31! Pandula zničil ztrácející Lions

DOHRÁVKA 11 .KOLA Po vyrovnaném a oboustranně neurovnaném poločase (39-43) se soubornými 20 ztrátami (11-9, z toho za první čtvrtinu 9-6) do třetí čtvrtiny seřídili svou hru lépe Pardubičtí a nabíjeni 11 body za úvodní 4 minuty Panduly, skórujícího z brejků i trojek, odskočili na 50-61. A byť právě v téhle fázi hry, tedy ještě hluboko ve třetí čtvrtině, nabrali klíčoví podkošoví muži hostů Švrdlík i Nečas své 4. fauly, domácí Lions tu nedokázali přirazit blíž než na 58-65.

DOHRÁVKA 11 .KOLA  Po vyrovnaném a oboustranně neurovnaném poločase (39-43) se soubornými 20 ztrátami (11-9, z toho za první čtvrtinu 9-6) do třetí čtvrtiny seřídili svou hru lépe Pardubičtí a nabíjeni 11 body za úvodní 4 minuty Panduly, skórujícího z brejků i trojek, odskočili na 50-61. A byť právě v téhle fázi hry, tedy ještě hluboko ve třetí čtvrtině, nabrali klíčoví podkošoví muži hostů Švrdlík i Nečas své 4. fauly, domácí Lions tu nedokázali přirazit blíž než na 58-65.

Jejich hru v této sekvenci řídil mladík Šoula, když expres White při svém restartu u Lions příliš tlačil na pilu (1 bod, 5 ztrát za 12 minut) a další rozehrávač Lamar měl silnější jen start druhého poločasu. Jenže mládežnický reprezentant nedokázal seřídit hru domácích tam, kam by to nejvíc potřebovali – pod koš. Při absenci Nečase se Švrdlíkem by ještě víc vynikla převaha centra Vošlajera, který v zápase několikrát parádně vyškolil lehčí protivníky. Lions namísto toho v kulise 700 diváků jen ostřelovali koš, kam navíc ani nestíhali chodit za útočným doskokem. A k tomu tým stále srážely ztráty, jichž po změně stran přišlo dalších 8. Výsledkem byla porážka v dohrávce 11. kola 79-98.

Beksa, která do půle působila v postupném útoku v ucpaném podkošovém území mnohdy bezradně, a odpálila 16 trojek (4 trefy stejně jako Lions) proti 19 dvojkám, po změně stran přitlačila v celoplošné obraně a bolestivě zraňovala soupeře z brejků i umnější hry v postupném útoku.

Od konce třetí čtvrtiny v ofenzivě JIP nenápadně exceloval Kotas. Jeho snažení začínalo už těsnou předsunutou obranou, pokračovalo rozjížděním brejků a končilo třeba asistencemi ze hry zády ke koši.

Ač Lions konečně chtěli začít hrát v této sezoně rychleji, právě Beksa nebyla tím nejlepším soupeřem na rozjezd, neboť hostům tento styl vyhovoval mnohem víc (body z brejků 19-33).

Jihočeši ale snad ještě víc než ve třetí části ztratili šanci na cokoli v prvním poločase, kdy hosté nebyli vůbec ve své kůži. A když hned 10 body přispěl do společného banku Melski, mohli tu domácí vytěžit mnohem víc. Nesměli by ale tak lehkovážně přicházet o míče. Nízké procento střelby pak vygumovalo i dvojnásobnou převahu na útočném doskoku.

Číslem zápasu bylo 66 bodů pardubické lavičky. Klíčový podíl na tom měl autor 31 bodů včetně 4 trojek Dušan Pandula, vyhlášený MVP utkání. A počet porážek v řadě se pro Lions posunul už na číslo 8.

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "Do zápasu jsme chtěli vstoupit aktivně v přechodové fázi. To se nám nepovedlo. Často jsme po situacích, kdy jsme dostali koš, zůstali stát a nehráli jsme naši aktivní hru, která nás zdobí. To beru jako minus, jsme schopni hrát mnohem lépe. Náš problém je ve výkyvech – dokážeme excelentně vstoupit do zápasu, dnes nám ale dlouho trvalo, než jsme se dostali do tempa. První poločas nebyl z mého pohledu povedený. Ve druhém jsme zlepšili obranný výkon, ale i tak jsme měli problém na našem obraném doskoku a to Hradec drželo stále ve hře. Do poslední části jsme vstupovali v pohodě, dokázali jsme hrát jednoduché kombinace a vyrážet do protiútoku, kde se skvěle chytnul Dušan Pandula. Nebylo to na sílu, dostával hodně otevřené pozice. Tam je posun naší hry. Poslední čtvrtina byla velmi dobrá z pohledu obrany a pohlídání si útočného doskoku soupeře. Domácí tým neměl ani jeden míč a my kontrolovali zápas. Je důležité, abychom udrželi konzistentní výkon, právě proti soupeřům jako Hradec, kteří nás čekají i dál."

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): "Není lehké se s Pardubicemi měřit a není lehké je bránit, když se rozjedou. Souhlasím s Dušanem, že v první čtvrtině se rozjížděly pomalu. Naše obrana ale ze začátku byla důrazná. Ten důraz jsme ovšem postupem času ztráceli a umožnili jsme soupeři spoustu jednoduchých košů. A to nám hosté neumožnili - každý průnik trestali tvrdým faulem nebo čistým zastavením, což my jsme nedokázali. Když už jsme se v obraně zkoncentrovali, přišly těžké střely. Svou velikost ukázali Pandula a Sanders, který má pořád co říct. To nás utápělo - když jsme si mysleli, že se nadechneme, přišly tyto situace. Kluci bojovali, ale i tak je výsledek takový, jaký je. Pohled na skore je pro mě smutný, Pardubice jsou však jiný level."