Alilovič: Stydím se! Forejt: Hořká příchuť

ECHO STŘEDY V NBL Oslabená Beksa dominovala doma proti USK nebývalým způsobem a dohru 1. kola A1 ovládla o 32 bodů! To Pandy ve svém stánku neměly v duelu pátého kola A2 s Lions až do konce jistého vůbec nic a za výhru musí děkovat Michalu Šotnarovi.

Demolice Sov i bez lídra

Beksa v dohrávce 1. kola A1 nechtěla opakovat své poslední selhání z Folimanky a z vlastní palubovky vyprovodila Sovy s krutým přídělem 94-62, k čemuž nepotřebovala ani druhého ligového skórera Burnetta a další absentující křídlo Pandulu. Při 5 výhrách náskoku už téměř stvrdila své druhé místo po dlouhodobé části.

Na Pražany (bez centra Grunta) nachystala funkční past. Zatáhla se dovnitř vymezeného území, z trojek nepříliš nebezpečné Sovy nechala střílet z jumpů a naopak jim maximálně ztížila jejich hlavní hru se spoustou nájezdů do vymezeného území, po nichž následovaly kvalitní pardubické rotace a obsazování volných hráčů.

Zaskočení hosté, kteří si tolik střel z delší vzdálenosti obvykle nechtějí brát, v otevřených pozicích váhali a to je i podle jejich kouče začátek konce. USK, který za první čtvrtinu měl jen 4 dvojky (všechny minuté), se už po 12 minutách a 7 ztrátách propadl na 23-9 a zdál se být naložen na lopatě, drženou skvělým rozehrávačem Beksy Autreym, jenž si přenesl formu ze zápasu s Nymburkem i do středeční TV bitvy, a už po 14 minutách měl na kontě 12 bodů.

Jenže dlouho nechybující a z útočných doskoků škodící domácí se od startu druhé čtvrtiny začali „střílet do vlastních nohou“ a celkem 8 ztrátami se v tomto dějství téměř kompletně obrali o vedení, k němuž pod košem pomohl i opakovaně do méně zkušeného Petružely hrající Švrdlík.

USK, který první dvojku dal až po 13 minutách, se postupně přibližoval a od stavu 28-26 se začínalo prakticky od začátku.

Jenže pak všechno změnil start třetí čtvrtiny, nad míru rozkouskované záplavou hvizdů všeho druhu. V jejím úvodu Pražané udělali špatně vše, co špatně udělat šlo, a po ztrátách, minelách zpod koše i air ballu spadli za pouhé 4 minuty do díry 44-26, z níž už nebylo cesty zpět. Domácí, vedeni v této sekvenci 7 body Walla, udeřili z trojek i útočných doskoků a zbytek zápasu proměnili v exhibici, k níž se z druhé strany přidal závěrečnou trefou z půlky i náhradník Pražanů Ondřej Sehnal.

Beksa druhý poločas vyhrála 62-36, přičemž defenzivní průměr Sov byl před tímto zápasem necelých 70 bodů. USK jako tým závislý na bodech zpod koše jich odsud tentokrát vytěžil jen 22. Za druhou půli měl celkem 15 ztrát a celkem jich nabral 24.

Domácí plně využili svou podkošovou převahu, když vyhráli doskok a 19 bodů dali ze 14 útočných doskoků. Z jejich 6 dvojciferných střelců nejvíc vynikli Autrey (21, trojky 6/3), Škranc (16) a Wall (14), nejkomplexnější výkon však za svých 30 minut podal playmaker Půlpán, který 12 bodů obalil 5 asistencemi, 5 doskoky i 5 zisky, a byl nejvíc v plusu (+31). USK nejvíc sytili Bohačík (18+8 doskoků), Feštr (14) a Michal Mareš (12).

Mirsad Alidovič (trenér USK Praha): „Pardubice ukazují, že jsou nejkonzistentnějším týmem v lize, a jestli s nimi chcete hrát, musíte být opravdu koncentrovaní na každý detail. Od první do poslední minuty jsme neměli šanci, cítil jsem, že od začátku bylo vše špatně. Já osobně se stydím za tento výkon a je to moje zodpovědnost. Neukazuju prstem na hráče, je to moje zodpovědnost! Můj názor je, že takovéhle zápasy potřebujeme. Když jsem na tréninku křičel na své hráče, nebo jim říkal, aby něco udělali, tak to vypadalo, že je něco špatně se mnou. Doufám, že po tomto zápase to pochopí. Z mého pohledu bylo všechno v obraně i útoku špatně. Tohle je ale život, musíme to hodit za hlavu a pracovat ještě víc.“

Michal Mareš (křídlo USK Praha): „Do zápasu jsme vstoupili hodně nekoncentrovaně, nehráli jsme týmově, nevěřili si. Měli jsme volné střely, Pardubice nás nechávaly střílet, ale nikdo z nás si na ty střely nevěřil. První poločas pro nás vlastně dopadl dobře, na to, jak jsme začali. Ve třetí čtvrtce na nás Pardubice nastoupiliy ještě ve větším tempu, nezvládli jsme to, neubojovali jsme to, pak se nám přestalo úplně všechno dařit a každý začal hrát individuálně. Můžeme se z toho jen poučit a zároveň na tento zápas zapomenout co nejrychleji.”

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Pokaždé, když hrajete tento typ zápasu, kdy vám chybí důležití hráči, je to zvláštní utkání. Řekl jsem před zápasem hráčům, že nechceme prohrát kvůli tomu, kdo hraje, a kdo ne, ale chceme vyhrát vyhrát kvůli tomu, co uděláme, nebo neuděláme. Dnes jsme podali dobrý týmový výkon - nejen na útočné polovině, protože skórovalo hodně hráčů -, ale i v obraně jsme hráli velmi dobře. USK hraje typ dribble-drive útoku a to je těžké ubránit, pokud nejste připraveni a soustředěni. Přirozeně chceme pomáhat, když vidíme, že někdo najíždí, ale drželi jsme se našeho plánu a hráli jsme dobře. Ve druhé čtvrtině nám to trochu uteklo, nebyli jsme tak soustředění, ale ve třetí čtvrtině jsem byl velmi spokojen s tím, jak jsme dávali pozor na to, co jsme měli dělat. USK musíte bránit celých 24 sekund, protože hraje dlouhé útoky, nájezd a výhoz, takže musíte být disciplinovaní a koncentrovaní na to, co je potřeba udělat. Michal Mareš řekl, že jsme je nechávali volné ke střelbě, ale my jsme je nenechávali volné - bylo to tak, že driblovali a nechtěli střílet. My jsme je dobře bránili a řekl bych, že oni nebyli připraveni hrát 1 na 1.”

Lamb Autrey (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Dobře jsme se na zápas připravili. Když nejste připraveni USK bránit, tak na hřišti jen lítáte a díky tomu oni dávají body, ale my jsme byli dobře koncentrováni. Taky nám dobře zahrála spousta hráčů. Chyběl nám Dominez Burnett a Dušan Pandula, ale jak řekl trenér před zápasem, není to o tom, kdo není na hřišti, ale kteří hráči tam jsou, a co a jak dělají.”

Šotnar vedl závěrečnou jízdu

Pandy se o další krok přiblížily k metě play-off, když v předehře pátého kola A2 na domácí půdě ve velké bitvě přemohly Lions 83-78.

Po bodově skoupé první půli (32-33) se oba týmy rozjely v té druhé. Domácí Sluneta se ve třetí čtvrtině dostala do mírného vedení, tažena Peckou a především rozehrávačem Šotnarem, který za druhý poločas stihl 16 bodů, z toho 13 za posledních 12 minut. Ve střední části čtvrté čtvrtiny si domácí pomohli 4 trojkami, ale k výraznému odpoutání ve skore to nevedlo, a rozhodovalo se tak až v poslední minutě.

Za stavu 74-71 po ztrátě Liona Brookse Thompson zvýšil na rozdíl 5 bodů. Brooks poté ztratil znovu a Šotnar ze šestek navýšil náskok Pand na 78-72, což už mělo půl minuty do konce klíčovou hodnotu.

Domácí sice zaostali o parník v bodech zpod koše (18-42), ale vše si vynahradili i přes tucet minel z trestné linie (36/24) a také z efektivních trojek (19/9). Jejich střelecké pole vedli Šotnar (19, trojky 7/5), Pecka (17+9 doskoků) a Thompson (15), za hosty kontrovali Zuzák (18+8 doskoků), Brooks (17) a Lipkins (15).

Karel Forejt (trenér Lions Jindřichův Hradec): „Pro nás to má zase hořkou příchuť, protože jsme sem jeli s cílem konečně prolomit tu naši nelichotivou bilanci v tomto roce ve venkovních utkáních a měli jsme k tomu maximální příležitost. SLUNETA se nenachází v dobrém období a optimálním rozpoložení. My jsme do zápasu vstoupili dobře, bohužel nás srážely rychlé a dle mého názoru někdy i sporné fauly našich podkošových hráčů. Museli jsme podle toho měnit sestavy a stahovat se do zónové obrany, která po většinu času dělala domácím problémy, ale v klíčových okamžicích se trefili za 3 body a to byl možná zlomový bod zápasu. My jsme ve snaze manko rychle smazat volili špatná řešení a dopadlo to, jak to dopadlo. Dvakrát škoda, ale SLUNETA si vítězství zasloužila.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Kdo sleduje basket, ví, že v poslední době nejsme v pohodě. O to víc si toho vítězství vážíme. Před zápasem jsme si řekli pár věcí a já řeknu upřímně, že kdyby někdo řekl, že vyhrajeme o pět, tak bych to před zápasem bral všema deseti. Chápu i ten elán a nadšení, s kterým sem Lions přijeli, protože opravdu v poslední době to není ideální z naší strany. Nicméně vítězství je hrozně důležité, zaplaťpánbůh za něj. My jsme měli obrovský problém odtlačit od koše Cantyho a Tawiaha. Mají napsané celkem 4 doskoky, což je podle mě nesmysl. Dělali nám velké problémy a to hosty drželo nad vodou, navíc jejich taktika nechat hrát pivoty jedna na jedna jim vycházela a naši Abercrombie a Šteffel měli problém udržet je od koše. 42 bodů hostů z vymezeného území hovoří za vše, nicméně bych chtěl kluky pochválit, že jsme se s tím dokázali poprat i v této nelehké situaci a vyzdvihnout výkon Michala Šotnara, který v rozhodujících chvílích na sebe vzal zodpovědnost a třemi čtyřmi trojkami nás byl schopný udržet v nějakém náskoku. Byť jsme si byli schopni náskok vybudovat až na osm bodů, vždycky jsme o něj přišli. Doufám, že se od tohoto vítězství odrazíme do dalších pěti kol k lepším výkonům.“