Beksa i Děčín opět hrozbou! Brno už No.8

ECHO 10. KOLA A1 Více než jedenáct set fanoušků sledovalo při východočeském derby na Dašické rýsující se obrodu pardubické Beksy, která zapomněla na průšvih ze třetí čtvrtiny v Opavě a rozmetala Svitavy rozdílem 20 bodů, řízena nezastavitelným 23bodovým tankem Kamilem Švrdlíkem. Do druhého života se už definitivně probudili i potřetí v řadě vítězní Válečníci, kteří v nesnadném duelu skolili doma Opavu drtivým doskokem a produkcí dvojice Lamb Autrey – Tomáš Pomikálek. SLUNETA doma zásluhou 48bodového tandemu Ladislav Pecka – Michal Šotnar splnila povinnost proti Brnu, ukončila sérii šesti porážek a naopak soupeři ji protáhla už na osm černých zářezů. A Nymburk při exportu ligového basketbalu do Kutné Hory využil vícečetného oslabení Hanáků, kteří navíc v zápase přišli o zraněného křídelníka Lukáše Palyzu. Takové bylo jubilejní desáté kolo skupiny A1, jehož bližší ohledání na vás nyní čeká.

Příliš citelné oslabení v Kutné Hoře

I když i mistrovi při prvním představení Kooperativa NBL v Kutné Hoře chyběli dva muži (Lawrence a Myers), byly to především absence Olomoucka (Douglas, Mikulič a dlouhodobě zraněný Močnik), jež udaly ráz zápasu vlastně už před jeho startem. Mladí Hanáci se v zesílených rolích 13 minut snažili vše zdatně maskovat šikovnou hrou do koše, ale to ještě Nymburk nedával v obraně takový pozor. Od stavu 29-31 ale nakopl vrtuli pěti body a dvěma asistencemi Wright, tým za posledních pět minut první půle stihl hned 4 trojky a hosté přestali mít palebnou sílu na to, aby této smršti čelili. Posledních 6:30 druhé čtvrtiny prohráli 24-9, v poločase byli zpět 53-40 a po změně stran se už jen 6 a půl minuty udrželi díky třem trojkám aspoň na 10bodovém manku. Pak už ale odpadli docela a mistr 11 minut do konce vládl 83-63. Nakonec zvítězil 105-83 a Olomoucko tak i 4 kola do konce A1 zůstává dvě výhry za druhými Tury. Novinkou však je, že už z odstupu jediné výhry mu dýchá na záda čtvrtá Beksa.

Polabané měli v Kutné Hoře galerii šesti dvouciferných střelců - Davise (19), z trojek neomylného (4/4) Pavla Pumprlu (14), dále Martina Peterku (14), majitele technické chyby Jaromíra Bohačíka (13) za nevydýchané odpískání faulu na Palyzu, Kříže (11+7 doskoků) a Hrubana (10). Hosty sytili Váňa (22), Norwa, Marek Sehnal (po 14) a Dunans (10+11 doskoků a 6 asistencí), jen 11 minut odehrál top skórer soutěže Palyza, který místy podstupoval hodně třaskavé souboje s bývalými spoluhráči z týmu soupeře. Mistrovi patřily trojky (11-7), body z brejků (28-19) a jeho lavička předčila tu soupeřovu o rovných 40 bodů.

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Hlavně chci poděkovat Kutné Hoře za skvělou pohostinnost a doufám, že si to místní lidé užili. Byl to divný zápas, protože oba týmy postrádaly dva hráče, navíc se Olomoucku zranil Palyza. Oba týmy se snažily hrát co nejlépe, ale nebylo to asi tak pohledné. Přeji Olomoucku, aby se mu hráči rychle uzdravili, protože pro ligu je důležité, aby hráli nejlepší hráči.“

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Zasloužené vítězství Nymburka. Byl lepším týmem, my zlobili jen prvním čtvrtinu. Bohužel kvůli nemoci jsme přišli o Douglase a Mikuliče, navíc se v průběhu první půle zranil Palyza. Ale i naši mladí kluci ukázali, že umějí hrát basketbal a z toho mám radost, že bojovali až do konce.“

Lukáš Sychra (forward BK Olomoucko): „Přijeli jsme v oslabené sestavě, navíc se zranil náš klíčový hráč. Přesto jsme dokázali soupeře potrápit, ale dnes byl Nymburk lepší a zasloužil si vítězství. Prostředí bylo změnou oproti Nymburku, ale hrálo se mi tu dobře.“

Martin Kříž (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Olomoucko i přes absence předvedlo kvalitní výkon. My musíme zlepšit obranu, protože by se nám to v jiných zápasech mohlo vymstít. Věřím, že pro lidi v Kutné Hoře to byla velká událost. takové projekty mají smysl a i pro nás hráče je to zajímavá změna.“

Probouzí se perníková síla?

Kamil Švrdlík 23 body, sedmi doskoky a všeplatným kralováním kolem koše potvrdil roli aktuální pardubické super opory a Viktor Půlpán řádil jako „černá ruka“, když v atraktivním souboji nejlepších dvou (nyní aktivních) Čechů do 22 let v lize jasně přestřílel reprezentačního kolegu Šimona Puršla 17-9. Sázel navíc důležité koše při velkém domácím triumfu (97-77) v derby s Tury, v němž Beksa už zase vypadala jako hrozba pro vyřazovací boje. Až další kola ovšem ukážou, zda hrozba trvalá.

Domácí (bez Williamse s Jacksonem) od prvních minut hýřili aktivitou a pohyblivostí pod oběma koši, létali do brejků, vynucovali si spoustu šestek (bilance do půle 15/15) a sbírali útočné doskoky, jež naopak nedávali málo aktivnímu soupeři (dále bez O´Briena). Po vyrovnané první čtvrtině v té druhé soustavou trojek a trestných hodů unikli na 50-35 a po půli 53-41 (Švrdlík 15, Potoček 14) rozhodli smrští v prvních 5 minutách druhého poločasu. Hyperaktivní Půlpán tu zařídil 8 bodů, Švrdlík 6 a Škranc 5 a za stavu 72-52 dala Beksa soupeři šach mat.

Dlouzí Tuři spolu s Markem ještě v úvodu 4. části zahrozili snížením na 76-67, ale nesportovní faul Jelínka pak vybudil baterii 4 bodů Pardubic a hosté už se poté vinou ztrát a nevyužitých útočných doskoků k žádné větší akci nedostali.

Domácí měli ničivou sílu v lavičce, napěchované triem mikrovlnek Singletary (18) - Potoček (16) - Škranc (15). Díky nim náhradníci Beksy přetloukli ty svitavské na hlavu (57-26). Hosté se výrazněji opírali jen o Aikena (21+7 doskoků), Matěje Svobodu (17) a Marka (15). JIP měl lepší trojky (10-8), body zpod koše (36-28) i z brejků (15-8) a také doskoky (40-25, v útoku 15-8).

Zatímco druzí Tuři přišli 4 kola do konce o šanci odskočit třetímu Olomoucku na tři výhry, Beksa se už za Hanáky zavěsila s mankem jediného vítězství.

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Předvedli jsme dobrý, týmový výkon. Hráči byli od začátku připraveni hrát. Samozřejmě, Svitavy jsou dobrý tým, hrály výborně, ale my jsme po většinu utkání dobře bránili, 40 minut jsme se koncentrovali a to se pozitivně projevilo na výsledku. Drželi jsme vysoké tempo hry, pomohli jsme si snadnými body z protiútoků a zároveň jsme i trefovali trojky. Josef Potoček a David Škranc odehráli velmi dobré minuty, například náš kapitán Radek Nečas neskóroval, ale měl doskoky, asistence, zisky... Evan Singletary, Viktor Půlpán, samozřejmě Kamil Švrdlík, Ondra Kohout... Všichni hráli výborně a k výhře nás dovedl výborný týmový výkon.“

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „Zápas můžeme hodnotit pozitivně - vyhráli jsme o 20 bodů, k tomu po dobrém výkonu. V prvním poločase do toho daly oba týmy hodně energie. Ke konci už oběma celkům trošku chyběla, ale my jsme naštěstí měli nahráno a zvládli jsme to.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Domácí vyhráli zaslouženě, byli mnohem efektivnější v útoku. My jsme obdrželi 97 bodů, což je strašně velké číslo. Dostali jsme spoustu jednoduchých košů po našich triviálních obranných chybách, a to mě dost mrzí, ale jak jsem předeslal: očekával jsem velmi těžký zápas. Pardubice hrají velmi dobře, až na kolaps v jedné čtvrtině v Opavě. Myslím, že dneska jejich výkon hodně podpořili David Škranc s Josefem Potočkem, kteří vystoupili ze svého stínu a nakopli domácí.“

Martin Novák (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Zápas se hodnotí špatně, protože jsme se přijeli pro výhru a skončilo to porážkou o 20 bodů. Dali jsme si nějaká pravidla, která jsme v první čtvrtině dokázali plnit nějakých 8 minut, ale pak se nám to nějak zhroutilo a hra se otočila v náš neprospěch.“

Děčín dobyl klíčovou výhru!

Válečníci zažívají předčasné velikonoční hody. Po vydřené domácí výhře nad Opavou (78-70) dosáhli už na třetí „zlaté vejce“ v řadě, odpoutali se stejně jako Ústí Slezanům na dvě výhry, navíc s už jistě lepšími vzájemnými zápasy s Opavou, a čtyři kola do konce nadstavby tak už takřka mohou slavit vyhnutí se předkolu a dobytí přinejhorším šestého místa.

Utkání se pro ně výrazněji zadrhlo jen ve druhé čtvrtině za vedení 27-23, kdy Klečka body a asistencemi vytáhl úspěšněji trojkující i brejkující Opavu k obratu na poločasových 34-41, přičemž Děčín za posledních 7 minut druhé čtvrtiny stihl pouhých 7 bodů.

Ovšem pak přišel jeho kontr ve třetím dějství, ovládnutém 25-12. Domácí tým tu čtyřmi trojkami za opavských ztrát otočil až na 59-50, tlačen 10 body Autreyho. A z tohoto náskoku vyžil až do konce, byť musel vykrýt i závěrečný nápor se třemi trojkami soupeře a také pět vlastních minutých šestek za posledních pět minut.

Vítěze nejvíc sytili Pomikálek (17), Autrey (17+13 doskoků) a Šiška (12), hosty (bez Kvapila) Gniadek (16), Kouřil (12), Bujnoch (11) a Zbránek (10+7 doskoků). Děčín naprosto dominoval na doskoku (52-34, útočné 17-6, body z nich 14-1) a lepší byl nakonec i z brejků (22-15) a zpod koše (38-26).

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Dnes do toho domácí dali víc energie než my, víc chtěli, proto vyhráli. My jsme zvládli první poločas, hlavně druhou čtvrtinu, kdy se soupeř nemohl trefit zvenku, ale doskočil 10 útočných doskoků, a to je moc. Jak jsme měli třetí čtvrtinu dobrou s Pardubicemi, tak jsme ji dnes nezvládli, přišel kolaps, přestali jsme hrát, soupeř se nadechl a bylo ho plné hřiště. Tam se šňůrou 13-0 překulil přes nás a pak si náskok chytře podržel. My se hledáme, někteří hráči formu nemají, nemůžu jim upřít snahu, ale Děčín je kvalitní tým a tady je naše snaha málo, je potřeba víc kvality. Kolega Pavel dnes vsadil vše na Autreyho, ten mu to vrátil výbornou třetí čtvrtkou, kdy nás společně s Tomášem Pomikálkem zlomili, ostatní se přidali bojovností. My jsme sem přijeli vyhrát, situace je ale taková, jaká je. Předkolo hrát nechceme. Bohužel se to dnes nepodařilo a vyhrál lepší tým.“

Filip Zbránek (forward BK Opava): „Hlavní rozdíl mezi námi a Děčínem byl útočný doskok a individualita jménem Lamb Autrey, který rozhodl třetí čtvrtinu, a my ho nebyli schopní ubránit.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Já bych chtěl pogratulovat svým hráčům, že jsme dnes skutečně vložili hodně energie do celého utkání. Celkově to korespondovalo s tím, co je kdo za tým. Myslím hlavně, co se týká střeleckého talentu. V první půli jsme bojovali v obraně, dřeli jsme, ale máme problém s efektivitou. Trojky 27 procent a trestné hody 53, to je málo. Ale měli jsme 17 útočných doskoků a věděli jsme, že Opava je hrubá síla na doskakování a dnes urvala jen 6 útočných, což byl podle mě hlavní důvod naší výhry. Vyhráli jsme válku na doskoku. K tomu jsme se ve druhém poločasu uklidnili, když nás nastartoval Lamb Autrey a Tomáš Pomikálek, a jakmile jsme šli přes Opavu, nadechli jsme se v euforii, diváci nás hnali dopředu. A ačkoli Opava je týmem, který je schopný během chvíle zvrátit utkání, jako Radovan Kouřil dlouhou trojkou nebo Luděk Jurečka při naší nepozornosti, tak jsme si to zkontrolovali. Jsme moc rádi za výhru, nadstavba je těžká a otevřená, pořád se hraje o hodně. Doufám, že nám tohle pomůže k dalším lepším zápasům. Pokud budeme hrát s takovým nasazením, takovou bojovností a takovou týmovostí, tak si tyhle výhry zasloužíme.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Já jsem strašně šťastný za dnešní zápas. Vyhráli jsme sice dvě utkání předtím, ale neměli jsme z toho ten pocit, který jsme úplně chtěli. Samozřejmě jsem i rád, že mně se povedlo něco trefit, ale hlavně z týmového výkonu. Dnes na nás bylo vidět, že hodně chceme, chceme bránit, chceme bojovat, chceme útočit, žádný míč pro nás není ztracený. Takhle musíme vydržet hrát pořád, sice to stojí hodně sil, ale ta výhra za to stojí.“

Osmá porážka v řadě pro Brno

Aspoň menší kamínek spadl ze srdce ústeckým Pandám, které po přesvědčivém domácím složení Brna (86-73) mají dvě výhry náskoku na sedmou Opavu, což je před vzájemným domácím zápasem se Slezany (a při zatím výrazně horším skore i bilanci 1-2) velmi důležité z hledisky vyhnutí se předkolu play-off. Zatímco SLUNETA utnula sérii šesti porážek, egoé (nadále bez Keelyho) se jeho šňůra neúspěchů protáhla už na osm.

Dokud hostům prvních 11 minut pršely trojky (celkem 5 proti dvěma domácích), tak vedli. Jenže od té doby tým dalších 24 minut nesesměroval do obruče ani jednu, domácí urvali díky svým dlouhým a rozehrávači Šotnarovi druhou čtvrtinu 25-15 a z poločasu 47-40 se v první pětiminutovce třetího dějství odrazili k rozhodnému trháku na 62-44. Deseti body v řadě tu řádil především Pecka, který jich shromáždil celkem 26. Šotnar zapsal double double za 22 bodů a 11 asistencí (trojky 6/4) a Wisseh přidal 11 bodů. Tým byl z pole o 17 procent lepší a měl převahu zpod koše (42-30) a z brejků (12-4). Za hosty se činili Stegbauer (16+8 doskoků), Farský, Geiger (po 14) a Roby (10).

Christianos Chougaz (kouč egoé Basket Brno): „Nechali jsme soupeře dát spoustu bodů z rychlých protiútoků po našich ztrátách. Měli jsme patnáct špatných minut, tím myslím druhou čtvrtinu a prvních pět minut té třetí. Pokud chceme být konkurenceschopní, musíme hrát dobře celých čtyřicet minut.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Zaprvé jsme rádi, že po šestizápasové šňůře porážek se nám konečně povedlo zvítězit. Musí to pro nás být obrovské plus, protože hlavy před zápasem jsme neměli úplně zpříma. Bylo to znát zejména v první čtvrtině, kdy nám chyběla sebedůvěra, dělali jsme hloupé chyby a nedrželi naše pravidla v obraně. Nicméně naštěstí nám Brno neodskočilo o tolik, druhá a třetí čtvrtina už byla jasně v naší režii. Dařila se nám výborná obrana, chodili jsme rychle dopředu, vytvářeli jsme si spoustu otevřených střel a jednoduchých košů, což bylo klíčem k úspěchu. Děkuji hráčům za předvedený výkon, protože to rozhodně nebylo jednoduché. Celý zápas byl o tom, že se nám probudili oba rozehrávači a oba odehráli výborné utkání.“

Viktor Vašát (pivot egoé Basket Brno): „Problém byl ve druhé a třetí čtvrtině, kdy jsme nedělali to, co jsme chtěli. Nepohlídali jsme si obranný doskok a měli jsme spoustu ztrát, z čehož dávalo Ústí lehké koše a vytvořilo si rozhodující náskok.“

Michal Šotnar (rozehrávač SLUNETA Ústí): „Pro nás důležitý zápas a výhra. Věděli jsme, že to nebude jednoduché, protože Brno hraje velice dobře na to, jak mladý tým má. Mně se na něm líbí, že za žádného stavu zápas nevzdává. Pro nás to nic nemění, další středu musíme opět doma zvítězit a přiblížit se pátému, či šestému místu.“