30 minutách, což při 11 bodovém bonusu ze Zápasu 1 efektivně zavřelo jakékoli další naděje na zázračný obrat hostů.

Jejich kouč Budínský tu už musel rozehrávače Vyorala popohánět k rychlejšímu vývozu míče, Benda z druhé pozice udělil blok z brejku zakončujícímu Pomikálkovi, jež pro změnu v nájezdu zepředu zastavil Hruban. Válečnické tváře vypadaly už během třetí čtvrtiny znavenější než ty nymburské a o zbytek se za domácí postaral Sant-Roos, který postupně vystoupal až k 21 bodům (trojky 9/3, 8 doskoků, 7F+, TH 11/10) a stal se MVP Finále 2017.

15 body jej při výhře 70-56 doprovodil Lawrence (trojky 5/3) a jedenácti za 31:30 majitel už desátého ligového titulu Petr Benda, který tak o jediný zaostává za tuzemským rekordmanem a bývalým spoluhráčem Ladislavem Sokolovským.

Nymburk, který dokráčel už ke 14. titulu v řadě, při vyrovnaném doskoku lépe kontroloval ztráty (13-19) a lepší byl z trojek (9-5) i šestek (17-11). Z druhých šancí předčil soupeře 15-11 a 14 bodů zvládl z brejků, které naopak chyběly hostům. Ty táhlo trio Vyoral (13), Pavel Houška (11+9 doskoků) a Pomikálek (10). Nikdo další se nedostal přes 6 bodů, ani jeden nestihl křídelní snajpr Palyza.

Severočeši si připsali už třetí ligové stříbro v řadě.