2 prodloužení! Monstrum Bohačík! Fenomén Barker!

ECHO SOBOTY V NBL Od hráčů v posledním předvánočním dějství nešlo chtít víc! Prodloužení v Prostějově i na Folimance, fantastické výkony Petra Bohačíka, Rileyho Barkera, Viktora Cveka nebo zraněného Pavla Slezáka. A už třetí venkovní vítězství Opavy v prodloužení, to jsou hlavní události soboty ve 20. kole Kooperativa NBL.

Medvědi dostali šanci, Orli triumfovali

Přeštědrou vánoční nadílku sledovalo hlediště v Prostějově, kde nebylo daleko k překvapení. Nakonec však Ariete (bez power forwarda Tomance) v prodloužení urvalo svou 13. výhru ze 14 posledních utkání, když jej při mohutném náporu hostů ve čtvrté čtvrtině zachránil nevídanou 13bodovou ostropalbou snajpr Slezák, autor celkem 25 bodů včetně 5 trojek. Dalších 24 bodů servíroval Palyza a dokonce 27 power forward Roseboro (MVP utkání), který stejně jako centr Šteffel (17+14 doskoků) využil svých fyzických parametrů proti nižší vozbě Machač – Skinner.

Nicméně při absenci Horáka hlavní podkošové duo Geosanu se činilo rovněž hojně - Skinner se blýskl 14 body, 14 doskoky a 6 asistencemi a Machač 16 body a 11 doskoky. Mezi dalšími čtyřmi dvojcifery hostů vynikli i McEachin (17), autor 4 trojek Ličartovský (14) a při své obnovené premiéře v NBL i bleskurychlý rozehrávač Glover (14+8 asistencí). Naopak jen na 7 bodech končil lídr týmu Bakič.

Stále mírně vedoucí Prostějov se po 27 minutách zdál na cestě k pohodovému vítězství. Jenže vedení 63-50 se Orlům rozplynulo pod rukama rychlostí blesku. Kolín rozhýbal příchod těžko chytatelného Glovera a velmi aktivní Skinner svými body i asistencemi přitáhl Medvědy na 66-62 už do konce třetí čtvrtky.

Oba týmy se pak pustily do velkolepé trojkové přestřelky, jež víc sedla Kolínu, který 4 trojkami v řadě a celkem pěti ve čtvrté čtvrtině (domácí 4) rázem spěl za překvapením kola. V závěru se dokonce několikrát dostal do nejtěsnějšího vedení, když jej 12 body v této expresně hrané desítce nasytil McEachin. Trojkovým orgiím se ale v nastalé euforii hosté věnovali přespříliš a právě tím se připravili o šanci zavřít zápas už po 40 minutách. Jejich bojovnost tu nicméně byla hraniční, o čemž svědčí i 5 ztrát Ariete v této čtvrtině.

Domácí v dramatickém závěru nejdřív jednou Šteffelovou šestkou srovnali na 91-91. To chybělo do konce 22 vteřin, přičemž domácí měli na poslední útok Kolína k dispozici 3 nestřelecké fauly! Ty všechny vypotřebili, přesto se Ličartovský ještě dostal k solidní trojkové pozici, již však neproměnil.

V prodloužení už měli víc domácí. Za Kolín nejdřív zazdil nájezd sám na koš Skinner, aby Ariete nakopl dvěma trojkami Marko, jenž tu vyslal své jediné trojkové střely zápasu. Po druhé trefě vedl jeho tým o 6, ale Kolín se ještě stihl dostat v poslední minutě na 2 body.  Za stavu 104-101 byl však pod košem Hanáků vytlačen do autu Glover a tím všechny naděje hostů vzaly za své.

Prostějov v 19. zápase zapsal před 530 diváky svou třetí stovku sezony. K výhře 109-103 si pomohl 11 trojkami a šestkami 34/26 z 29 kolínských faulů. Geosan díky převaze na doskoku a zejména 18 doskokům v útoku měl o 17 střel víc, 24 bodů dosáhl z druhých šancí a celkem 50 zpod koše.

Predrag Benáček (kouč Geosan Kolín): "Byl to pěkný zápas pro diváky, plný úspěšných trojek, protiútoků a smečí, zajímavý a napínavý až do konce. Když jsme jeli do Prostějova, musím říct, že jsme přemýšleli o vítězství. Vývoj utkání byl přesně takový, jaký jsem předpokládal, a jaký jsme si přáli. V poslední čtvrtině hráli naši čerství hráči, domácí už byli lehce unavení a my jsme získali na chvíli vedení a měli pak v konci i poslední střelu, kterou Ličartovský nedal. V prodloužení to vzal na sebe Roman Marko, vstřelil dvě trojky a tím dal vítr do zad domácím, kteří už si závěr zkušeně pohlídali."

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Jsme hodně rádi za vítězství, protože zápas neprobíhal vůbec podle našich představ. Na druhou stranu jsme nečekali bůhvíco, protože chyběl Honza Tomanec a Pavel Slezák nastoupil s podvrtnutým kotníkem, že to jen zkusí. Nakonec se dostal do takového rauše, že vydržel téměř celé utkání, dal důležité body a i se zraněním to odbojoval velkým stylem. Kolín hrál velmi dobře, hlavně v druhé půli, tam nám docházely síly, protože jsme hráli v užší rotaci. Naštěstí pro nás hosté nedali poslední střelu a v prodloužení úřadoval Roman Marko. Dnes jsme hlavně v obraně byli horší než obvykle."

Cvek spasil Opavu za "5 vteřin 12"

V dalším minimalistickém zápase na Folimance o to, zda se Sovy za Opavu zavěsí už o dvě výhry, se do role hlavního hrdiny ve finiši poslední čtvrtiny obsadil slezský forward Viktor Cvek, bývalý hráč Pražanů. Ač se jeho tým zdál být po 37 minutách již v provazech, když Bohačík trojkou a 2 asistencemi a Josipovič 6 body poslali USK do trháku 51-44, Cvek po snížení Gniadka vytěžil ze zdvojení Bohačíka snadný koš z brejku již na 51-48. Poté sice opavský Vlček minul dvě šestky, ale vzápětí to vynahradil dalším brejkovým snížením (na 51-50) z šesté ztráty opět zpresovaného Bohačíka.

Domácí Mareš už ve 40. minutě jednou šestkou poslal dál domácí, aby Dragoun zahodil další dvě šestky Opavy. Centr Josipovič poté zvýšil opět jen jedním trestným hodem na 53-50. A to už přišla hvězdná chvíle Cveka, který trojkou zápas prodloužil o dalších pět minut, neboť závěrečný atak Bohačíka už kýžené zakončení, ani šestky Sovám nepřinesl.

Nastavení odpálily dva úspěšné nájezdy Cveka a Šiřiny a trojka muže závěru už znamenala rozdíl 55-60. Když pak Blažek proměnil 2 šestky na 58-66, bylo necelou půl minutu do konce rozhodnuto.

Opava se až sem vůbec nemusela dostat, kdyby ve druhé čtvrtině využila odskoku na 15-24 ke zlomení soupeře. Zradila ji ale již poznaná bolest v podobě hloupých faulů zejména na útočné polovině, k nimž se přidaly i naivní ztráty a zazděná zakončení zpod koše Blažka se Šiřinou. Domácí se po získaných faulech dostávali alespoň na trestnou linii, z níž vsítili 4 ze všech svých 8 bodů ve čtvrtině, a udrželi se tak v zápase.

Zatímco ale USK stejně jako Opava v zápase minul 10 šestek, hosté si víc pomohli 16 útočnými doskoky a 12 body z nich, stejně jako 31 body z 26 sovích ztrát (Opava 18). I díky tomu měli Slezané o 18 střel z pole víc, a je tak skoro zázrak, že USK stál na konci čtvrté čtvrtiny tak blízko k triumfu.

Vítězové kromě 16bodového MVP Cveka neměli výraznější střelce, když dirigent Šiřina (z pole 13/4, 8 bodů, 8 doskoků, 5 asistencí, 3 zisky, bez TH) byl zdvojován už na trojce, a při nájezdu se kolem něj místy shlukovali až 4 obránci.

Opava se o totéž snažila v případě Bohačíka, který měl také těžký život (z pole 13/4), přesto stihl alespoň 13 bodů. Ještě o bod lepší byli Michal Mareš a Josipovič.

Mirsad Alilovič (trenér USK Praha): "Opava vyhrála díky jednomu hlavnímu důvodu a to bylo, že jsme jí výhru darovali. Vedli jsme o 7 bodů zhruba minutu a půl do konce a doslova jsme soupeři darovali několik míčů a umožnili mu poslat utkání do prodloužení. V něm jsme přestali hrát, což je normální, protože jsme se psychicky složili. Je potřeba říci, že jsme 40 minut opravdu dobře bránili. V útoku ale nejsme dostatečně trpěliví. Vyprodukovali jsme 26 ztrát a s tím je nemožné zvítězit. Přesto jsme byli v dobré pozici a měli šanci vyhrát. Neadaptovali jsme se na obranu Opavy. Věděli jsme, že budou zdvojovat a zbytečně jsme začali panikařit. Opava dala 31 bodů po našich ztrátách. Téměř půlku svých bodů dala po našich chybách."

Petr Czudek (trenér BK Opava): "Když člověk vyhraje v prodloužení a navíc venku, tak to je  ještě před Vánocemi dvojnásobná radost. Dnes jsme viděli tým USK, který opravdu 40 minut dává absolutní energii do hry a výborně brání. Je těžké se prosazovat, když nám to nepadalo a to skore narůstalo tak, jak narůstalo. Už to vypadalo ve druhém poločase, že USK získal nějaký ten náskok pěti bodů, který by měl rozhodnout. Naštěstí naše hra vabank nás dovedla do prodloužení, kde trochu byla vidět frustrace na mladých domácích hráčích, že to neuhráli v základním čase. Odskočili jsme na šest bodů a prodloužení jsme už dohráli velmi zkušeně. 23 minut jsme vedli, což také nic nemusí znamenat. Já jsem rád, že jsme se vyrovnali tvrdostí a bojovností tomu týmu USK, protože nám dělá problémy proti takovým týmům hrát."

Barkerova hvězdná hodina

Fantastický Riley Barker vystřihl své nejúžasnější vystoupení sezony, když 30 body skoro zdvojnásobil své dosavadní střelecké maximum, a po dlouhé době byl hlavní hvězdou Turů. Navíc přidal i 12 doskoků a jeho double-double byl jedním z hned tří tuřích, protože křídelník Špaček se vzepjal k nebývalému zápisu s 19 body a 12 doskoky a power forward Doaks přihodil 16 bodů s 11 doskoky! A tomu už Brno nemohlo odolávat.

Přesto jeho porážka přišla až ve druhé půli (40-18), v níž se jen těžko prosazovalo k jakýmkoli bodům, a ještě přesněji – rozhodovalo se až v posledních pěti minutách, kde byl králem kdo jiný než MVP utkání Riley Barker, který s podporou Doakse odtáhl domácí ze 67-66 na konečných 81-69.

Rozsáhle oslabené Mmcité už mělo poprvé v sezoně ve hře rozehrávače Šotnara, který proti svému bývalému týmu trefil tři trojky a odehrál celkem 28 minut. A jeho tým dlouho držel naději na velký lup. Egwuonwu jej vytáhl 11 body do trháku 11-21 už v osmé minutě. Pro změnu 11 bodů Jonese během 4minutové sekvence ve druhé čtvrtině vysunulo hosty dokonce na 27-42 a ještě poločasové skore 41-51 bylo velmi překvapivé.

Jenže prvních 6 minut třetí čtvrtiny s 6 ztrátami Brňanů vše smazalo a domácí po brejcích tažených především 9 body Barkera otočilo na 54-51.

Svitavy, jež se nyní dělí o šesté místo s USK a Kolínem, těžily z 16 útočných doskoků, 18 brejkových bodů a produkce zpod koše (56 ku 16). Právě dvojky rozhodovaly, když domácí jich trefili 30 proti 13 soupeře. Navíc si vynutili 30 faulů, aby pak minuli 16 z 31 šestek!

Brno drželo ve hře 11 trojek a ze střelců pak Egwuonwu (18+10 doskoků), Prášil (15) a Jones (11+6 asistencí).

Monstrum Bohačík: sám proti Lions!

Podíváte-li se na sestavu Nové huti a pak na výsledek utkání, jednoduše nemůžete vyjít z údivu, ba z šoku. Týmu chyběl rozehrávač Hooker, křídelník Bratčenkov a navíc jen jeden bod zvládl jinak plodný forward Kerr, který ovšem podle kouče Medveckého hrál s horečkou. Jak tedy Ostrava dokázala nastřílet 82 bodů? A hlavně složit doma Lions 82-79?

Hodně by o tom věděl majitel největšího výkonu sezony Petr Bohačík. Jeho 36 bodů i validita 52 jsou novými rekordy tohoto ročníku, přičemž druhá cifra je 14. nejlepším výkonem ligy od roku 1998!

36 bodů, 15 doskoků, dvojky 16/13, 12F+, šestky 11/7, 3 asistence za víc než 39 minut - to jsou čísla, jež porazila hosty od Vajgaru, s "menší" dopomocí 18bodového rozehrávače Číže (MVP utkání), který nakonec po zdravotní indispozici (podle kouče vstal v pátek z postele) už nastoupil.

NH po enormně vyrovnaném průběhu zápasu vysunul za stavu 79-79 půl minuty před koncem do bodového vedení jednou šestkou Kerr, aby rozehrávač Lions Lamar minul dvojku. Bohačík pak neproměnil obě šestky, což domácím vrátil ztrátou opět Lamar. A Číž vzápětí položil z trestných hodů na stůl poslední kartu.

Jeho tým si právě z šestek pomohl 18 body (Lions 11), k tomu byl lepší z dvojek (26 ku 19, zpod koše na body 42-26) a Jihočeši tak kontrovali jen 10 trojkami. Vedli je Nofflet (17), Lamar (16), Zuzák (14+13 doskoků) a Novák (13), na pouhé 4 body a 4 střely byl eliminován centr Vošlajer.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Pro nás je to obrovská výhra. Lehce se vrátím k tomu, že jsme žádali Jindřichův Hradec o přeložení zápasu z důvodu nemoci a zranění hráčů. Dopadlo to, jak to dopadlo. Myslím si, že zdraví hráčů je přednější než zápas, ale to je jen můj názor. Odehráli jsme to v sedmi lidech, s tím, že Kerr měl 38 horečku, takže obrovský kredit mým hráčům za to, jak to odehráli. Jsem pyšný, že jsme vyhráli, protože v tomhle stavu jsem to moc nečekal. Speciální ocenění si zaslouží Adam Číž, který odehrál 40 minut, a přitom vstal z postele den před utkáním."

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): "Nezbývá mi než vyseknout poklonu domácímu týmu. Vyhrál zřejmě zaslouženě. Měl zvláštní motivaci nás porazit. Klobouk dolů před tím, co předvedlo duo Číž - Bohačík. Nutno podotknout, že jsem velice zklamán z přístupu našich hráčů, kteří tomu nedali všechno, a to byl hlavní rozdíl mezi oběma týmy. Domácí chtěli víc, my jsme žili z nějaké podstaty či jsme čekali na "smrt" soupeře, že se porazí sám a s tímto nejde odehrát žádný zápas."