21! Trojkový rekord a ničivá akce Nymburka

VIDEOECHO ZÁPASU 1 FINÁLE NBL Jak padla z ruky Martina Peterky 20. trojka obhájce trofeje, už se do konce prvního finálového zápasu řešilo jen jedno – zda bude překonán nejlepší výkon ligy v počtu trojek v jednom utkání. Už od poloviny třetí čtvrtiny bylo rozhodnuto o vítězi, a když se vytratilo prvopoločasové drama, byla hlavní pozornost díky počítání moderátora upřena na rekordní statistiku. A nymburský snajpr Beriša lačné domácí fanoušky nezklamal – tři minuty před koncem vyslal odvážný projektil, který vyznačil 21. trojku týmu a také nejlepší výkon ligy za posledních 20 let.

Byla to především bilance zpoza oblouku favorita (40/21), co Opavským pokazilo dojem z jejich prvního finálového zápasu v NBL po 15 letech. A podobně i konečný výsledek 114-90. Středočeši ale vlastně jen naplnili normu zápasů s Opavou z této sezony. Už pošesté ze sedmi pokusů zaznamenali stovku a dokonce i oněch 21 trojek už Slezanům nasázeli, a to ve čtvrtfinále domácího poháru!

Na rekordní výkon z ligy zadělali především skvostnou bilancí z první půle (18/12), již však hosté dokázali velmi zdatně dorovnávat šikovnou hrou do koše (na body tu do poločasu vedli 12-26) a řadou využitých brejkových situací. Po 20 minutách tak zaostávali jen 59-51 a málokdo si možná všiml, že bez bodu byl v tu chvíli lídr týmu Šiřina.

Na něj se zaprvé významně soustředila pozornost domácí obrany, ale ještě víc se zdál být vyčerpáván naháněním těch nejběhavějších nymburských motorek Beriši a Raye. Jako by byl tentokrát obětován na oltář týmu a bodovou smetanu pak slízával především power forward Gniadek, který se v úvodu chytil dvěma trojkami (dal 10 z prvních 12 bodů týmu) a poté několikrát obránce vyškolil i v podkošových situacích, kdy Opava mohla těžit ze spousty nymburských přebírání clon.

Na Gniadka byl už v první půli v obraně nasazen i křídelník Pumprla, který s podkošovou oporou soupeře sváděl nelítostné souboje v boji o pozice.

Dokud hosté byli plni sil, rychle a zběsile létali do brejků, někdy i po obdrženém koši, a rozehrávači Klečka s Kouřilem se předháněli v obtížnosti zakončení z průniků do srdce domácí obrany. Kouřilovy „highlighty“ přišly v situacích, kdy „nafoukl“ na maximum svůj korpus a během nájezdu si odhodil i statného brooklynského Ramba Lawrence, aby chladnokrevně zakončil. O moment později ovšem vynikl ještě víc, když doskočil pod vlastním košem, jako závodní kůň vyrazil do protiútoku, na půlce se otočkou zbavil Pumprlovy hráze a nezadržitelně si to namířil až k nymburské obruči.

Domácí tým do půle mírně trápily fauly reprezentačních křídel – dva měl Hruban a po třech Pumprla s Bohačíkem, který byl ovšem koučem ponechán ve hře i po nabrání třetí chyby.

Opava na tom byla nejlíp za vedení 11-21, pak ale přišla druhá vlna na čele s Hrubanem, který naplno rozjel domácí trojkobití, jež se hostům až do konce nepovedlo zastavit. Trefovali se i power forwardi Davis s Křížem, který byl druhou hlavní postavou rozhodného úvodu třetí čtvrtiny.

V něm domácí o řád přišlápli obranu, Opavě už nedali žádné snadné zakončení zpod koše a navíc ji nutili ke ztrátám. Hlavním strůjcem bodového úniku tu byl playmaker Lawrence, který hned na začátku druhé půle z identických akcí několikrát po sobě uvolnil pod koš Kříže, který skóroval i s fauly. Lawrencovi přibyly v mžiku na konto 4 z celkových 10 asistencí (navíc měl 6 bodů, 7 doskoků a 6 získaných faulů), přihodil i dobré zákroky v obraně, a když se přidali i další, bylo to po šesti minutách 79-59 a dál už mohl být favorit v klidu.

Střelecky jej vedli Ray (21, trojky 6/4), Kříž (18+7 doskoků a 4 asistence), Bohačík (13, trojky 4/3) a Hruban (13+5 asistencí, trojky 4/3), přičemž aspoň jednu trojku trefilo hned devět hráčů. Za hosty se nejvíc zviditelnili Gniadek (24, trojky 7/3) a Bujnoch (15, trojky 6/3). Tým hostů trefil jen 10 trojek z 35 pokusů a pozadu byl i v bilanci bodů z brejků (25-14). Naopak domácím se zvládl vyrovnat v doskocích a ztrátách.

Druhý duel série, který finálovou sérii buď ukončí, anebo ji vrátí zpět do Polabí ke dni konečného zúčtování, hostí ve čtvrtek od 18 hodin zřejmě napěchovaná opavská hala.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Zápas jsme velice dobře rozehráli. Na Nymburku bylo vidět, že pauza mu moc nesvědčila. Bylo ale jen otázkou času, kdy se rozjede. S útočnou hrou svého týmu jsem dnes spokojený, byli jsme odvážní. Trojek mohlo od nás padnout víc. Na druhou stranu Nymburk předvedl na tříbodové lajně opravdu excelentní výkon. Když se trefí i hráči, od kterých se to moc nečeká, potom je těžké cokoli nabídnout. Pro diváka to byl dobrý zápas, pro trenéry asi horší. My jsme si osahali první finálový zápas, všichni hráči, co byli zdravotně k dispozici, zasáhli do hry. Potěšilo mě i šest minut od mladých kluků Lukáše Bukovjana a Jakuba Slavíka, kteří si poprvé zahráli play-off v takové atmosféře. To je super pro ně i pro nás, pro Opavu.“

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „Číslo Nymburka z trojek je opravdu velké. Je to však jediný rozdílový faktor. Ve všem ostatním je to vyrovnané, ale když má Nymburk o jedenáct trojek víc než my, těžko se to zastavuje. S tím by měl dnes problém každý tým v české lize i v Lize mistrů. Těšíme se do Opavy, kde bude trochu jiná atmosféra než tady, doufám.“

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „V prvním poločase na nás byly vidět dva týdny bez zápasu. Nebylo to pro nás jednoduché. Celou první čtvrtinu jsme se snažili Opavu dohnat a nedařilo se nám to. Opava celou sezonu hraje krásný basketbal a dneska jsme viděli, co je důvodem, proč je teď tady a proč se dostala do finále. Ve druhé polovině jsme zlepšili obranu, hráli jsme hru, na kterou jsme zvyklí. Roli hrálo pochopitelně i procento střelby za tři body, s takovým procentem se vyhrává.“

Martin Kříž (power forward ČEZ Basketball Nymburk a MVP utkání): „My jsme do zápasu nevstoupili podle našich představ. To, co jsme předváděli v obraně, určitě nemůžeme zopakovat v Opavě. Jak říkal Martin Gniadek, velký rozdíl bude v atmosféře. Pokud se podíváme na počet trojek, je to ten faktor, díky kterému jsme vyhráli. Na čtvrtek se musíme připravit a nesmíme dostat 90 bodů.“