4380 v aréně, nervy pro Beksu a finiš Kolína

ECHO STŘEDY V NBL 4380 diváků na další super akci v pardubické Tipsport aréně a jako bonus drama až do posledních vteřin s vítěznou tečkou pro domácí Beksu. A pak také kolínský finiš proti Brnu, jenž přinesl jubilejní desátou výhru Geosanu v sezoně. To byly spolu s comebackem rozehrávače Číže hlavní momenty dvou středečních zápasů 17. kola Kooperativa NBL.

Nejpevnější nervy měl Burnett

Po uklidňujícím kulturním zážitku s filharmonií se v pardubické Tipsport aréně strhl před mohutnou kulisou nefalšovaný thriller, který našel své rozřešení až v samém závěru. Po vyrovnaném průběhu celého duelu se klíčové dění zkoncentrovalo do našlapané poslední půlminuty.

Ostravský Mays nejdříve otočil trojkou na 80-82. Domácím pak zbýval čas na přesně jeden útok, ale rozhodli se nepromarnit ani vteřinu a Burnett si ihned po timeoutu seběhl pro nabídku Nečase na 82-82. Ostravský playmaker Guercy poté ztratil rozvahu, zakončil příliš brzy, a když svůj nájezd minul, domácím zbývalo ještě pár vteřinek na poslední akci. A Burnett znovu nezaváhal – došel si pro faul a tři vteřiny do konce proměnil obě šestky na konečných 84-82.

Dlužno podotknout, že to byl teprve čtvrtý týmový faul NH ve čtvrtině, který tak hosté mohli použít jako nestřelecký. Měli pak sice ještě závěrečný útok, ale projektil Bratčenkova z půlky hřiště zasáhl jen přední obroučku.

Ostrava, hrající bez power forwarda Petra Bohačíka, tak promarnila velkou šanci, k níž se přiblížila po disciplinovaném výkonu se 14 ztrátami. Domácím dala jen 10 bodů z brejků, přetlačila je z trojek (27/8 – 25/12) a velkým minusem bylo jen 17 pardubických bodů z druhých šancí, z nichž některé klíčové přišly v závěru.

Vítěze táhli Wall (20, z toho 14 do půle, trojky 6/5), Švrdlík (13), Škranc (12) a Burnett (11). Jen 2 body zaznamenal Autrey, vůbec pak nebyl v sestavě křídelník Pandula, který už je připraven k aktivnímu návratu.

Za naúzko rotující NH kontrovali Painter (23+13 doskoků), Guercy (15+9 asistencí), Mays (14), Bratčenkov (13) a Smith (11).

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Nemyslím si, že vyhrál ten, kdo si to zasloužil, ale ten, kdo měl víc štěstí. Já jsem rád, že jsme odvedli takový výkon, jaký jsme odvedli, že jsme přispěli k té úžasné atmosféře, která tu byla. Rozhodly maličkosti. V prvním poločase vedly Pardubice díky útočným doskokům, měly jich 12. Měly tak spoustu druhých a třetích šancí. V poločase jsem říkal klukům, že jsme měli vést. Ve druhé půlce to bylo o dva až čtyři body, pro nás i pro Pardubice, s tím, že v koncovce jsme zaspali. Když jsme vedli, ve cloně jsme nedávali pozor a dostali jsme koš od Burnetta. Po dalším timeoutu jsme to vyřešili, jak jsme to vyřešili, náš hráč najel do velkých, místo toho, aby to vyhodil na perimetr, ale to je koncovka, to je ten kousíček zápasu, co chyběl nám, a který měly Pardubice.“

Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „Bylo to těžké utkání. Ostrava přijela bez jednoho ze svých klíčových hráčů Petra Bohačíka, ale většinou, když týmu chybí hráč, je to příležitost pro další, aby se ukázali a přesně to se stalo. Od začátku zápasu nám chyběla energie. Neustále jsem se při  timeoutech snažil ji v hráčích najít, ale nedařilo se nám to. Ostrava hrála dobře, trefila spoustu trojek. V prvním poločase jsme dostali do hry hráče, jako jsou Smith a Bratčenkov, kterým jsme nechali příliš prostoru, jejž využili k lehkým střelám. Tím získali sebejistotu a tým se díky tomu rozjel. Proto z toho byl tak těžký zápas. Třetí čtvrtina byla nahoru dolů. My jsme vedli, Ostrava vedla, pak stále dokola. Na konci rozhodlo, že jsme byli schopni ubránit několik útoků.  Byl to vyrovnaný zápas. Velmi dobře jsme zahráli akci po timeoutu, díky které jsme vyrovnali. Pak Ostrava nedokázala vystřelit a my jsme byli schopni rychle zaútočit, získat faul a rozhodnout. Ale chci pogratulovat Ostravě za to, jakým způsobem bojovala a hrála celý zápas.“

Vojtěch Bratčenkov (křídlo NH Ostrava): „Byl to nejlepší zápas, který jsme letos odehráli. Škoda koncovky. I přes týmové chyby, ztráty a ofenzivní doskoky Pardubic jsme byli schopni se držet na kontakt. Bohužel i přesto, že jsme na konci vedli, tak poslední dva útoky rozhodly zápas a dopadlo to, jak to dopadlo. Myslím, že jsme si zasloužili vyhrát o něco víc než Pardubice, ale takový je basketbal.“

Joseph Wall (forward BK JIP Pardubice): „Jsme šťastní, že jsme vyhráli. Nedařilo se nám odskočit Ostravě na více bodů, oba týmy se střídaly ve vedení. Hlavní bylo, že jsme neměli energii a kvůli tomu jsme nedokázali Ostravě utéct. Byla tu výborná atmosféra, super prostředí a byli jsme rádi za podporu fanoušků.“

Síla medvědích rozehrávačů

Na čtyři playmakery, kteří se složili na 40 bodů, odehráli domácí duel s Brnem kolínští Medvědi. Ti se po 30 minut nedokázali hostům výrazněji utrhnout, na startu závěrečné části, v níž mmcité spáchalo 6 ztrát, už ale práskli do kočáru a po 35 minutách vedli o 20 bodů. Záverečnou čtvrtinu ovládli 28-11 a vítězstvím 96-71 si udrželi čtvrtou příčku.

Rozehrávač Adam Číž, jejž dlouho sužovaly problémy s kolenem, se ve svém prvním utkání od příchodu do Kolína uvedl 4 body a 5 asistencemi za 18 mimut. Testovaná akvizice na rozehru Ukrajinec Udoděnko přidal 7 bodů za 14 minut. Lídry týmu však byli jiní – power forward Machač se blýskl 13 body už za první čtvrtinu a celkem zapsal 24 bodů, rozehrávač Dixon jej následoval s 20 body a forward Kerr 12 body a 16 doskoky.

GEOSAN byl lepší z trojek (11-8), kterých za druhou půli vsítil 7, a také z šestek (19-3) i na doskoku (51-31). Brno, jež dvojcifernými body drželi jen Simpson (12), Tomanec (12) a Sinadinovič (11), sice stlačilo ztráty na 7, a také mělo o 14 střel víc z pole, ale 38procentní úspěšnost byla příliš velkým závažím.

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Respektovali jsme tým Brna, velmi si vážíme práce trenéra a hlavně posil týmu. Je to úplně jiný tým, než byl na začátku sezony. Naši kluci odvedli výbornou práci, hlavně ve druhém poločase v obraně a já jim chci opravdu pogratulovat a poděkovat. Jsem na ně hrdý, protože máme celou sezonu problém, ale nebrečíme, ani si nestěžujeme a hrajeme zápas od zápasu. Nevím, jak by se který tým vypořádal s tím, kdyby nehráli hráči jako Bakič, Horák a Ličartovský. Adam Číž dosud nehrál vůbec a toto byl jeho první zápas. Skinner netrénoval čtyři dny, Machač byl nemocný a tak jsem měl před zápasem obavy. Jsem rád, že jsme udělali další krok do první šestky.“

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): „My jsme jeli do Kolína na horkou půdu, na které mnohé týmy letos nechali skalp. Doufali jsme, že využijeme marodky Kolína a absence jeho důležitých hráčů a věřili jsme, že to nějak takticky zvládneme. Měli jsme ale problém s koncentrací několika hráčů. Ti nebyli na úrovni, na které jsem očekával. Kolín předvedl skvělý výkon a osobně gratuluju Davidu Machačovi za dnešní bloky.“

Jan Tomanec (power forward mmcité Brno): „Zápas rozhodl druhý poločas, kdy Kolín ukázal svoji typickou hru, dostal se do laufu, dával střely a my jsme se úplně sesypali a přestali hrát cokoliv. Vlastně jsme nehráli nic. A pak už jsme nebyli Kolínu důstojným soupeřem a domácí nás prostě přehráli. V prvním poločase to ještě trochu šlo, zlobili jsme pick and rollem, ve druhém poločase jsme ale přestali hrát a to rozhodlo o celém zápase i o možnosti se tady porvat o výhru až do konce.“

David Machač (power forward BC GEOSAN Kolín): „Zápas dopadl přesně podle našich představ, zahráli jsme dobře v útoku i v obraně, kde jsme hráli hodně kolektivně. Díky našim fanouškům jsme se cítili skvěle a tímto jim chci také popřát vše nejlepší do Nového roku.“