Basket Brno slaví svou první medaili!

ECHO UTKÁNÍ 3 O BRONZ Klub sám ten duel nazval zápasem desetiletí. Aby se takovým ale skutečně stal, musel pro Basket Brno dopadnout úspěšně. A o to se v závěru rozhodné třetí bitvy o bronz postarali jeho veteráni Mickelson, Marko a Krakovič. Brňané tak i přes některé horké chvilky dramatický souboj zvládli a po domácím triumfu 71-67 nad Ústím dobyli první ligovou medaili pro mladý klub z města s nebývalou basketbalovou svatozáří.

Tým kouče Růžičky potvrdil raketový vzestup posledních dvou sezon. Po chvostovém 12. místě z nedokončeného ročníku 2019/20 mu loni jen o pár bodů unikla třetí příčka a letos na ni klub, oficiálně založený v roce 2013, už dosáhl, a to před rekordní domácí kulisou sezony tvořenou 1530 fanoušky.

Na svou vůbec první medaili v NBL útočilo také Ústí, pro nějž ovšem i bramborové umístění znamená nejlepší výsledek 76letých klubových dějin.

Domácí tým měl při dobré obraně včetně zblokovaných střel i díky úspěšným nájezdům lepší start (16-6). Také ale spaloval některá jasná podkošová zakončení a disciplinovaní hosté (do půle 2 ztráty), kteří téměř vše vsadili na ataky pod koš (jen šest trojkových pokusů do půle), se po prvotních neúspěších začali z této hry prosazovat, a když naopak Brno přišlo o svou úvodní údernost, ze spousty šestek a také z útočných doskoků otočili a ve třetí čtvrtině se za stavu 35-33 začínalo znovu.

Lepší start tu měly Pandy, jež po brněnských ztrátách a aktivitě svého lídra Autreyho odskočily na 38-44. Domácí v přechodné útočné nouzi spasily tři trojky Marka s Nečasem, a když už se zdálo, že Brňané jako zatím pokaždé v této sérii přijdou ve druhé půli o schopnost pronikat pod koš, vzal tuto disciplínu na sebe guard Mišula, který sedmi body v řadě obrátil na 53-51.

A ve čtvrté části se výrazněji osmělili i jeho kolegové zpod koše, kteří zejména z útočných doskoků zápas pro Brno zachránili. Náhle a nejvíc se tu zaktivizoval po celý předchozí průběh neviditelný power forward Mickelson, který od svého zranění v pohárovém FINAL 4 zabíral na svou někdejší plnou výkonnost jen v některých zápasech, ale na závěr posledního duelu sezony si nechal to nejlepší, když tu přispěl ke klíčovému odskoku 6 body i útočnými doskoky.

Na doskoku stále víc odpadající SLUNETA se i v útoku prosazovala složitě a čtyři minuty do konce se za stavu 63-56 její naděje povážlivě ztenčily. Svejcar ji ještě dvěma trojkami přiblížil na 65-62, ale domácí vždy zakontrovali zpod koše a dirigent Marko už z brejku na 71-64 dvacet sekund do konce pojistil vítězství.

Právě on byl top skórerem týmu (bez Maddena, Půlpána) s 16 body a trojkami 6/4. Následovali jej Mišula (11) a Mickelson (10+9 doskoků). Za SLUNETU odpovídali Autrey (15+6 asistencí), Spencer (15) a Pecka (13). Domácím patřily body zpod koše (36-22), doskoky (47-37, útočné 17-12, body z nich 18-14), trojky (7-6) i body laviček (28-9).