Autrey s Nicholsem složili Nymburk. 24 ztrátám navzdory!

Když Pandy potřebují utnout sérii porážek, platí už druhou sezonu, že si musí počkat ideálně na domácí duel s Nymburkem.

Ač v poněkud jiných kulisách, zopakovaly v dohrávce 11. kola svůj loňský kousek, když tentokrát Polabany skolily 85-78 a v posledních desítkách sekund už si mohly užívat ovace stojících fanoušků, jichž dorazila více než tisícovka.

Ústí sice v lize padlo před nedělí jen dvakrát za sebou, ale v součtu s Alpe Adria Cupem počítalo už pět proher v kuse, a to je čekal aktuálně nejtěžší možný soupeř, čerstvě ověnčený postupem do TOP 16 Europe Cupu. Ještě větším paradoxem triumfu SLUNETY navíc je, že jej dosáhla navzdory 24 ztrátám! To běžně není číslo, s nímž můžete vyhrát zápas s favoritem a k tomu ho sesadit z čela ligy.

Když Nymburk za první čtyři minuty trefil tři trojky (a celkem 4 za první čtvrtinu), nemohl tušit, jaká střelecká marnost jej pak bude provázet v dalším průběhu, a to navzdory 45procentní úspěšnosti z pole.

Jen na přelomu prvních dvou čtvrtin přestal vršit laciné ztráty, vyšrouboval vedení na 17-25. Domácí, jež v úvodu držel nablízku především Autrey, se dočasně stříleli do vlastní nohy minelami zpod koše a ztrátami, ale za osmibodového manka povstali dvěma trojkami a opět z trojek a také z šestek přes novou vlnu ztrát hostů otočili až na 39-31, tedy po úseku 22-6.

Nymburk se ale z tohoto direktu rychle vzpamatoval dvěma zisky a začínalo se znovu. Ve třetím dějství hosté naladili evropskou obranu, naháněli a zdvojovali často driblujícího Nicholse a po mnoha ústeckých ztrátách z trojek i dvojek svou nejlepší sekvencí v zápase unikli na 48-55. Když však mohli doručit šach mat, velmi pravděpodobně je dostihl pár dní starý výlet přes několik časových pásem, jejich útok se zadřel a domácím stačily dvě slepené trojky Žikly s Nábělkem k návratu a finiši do vyrovnané koncovky.

V rozhodné poslední čtvrtině (29-17) už favorit nebyl důsledný při krytí Autreyho s Nicholsem a první jmenovaný třemi trojkami poslal domácí do vedení 70-66. Hosté už dlouho nebyli s to trefit se z oblouku, přidávali i minely zpod koše, přecházeli šance ke skórování, od svého posledního vedení 72-74 se v útoku zasekli docela a Nichols veletěžkou trojkou přes obranu a třemi šestkami získal Pandám necelou minutu do konce rozhodné vedení 78-74.

V utkání doručil 20 bodů, Autrey přidal 27 se 6 asistencemi a Rowan 11. Za soupeře, který padl po sedmi výhrách v řadě, korigovali Gordon (19), Mathon (11+8 doskoků) a Bohačík (10+7 doskoků). Ústí si nejvíc pomohlo trojkami (25/12 - 24/7), šestkami (19-13) a body z brejků (23-15). Naopak přežilo deficit zpod koše (22-36) a ve ztrátách (24-19).

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí):
 „V první řadě chci poblahopřát svým hráčům a fanouškům, protože ta energie, která tu dneska byla, jak na hřišti, tak z hlediště, byla neskutečná. Nechci, aby to znělo příliš sebevědomě, ale do toho utkání jsme šli s tím, že ho chceme vyhrát, ačkoli jsme hráli proti momentálně nejlepšímu týmu v lize, který se prosazuje i v evropských pohárech. My jsme udělali dobrý tréninkový proces, máme za sebou dobrý zápase proti polské Gornicze a myslím, že jsme všichni cítili, že to klaplo do sebe a všechno fungovalo ještě víc, než v té sedmizápasové sérii výher, a pokud budeme takhle hrát, tak se budeme jen těžko porážet.”

Francesco Tabellini (kouč ERA Basketball Nymburk): „Gratuluji Ústí, týmu, který hraje skvělý basketbal a gratuluji speciálně koučovi. My si nemůžeme stěžovat na poslední minuty, kdy jsme netrefili nějaké střely a zároveň jsme nebyli schopni zastavit soupeře, ale upřímně, některé střely, které trefili, byly hodně těžké, mají skvělé hráče, kteří odvedli dobrou práci. Dnes nám nejvíce chyběla konzistence, začali jsme nekoncentrovaně a dopouštěli se mnoha ztrát. A číslo v kolonce ztrát je jeden z hlavních důvodů naší prohry. Když chcete vyhrávat s tak dobře hrajícím týmem, tak musíte být konzistentně lepší než oni a všichni hráči musí hrát nepřetržitě na sto procent. Dnes nám prostě chyběla konzistence a disciplína.”

František Rylich (guard ERA Basketball Nymburk): „My jsme do zápasu nevstoupili tak, jak jsme chtěli, hned na začátku jsme dostali několik lehkých košů a to si nesmíme dovolit, pokud chceme nastavit ten tón jako na začátku. Během utkání se to přelévalo, měli jsme tam dobré chvilky a pasáže, kdy jsme běhali a půjčovali si míč, a padaly nám koše, ale na druhé straně jsme měli chvíle, kdy jsme nebyli úplně koncentrovaní, hlavně v obraně a dostávali jsme jednoduché koše a nakonec to bylo o bojovnosti a o té koncentraci po celou dobu zápasu. Ústí dnes hrálo prostě lépe, bylo lepším týmem a zasloužilo si vyhrát.”

Ty Nichols (guard SLUNETA Ústí): „Nymburk je skvělý tým, dostal se mezi nejlepších 16 v Europe Cupu, takže tuhle výhru jsme chtěli opravdu hodně. V posledních zápasech jsme byli hodně blízko výhře, byly to vždy vyrovnané koncovky. V poslední čtvrtině naše obrana odvedla skvělou práci, nedovolili jsme jim moc bodů a skvěle jsme rotovali, což se nám dařilo už v tréninku, a přenesli jsme to i do zápasu. Za tuto výhru jsem velice rád.“