Autrey a Marko rozsvítili nedělní noc

VIDEOECHO NEDĚLE V NBL Lamb Autrey a Roman Marko se stali králi nedělního play-off večera a Jakub Tůma jeho poraženým hrdinou. Americký Válečník dovedl i ve druhém čtvrtfinále na domácí půdě svůj tým k vítězství nad Opavou a tím i ke slibnému vedení 2-0 v sérii. Slovenský pick-and-rollový virtuos a tentokrát i krajně nebezpečný obloukový snajpr ve čtvrté čtvrtině zlomil oslabené, přesto dlouho mimořádně odolné Pandy, což vyznačilo první čtvrtfinálovou výhru Turů. A celých 40 minut točící mladá puška z pražských Nuslí řídila nečekaně silný soví odpor na palubovce Nymburka, kde se mistr k prvnímu úspěchu proti oslabeným hostům definitivně prosadil až závěrečnou 20bodovou smrští dua Hruban - Vyoral.

Ve sváteční pondělí pokračují dvě čtvrtfinálové série: shodně od 18 hodin se bude hrát znovu ve Svitavách (vysílá web ČT) a v Nymburce.

Jakubův kariérní večer nestačil

Když Sovám zbyl jako poslední muž na rozehrávce a dozvěděl se, že jej v prvním čtvrtfinále čeká na nymburské palubovce 40minutové peklo nahánění nesmlouvavými obránci mistra, přijal to 20letý Jakub Tůma jako výzvu a kariérní performancí v bodech (23) i užitečnosti (29) při dokonalé palbě z bitevního pole (7/7) i z trestné linie (6/6) spolu s neméně výtečným Michalem Marešem (22, trojky 11/6) po 34 minut notně ztěžoval mistrovi lámání sovích křídel. To ještě tabule ukazovala v dané situaci takřka senzační stav (78-69). Až poté Nymburk (hrající bez Myerse a Pavla Pumprly a s jen 12 minutami Lawrence) podřadil, zbylých šest minut ovládl 22-9 a zvítězil 100-78.

USK mohl hrát proti favoritovi bez tlaku na cokoli, neboť při absencích Ondřeje Sehnala, Applebyho, Samoury a Böhma si odkroutil zápas v pouhých sedmi hráčích, a i když na přelomu prvních dvou čtvrtin nestíhal nymburský trojkový vítr a propadl se až na 30-16, poté využil hluché sekvence domácích, Tůma s Marešem nakopli své motorky a společnými 21 body včetně 5 trojek vypálili za obratem na 38-40 ještě před koncem poločasu.

Tůma, který v utkání zapsal i 6 asistencí, po 10 bodech ve druhé čtvrtině přilepil ve třetí dalších 7 a už po necelých 28 minutách měl u pasu 21! Ani domácí ostřelovací brigáda ale nenechávala své pušky vychladnout a ve třetím dějství 5 trojkami udržovala mírné vedení a v posledních 6 minutách se dopracovala i ke stovce, přičemž duo Hruban - Vyoral se postaralo o 20 z posledních 24 bodů týmu.

Káru vítězů, kteří měli o 28 pokusů z pole víc, ale nevyužili převahu na útočném doskoku (17-6, body z druhých šancí 11-9), nejvíc tlačili Jaromír Bohačík (19), Hruban (17), Benda (14), Davis (13) a Vyoral (10). Mistr kraloval i zpod koše (38-22) a především třikrát méně ztrácel (7-21).

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Musím složit poklonu soupeři a trenérovi Repešovi za to, jak zápas odehráli. Hráli téměř perfektně. Lidé se mi často smějí, že říkám, že není lehkých zápasů. Od NBA až po mládež je třeba ke každému utkání přistupovat s pokorou a maximálně připravený. Dnes se to potvrdilo. Máme před sebou dlouhé play-off a zítra musíme být připraveni na další zápas.“

Dino Repeša (trenér USK): „Nymburk vyhrál zaslouženě, ale je škoda, že jsme více nevyužili naší dobré střelby a pokazili si to velkým počtem ztrát a také problémy s útočným doskokem soupeře, na který jsme se připravovali. Ale je třeba vidět, že jsme přijeli v úzké rotaci. Pokud ale chceme něčeho dosáhnout, je třeba takové zápasy zakončit lépe než dnes, kdy jsme posledních pět minut nezvládli.“

Jaromír Bohačík (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Po té delší pauze, jakou jsme teď měli, je to vždy o nás, jak k utkání přistoupíme. USK dnes hrál dobře a my neuměli odpovědět tak, jak bychom chtěli. Musíme se na to zaměřit. Budeme mít před dalším zápasem dost času si ukázat, co jsme dělali špatně a co dobře. Nechali jsme chytnout jejich střelce. Michal Mareš dal přes 20 bodů. Když chytí slinu, tak je hodně nebezpečný, protože má hodně rychlou střelbu. Ten se pak těžko zastavuje. Doufám, že v pondělí začneme mnohem lépe. Naše střelecká potence až na závěr nebyla taková, ale to se stává. Hořkou pilulku po dlouhém volnu jsme si snad už spolkli a zítra to bude ve větší pohodě.“

Jakub Tůma (rozhrávač USK Praha): „Po 35 minut jsme hráli s Nymburkem vyrovnaný basketbal, ale pak jsme si to hloupými ztrátami nechali utéct. Jak říkal trenér, pokud chceme v našich kariérách něčeho dosáhnout, tak musíme takové zápasy zakončit lépe. To se nám dnes nepovedlo, ale pokusíme se o to v dalších zápasech.“

Autrey vytáhl Děčín z 16bodové díry

Zatímco Válečníkům se podařilo naladit play-off formu v pravý čas, a nad to ještě ustát poměrně dramatickou výměnu trenéra, Slezanům se po dosažení šestého místa a vyhnutí se předkolu play-off potřebná forma kamsi vytratila. I tak se v obou dosavadních čtvrtfinálových duelech drželi až téměř do konce na blízku možnosti výhry, ale dokázali slepit jen jeden či dva lepší individuální výkony a to na solidně šlapající Děčín nestačilo. I proto je po dvou utkáních na severu stav série 2-0 a nad hlavami vicemistrů už bliká varovné červené světlo.

Ve druhém utkání navíc Slezané zabili velkou šanci nevyužitím úniku až na 12-28 ještě před koncem první čtvrtiny. Vedl je tu 11 body včetně tří trojek rozehrávač Šiřina, naopak domácí tu nemohli nic trefit z pole. Ve druhém dějství se však uklidnili, celek rozproudil 13 body lídr Autrey a tým také trefil 5 trojek, což stačilo k poločasovému návratu na 43-44.

Po vyrovnané třetí čtvrtině už byli v té čtvrté (19-11) Válečníci většinou o pár bodů vpředu, když skórovali životodárných 6 bodů z druhých šancí (z toho 4 v posledních 3 minutách), naopak Slezané minuli 6 ze 7 mnohdy složitých trojek, přidávali minely zpod koše a nepomohli si ani útočným doskokem.

Děčín v rozhodné čtvrtině nakopl slepenými 5 body rozehrávač Feštr, který se nebojí žádné střely v žádnou chvíli a později vsítil i důležitou trefu z útočného doskoku na 82-78. Nesnadné střely seřídil do obruče i Autrey, jehož šestky na 86-80, trefa po útočném doskoku Landy na 88-82 i následný zisk na Klečkovi už měly podobu definitivy.

Autrey ARMEX (nastoupil bez centra Grunta) vedl k vítězství 90-82 26 body (TH 9/9 ze 7F+), Šiška přidal 15, Krakovič a Carlson po 11 a Feštr 10. Za hosty vysázel 22 bodů za 27 minut Šiřina (trojky 10/6), ale jediným dalším dvojciferou byl Bujnoch (11). Týmu sice patřily útočné doskoky (10-14), ale na body z nich vyhrál Děčín (12-7), který byl mírně lepší i z šestek (18-14) a navíc měl 61procentní dvojky.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „My jsme se netajili tím, že tady chceme urvat minimálně jedno vítězství, což se bohužel nepodařilo. Vstup do dnešního zápasu byl z naší strany velmi dobrý, bylo tam hodně energie a půjčovali jsme si míč. Dostali jsme se až na šestnáctibodový náskok, ale pak soupeř přešel na sestavu až s pěti malými hráči, kteří to trochu pobláznili a my se nechali zbláznit. A do poločasu jsme vlastně o celý náskok přišli. Třetí čtvrtka byla přestřelkou, obě obrany dělaly hodně chyb - byly tam volné střely, špatná řešení, nekoncentrovanost. V poslední čtvrtině jsme už nenašli recept, jak dát koš, naopak soupeř měl výborného Lamba Autreyho, který v důležitých chvílích dával koše a zaslouženě dovedl Děčín k druhé výhře. Doufám, že se nyní zmobilizujeme a vrátíme se do Děčína za vyrovnaného stavu.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Utkání jsme začali velmi vlažně a Opava nás přehrála úplně ve všem. A to hlavně na útočném doskoku a my jsme nebyli schopni ubránit jediný útok. To je neomluvitelné, protože chceme dobře bránit a pak necháme soupeře nastřílet téměř třicet bodů v první čtvrtce. Potom jsme byli šťastným týmem, protože vrátit se do zápasu proti takhle zkušenému soupeři se nepovede každý den, z čehož se musíme poučit. V koncovce jsme byli šťastnější, protože Autrey dával těžké střely, které byly bráněné a byly ztížené. On ale ukázal svoji kvalitu a potvrdil, proč je lídrem týmu. Za vítězství jsme opravdu moc rádi, protože bych řekl, že jsme si ho možná za výkon nezasloužili, ale štěstí nám přálo.“

Jan Švandrlík (křídlo BK Opava): „My jsme vstoupili do utkání velmi dobře, ale nebyli jsme schopni udržet rozdíl delší čas. Nechali jsme Děčín dotáhnout, a pak už to byla bitva o každý koš, ve které jsme jen dotahovali. Bohužel, v závěru dal Děčín těžké střely, nebo jsme mu dovolili útočný doskok a druhou šanci. A to na naše vítězství nestačilo.“

Lamb Autrey (křídlo BK ARMEX Děčín): „Byl to pekelný zápas. Nezačali jsme dobře, ale vrátit se z 16bodového manka proti takovému soupeři je opravdu veliká věc. Jsem šťastný za bojovnost a týmovost spoluhráčů. Před zápasem jsme si říkali, že chceme udržet domácí palubovku, protože to je důležitý aspekt této série. To se nakonec povedlo a nyní nás čekají hodně těžké souboje v Opavě. Máme radost ze dvou získaných bodů, ale série je stále otevřená a bude ještě velmi náročná.“

Duel Marka s Wissehem pro Tura

Skvostnou play-off podívanou ozdobenou double-doubly nabídli fanouškům ve Svitavách na startu čtvrtfinálové série oba hlavní dirigenti svých týmů. Domácí Roman Marko vysoustružil 23 bodů a 12 asistencí s trojkami 9/5, ústecký Jaytornah Wisseh kontroval 17 body a 12 asistencemi. Byl to ale slovenský generál, který své vojsko držel v rozhodné poslední čtvrtině pevnější rukou (13 bodů a 5 asistencí) a dovedl jej k vítězství 95-83.

Domácí Svitavy využily oslabení Ústí o rozehrávače Šotnara a pod vedením tria Aiken, Kovář, Marko se už po 6 minutách vyšvihly do vedení 21-12, ale hosté se po střídání Marka vrátili zpět a za dozoru Wisseha a produkce především dlouhých se dlouho drželi v těsném závěsu, což dávalo favorizované domácí pod tlak.

V rozhodujícím čtvrtém dějství se Marko třemi trojkami pokusil Tury utrhnout, ale Ústí zejména zásluhou Wisseha odpovídalo stejnou mincí a tak až od stavu 74-72 pod koš najíždějící a z pick-and-rollů obranu účinně napadající Tuři začali získávat klíčový náskok. Ústí už pak vysílalo na koš většinou jen trojky, a byť Houška jednou trefenou dostal ještě hosty na 83-79 dvě minuty do konce, distributor dalších a dalších asistencí Marko už zvrat nepřipustil.

Druhým střelcem jeho týmu (bez Kotáska) byl Matěj Svoboda (16) a třetím Aiken (14+8 doskoků). U hostů vedle Wisseha zářili Houška (21) a Martin (15). Turům pařily trojky (12-10) i vysoce efektivní dvojky (32/23 – 37/19, body zpod koše 40-26 a z brejků 11-4).

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „My jsme tři čtvrtiny předváděli docela slušný výkon na obranné polovině. Mohli bychom se bavit o nějakých detailech a přechodové fázi a útočných doskocích, ale v rámci našich možností jsme předváděli solidní obranu. Bohužel rozhodla 4. čtvrtina pod taktovkou Romana Marka, který na sebe vzal některé těžké střely, a to rozhodlo. Jinak si myslím, že to byl zápas hoden play-off, musel se lidem líbit. A Roman Marko rozhodl. Ve čtvrté čtvrtině jsme dostali 34 bodů, to prostě nejde. Byť jsme dali 24, tak jsme prohráli o 10 bodů a to byl rozhodující faktor celého zápasu.

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „V první řadě bych chtěl poděkovat divákům, že si našli cestu v tento sváteční čas a vytvořili tady výbornou atmosféru. Myslím, že tady viděli velmi kvalitní basket z obou stran. SLUNETA hrála po tři čtvrtiny velmi dobře a chytře. Nám se trošku nedařilo na útočné polovině, ať už jsme neproměnili některé otevřené střely, nebo jsme zbytečně zmatkovali v některých situacích, leč v poslední čtvrtině jsme dali 34 bodů. Zápas si vzal do batohu Roman Marko, proměnil těžké střely, uklidnil nás a pak se samozřejmě přidali i ostatní. My teď musíme dobře zregenerovat a v pondělí nás čeká další zápas. Chtěl bych tímto pozvat diváky, ať od 18 hodin přijdou a vytvoří stejně dobrou, ne-li lepší atmosféru než dnes, protože si myslím si, že tato série bude ještě hodně zajímavá.“

Jan Maděra (forward SLUNETA Ústí): „Celý zápas jsme se drželi na pěti bodech a v poslední čtvrtině dal Roman Marko těžké střely.“

Matěj Svoboda (křídlo DEKSTONE Turři Svitavy): „Rozhodla čtvrtá čtvrtina. Všichni ale víme, že play-off není jen o jednom zápasu. V pondělí musíme nastoupit stejně a opět uhájit domácí palubovku.“