Autrey sám vyzval mistra. Padl po boji

ECHO ZÁPASU 2 FINÁLE V TEXTU A VIDEU Individuálně skvělý autor 25 bodů Lamb Autrey svůj 33minutový zápas s Nymburkem prohrál o jediný bod a na hřišti byl trvalou hrozbou. Když však sedm minut odpočíval, aby vůbec v enormním dusnu haly dožil konce bitvy, jeho tým ztratil tento čas o dalších 10 bodů a ve druhém duelu finálové série padl na svém kurtu 65-76. Do šatny za pískotu vyprodané válečnické arény (1200) odcházející vítězové tak získali, co měli v plánu, a v úterý mohou doma ukořistit nejen svůj 16. titul v řadě, ale také podruhé ve svých dějinách projít sezonou bez jediné porážky.

Děčínský tahoun Autrey, do jehož rukou byl svěřována drtivá většina míčů (21 pokusů z pole z 66 týmu, k tomu šestky 6/4 a 5 asistencí), byl až do poslední sekundy třetí čtvrtiny, kdy se trefil druhý nejlepší střelec mužstva Feštr, jediným nadpětibodovým střelcem domácích. A zatímco do poločasu jeho produkce stačila při dlouho trvající střelecké marnosti hostů na hratelný výsledek (28-35), po 30 minutách už skore ukazovalo pro Děčín hrozivý rozdíl 46-63.

Válečníci však ve čtvrtém dějství vytáhli agresivní obranu po celém kurtu a neohrožené duo guardů Feštr - Autrey je třemi trojkami za burácení tribun ještě udrželo v naději. A když dlouho tichý playmaker Šiška přidal z brejku dunk a poté i otevřenou trojku z rohu, děčínský stánek za snížení na 63-67 3:40 do konce duněl nepopsatelným bengálem.

Jenže hosté, které tu srazilo několik ztrát a nevyužitých útočných doskoků, si vzali timeout, podkošový tank Myers po útočném doskoku získal pátý faul Šišky, proměnil obě šestky, a když vzápětí domácí Landa po dobytém útočném doskoku poslal ztrátovou příhru do rukou Bendy, Hruban na druhé straně trojkou už zasadil domácím drtivou ránu. Benda po dalším nezužitkovaném útočném doskoku Děčína přidal dlouhou dvojku na 63-74 a to už se dvě minuty do konce rovnalo zápasové definitivě.

Nymburku se velkou část první půle dařilo držet vedení i při trojkové mizérii (10/1, domácí 12/3) zejména proto, že jej jako generál táhl v obraně i v přechodu do útoku autor 13 bodů a 3 asistencí Lawrence, tým si navíc ještě víc než doma pomáhal z brejků (do půle poměr brejkových bodů 3-15, po 40 minutách 8-32) a to byla díra, kterou domácí neměli čím zalátat.

V obrovské hlukové kulise, a navíc i pod tlakem obrany hostů, v některých situacích možná ani nestíhali sledovat ubývající čas na útok a několik jich tak nestihli zakončit, což pro ně byly velmi bolestivé ztráty. V mnohých útocích také znovu a znovu hledali čaroděje Autreyho, neboť do vypomáhající a nájezdy zdvojující defenzivy soupeře se ostatním pronikalo jen s největšími obtížemi. A když už se to podařilo, popravili se Válečníci v řadě případů sami minelami zpod koše.

A protože ani Autreyho rezervoár energie nebyl bezedný a Nymburk navíc po půli s prohraným doskokem (23-18, v útoku 9-4) po změně stran veden Myersem tuto statistiku razantně přetočil (ve druhé půli 15-23, v útoku pak 7-9), a také začal zejména díky Hrubanovi ničit z trojek (tým tu dal 6 ze svých sedmi) domácí zónu, utrhl se favorit během třetí čtvrtiny (vyhrané 18-28) až do 19bodového vedení, kdy navíc důležitým domácím přibývaly tíživé fauly.

Jejich poměr byl nakonec 25-18 a při opět odlišném metru, než byl v Utkání 1, se hra zejména na doskoku proměnila v nefalšovanou řež, kde padlo nesčetně ran, a na zemi se ocitalo velké množství bojovníků na obou stranách. I při nejhustších momentech se ale vše obešlo bez technických chyb.

Domácí tým si i přes porážku po zápase vysloužil dlouhé skandování i ovace vestoje, když svůj vůbec první finálový zápas při čtvrté účasti v sériích o titul sehrál na svém domovském kurtu ARMEX Sportcentra přezdívaného „Maroldovka“.

Vítězové se nejvíc opírali o v druhé půli probuzeného Hrubana (20, z toho 14 ve 2. poločase, trojky 8/3), dále o Lawrence (18+7 asistencí a 6F+), Myerse (14+14 doskoků a 8F+) a Bendu (11). Tým byl lepší zpod koše (20-34) a o 4 body i z trestné linie (11-15). Za domácí se vedle Autreyho (7 doskoků, trojky 8/3), zaskvěl Feštr (13) a díky finiši byl dvojciferný ještě Šiška (11+5 asistencí). Tým z pole střílel jen za 35 procent a jeho základní forward Carlson odehrál po brzkých dvou faulech jen 3 minuty.

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Byla velmi dobrá atmosféra. Bouřlivé prostředí nás namotivovalo k vítězství. A věříme, že v úterý sérii ukončíme.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Odbojovali jsme to od první do poslední minuty, ale Nymburk má našlapaný kádr a je těžké se s ním udržet. Jsem ale rád, že jsme trochu odčinili ten druhý poločas z prvního utkání, který se nám nepovedl. Musíme teď rychle zregenerovat, abychom v úterý zase mohli celý zápas odbojovat a být důstojným soupeřem.“

Pavel Pumprla (forward ČEZ Basketball Nymburk): „Atmosféra byla super, tak jako v Děčíně vždycky. Domácí i my jsme si to užili. Nečekal jsem, že když jsme odskočili na 19 bodů, že se to ještě zvrtne do toho, že se budeme o výhru obávat, takže jsem rád, že jsme to ubojovali. Utkání to přidalo hodně na zajímavosti. Děčín si za celou sezonu takový dobrý zápas zasloužil. My na něj ohledy ale brát nebudeme a v úterý chceme sérii ukončit a doma bychom to měli zvládnout.“

Robert Landa (power forward BK ARMEX Děčín): „I když děláme, co můžeme, tak soupeř svou kvalitou a zkušeností nás k vítězství nechce pustit. Ale my se o to pokusíme i v Nymburce. Oceňuji, že i když do nich zajíždíme, tak to dokážou ustát. Pozitivní je, že jsme se dokázali vrátit do zápasu, ale pak přišla moje ztráta v útoku.“

Eugene Lawrence (rozehrávač ČEZ Basketball Nymburk): „Atmosféra tu byla hodně nepřátelská a to občas dodá energii navíc. To se dnes stalo u mě. Snažil jsem se spoluhráče táhnout ještě víc než jindy. Jsem připravený na tvrdé fauly, jaké tam dnes byly. Děčín je hodně fyzický tým, dělá vše pro výhru. Mě tím ale nerozhodí. Když hrajete na hráče, jako je Robert Landa, musíte být připraveni, že vám nedá nic zadarmo a nesmíte se nechat rozhodit, když do vás zajede. Doufáme, že v úterý ukončíme sezonu, ale nesmíme se uspokojit. Děčín přijede bojovat, my nesmíme polevit a doma musíme dodělat svou práci.“

Michael Myers (pivot ČEZ Basketball Nymburk): „Děčín hraje tvrdě a trochu i zákeřně, ale my s tím počítáme a oplácíme mu stejnou mincí. Já se snažím především dostat do hry svou energii a atletičnost. To se povedlo ve druhé čtvrtině, kdy jsme se nemohli trefit, tak jsem to tam tvrdě zasmečoval a prolomil to. Spoluhráčům to dodalo energii. Líbí se mi atmosféra, jaká byla dnes, dodává mi to energii. Zpět do Děčína už ale nechci. Těším se domů za rodinou, takže hodlám v úterý sérii ukončit.“