Allen 33 body ozdobil triumf nad Banvitem!

LIGA MISTRŮ I bez svého nejlepšího hráče Howarda Sant-Roose podal český šampion bez nadsázky „výkon dosavadního průběhu sezony“, a to v ten nejlepší možný moment. Na domácí palubovce dal za vyučenou (86-75) i pátému soupeři v Lize mistrů, který v úvodu sezony řadu kol vedl tureckou ligu, zdobenou hned čtyřmi euroligovými týmy. Ke triumfu jej na svých zádech donesl fantom Bryon Allen, který po 35 bodech Aarhusu tentokrát poprvé naplno zazářil i proti soupeři většího kalibru, a svými 33 body body sestřelil aktuálně čtvrtý tým turecké ligy. Ten měl dosud v Lize mistrů skvostnou bilanci 8-1. Nymburk si polepšil na 7-3 a díky lepším vzájemným zápasům může ještě myslet i na elitnější umístění ve skupině A.

Zápas mu patřil způsobem start – cíl, což bylo hodně umožněno slabým rozjezdem lídra hostů - v ochranné masce hrajícího rozehrávače Theodorea. Ten se v první čtvrtině, kdy na něm začal veterán Welsch, nemohl prosadit ani ze svých silných nájezdů a poprvé šel střídat s -6 body za úvodních 7 minut.

Bryon Allen zažehl svá turba už od prvních útoků, a i když mu zprvu tolik nepadaly trojky, hrozil ze všech pozic včetně řady brejků, které byly důležitým elementem úspěchu domácích (17 bodů).

Vedle Allena ale řádili i další. Snad nejvíc rozehrávač Lawrence, jemuž připadla velká role, již během 26 minut proměnil ve zlato – 10 bodů, 10 asistencí a 6 doskoků. V útoku až na výjimky rozděloval míče do těch nejlepších pozic, své si odvedl v obraně a tmelil celou pětici na hřišti.

A pak tu byl třetí pilíř vydřeného vítězství. Diamon Simpson pod košem svým tělem i dlouhými chapadly rušil jakékoli zakončení soupeřů, doskakoval a v útoku byl až nezvykle často terčem přihrávek spoluhráčů, jež proměnil v 17 bodů.

Tři členové české reprezentace pak své výkony vložili na týmový oltář – power forward Benda byl na obou koncíh hřiště všude, kde bylo třeba (8 bodů, +14), rozehrávající křídlo Welsch nemuselo dát ani bod, aby bylo +13 za 28 minut a výběrově ničící křídelník Hruban (8 bodů, 3 asistence) by vydržel ve hře i déle, neudělat si na startu čtvrté části zbytečný 4. faul na perimetru.

Domácí předvedli mezní nasazení v obraně (8 zisků při 12 ztrátách soupeře), skvělou přechodovou fázi a nadmíru disciplinovanou a efektivní hru v postupném útoku (11 ztrát a 40 bodů zpod koše). Vše pak podtrhli vyhraným doskokem.

Už po 14 minutách vedli 29-15, po stažení hostů před půlí vystřelili do třetí čtvrtiny dalším mini trhákem (46-34) a za stavu 48-46 pak byl klíčový brejk Lawrence, který se už už řítil do „kroků“, když přišel odpískaný čtvrtý faul Theodorea, jenž musel na dlouho na lavičku, a byť se v závěru dostal na 18 bodů, nikdy se v zápase nezahřál na plný výkon. Lawrence pak svými asistencemi rozdmýchal další vedení (67-56) a v závěrečném dějství jej jeho tým už udržel výbornou obranou.

„Tohle je velké vítězství nad soupeřem téměř euroligové úrovně, za které hráčům gratuluju. V obraně obrovsky bojovali a v útoku hráli chytře a často úspěšně využívali hry 1 na 1,“ shrnul kouč Nymburka Ronen Ginzburg.

Jeho protějšek Saša Filipovski byl naopak hrubě nespokojen: „Chtěli jsme zastavit nymburské rychlé protiútoky a hru 1 na 1, což jsme nedokázali. V útoku jsme sice měli 22 asistencí a ještě jsme minuli řadu otevřených střel, ale vyhrát na hřišti soupeře bez obrany a doskoku nejde. A naše obrana v utkání neexistovala.“