Autreyho show a brněnská loupež

Našlapaný pětizápasový program devátého kola nabídla třetí listopadová sobota v Kooperativa NBL. A nebyla nouze o překvapení, o to asi největší se postaraly Pardubice, které vyloupily oslabenou Opavu. Porážky však počítají také v Děčíně, na Slavii nebo v Ostravě.

Beksa s rozjetým Vyoralem loupila v Opavě

Poprvé od roku 2018 a po sedmi porážkách v řadě dokázaly Pardubice uspět v Opavě, když naplno využily absence domácí hvězdy Jakuba Šiřiny a odváží si na východ Čech triumf 82:75.

Beksu, která vedla po většinu střetnutí, táhl za důležitým vítězstvím především Tomáš Vyoral, který zaznamenal triple double za 17 bodů, 10 doskoků i 10 asistencí. Cenné statistiky přitom dosáhl po brněnském Viktoru Půlpánovi jako druhý hráč NBL v této sezoně. Východočeši uhájili výhru i přesto, že zahodili osm šestek z 26, z toho čtyři v poslední minutě. Nejlepším střelcem vítězů byl s 19 body včetně pěti trojek Mateo Čolak, 15 bodů nasbíral Robert Rikič a 12 zkušený Kamil Švrdlík.

Domácí celek se tentokrát nemohl opřít o obvyklého tahouna Jakuba Šiřinu, jenž absentoval kvůli narození potomka. Výborný zápas nicméně odehrál křídelník Radek Farský, který nastřádal 21 bodů, suverénně nejvíc od svého příchodu do Slezska. Se 17 body mu sekundoval Jakub Mokráň a s 10 Dontay Bassett. Oba klíčoví podkošoví hráči se ale v závěru duelu vyfaulovali a Opavě na zvrat nezbyly síly. Vůbec se nedařilo Radovanovi Kouřilovi, jenž při střelbě 1/9 zůstal na čtyřech bodech.

Oba soupeři nestříleli ukázkově, když s pole proměňovali jen 39, respektive 42 procent svých pokusů, hosté ovšem byli o něco lepší jak v úspěšnosti za dva (56 procent), tak za tři body (33 procent). Celkově proměnili o čtyři trojky více a připsali si 22 asistencí ku 18 domácím. Opavě nakonec k výhře nestačila ani ukázková produkce lavičky, která dohromady zaznamenala 41 bodů ku pouze 17 pardubickým.

Petr Czudek (trenér BK Opava): Gratulace Pardubicím, které dnes byly lepším týmem. My jsme byli zaskočeni nepřítomností Kuby Šiřiny a nevěřili jsme si. Hořkost z prohry přebíjí radost z narození malého Šíři"."

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): Škoda, opět přišla velmi solidní návštěva a my jsme nedokázali zvítězit. Na druhou stranu je nutno přiznat, že nás dnes Pardubičtí přestříleli a přeskákali. Vyhráli zaslouženě."

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice): Vítězství si naši hráči zasloužili. Dva týdny velmi poctivě trénovali a výsledek se dostavil na palubovce jednoho z nejsilnějších týmů naší ligy. Děkuji všem hráčům mého týmu."

Petr Šafarčík (guard BK KVIS Pardubice): Myslím, že jsme si vítězství dnes zasloužili. Opava doma válcuje všechny soupeře a vždy si vytvoří minimálně patnáctibodový náskok a vyhrává. My jsme jim to dnes neumožnili a téměř celé utkání jsme byli ve vedení. Když už se zdálo, že nás Opava přehraje, tak nám padly střely z dlouhé vzdálenosti a šli jsme opět do vedení. Závěr jsme si už pohlídali."

Nymburk si pohlídal Sovy

Očekávaný průběh mělo utkání mistra proti pražským Sovám. Nymburk v utkání ani jednou neprohrával, když se do dvouciferného náskoku dokázal dostat už po první desetiminutovce. Lídrem jediného českého zástupce v prestižní Basketball Champions League byl Marek Klassen, který duel zakončil s 24 body včetně pěti trojek, dále 11 finálními přihrávkami a čtyřmi doskoky při užitečnosti 33. Dalších 17 bodů nasbíral Nate Watson, 12 Martin Kříž a 10 veterán Petr Benda. Double double jen těsně unikl Ericu Lockettovi, jenž měl na kontě devět bodů a 11 doskočených míčů.

Navzdory porážce se ovšem neztratily ani opory pražského celku. Nejlepším střelcem klání byl s 25 body a sedmi doskoky Michael Okauru, 18 bodů a pět asistencí nasbíral jeho krajan Shawn Pipes Jr a 14 body a devíti doskoky se blýskl čerstvý tuzemský reprezentant David Böhm. Další člen národního týmu a zároveň kapitán Sov Patrick Samoura zůstal za necelých 21 minut na sedmi bodech.

Vítězové dominovali na doskoku (54:32), v asistencích (33:13), v bodech z druhé šance (21:8) nebo v bodech, které vytěžili ze ztrát soupeře (18:8). Daleko více se také prosadili náhradníci domácích (43:15). Zajímavé je, že oba týmy se při vysokém rozdílu dopustily stejného počtu ztrát (12).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Utkání se hodnotí dobře, protože jsme vyhráli. Chyby tam ještě pořád jsou. Teď jsme měli 14 dní na práci, ale bylo to hlavně o kondici, protože nám chyběli čtyři hráči kvůli národním týmům, takže jsme nemohli dělat sety. Ale viděl jsem tam, že hra má vzrůstající tendenci. V obraně to ještě není ideální, ale je tam vidět obrovské nasazení a s tím se dá vždy pracovat. Mrzí mě ta druhá čtvrtina, kdy jsme už dost vedli a dovolili jsme soupeři se dotáhnout. Naštěstí jsme pak zas rychle odskočili. USK má dobrý tým. I díky nim se hrál rychlý a pohledný basketbal s hodně střelami. A jsem rád, že jsme s nimi vydrželi běhat a že jsme na konci i vypadali lépe. V útoku máme hodně zbraní, ještě je tam velký potenciál se zlepšit v trojkách. Teď nás čeká ve středu Děčín, kterému máme co vracet a se kterým to asi bude zápas o první místo. Jsem rád, že přišlo hodně lidí a že viděli rychlý a hezký basketbal.”

Marek Klassen (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Bylo hezké být po pauze zas pohromadě a hrát. A těším se, že teď máme zas hodně domácích zápasů v příštích dvou týdnech. 105 bodů i přes slabou střelbu za tři body ukazuje, že máme jako tým hodně zbraní. Jsme opravdu nebezpečný tým, protože dokážeme skórovat mnoha způsoby. Byl to dobrý zápas. Každý se nás snaží porazit a předvést to nejlepší a my tomu musíme čelit našim výkonem. Soupeř tam měl několik dobrých akcí. My ukázali zkušenost v tom, že jsme se neustále drželi naší hry, a když bylo třeba, tak jsme velmi dobře bránili. Důležité bylo, že se nám ve druhé čtvrtině povedlo odskočit poté, co se soupeř dotáhl. Tam zahrál skvěle Petr Benda. On je hrozně zkušený a umí si najít místo na skórování. Měl tam rychlých šest bodů. Soupeř předtím šel na malou sestavu, to jim vyšlo, vrátili se do hry, ale my zas rychle odskočili. Jelikož máme opravdu hodně zbraní, tak je to pro mě jednodušší sbírat statistiky. Prostě jen přihrávám míč a naskakují mi asistence. Dobrý rozehrávač dělá všechny okolo ještě lepšími a o to se snažím. Hrát tady je opravdu zábava.“

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Vzhledem k porážce je těžké si zápas užít. Naším cílem bylo zůstat v utkání co nejdéle, ale to se nepovedlo. A hlavním důvodem bylo malé nasazení při doskakování. V první půli jsme nebyli schopní soupeřit o žádný doskok. Soupeř byl silnější a vyšší, ale nám hlavně chybělo to nasazení v soubojích. Dovolit soupeři 14 útočných doskoků za poločas není způsob, jak se udržet ve hře. Přitom když jsme prohrávali o 15 bodů, tak jsme to nasazení ukázali. Kdybychom tak hráli od začátku, tak by to třeba vypadalo jinak. Nechci říkat, že bychom vyhráli, protože tady je pro každého těžké vyhrát, ale bylo by to jiné. Po posledních zápasech, kdy jsme prohráli třeba poslední střelou, tam je trochu frustrace. Navíc jsme neměli šanci přes pauzu společně trénovat, jelikož hodně hráčů bylo na reprezentaci. A první soupeř po pauze je hned Nymburk. Teď nás čeká další pauza a věřím, že na souhře zapracujeme a vrátíme se zpět na nohy. Nymburk je velmi dobrý tým, který je schopný trestat naše chyby. Jsou zkušení, moji hráči se naopak stále ještě učí. Ale jak jsem říkal, hlavní problém byl doskok. když nedoskočíte, nemůžete ani rychle do útoku, což je důležitá součást naší hry. Jsem hrdý na to, jak se tým snažil a nikdy se nevzdal, ale musíme mít mnohem vyrovnanější hru. Proti jinému týmu by to možná dnes stačilo.“

Patrick Samoura (guard USK Praha): „Mám rád běhavý basketbal, takže mě to dnes hodně bavilo. Hrálo se nahoru dolu, ale soupeř vždy dokázal odskočit. Nám něco chybělo, vždy tam byla nějaká chyba, která nám nedovolila to více zdramatizovat. Ale byl to dobrý zápas, ze kterého si máme hodně co vzít, abychom v druhé polovině sezony byli ještě lepší. Nymburk měl celý zápas větší sílu pod košem, hlavně na doskoku. V poločase měl více útočných doskoků, než my pod oběma koši. Ve druhé půli jsme to zlepšili, ale to nestačí. Musí se jet naplno celý zápas.”

Kolín se chytil střelecky a dál vítězí

Pátou výhru z posledních šesti zápasů si připisuje Kolín, když dokázal na domácí palubovce v trochu nečekané přestřelce udolat Ostravu 96:87. Nová huť naopak padla počtvrté za sebou.

Kolínští si oddechli, že v utkání mohli počítat s kapitánem Adamem Čížem, který v týdnu bojoval s nachlazením, do hry naskočil i podobně indisponovaný Jan Křivánek. Ostravu naopak trápily absence podkošového dua Bohačík – Radukič.

První nástup domácích přišel v polovině první čtvrtiny, kdy na dvě slepené trojky Jiřího Dedka odpověděli Medvědi během tří minut sérií 11:0 a nebýt osobní minišňůry Gianlucy Proška, mohlo být pro Ostravu ještě hůř. Právě tato šňůra ale nestartovala návrat NH do duelu, když po dvou minutách druhé desetiminutovky byli hosté zpět v nejtěsnějším vedení. V utkání jako na houpačce pak znovu získal mírnou kontrolu nad duelem a těsné vedení Kolín, který si sedmibodový náskok přenesl i do přestávky.

V druhé půli pak ostravští předvedli několik náporů, ale ani skvělá střelba hostujícímu celku obrat nepřinesla. Milligan snížil tři minuty před koncem na tři body, ale v klíčových chvílích Kolín vždy dokázal reagovat. Důležitým faktorem bylo doskakování, které domácí celek ovládl poměrem 43:25 (Kolín 19 útočných doskoků) a pak také převaha Medvědů na šestkách (29:13 body z čáry trestného hodu). Ostravě nepomohla ani téměř dokonalá střelba s úspěšností 63% za dva a 41% za tři (jedenáct trojek).

Adam Číž sice trefil jen tři z jedenácti trojek, ale i tak se dostal na 26 bodů, dvacet nastřílel Michal Mareš a 17 bodů s 10 doskoky přidal Džiugas Slavinskas. Ostravu držel Matej Marječák s 22 body, devatenáct zaznamenal Evan Milligan.

Adam Konvalinka (kouč BC GEOSAN Kolín): „Tak dneska jsme sice vyhrál, ale myslím si že v hlavách našich hráčů asi hodně převážilo to, v jaký sestavě přijel soupeř. A musím podotknout, že soupeř si zaslouží velký kredity za to jak hrál a jak se toho nebál, s tím že neměl co ztratit.  My jsme trošku laxně měli obrovský problém s návratem do obrany po koších a o tom se bavíme už od začátku sezóny. My nemáme problém v útoku vůbec, tam si vytvoříme dost pozic a umíme přečíst ty situace, ale absolutně vůbec nejsme schopni jednoduše zastavovat soupeře a donutit je k tomu, aby hráli delší útok a opřít se o obranu, aby jsme z toho mohli těžit mnohem víc než jenom spoléhat na útok. Takže výhra v řádů asi povinných vůči sestavě co soupeř přijel, ale jak se říká o soutěži už od začátku ročníku, tady asi nebude lehkých zápasů a tenhleten to dokázal. Takže důležitá výhra v uvozovkách povinná, ale kredit soupeři na to jak to odehrál a v jaký sestavě.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Tak gratuluji domácím k vítězství, dneska nás porazili výškou. My jsme se snažili v útoku nám zase lítal balón, prostě dobrá práce útočně, ale v té obraně se ukázalo, že reprezentační pauza nám neprospěla. 96 bodů je moc, my s tím musíme něco změnit. Chybí nám dlouhý, tak se s tím nějak pasujeme, je to otevřenější z venku, ale dobře. Zase na druhou stranu když proti vám je 43 doskoků a vy máte 16 ztrát, tak ty body vždycky nějak přijdou. Takže my musíme omezit doskok a ty ztráty.  Tak doufám, že se to zlepší. To je ode mně všechno.”

Ondřej Šiška (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Tak pro nás, nebojím se říct, povedené vítězství, protože hosté přijeli bez dvou základních hráčů Morgana a Radukiče, kteří dávají tak 40 bodů na zápas. K utkání asi budu trošku kritický, protože jsem na to koukal ze dvou pohledů. Měli jsme tuším přes 90 bodů což je super, ale dostal 87 bodů je za mě dost. Jak už jsem říkal ještě když Ostrava přijela v takovéhle oslabené sestavě na domácí palubovce s dalšími týmy se tohle nemusí vyplácet, ale samozřejmě jsme rádi za výhru a že se zlepšujeme v útoku a nesmíme zapomenout na obranu.”

Matej Majerčák (rozehrávač NH Ostrava): „Tak věděli jsme, že nás čeká těžký zápas, přišli jsme tu bez našich dvou nejlepších střelců bez Morgana a Radukiče a přece jen Kolín má velkou kvalitu tenhle rok. A věděli jsem, že nás nebude čekat nic lehkého, ale chtěli jsme poprat, chtěli jsme makat 40 minut, což se nám v podstatě i podařilo, ale měli jsme zase nějaké slabé chvilky, kdy nám ten Kolín zase nadskočil, ale myslím že v celku můžeme být spokojeni. Bojovali jsme, dali jsme 87 bodů což je super, ale zase jsme dostali 96 což je strašně hodně. Myslím že tam máme největší nedostatky v obraně a musíme zlepšit obranu a dál už to bude lepší.”

Brno okradlo lídra

Ani beznadějně vyprodaná domácí aréna nepomohla prvnímu týmu tabulky k výhře nad Brnem. Moravané v defenzivní bitvě vyloupili ARMEX Sportcentrum 67:63 a Děčín se tak po první prohře z pěti zápasů srovnal na první příčce tabulky s Nymburkem. Brno dotírá z třetí příčky, ale má odehráno o zápas méně.

Domácí favorit měl silný nástup do zápasu i díky úřadujícímu MVP měsíce Waltonovi, Brno se navíc střelecky trápilo a za prvních pět minut dalo jen šest bodů. Když ale trápení prolomil Viktor Půlpán, dostali se hosté do hry a koš Jakuba Krakoviče se závěrečným klaksonem první čtvrtiny jim zajistil těsné vedení.

Solidní výkon Brna pokračoval i ve druhé čtvrtině, kde hostům ani nevadilo střelkecké trápení za tři body (v poločase 11/1) a jejich náskok narostl v osmnácté minutě po útočném doskoku Körnera na deset bodů, což si vynutilo domácí timeout, po kterém alespoň mírně zkorigoval ztrátu Válečníků Walton. Tomáši Greplovi se nemohly líbit zejména ztracené míče, kterých spáchal Děčín za poločas hned dvanáct.

Po přestávce zapnuli domácí defenzivní motory, udržely soupeře na pouhých deseti bodech za třetí čtvrtinu a bod po bodu se dostávali zpět do zápasu. Ve třetí desetiminutovce zvládli nejprve srovnat a když je pak sedm minut před koncem Walton poslal poprvé od poloviny první čtvrtiny do vedení, v hale to doslova vřelo. Právě Walton poslal svůj tým čtyři minuty před koncem do vedení 59:55 a už to vypadalo, že domácí urvou důležitou výhru. Brno ale těžkou situaci ustálo, když jumperem odpověděl Richard Bálint a o chvíli později už Mishula trojkou vracel Brnu vedení. Bálint povzbuzený povedeným reprezentačním srazem pak měl prsty i v úplné koncovce, když ještě košem a dvěma šestkami Brňanům v koncovce hodně pomohl. Jeho dvě šestky poslaly rozdíl čtrnáct sekund před koncem na tři body a po neúspěšné trojce Nicholse pak proměnil rozdílovou šestku Půlpán, který tak stanovil konečný rozdíl.

Válečníkům nestačilo 26 bodů a devět doskoků Waltona, ani šestnáct Nicholse. Brno svůj útok parádně rozložilo, Bálint byl nejlepším střelcem se 13 body, na deseti se shodli Šimonové Puršl a Svoboda.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
 Byl to velmi intenzivní zápas, na to, že se hrálo po reprezentační pauze. Nám se zápas moc nepovedl v tom, že střelecky to bylo velmi špatné. Sice jsme udrželi nejlépe skórující tým ligy na šedesáti sedmi bodech, ale na druhou stranu jsme se trápili v útoku. Nepomohli jsme si žádnou těžkou střelou jako Brno, Brnu se navíc podařilo zastavit náš rychlý protiútok a když už jsme se dostali do vymezeného území, neproměnili jsme střely, které obvykle dáváme. To nás stálo zápas."

Martin Vaněk (asistent trenéra Basket Brno): „Byl to skvělý zápas od začátku až do konce. Řekl bych, že od začátku jsme trochu tahali za delší konec provazu, dařilo se nám. Ale celkově to bylo nahoru, dolů. Nám pomohlo, že jsme před poločasem utekli na deset bodů. Druhý poločas byl opět nahoru, dolů, Děčínu se jedna, dvě pozice nepovedly a nám ano. To rozhodlo. Jinak to byl vyrovnaný zápas, skvělá atmosféra."

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): Dostat pouhých šedesát sedm bodů od nejlépe útočícího týmu je skvělá práce, bohužel dnes jsme se strašně nadřeli v útoku. Máme sice v týmu dvě individuality, které dávají okolo dvaceti bodů na zápas, ale když se k nim nikdo nepřidá, dnes to bylo včetně mě, nemůžeme zápasy vyhrávat. Musí se do hry zapojit všichni hráči, ve třech tým jako je Brno prostě porazit nemůžeme. Brno má zkušené hráče a největší talenty z české republiky, přesto si myslím, že prohrát s takovým útokem před vyprodanou halou je zkrátka ostuda. Doufám, že nás dnešní prohra posadí na zadek a uvědomíme si, že se musíme vrátit ke hře, kterou jsme praktikovali do teď. Ono to samo zkrátka nepůjde, my musíme vyhrát zápasy, nikdo jiný to za nás neudělá. Nemůžeme se spoléhat jen na Nicholse a Waltona, musíme pomoct všichni."

Šimon Svoboda (křídlo Basket Brno): Bylo to dnes těžké, fanoušci nám to znepříjemnili. Ale bylo to veliká atmosféra a jsem rád za výhru. Okamžik utkání? Určitě trojka Mišuly v závěru."

Autreyho show v Edenu

Sérii pěti porážek v řadě pomohl Královským Sokolům ukončit jejich nový lídr a jedna z ligových legend Lamb Autrey. Ten se při výhře na Slavii 87:81 blýskl 28 body a odsoudil červenobílé k třetí prohře za sebou.

Slavia předvedla dobrý vstup do zápasu, když od začátku vedla zejména díky duu Radek Pumprla – Jelínek. Díky ofenzivní smršti, která domácí v Edenu dostala v osmé minutě na čtyřiadvacet bodů byl náskok Pražanů už osmibodový. Sokoli se sice na přelomu čtvrtin dostali zpět do hry, ale Slavia pak vystřihla desetibodovou sérii, která rozzářila lehce promrzlé diváky. Hradec se ale nedal a zlepšenou střelbou se znovu vzepřel. Když se pak jejich nový lídr Autrey chytil z dálky a trefil dvě trojky za sebou, mohli Východočeši dokonce odcházet do kabin s prvním vedením v zápase.

Třetí čtvrtina pak byla v podání hostů nejlepší v zápase a přinesla jim hned několikrát devítibodový (maximální) náskok v utkání. Slavia se ale rozhodla zápas ještě naposledy zdramatizovat, a zatímco Hradec čekal přes čtyři minuty na první koš ve čtvrté čtvrtině, poslal Radek Pumprla svůj tým šest minut před koncem do trháku 71:67. Pak si oba soupeři vyměňovali koše jako dva boxeři údery v ringu, než koncovku převzal plně do svých rukou Lamb Autrey. Jeho koš a následná trojka půl minuty před koncem poslala Hradec do šestibodového vedení, svůj výkon pak korunoval dvěma pojišťujícími šestkami.

Autrey se prostřílel ke 28 bodům za osmatřicet minut na palubovce, přidal i sedm doskoků a pět ztracených míčů. Doplnil ho 21 body Lovro Mandalinić, z úzké lavičky Hradce se bodově prosadil pouze jediným košem Vladimír Vondra. Pět dvouciferných střelců Slavie vedl Juraj Palenik se sedmnácti body, Adam Dworsky přidal o dva body méně. Tolik se tentokrát neprosadil mladý Martin Kheil, který zůstal na šesti bodech.

Pavel Beneš (kouč SK Slavia Praha): Bylo to velice těsné utkání, kde v první půlce jsme byli lepší my, v druhé půlce byl lepší soupeř. Bohužel jsme se nedokázali vyrovnat s Lambem Autreym, který nám dal 30 bodů. Měli jsme s ním strašné problémy, když jsme zkoušeli různé varianty... prostě nedůslednost a taková nedisciplinovanost našich hráčů, kteří nechtěli hrát fyzický basketbal, dostali jsme 90 bodů a s tím nemůžeme vyhrát, to je prostě problém. Když se k tomu dopočítá, že jsme měli 20% střelbu z tříbodové vzdálenosti, což bývá naše gro, tak se samozřejmě dostaneme k tomu, že jsme prohráli o 5 bodů. Těsné utkání, jsme z toho smutní, ale musíme pokračovat dál, čekají nás Ostrava a pak USK, což jsou další hratelní soupeři, tak uvidíme, jak to půjde dál."

David Jelínek (power forward SK Slavia Praha): Rozhodně zklamání... byl to jeden zápas, který jsme předpokládali vyhrát od začátku sezóny. Nepřistoupili jsme k tomu tak, jak jsme měli už od začátku, nechali jsme je hrát jejich hru a potom jsme se přizpůsobili té jejich hře a nehráli jsme to, co bychom hrát měli."

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): Tak zápas se mi hodnotí velice dobře. Vyhráli jsme a to vítězství jsme potřebovali. Hrál jsem v úzké sestavě, zapracovali jsme Lamba, prostě odehráli jsme dobrý zápas. Přestáli jsme ten první poločas, kde nám domácí trošku utekli, do poločasu jsme to ale otočili a pak si myslím, že jsme byli o kapánek lepší a po zásluze jsme vyhráli."

Vladimír Vondra (forward Královští sokoli): „Já si myslím, že jsme hráli určitě dobře, konečně jsme byli v plné sestavě. Tohle vítězství jsme určitě potřebovali a připravovali jsme se na to celou repre pauzu. Jsem rád, že to dopadlo tak, jak jsme chtěli a očekávali."