22bodoví Tomášové a nenaplněná touha Nové huti

ECHO SOBOTY V NBL Tahák 10. kola Kooperativa NBL rozhodli dva 22bodoví Tomášové z domácího tábora Válečníků. Pětaosmdesátibodová ofenziva Slunety byla na Folimance zadržena na pouhých 53 bodech. Obnovená svitavská premiéra kouče Lubomíra Růžičky byla rozstřílena 15rannou baterií orlích trojek. A ostravský hlad po vítězství se po už osmé porážce v řadě prodlouží o nejméně další týden.

Jen 53 pandích bodů!

Vysokoškoláci domácí výhrou 68-53 konečně potvrdili zlepšující výkony i výsledkově, když zabrali po třech porážkách v řadě, a naopak přerušili třízápasovou vítěznou šňůru hostů. Ti nastoupili bez zraněné trojice Šotnar, Igrutinovič a Bosák, což bylo hodně znát, neboť útočnému týmu se vůbec nedařilo střelecky.

Ještě v první čtvrtině se vedlo hostující dvojici Pecka – Glover, kteří oba dali po devíti bodech, a Sluneta vedla 21-19. Pak se ale ofenziva Ústí úplně zasekla, za následující dvě čtvrtiny dalo o bod méně, než za celou první, a před poslední desetiminutovkou ztrácelo devět bodů. USK se před 526 diváky ve druhé čtvrtině také trápil, ale po poločase se chytil rozehrávač Feštr, domácí dali tři rychlé trojky a utekli do vedení. Hned v úvodu poslední čtvrtky šli Pražané trojkou Mareše na plus 12 a pod deset bodů už jejich náskok i přes snahu hostů neklesl.

Sluneta proměnila hned první trojkový pokus, ale pak už dalších deset zbylých trojek svůj cíl nenašlo a celkově se střelba hostů jen lehce dostala přes třicet procent. K duu Glover (20 bodů), Pecka (16 bodů) se nikdo další nepřidal, když se trefili do koše jen čtyři další Severočeši. Ani USK nestřílel nijak oslnivě, ale z dvojek proměnili polovinu svých pokusů, a i čtrnáct ztrát vynahradil devíti útočnými doskoky. Navíc se do dvouciferných čísel dostala hned čtveřice domácích vedena Feštrem (17). Po patnácti bodech přidali Michal Mareš s Jaromírem Bohačíkem a deset přihodil forward Madsen.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „My jsme věděli o zdravotních problémech domácích. Stejně tak nás nějaké trápí, ale o tom nemá cenu se bavit. Věděli jsme, že bodová zátěž se v útoku bude muset rozložit mezi základní pětku USK. Bohužel se nám nepodařilo nikoho z této pětice eliminovat. Kromě tří se o všechny body domácích postarala právě základní pětka. My měli silnější lavičku, ale nikdo nebyl schopen se zapojit do útoku. Ovšem nejenom hráči z lavičky. Zmínil bych výkon Smithe, který byl se střelbou 16/3 třešničkou na dortu našeho bezzubého útoku. My jsme se o tom jasně bavili. Věděli jsme o obraně USK, věděli jsme, že bude agresivní. Je to rok co rok stejné. Novým cizincům to můžete opakovat, říkat jim o agresivitě USK i Děčína. Dokud si to ale nevyzkoušejí na vlastní kůži, je to házení hrachu na zeď. Ti kluci si to dnes vyzkoušeli, jsem za to rád. Jsem ale i nesmírně naštvaný. Ti hráči, kteří mají takovouhle střelbu, dlouhodobě netráví čas na tréninku, jak bych si představoval. To si změníme. Moje shrnutí je následující – rozhodla naše impotence v útoku a katastrofální spacing v útoku. A pak je tu třetí věc, o které se ale nemohu bavit, protože bych byl pokutovaný. “

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): „Pro nás byl klíčový faktor tohoto utkání ovládnutí doskoku (44-35) a ovládnutí vymezeného území, kde jsme potřebovali dominovat. O úzké rotaci nebudu mluvit, protože to není adekvátní. My jsme se připravovali s tím, co jsme měli, a ti hráči si výhru vybojovali.“

NH osmá porážka v řadě

Ostravané se hodně snažili a dali do toho všechno, ale nakonec padli i poosmé v řadě, znovu velmi těsně. Po tříbodové porážce s Brnem byl rozdíl u Vajgaru ještě o bod menší (74-72). Lions mohli mít před 1015 diváky klidný zápas a v závěru šetřit síly, jenže Nová huť v poslední čtvrtině zabojovala a ještě udělala z utkání velké drama.

Hosty zrazovaly hlavně ztráty (21), jinak se střelecky s Lions v pohodě drželi a hlavně v prvním poločase ztráceli jen mírně. Ve třetí čtvrtině se však ztráty nahromadily a náskok vzrostl deset minut před koncem na patnáct bodů. V poslední desetiminutovce však hosté jakoby zavřeli poklop na vlastním košem, dovolili domácím dát jen sedm bodů, a když Alič trestným hodem tři a půl minuty před koncem otáčel na 71-72, vypadalo to na překvapení. To by to ale nesměly být poslední body hostů v zápase. Hned za dvacet sekund Bratčenkov fauloval domácího Šoulu při střele za tři a ten chladnokrevně otočil skore. Pak už diváci viděli jen nervózní festival plný nepřesných střel vrcholící potenciálně vítěznou trojkou Bratčenkova.

Ostravu poslalo k osmé porážce v řadě hlavně 21 ztracených míčů, a to i přes výbornou úspěšnost dvojek (57) a osm trojek. Poražené vedl Alič s 18 body, Smith připojil 16. Naopak Lions stříleli hůře za dva, za tři i z šestek, ale měli o dvanáct více pokusů, když ztratili o osm míčů méně. Domácí zachránila cizinecká legie, když Brooks i přes úspěšnost 31 procent z pole dal 15 bodů, po 13 bodech doručili Lipkins a Canty.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Myslím, že jsme tři čtvrtiny byli lepším týmem. Po 30 minutách vedení o 15 bodů je toho důkazem. V prvním poločase nás hodně srazily fauly našich pivotů, to nám bohužel nedovolilo hrát taktiku, kterou jsme chtěli – rvát to pod koš. Museli jsme improvizovat s podkošovými sestavami, které spolu moc často nehrají. Zápas se mohl rozhodnout již dříve. V poslední čtvrtině jsme odvedli ustrašený výkon, i když jsem hráče nabádal, že po 30 minutách nemůžeme koukat na skore a musíme dál hrát naplno. Dali jsme tam ale jen sedm bodů, kdy jsme měli volné střely, ale nic nepadlo. Možná jsme to měli tlačit víc pod koš. Ostrava zápas nevzdala a závěr byl takový, jaký byl. Pomohli nám naši fanoušci a já jsem za výhru moc rád.“

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Bojovali jsme do konce, což se mi líbilo. Nevzdali jsme to ani za stavu minus 12. V prvním poločase to byl vyrovnaný zápas, kromě toho, že jsme dostali dvě trojky, kdy to tam spadlo z obroučky, a to byl rozdílový stav poločasu. Pokud jsme hráli organizovaně, připravili jsme si otevřené střely, které jsme ve druhém poločase dávali. Když jsme přestali hrát organizovaně, Hradec nás okamžitě potrestal, dal nám jednoduché koše a odskočil. Dotáhli jsme to však do koncovky, kde jsme to ale třikrát nezahráli tak, jak jsme chtěli. Vzal jsem si timeout, nakreslil jsem to a stejně jsme to nezahráli. V šatně jsem to hráčům řekl, že když mě nebudou poslouchat, tak to nepůjde. To, že nedáme dvojtakt, to už je jen třešnička na dortu, která nás zabila za výkon v prvním poločase. Nicméně jsem spokojený, že jsme bojovali do konce a udělali z toho dramatický výsledek.“

Magnet rozhodl útočný doskok

Válečníci v nejočekávanějším duelu tohoto kola skvěle začali, když sám Tomáš Pomikálek dal v první čtvrtině jen o dva body méně (12), než celý tým Pardubic. Jeho jmenovec Vyoral přidal dalších osm bodů a byl z toho stav 26-14 po prvním období. Ve druhé čtvrtině se začali střelecky trápit i domácí, když se ke dvojici hlavních skórerů nikdo další nepřidal, ale hostující Beksa toho nevyužila a i po dvaceti minutách ztrácela 40-27.

Třetí čtvrtina přinesla ze strany hostů mírné zlepšení, a kdyby nepřidal Pomikálek dalších osm bodů včetně trojky těsně před závěrečným klaksonem, mohlo to být ve skvělé kulise 1100 diváků ještě vyrovnanější. Pardubice probralo americké duo Burnett – Autrey, které dostalo rozdíl pod deset bodů a to nebylo vše. Burnett svým osmnáctým bodem čtyři minuty před koncem stáhl na 70-66 a byly šance i na větší snížení, jenže střely nepadly a Vyoral trojkou půl minuty před koncem rozjásal nervózní domácí fanoušky.

Vyrovnaný zápas rozhodlo domácí duo Pomikálek s Vyoralem, kteří se při výhře 79-73 složili na 44 bodů rovným dílem, když Vyoral přidal i šest asistencí a Pomikálek, který na hřišti chyběl jen minutu a půl, ukradl hostům pět míčů. Nikdo další nedal přes šest bodů. Hosté se opírali o Burnetta s 20 body a Autreyho se 17, vůbec se nedařilo Wallovi, který skončil na pěti bodech. Oba celky se překvapivě trápily na čáře trestného hodu, domácí zahodili deset šestek a hosté, na nichž byla po pohárovém klání v Litvě patrná menší energie nutná pro jejich brejkovou hru, sedm včetně některých minel v klíčových chvílích zápasu.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Nám se nepovedl vstup do zápasu, kdy jsme rychle a snadno prohrávali o osm deset bodů. Domácí se dostali do laufu a v první čtvrtině trefili neuvěřitelné střely. Hráli absolutně v pohodě, bojovali a rvali se. Tedy přesně ty věci, na které jsme se připravovali, jsme bohužel nezvládli eliminovat. V průběhu druhého poločasu jsme se zlepšovali, dotáhli jsme se na pět bodů, jenže ve chvíli, kdy to vypadalo, že můžeme jít ještě blíž nebo překlopit vedení na svou stranu, jsme nedoskočili v obraně nebo udělali hloupou chybu. Děčín pak odskočil na devět bodů a pořád si držel vedení. My jsme se připravovali na domácí aktivitu na útočném doskoku, ale nezvládli jsme jí čelit.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Krásné utkání v krásné atmosféře díky výkonům obou týmů. Když k nám přijedou Pardubice, je to vždy pro náš tým alarmující prvek, protože Pardubice jsou kvalitním týmem, který hraje evropské poháry, a naše vzájemné zápasy patří k ozdobám ligy. A ten dnešní takový opět byl. Do utkání jsme vstoupili velmi dobře a první čtvrtinu jsme zvládli jak v obraně, tak v útoku. Trefovali jsme některé střely z dálky, hlavně Tomáš Vyoral. Našim úsilím v obraně především v prvním poločase, kdy Pardubice nebyly ještě v takové rychlosti a neměly rytmus střelby, jsme se snažili dostat do našich kolejí. Ve druhém poločase se hra vždy změní, protože to stojí hodně sil. Je to těžké, protože je tam spousta kontaktů, spousta pohybu, spousta rychlosti. My jsme pak chtěli kontrolovat naše vedení, což moc dobře neumíme, navíc Pardubice vygradovaly svůj výkon díky skvělým akcím nebo individuálním střelám. V závěru jsme ale, když jsme nedobře vystřelili, měli útočný doskok, a to nás podrželo v komfortu do závěrečné dvouminutovky. Dnes jsme do toho dali energii, chtěli jsme vyhrát a udržet domácí neporazitelnost. Chtěl bych poděkovat klukům i skvělým fanouškům a doufám, že dnešek byl pozvánkou na středu, kdy k nám přijede slovinská Rogaška v rámci Alpe Adria Cupu.“

Viktor Půlpán (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Věděli jsme, že to bude tvrdý zápas. Hlavní věc, na kterou jsme se připravovali, byl útočný doskok soupeře, a to se fakt nepodařilo eliminovat. Navíc jsme nezačali dobře a Děčín nám utekl asi na deset bodů. Postupně jsme se ale dostávali do kontaktu, ale jakmile to bylo na pěti bodech, vždy přišel doskok a Děčín zase odskočil. Ty doskoky rozhodly. Nehráli jsme špatný zápas, od nás i Děčína to byl skvělý basketbal, ale kdybychom si pohlídali útočný doskok Děčína, mohlo to být úplně jiné.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK AREMX Děčín): „Byl to super zápas a byl vyrovnaný. Nám se ale povedla první čtvrtina, kdy jsme odskočili na dvojciferný rozdíl, a to nás obrovsky nakoplo. Padlo tam hodně těžkých střel, hlavně od Tomáše Vyorala, který trefil důležité trojky. V průběhu zápasu jsme si pak drželi náskok, i když také jsme měli hluchou chvíli, kdy jsme blbě doskakovali v obraně, a Pardubice toho využily, ale první čtvrtina rozhodla.“

Růžička spásu nepřinesl

Ani staronový trenér Lubomír Růžička nepomohl Turům od páté porážky v řadě (82-96) a bilance 2-8. Orli měli i přes náhlý odchod power forwarda Tomance zápas proti vysokému soupeři celou dobu pod kontrolou, když v první čtvrtině přežili i velmi dobrou úspěšnost střelby domácích a sami kontrovali 27 body a tříbodovým vedením po první desetiminutovce.

Hosté zvládali i to, že je domácí Tuři ničili rychlými brejky a šňůrou 9-2 v druhé čtvrtině náskok navýšili na poločasových 48-39. Ve třetí části se domácí znovu chytili, dařilo se hlavně navrátilci  Jelínkovi, kterého si přivedl z Handlové trenér Růžička, a Tuři snížili na rozdíl šesti bodů. V poslední čtvrtině však nedokázali vůbec zastavit dvoučlenné komando Orlů Marko - Palyza. To dovedlo svou ostrostřelbou Prostějov ke klidnému závěru zápasu.

Orli předvedli málo vídanou kadenci střelby za tři body: vypálili zpoza oblouku hned 38 projektilů a patnáct jich prolétlo obroučkou. Navíc byli i velmi efektivní pod košem Turů, kde získali 22 útočných doskoků. Hosté měli pět hráčů nad deset bodů, hlavně se ale opírali o 27 bodů Palyzy (trojky 14/6) a 25 bodů Marko (trojky 9/5). Domácí před 352 diváky držel ve hře Jelínek (22), který odpočíval jen lehce přes minutu, ale také byl minus 18 (nejhorší z týmu). Bannister s Vučicou přihodili 14 a 12 bodů.

Zbyněk Choleva (kouč Orli Prostějov): „Jsme rádi za vítězství. Myslím, že jsme mu šli naproti. Hlavně tím, že jsme málo ztráceli míče. Do poločasu to bylo 5, dohromady to bylo 13. Za tohle jsem rád, protože to číslo míváme větší a stojí nás lepší hru. Druhý faktor byl, že jsme se trefovali z dálky.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Prostějov byl lepším týmem na palubovce. Mnohem sehranější, mnohem kompaktnější. My jsme udělali spoustu individuálních a týmových chyb, jak na útočné, tak na obranné polovině. Musím říct, že se divákům dnešní basket asi musel líbit, protože Prostějov předvedl kvalitu. My jsme dali 82 bodů, což je sice pěkné číslo, ale klíčem k utkání by byla chytřejší hra na obranné polovině. To se nám dařilo ve třetí čtvrtině. Bohužel jsme se pak zase vrátili do starých kolejí. Teď máme týden na to, abychom se zavřeli do tělocvičny a postupně se zlepšovali.“