Autreyho epická půle a drtivý obrat NH!

ECHO STŘEDY V NBL Dvě vyloupené haly a dvě domácí vítězství, takový je rezultát středečního dění sedmého kola v Kooperativa NBL. V bitvě dvou čerstvě posílených SLUNETA dobyla veliký triumf v Kolíně (84-104), tažena úžasným druhopoločasovým výkonem Lamba Autreyho. Dalšími úspěšnými lovci v cizích revírech byli ti z pražské Folimanky, kteří se v silné třetí čtvrtině odpoutali k výhře 80-89 na kurtu posíleného Děčína.

Doma v očekávaném střetu uspěla Beksa, která i bez šéfa Vyorala zlomila Brno 87-82. A Nová huť si velkým obratem ve třetí čtvrtině proti Sokolům řekla o třetí výhru (82-73) této sezony.

Triumf Beksy v hitu i bez lídra

Pardubický tým se v náročném duelu třetího se čtvrtým doma dlouho vyrovnával s absencí ústředního dirigenta Vyorala a také střelce Potočka, kdy břemeno rozehry se snažil po téměř celých 40 minut nést guard Šafarčík (9+7 asistencí). Jeho tým utkání s Brnem nakonec zvrátil až lepší druhou půlí (49-39), v níž i díky zónové obraně dospěl k vydřené výhře 87-82.

K té Beksu nejvíc tlačil i popáté dvojciferný Pekárek (26, trojky 6/4, TH 11/10), jemuž sekundovali Henry (20), Švrdlík (10+7 doskoků) a Walton (10). Za hosty, jehož mnohé opory byly zastaveny na nízkých číslech, nejvíc zabírali Madden (17, TH 12/10), Mickelson (16+6 asistencí) a Bálint (14). Domácím patřily šestky (37/30 - 27/22) i trojky (11-8), hostům body zpod koše (16-32).

Beksa se v první čtvrtině na chvíli utrhla dopředu trojkami, ale hosté brzy manko zamazali a sami za domácích ztrát čtyřmi trojkami vyskákali v úvodu druhé desítky do vedení 23-33. V závěru půle se ale domácí šestkami probili ke snížení a Henry, Pekárek a Burda pro změnu trojkami vedli tým k obratu v závěru třetí čtvrtiny.

Brno žilo v naději ještě tři minuty před koncem (75-74), pak mu ale zasadil těžkou ránu Pekárek trojkou s faulem z útočného doskoku domácích, Henry vzápětí čtyřmi šestkami zvýšil na osm a hostům už pak nepomohly ani dva nešikovné pardubické fauly na trojkující soupeře.

Dino Repeša (trenér BK JIP Pardubice): ”Gratuluji mým hráčům k vítězství. Pro nás to byl velmi těžký zápas, protože nám chyběli Tomáš Vyoral s Josefem Potočkem, což jsou dva velmi důležití hráči. První poločas jsme neodehráli tak, jak jsme se připravovali, měli jsme moc ztrát, v naší útočné hře celkově chyběly určité detaily, které jsme si připravovali. V druhém poločase jsme zlepšili doskok, pomohli jsme si i zónovou obranou a podařilo se nám zastavit útok Brna.”

David Pekárek (křídlo BK JIP Pardubice): ”Od prvních minut to bylo velice vyrovnané utkání. V prvním poločase nás hodně trápil útočný doskok Brna, ale v druhém poločase už jsme si ho pohlídali. Opravdu to byl extrémně vyrovnaný zápas, pro nás je strašně důležité, že jsme ho dokázali vyhrát. V druhém poločase jsme zastavili Brno i díky zóně, oni ztratili určitou lehkost, kterou do té doby měli.”

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): ”My jsme byli podle mě lepší v prvním poločase a oni v druhém. Je to škoda, protože jsme byli blízko k vítězství. Přišla pěkná návštěva, byla tady pěkná kulisa, za což jsem rád, protože to je v letošní sezoně poprvé, kdy jsem viděl takhle zaplněné hlediště. Co rozhodlo? Lepší střelecká potence ze strany Pardubic v druhém poločase.”

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): ”Chtěli jsme v Pardubicích uspět. Myslím si, že jsme celý zápas hráli dobrý basket, buď jsme byli ve vedení, nebo se to tahalo. O to víc nás mrzí, že jsme nezvládli koncovku a prohráli. Řekl bych ale, že jsme předvedli dobrý výkon, určitě lepší než minule doma s Ostravou, takže máme na čem stavět.”

Velký ostravský obrat ve druhé půli

Už třikrát venku úspěšní Sokoli po vyhraném poločase na Tatranu (40-46) na malou chvíli usnuli na vavřínech a probudili se až s porážkou 82-73, když ve slabé druhé půli zaostali o parník 42-27.

Hradec už v první čtvrtině vystřelil do trháku 16-28, když ničil domácí zpod koše a těžil z útočných doskoků i ztrát soupeře. Hned v úvodu druhé části se ale propadl do bahna ztrát a svůj náskok vyhodil do povětří. Chyby domácích mu ještě dovolily vyhrát poločas, ale pak jej NH zcela přejela třetí čtvrtinou (22-9), když takřka u všeho důležitého byli Ubilla s Vannem. Trojky Nábělka s Týmlem v úvodu čtvrtého dějství vystřelily ostravský náskok až na 13 bodů a Sokoli už se pak přitáhli nejblíž na pět.

Tahouny NH byli Vann (13+7 doskoků), Heinzl (13), Ubilla a Radukič (po 10), za hosty odpovídali Pavlovič (17), Sedmák (15), Pešakovič (13+6 asistencí) a Vujovič (10). Ostrava si řekla o výhru trojkami (26/10 - 26/5) i body laviček (37-17), čímž přebila i manko zpod koše (32-46).

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): ”Byl to zápas dvou rozdílných poločasů. V prvním to vypadalo, že si to pohlídáme. Byli jsme výrazně lepší. Bohužel jsme přestali doskakovat v obraně, domácích bylo najednou plné hřiště. V závěru si to pak pohlídali. Mrzí nás to, jelikož je Ostrava tým, se kterým se dá hrát, ale můžeme si za to sami.”

Peter Sedmák (power forward Královští sokoli): ”Prohráli jsme vyhraný zápas. Nedrželi jsme se taktiky. Sice se nám dařilo odstavovat Petra Bohačíka od doskoků, ale nedávali jsme zpod koše, pak přišla nervozita. Chtěli jsme potvrdit formu z Děčína, ale nepovedlo se.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): ”Za výhru jsem rád, chtěli jsme vyhrát a ukázat, že na to máme. Chtěli jsme vyhrát i v Brně, ale tam to uteklo v závěru. Chtěli jsme dobře začít, ale to se nepovedlo. Pak kluci ukázali sílu a jednotu, začali jsme bojovat a otočili to.”

Manny Ubilla (rozehrávač NH Ostrava): ”Začali jsme ospale, ale pak jsme se vzchopili a začali bránit. Něco jsme si řekli v poločase a následně zápas otočili.”

Autreyho hvězdná půle a třetí domácí porážka Medvědů

Pandímu lídrovi musel být v poločase duelu v Kolíně velmi zblízka představen arch se statistikami. Ač tým těsně vedl (44-46), na kontě Lamba Autreyho svítila po 15 minutách ve hře veliká nula v kolonce bodů. A to je u veterána NBL velký nezvyk. Reakce? Americký guard vystřihl hvězdný druhý poločas s 23 body, navíc málem ještě stihl triple double, neboť zaknihoval i 10 doskoků a 9 asistencí.

SLUNETA (bez Maděry), jež v Kolíně nezřídka umí zahrát, zvítězila vysoko 84-104, když ve druhé půli domácí deklasovala 40-58!

Duel s novou americkou posilou na obou stranách (u Kolína 7 minut hrající power forward Thomas, za Ústí guard Alston 22 minut se 6 body) zažil vyrovnaný poločas, v jehož závěru už ale rozehrávačem Jonesem vedené Ústí začalo vystrkovat růžky. To pak rozhodlo dominantní třetí čtvrtinou (21-34) a trhákem na 65-80. 13 bodů a 4 asistence tu zapsal Autrey a jeho tým právě tady ve v lize neoblíbeném stánku vysázel hned pět trojek.

Za Autreyho se mezi údernými Pandami zařadili Svejcar, Delvon Johnson (po 19), Pecka (12), Jones (11) a Fait (10). Z pole 59procentní tým vládl zpod koše (38-54), z brejků (5-24), ve ztrátách (12-7) i na doskoku (31-35). Za již potřetí doma skolené Medvědy se snažili Petráš (18+8 doskoků), Číž (14+6 asistencí), Rožánek (13), Mareš a Jelínek (po 12).

Válečnické změny zatím nepomohly

ARMEX i proti silným Sovám uhrál nečekaně vyrovnaný poločas (37-39), když dokonce na nule udržel snajpra Mangase a celý tým hostů na 31 procentech z pole. Avšak třetí čtvrtina (18-30) mu zcela srazila vaz a hosté si na polštáři celkem 17 děčínských ztrát došli už ke třetí venkovní výhře (80-89).

Domácí přežili útočně hluchých úvodních šest minut (6-15), i přes bolestivé ztráty se vydrápali zpět a vedeni 13 body Svobody i prací nového amerického guarda Nicholse udrželi poločasovou naději. Sebrali tu 12 útočných doskoků a 24 bodů zpod koše a zamaskovali tak i pouhou jednu trefenou trojku.

V úvodu druhé půle však pro domácí nastala pětiminutovka děsu a hrůzy s řadou ztrát i tref soupeře z druhých šancí a po úprku USK na 41-58 bylo v mžiku po zápase. Domácí se ještě 2 a půl minuty do konce díky enormnímu úsilí dostali z původně 21bodové díry až na 7 bodů, ale pak už jim došel čas.

USK sytili West (24, trojky 12/5), Kyzlink (17), Štěrba (13+10 doskoků), Vyroubal a Švec (po 10). Na jeho straně byly trojky (20/3 - 36/9), body z brejků (8-20) i z druhých šancí (11-18 při útočných doskocích 18-17). Za Děčín (bez Pomikálka a už bez propuštěných Kotáska a Skaličky) čněli Šiška (20+9 asistencí), Nichols (14), Svoboda (13+10 doskoků), Žikla (11) a Dodd (10+10 doskoků). Tým předčil Pražany především zpod koše (52-38).

Joshua King (trenér USK Praha): ”Dobře jsme začali, dobře se připravili a nahecovali, ale v první půli nás domácí přebojovali. O poločase jsme si neříkali nic velkého, jen to, že musíme hrát s větším úsilím. Děčín je těžké místo na výhru, trenér i hráči zde bojují a jsme šťastni, že jsme vyhráli. Myslím, že nejpodstatnější bylo, jak jsme vstoupili do třetí čtvrtiny, a pak jak jsme odrazili děčínský nápor.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Rozhodl opět začátek třetí čtvrtiny a náš klasický výpadek, který nás stál zápas. Něco jsme si řekli v poločase v kabině, ale pak dostaneme šňůru 0-9, máme nula faulů, chyběla nám agresivita a vlastně jsme se nezúčastnili obrany našeho koše. A USK má šikovné hráče, kteří umí toto potrestat. My jsme dnes odvedli relativně bojovný výkon, chvílemi to vypadalo tak, jak by to mělo vypadat pokaždé, ale nejsme bohužel odměněni za tvrdou práci vítězstvím. A to proto, že jsme nepracovali celých čtyřicet minut. Bez toho to nepůjde a budeme vyhrávat jen velmi těžko. Hrajeme oslabení, teď se zase sehráváme s novým hráčem, ale pořád nějakou kvalitu máme a musíme to už konečně prodat. Věřím, že když budeme pracovat tak jako dnes, brzy to zlomíme.”

David Žikla (power forward BK ARMEX Děčín): ”První poločas byl z naší strany lepší než v minulém zápase, ale opět se nám nepovedl nástup do třetí čtvrtiny. V poločase to bylo jen minus dva, pak ale dostaneme devět bodů v řadě a následně se rozdíl vyšplhá na dvacet bodů. Pak zabereme, začneme to dohánět, ale už nám chybí síla na otočení. V příštím zápase si musíme dát pozor na třetí čtvrtinu a nenechat si soupeře takhle utéct. Myslím, že kdyby nám vstup do třetí čtvrtky neutekl, hráli bychom s USK vyrovnanou partii a porazili bychom jej. Musíme se vyvarovat těchto blackoutů.”

Jan Štěrba (forward USK Praha): ”Řekl bych, že my jsme byli lepší v první a třetí čtvrtině, naopak domácí ve druhé a poslední, kde se nám přiblížili. O výhře rozhodlo to, že jsme si ve třetí čtvrtce udělali veliký náskok, který už pak domácí nedokázali stáhnout. Celou sezonu se chceme prezentovat celoplošným presinkem, chceme točit všechny hráče a tlačit na soupeře, protože tohle vydrží jen málokdo.”