Bamberg rozmetán úvodní smrští! Sláva i v AAC

EVROPSKÉ POHÁROVÉ ECHO 14 minut! Dlouhých 14 minut – až do stavu 38-17 - trvalo hostům z Bambergu, než na pražské Královce, s níž se většina potkala poprvé, a s novým světle oranžovým wilsonem konečně trefili svou první dvojku v zápase! I na tomhle bylo znát, jak skvělý start domácí Nymburk v letošní premiéře Ligy mistrů vyčaroval. Atleticky nyní mimořádně nadupadný tým v úvodu vedl jako jeřáb všechny dosažitelné doskoky stahující Američan Dalton, který se navíc nebál ani trojky v brejku z nějakých osmi metrů. Ve startovní euforii se ovšem čeští šampioni nebáli vůbec ničeho. Ne po zkušenosti ze Světového poháru v Číně. A nejvíc to bylo vidět na Jaromíru Bohačíkovi.

Ten okamžitě drtil soupeře nesmlouvavými nájezdy i trefami z dálky, v obraně sbíral zisky, tahal rychlý protiútok, a když padaly hodiny útoku, bral si samozřejmě míč a v posledních vteřinách si chodil pro fauly.

Agresí a střelecky úžasným začátkem Nymburka zaskočený poslední semifinalista soutěže po 4 trojkách soupeře ztrácel po necelých 4 minutách už 16-0, po skvělém brejkovém pasu Hrubana na dunkujícího Hankinse už 20-3 a okamžitá střela po výhozu z autu precizně se uvolnivšího Bohačíka už vyznačila stav 24-4 za prvních 7 minut. A když reprezentant poprvé střídal s 13 body u pasu, vyprovázel jej potlesk i řady fotbalistů Slavie, kteří seděli v hledišti hned vedle reprezentačního kouče Ronena Ginzburga.

Bamberg pak udělal jediné, co mohl – svou hru ve všech parametrech maximálně zagresivinil a nejvíc si až do konce zápasu pomáhal – vedle trojek – útočným doskokem, kterým domácím zle zatápěl. Ze stavu 36-11 po 11 minutách se tak ještě do poločasu přiblížil na 52-34 (body zpod koše 20-2, z brejků 16-1, útočné doskoky 4-11, body z nich 7-11) a ve třetí části už i pomocí brejků ze získaných míčů přitáhl na konci tohoto období na 65-57, načež halou začaly šumět první obavy.

Jenže v pravý čas dokázali zabrat Bohačík a svým všestranným individuálním mistrovstvím MVP letošního polského finále Ivan Almeida. Last minute posila před Ligou mistrů si brala hru na starosti a několika důležitými a jistě provedenými akcemi až do koše dala Nymburku klid, z něhož ji nevyvedl ani sudími v úvodu vysvlečený nátělník, který prý měl nedokonale bílou barvu.

Nymburku pak patřil nástup do posledního dějství, kdy se blýskl nový rozehrávač Booker, jehož získaný nesportovní faul tým přetavil ve 4 body a za nového vedení o 16 se už nadechl ke klidnějšímu závěru.

Po nebývale vysokém vítězství 91-71 vyprovázel nymburské hráče ze hřiště potlesk stojícího publika. Pod úspěch se 24 body podepsal Bohačík, osmnácti Booker, čtrnácti Dalton (9 doskoků) a double doublem Dalton (10+10 doskoků). Tým zaostal v trojkách (6-14) a na útočném doskoku (12-20), ale dominoval zpod koše (42-12), z brejků (24-15) a z trestné linie (21-9).

„Musím poblahopřát našim hráčům, protože odvedli úžasnou práci po stránce úsilí vloženého do zápasu. A o tom vždy mluvíme – maximální úsilí musí být vždy to první, protože pak máte šanci. Pouštěli jsme si video z utkání Bambergu s euroligovou Albou Berlín a první, co jsme viděli, bylo to, že se musíme vyrovnat soupeřově energii, agresivitě a intenzitě, což se nám povedlo dost dobře. Ale je to pořád jen začátek. A ještě bych chtěl moc poděkovat fanouškům, vyrtvořili skvělou atmosféru a pomohli nám, hlavně když jsme to v závěru potřebovali,“ pravil kouč Oren Amiel.

Maďarský vicemistr nevyslal silné vojsko

Velký český večer strvrdily i další tři celky v Alpe Adria Cupu. Opava ve své premiéře v soutěži doma zničila 60bodovým přídělem oslabeného maďarského vicemistra z Körmendu (116-56), když už v poločase vedla 61-29. A to za prvních 20 minut napočítala jen čtyři trojkové trefy. Víc jich ale nebylo třeba, neboť soupeřova obrana umožnila Slezanům dvojtaktové cvičení.

V kulise více než osmi stovek diváků domácí, kterým chyběli Klečka, Zbránek, Bujnoch (zhmožděnina, dostal volno) a Bratčenkov (oteklé koleno), vedl k prvnímu úspěchu dvojciferný sextet Štěpánek (17), Kvapil (16), Šiřina (15), Slavík (14), Gniadek (13) a Švandrlík (11). Tým třikrát méně než mladý celek hostů ztrácel (7-21), z brejků vládl 31-2, zpod koše 66-22 a na doskoku 41-28.

„Vzhledem k tomu, že soupeř přijel v jiné sestavě, než ve které hraje maďarskou ligu a FIBA Europe Cup, splnilo utkání méně, než bychom od něj čekali,“ neskrýval zklamání opavský asistent Kryštof Vlček.

Beksa "zápasila" i trojkovala

Svůj vůbec první duel v Alpe Adria Cupu zvládla na palubovce rakouského Klosterneuburgu i pardubická Beksa, jež zvítězila 67-80. Vedení si vzala už po prvních několika minutách, přičemž už v první čtvrtině trefila pět trojek, a v dalším průběhu zápas kontrolovala vedením nad hranicí 10 bodů, než top skórer Kohout (16, trojky 4/4) uzavřel dění osmi body v řadě.

„Připravovali jsme se na to, že domácí hráči jsou celkem vysocí, hodně míčů se snaží tlačit pod koš. Párkrát se jim to podařilo, ale myslím, že jsme to celkem uhlídali. V útoku jsme dobře hýbali míčem, viděli jsme se, vytvářeli si dobré pozice - hlavně v první půlce, kdy jsme si vybudovali náskok, který se nám pak dařilo i navyšovat,“ zhodnotil duel Kamil Švrdlík.

Za Kohoutm se seřadili tři další dvojciferní střelci Vyoral (15), Švrdlík a Pavlovič (po 12). Tým si nejvíc pomohl trojkami (19/6 – 30/12) a také body náhradníků (20-41).

„Myslím, že dovolit soupeři ve venkovním utkání jen 67 bodů svědčí o dobré obraně. Samozřejmě, byly tam chyby, ale celkově jsme odehráli dobrý zápas. Soupeř hrál takovým atypickým stylem, se kterým se v naší lize už nepotkáme. Dalo by se říct, že to bylo jako před 15 lety. Domácí měli pod košem celkem silné hráče, takže tam bylo hodně vzpírání,“ usmál se Švrdlík.

Graz záhy složen Gruntem

Výhrou k českému středečnímu večírku přispěli i Válečníci, kteří i podruhé porazili Graz, tentokrát na jeho kurtu 74-94. Už v úvodu je velkolepě potáhl pivot Grunt, který vsítil prvních 13 bodů hostů a sám tak zajistil vedení 4-13! Děčín pak vysunul náskok nad 10 bodů a ve druhém poločase se dostal až nad dvacet, než domácí začali z hrozivě vyhlížejícího manka kosmeticky ukrajovat.

Z dvojek 64procentní a z trojek 62procentní (16/10) Děčín lépe doskakoval a jasně kraloval produkcí lavičky (5-51). Minusem bylo především 21 ztrát. Lídrem týmu byl Pomikálek (21), následován z pole neomylným Gruntem (15), Autreym (12), Šiškou (10+9 asistencí) a Carlsonem (10+9 doskoků).

„Jsme rádi, že se nám povedlo vyhrát. Útočně to byl velmi dobrý výkon, dali jsme deset ze šestnácti trojek, což nám snad zvedlo střelecké sebevědomí. Problémy jsme ale měli v obraně, především na cloně s míčem. Na těchto věcech musíme stále pracovat,“ všiml si děčínský kouč Tomáš Grepl.

Pavel Grunt doplnil: „Zápas jsme začali dobře hlavně útočně. Ve druhé čtvrtině nás soupeř víc potrápil. Druhý poločas pokračoval v podobném duchu. Domácí to nevypustili a snažili se uhrát lepší výsledek. My jsme rádi za výhru.“