Beksa mocně zatlačila na Písek, Panda zavřela Sovu a vyprášený mistr

Hned čtyři vítězství uloupili hosté v 19. ligovém kole. Doma uspěl jen Nymburk, který si v souboji o čelo jasně poradil s vedoucí Opavou (93-72), a Brno, jež stejně přesvědčivě smetlo Novou huť (94-69).

Možná klíčovou výhru dovezla z Kolína Beksa (73-82), Pandy dobyly soví hnízdo (62-71), Válečníci sršní (85-101) a Hanáci pražský ráj smutku (81-90)

Beksa v Kolíně tři do konce dorovnala Písek!

I když to v Kolíně kompletní Bekse dřelo, nakonec dokázala využít zásadního oslabení nezlomně bojujících Medvědů (zejména bez Číže a Smithe), které nespasil ani čtvrtý top výkon ligy v této sezoně v podání křídla Boškoviče, a odvezla si tak třetí výhru ze čtyř posledních utkání (73-82), která ji už tři kola do konce základní části srovnala s bilancí osmých Sršňů, což by se ještě nedávno zdálo jako fantaskní představa.

Do zápasu ale naskočili lépe domácí, kteří po 11 minutách vedli 26-13 díky veliké převaze na doskoku i zpod koše (12-4). Pak ale hosté výrazně zagresivnili svou defenzivu, naháněli zaskakující rozehrávače Kolína po celém hřišti a i bez produkce Chatmana, Šafarčíka či Pekárka přirazili do půle na 38-34. V závěru třetí čtvrtiny při trvajícím tlaku obrany už získali mírné vedení (54-58), využívali téměř každou ztrátu soupeře, sami téměř nechybovali a šest minut před koncem už Chatman s Vyoralem vytáhli náskok na devět bodů. Medvědi Stegbauer s Boškovičem ještě zkusili v závěru začarovat (68-72), ale Šafarčík se Škifičem už v posledních třech minutách vrátili hostům klid.

Beksu k důležité loupeži tlačili Vyoral (20), Šafarčík (18), Škifič (16+9 doskoků) a Chatman (14). Jejich tým měl víc z brejků (11-17), méně ztrácel (13-6) a načetl o 11 střel víc z pole. V dresu Kolína zazářil svým top výkonem v NBL Boškovič (30+10 doskoků, z pole 14/10, TH 10/10, rating 45), decentněji jej podpořili Halada (12) a Stegbauer (10).

Milenko Veljkovič (pivot BC GEOSAN Kolín): „Byl to pro nás opravdu důležitý zápas, chtěli jsme vyhrát, ale neuspěli jsme. Zápas jsme začali dobře, vedli jsme o asi deset bodů, kontrolovali jsme hru. Pak ale byly Pardubice asi více agresivní, my jsme na to neměli odpověď, minuli jsme nějaké střely. Po poločase to byl těžký, vyrovnaný zápas, oni trefovali střely, my tolik ne. My jsme měli nějaké ztráty, které vedly k jednoduchým košům z rychlých protiútoků. Pokusili jsme se dostat zpátky do zápasu, ale nepovedlo se. Celkově jsme měli jenom 8 hráčů, kteří bojovali, jak mohli, takže gratulace Pardubicím, hrály dobře a pro nás to bude ponaučení co a jak zlepšit.”

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Gratuluji Pardubicím, zaslouženě vyhrály, byly lepší hlavně v druhém poločase.  Já chci smeknout před našima klukama, v 8 hráčích jsme odehráli už druhý zápas za sebou se silným Nymburkem v sobotu a dneska se silnými Pardubicemi. Naše sestava je fakt úzká, kluci bojovali a udělali všechno, co mohli, a hráli i nemocní hráči a já jim chci poděkovat za to obětování. Mrzí mě, že jsme neporazili Pardubice, ale dneska byly lepší a my jsme udělali všechno, co je v našich silách, a jedeme dál.”

Petr Šafarčík (guard BK KVIS Pardubice): „Byl to takový zvláštní zápas od samého začátku, my jsme nezačali vůbec dobře. My jsme chtěli na ně vletět, protože jsme věděli, že máme 12 hráčů a Kolín se potýká s velkou marodkou, ale tak to vůbec nebylo v první čtvrtině, pak ve druhé jsme trošku zapnuli, donutili jsme je k nějakým ztrátám a z toho jsme dali lehké koše. Tím jsme si ukázali, že to musí být recept dneska. Na startu druhého poločasu, kdy jsme začali slušně, jsem věřil, že se dostaneme na nějaký větší bodový odstup, ale Kolín - velký kredit za to -, nesložil zbraně, a jak bojoval, byl podle mě silnější v osobních soubojích a v těch základních věcech, které moc nesouvisí s nějakým talentem. My jsme to pak na konci dokázali urvat tou širší lavičkou a tím, že jsme ukázali nějakou kvalitu. Ale Kolín, kdyby dneska vyhrál, tak by to bylo zasloužené, protože opravdu bojoval celých 40 minut, a velké uznání mu za to. Pro nás to byl takový zdvižený varovný prst, protože jestli takový výkon předvedeme v sobotu, ne výkon, ale spíš nasazení a odhodlání, tak si myslím, že to nebude stačit. Musíme trošku nabrat síly za ty dva dny a v sobotu předvést diametrálně rozdílný výkon. Hlavně co se týče nasazení.”

Vanja Miljkovič (trenér BK KVIS Pardubice): „Gratulace mému týmu k zápasu, gratulace i Kolínu, má dobrý tým a zkušeného trenéra a nevím, kdy naposledy vyhrály Pardubice v Kolíně. Takže to je ještě jedna věc, která je potřeba říct, takže velká gratulace. Dneska to nebyla možná nejlepší hra pro diváka, nebyla tak atraktivní. Můžeme říct, že jsme kontrolovali zápas, protože jsme vyhráli tři čtvrtiny, takže to je asi taky hlavní faktor. Zápas jsme vyhráli díky dobré obraně, vidím na svých hráčích, že byli trochu unavení, na tom musíme v příštích dnes zapracovat a osvěžit je trochu a připravit je na další zápas. Taky jsem rád, že jsme konstantní a vyhráli jsme dva zápasy v řadě a ne, že vyhrajeme jednou a pak třikrát prohrajeme.”

Mistrovi skončila šňůra po demolici u Labe

Nymburku doma v duelu o vedení vadily jeho důležité absence (Bohačík, Bell) víc než dosud vedoucí Opavě (Šiřina a nadále Kvapil) a bez větších obtíží tak spláchl i podruhé obhájce trofeje (93-72), jejž dorovnal v tabulce, zajistil si lepší vzájemné zápasy po základní části a jako bonus utnul vítěznou sérii Slezanů na čísle devět.

Souboj dvou zástupců NBL v letošních edicích evropských soutěží FIBA Polabané začali po úvodní přestřelce ovládat v poslední tříminutovce první čtvrtiny, kterou vyhráli i přes pět ztrát 32-25 pod vedením 11bodového Gordona a díky převaze na doskoku, v trojkách i šestkách. Když Slezané ve druhé čtvrtině manko skoro dorovnali, do protiútoků pálící Nymburk sycený Svejcarem a hbitým i odvážným Rylichem (spolu do půle 29 bodů) vystřelil do trháku 52-38. Nízká efektivita útoku a stereotypní ostřelování zóny ve třetí části domácí o náskok připravily, jenže Opavě se střelecky dařilo ještě méně a od stavu 59-55 si vzal správu utkání do ruky nymburský rozehrávač Gordon s dalším guardem Collinsem, kteří spolu už po třech čtvrtinách zavřeli nad zápasem vodu (71-57).

Gordon lídroval vítězům 21 body a 6 asistencemi, sekundovali mu Svejcar (19), Rylich (13), Mathon (11+16 doskoků), Collins (10+8 doskoků) a Kříž (10). Opavu jen střídmě podpořili Puršl (11), Pecháček a Slavík (po 10). Nymburk byl napřed z brejků (24-8), zpod koše (44-34), z trestné linie (22-10), z oblouku (9-6) i na doskoku (52-32, útočné 19-9, body z nich 16-8) .

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk):
„Těší mě nasazení a bojovnost, s jakým moji hráči do zápasu šli. Za to jim musím pogratulovat. Stále ještě nejsem spokojený s průběhem zápasu. Stále postrádáme vyrovnanost výkonu po celých 40 minut. Stále nás trápí marodka a nemožnost pořádně trénovat v plném počtu, aby ta vyrovnanost výkonu tam byla. Chtěli jsme soupeře přetlačit v soubojích a to se podle statistik povedlo. To většinou vede k výhře. Na to mohou být hráči pyšní a já jsem. Teď jsme první, což je zasloužené, jelikož máme nejlepší obranu i útoku v lize. Ale nemáme co slavit, protože stále nás čekají tři zápasy do konce základní části a nesmíme podlehnout tomu, že teď už to bude snadné. Slavit můžeme až po sezoně. Teď to první místo tolik neznamená. Ale těší mě, že to opět byl především týmový výkon a že se na výhře podíleli všichni hráči a všichni byli důležití. Před zápasem jsem hráčům napsal do kabiny, že je potřeba vyhrát týmově a to se přesně stalo. Bylo to vítězství týmu a ne individualit. Pro mě je důležité, aby každý hrál za to jméno, které je vepředu na dresu, tedy za klub a nikoli na to jméno, které má každý na zádech. A těší mě, že hráči to berou stejně.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Jsem rád, že jsme vyhráli i docela větším rozdílem. Musím kriticky říct, že byly úseky, kdy to nebyla hra, kterou bychom se chtěli prezentovat. Na začátku to bylo vidět nejvíce. Pak jsme trochu přitvrdili, více jsme si půjčovali míč a vytvářeli volné střely. Hodně nám pomohlo, že jsme zrychlili hru. Stále si myslím, že to nebyl náš nejlepší zápas. Utkání jsme vyhráli, dostali jsme se na první místo. Nechci říkat, že to není důležité, ale podstatnější je, abychom pokračovali v tom, co chceme a vyladili chyby, abychom se ve druhé fázi neustále zlepšovali. Myslím, že jsme byli dost agresivní, i když to možná zpočátku tolik nevypadalo. Hlavně jsme dokázali vyřešit situaci, že se potýkáme se zdravotními problémy. V konečném výsledku je to super výhra. V poločase jsme si říkali, že potřebujeme ve druhých dvaceti minutách dostat také míče do vnitřního prostoru, aby hra byla vyvážená. Ano, druhý poločas byl z naší strany lepší.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Dnes to bylo daleko k tomu, abychom vyhráli. Nymburk nastoupil s velkou energií, i když mu chyběli stěžejní hráči. Hrál v nižší sestavě, hrál velmi rychle a my jsme těžko reagovali. Vstup do zápasu byl z naší strany dobrý. Na konci druhé čtvrtiny jsme měli hluchou pasáž a to nás stálo osm bodů před odchodem do kabiny. Domácí se uklidnili a pokračovali v agresivitě. My jsme se s tím opět nedokázali srovnat. I když jsme měli výškovou převahu, špatně jsme se prosazovali zpod koše a soupeř měl 19 útočných doskoků. Domácí dnes zaslouženě vyhráli, dokázali, že i v pohárech mají svou kvalitu. Pro nás je to hozená rukavice. Pokud chceme uspět, musíme podat daleko lepší výkon. Nymburk díky menší sestavě byl velice rychle na druhé straně hřiště. Zápas byl hodně kontaktní. Bylo v něm mnoho faulů odpískaných i možná neodpískaných a my na to neuměli zareagovat. Občas chyběl klid z naší strany, abychom doručili míč tam, kam bychom chtěli. Oběma týmům chyběli důležití hráči, ale jen těžko lze poměřovat, pro koho to byla větší ztráta. Jakub Šiřina je náš kapitán, správný motor. Určitě bychom v některých pasážích organizovali hru lépe. Jsem rád, že jsem mohl zapojit po delší dobře některé hráče do hry.”

Šimon Puršl (pivot BK Opava): „Zápas byl hodně intenzivní, agresivní, podobný těm v Lize mistrů, a tam se nám taky nedařilo. Musíme si navyknout na toto tempo a postupem sezony se s tím lépe popasovat. Šanci na vítězství v Nymburce jsme určitě měli. Bohužel na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny, kdy jsme se začali přibližovat a vypadalo to, že jsme se dostali do zápasu, nevyužili jsme toho. Z tohoto zápasu se hlavně musíme poučit. Nedokážu říct, zda Nymburku chyběl více Jarda Bohačík než nám Kuba Šiřina. Nymburk má více hráčů podobných hře Bohačíka, třeba Svejcar, který hrál dnes výborně. Nám Kubova rychlost a rozehra chyběla. Já osobně jsem moc rád, že jsem se vrátil tak rychle po zlomenině zápěstí. Byl jsem jen na jednom tréninku a stále to není ideální. Možná v podkošových soubojích to tolik vidět nebylo, ale ruku stále podvědomě šetřím.“

Defenzivní loupež Pand. Čtvrtá porážka USK v řadě

Ústečané dál svádějí velký dostih o třetí pozici se severními rivaly. Na pražské Folimance přetlačili druhou defenzivu ligy ještě lepším vlastním obranným systémem a v poslední čtvrtině rozhodli o své čtvrté výhře z pěti posledních utkání (62-71) a stejně tak i o už čtvrté soví porážce v řadě.

Pandy sice hned v úvodu zaskočili domácí Faulkner s Vlkem a soví útočný doskok (19-8), ale poté je postavil na nohy čtyřmi trojkami snajpr Váňa, který s Peckou a Autreym vygeneroval obrat a až sedmibodové vedení ve druhé čtvrtině. USK však koncovkou poločasu srovnal a prsa na prsa se oba celky přiřítily až do čtvrté části. V té Sovy zvládly jen 11 bodů a Váňa s Peckou a trumfovou trojkou jinak tichého Nicholse vysunuli trhák hostů na 14 bodů, což tři minuty do konce už znamenalo šach mat.

SLUNETA měla tři dvojciferné střelce v Peckovi (17), Váňovi (15) a Nicholsovi (12). Dvakrát méně ztrácela (20-10), měla o 10 střel víc z pole a dala víc šestek (6-10) i trojek (6-7). Za USK korigovali Vlk s Faulknerem (po 11).

Frank Kuhn (trenér USK Praha):
„Prohra mrzí, protože potřebujeme nějakou výhru k tomu, abychom si zajistili účast v A1, což je momentálně priorita číslo jedna. Nemůžu se však na svůj tým zlobit, protože Ústí je skvělý tým. Ještě 7 až 8 minut před koncem jsme mohli pomýšlet na výhru, ale udělali jsme spoustu chyb. Jako pozitivum beru i to, že jsme nejlepšího hráče soupeře Nicholse udrželi na 12 bodech. Číslo našich ztrát je obrovské, dalo by se říci, že nás to stálo výhru, ale 19 asistencí říká, že jsme podali mnohem lepší kolektivní výkon než naposledy. Takže na dnešním výkonu lze najít i pozitiva.”

Marek Vyroubal (rozehrávač USK Praha): „Dnes jsme začali docela dobře, vytvořili jsme si dokonce náskok, který jsme bohužel nedokázali udržet do konce první čtvrtiny. Ústí šlo přes nás, ve druhé čtvrtině si udělalo náskok, který jsme ještě do poločasu dokázali regulovat. Měli jsme dobrou obranu, dokázali jsme Ústí udržet na 71 bodech, což je super výkon. Musíme se víc soustředit na náš útok, protože jsme dali jen 62 bodů, navíc doma. Měli jsme dost ztrát, musíme se trochu uklidnit, být trpělivější, ale jinak je tam vidět posun. Musíme pokračovat v naší práci, v sobotu máme další zápas v Olomouci. Jedeme dál, musíme se dostat na vítěznou šňůru.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Očekávali jsme zde těžké utkání jako vždy. Je to speciální hala, speciální soupeř, USK hraje v této sezoně velmi dobře. Myslím, že naplňuje potenciál a nemá se za co stydět. My jsme dnes hráli skvělou obranu, udrželi jsme USK pod 70 bodů, k čemuž bych chtěl svým hráčům pogratulovat. Tady se často nevyhrává útočnou hrou, jak jsme na to zvyklí, ale pomohli jsme si k tomu dobrou obranou.”

Ty Nichols (guard SLUNETA Ústí): „V první řadě bych chtěl pochválit svůj tým, zejména za výkon ve druhé čtvrtině, který jsme byli schopni napodobit po zbytek zápasu. USK je velmi mladý tým, hraje s obrovským nasazením v útoku a zároveň velmi fyzicky v obraně. Ale byli jsme na to připraveni, dokázali jsme si s tím poradit a udržet vedení až do konce.”

Šestý zářez v kuse pro Děčín. Sršňům se po páté porážce v řadě mlží sen

Ty čtyři strašidelné trojciferné zápisy v řadě musí už budit kouče nováčka ze snů. Jeho tým doma s Děčínem opět inkasoval nejméně 101 bodů (85-101), padl už popáté v řadě a od mocně finišující Beksy už jej po 19. kole dělí jen lepší vzájemné zápasy. Naopak ARMEX po šestém úspěchu v řadě dál běží vyrovnaný závod se SLUNETOU o třetí místo.

Průběh zápasu byl ovšem pro Písek ještě větším Waterloo, než napovídá výsledek. Když hosté v závěru úvodní čtvrtiny podřadili, ze zisků a útočných doskoků vyskládali osmiminutový únik ze 17-19 na 25-45 a v poločase měli 24procentní náskok z pole i jasnou převahu na doskoku (14-25). Ve třetím dějství lámali nováčka před jeho téměř 800 fanoušky už 35-65 a až tady se Sršni šňůrou 17-0 vzepjali k aspoň kosmetické úpravě debaklu. Víc jim však Válečníci nedovolili.

Vítěze nejvíc sytil trojkobijec Kroutil (21, trojky 8/6), následován byl Matějem Svobodou (19), Waltonem (15+9 asistencí na 7 ztrát), Ogundiranem (12, TH 11/8) a Pomikálkem (12). Z pole přesnější hosté (v procentech 38-48) dali víc šestek (20-28) i trojek (11-13), když dvojciferný počet zásahů z oblouku sklidili teprve popáté v sezoně. Za domácí (bez Englického, Týmla) byli víc vidět jen Josef Svoboda (19, 18letý zelenáč opět posunul své ligové maximum), Martin Svoboda (11, TH 11/7) a Novotný (10).

Filip Kroutil (guard BK ARMEX Děčín):
„Byl to důležitý zápas pro oba týmy, oba ho chtěly vyhrát. Jsem rád, že náš tým do toho přišel takto koncentrovaně a vydrželo to až do konce a v tom byl vidět i hlavní rozdíl, protože v domácím zápase jsme nastoupili dobře v první čtvrtině, ale pak Sršni dokázali dát několik volných pozic a stáhli to. Dneska tam ta pasáž opět byla, ale rozdíl byl pořád dost veliký. Rozhodně dneska koncentrovanost byla to hlavní, proč jsme vyhráli.”

Jakub Důra (sportovní manažer BK ARMEX Děčín): „Za výhru jsme určitě rádi, v Písku se nikdy nehraje lehce. Je tu skvělá a divoká atmosféra, za to bych chtěl písecké fanoušky pochválit. A píseckému týmu bych chtěl pogratulovat za to, jaký svěží vítr přinesl do NBL. Nás dnes podržela trojková střelba, do utkání jsme vstoupili velmi soustředěně, vytvářeli jsme si šance, které jsme dokázali proměnit. Dokázali jsme si tak vytvořit důležitý náskok. Domácí naopak v prvním poločase netrefovali některé střely, které obvykle proměňují, a tam jsme si dokázali vytvořit rozhodující náskok. Bylo vidět, že jsme dobře připraveni. Domácí ale, jak mají ve zvyku, nic nezabalili a pokračovali dál a ve třetí čtvrtině se dokázali vrátit do hry díky šňůře 17-0. My jsme ale měli vytvořený polštář z předchozích čtvrtin, vrátili jsme se do naší soustředěné hry a dokázali jsme si výsledek pohlídat a získat důležitou výhru.”

Josef Svoboda (křídlo Sršni Photomate Písek): „V první půlce první čtvrtiny se nám dařilo dodržovat pokyny, které jsme si řekli. Nakonec ale první čtvrtina skončila rozdílem osmi bodů, to už byl docela znatelný náskok pro Děčín, který jsme zase museli dotahovat. Druhá čtvrtina už pro nás byla těžká, nedařilo se nám dodržovat pokyny, bylo tam hodně ztrát a byl to hlavní úsek utkání.”

Jan Čech (kouč Sršni Photmate Písek): „Asi je načase si to přiznat. Máme pátou porážku v řadě a všechny mají společný jmenovatel. Pokud si myslíme, že jako mladý český tým bojující o A1, jako nezkušený nováček soutěže, všechny přestřelíme a budeme zápasy vyhrávat útokem, tak budeme rádi, když tu soutěž zachráníme. Já už nevím, jak víc přinutit svoje hráče změnit myšlení a donutit je bránit. My jsme už asi počtvrté dostali přes sto bodů. Druhá čtvrtina je na naší obranné polovině takový zmar, že pustíme soupeře do dvouciferného náskoku a druhý poločas už zachraňujeme, co se dá. Pardubice nás dohnaly, sice jsme pořád osmí a máme to ve svých rukách, ale asi bych se už nebavil o A1, ale o našem přístupu, a pokud se nevrátíme do toho, co nás zdobilo na začátku soutěže, tak se nám ještě zle povede. Jediné, co mi udělalo radost, byl přístup mladých hráčů, kteří ukázali, že do týmu patří a že si zaslouží větší minutáž, než do teď dostávali.”

Brno dorovnalo USK. Naděje NH se rozplývá

Mužům zpod Špilberku se po jednozápasové děčínské odstávce vrátil do sestavy rozehrávač a motor Viktor Půlpán, hostům z Ostravy naopak chyběl tahoun Madden a na výsledku se to podepsalo monstrózně. Brno doma rozdrtilo Novou huť 94-69 a tři kola do konce základní části tak zřejmě zničilo i její sny o skupině A1.

Půlpán už v úvodu vytáhl svůj tým do trháku 16-8, a i když Rhodes s Wiliamsem pak skore téměř dorovnali, Dáňa s Brown-Soaresem a Musilem nakopli nový nápor, který opět Půlpán vyhrotil čtyři minuty před poločasem až k rozdílu dvaceti bodů (45-25). A právě tam skončilo veškeré zápasové napětí.

Brno, které už dorovnalo bilanci USK, vedli Brown-Soares (23+8 doskoků), Zdanavičius (17+8 doskoků, TH 10/9), Půlpán (12+7 doskoků, 6 asistencí), Lee (11), Musil a Dáňa (po 10). Za NH mírnili porážku Rhodes (14), Williams (10+7 doskoků a 6 asistencí) a Jeter (10). Z pole přesnější domácí (v procentech 48-29) sklidili zejména víc trojek (11-8).

Martin Vaněk (trenér Basket Brno):
„Celkově jsme potřebovali utkání, kde bychom vyhráli větším rozdílem. Na konci to bylo vidět, hráli všichni a všichni si dnes basketbal užívali. Tvrdě pracujeme na tréninku, dnes jsme se trochu uvolnili a skočili jsme do zápasu, proto to dopadlo takovým rozdílem. Zápas rozhodl nástup do třetí čtvrtiny, nechtěli jsme dopustit to, co se nám tady stalo s Kolínem. Utekli jsme na 20 bodů a pak už se Ostravě hrálo těžce.”

Terrell Brown-Soares (pivot Basket Brno): „Oproti Děčínu to byl daleko lepší výkon. V útoku mají týmy lepší a horší dny, ne vždy to vyjde. Do utkání jsme vstoupili s velkou energií, jsem rád, že mladí hráči hráli v posledních minutách skvělý basketbal a bojovali.”

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „Už na začátku nám ujel vlak, my jsme nevěděli, co hrát. V útoku jsme postrádali Rashada Maddena, každý se na sebe díval a hledal ho tam a on tam nebyl. Tupě jsme to ostřelovali z perimetru a to není ta zbraň, to není naši hra. K tomu se přidala asi nejhorší obrana v letošní sezoně a vyvrcholilo to 51 obdrženými body v poločase. Bohužel jsme prohráli, dnes to byla pro nás šance ještě zabojovat o A1, teď už jsme na velmi tenkém ledě.”

Matyáš Janů (křídlo NH Ostrava): „Jediné pozitivum zápasu je, že se na palubovku dostali všichni hráči. Právě my mladí jsme snad ukázali, že do budoucna můžeme hrát nejvyšší ligu. Dnes jsme nehráli s dobrou energií, nebojovali jsme na doskoku, Brno bylo také lepší ve hře 1 na 1. Prostě nám to nevyšlo.”

Velký obrat Hanáků ve čtvrté. Slavia smutní pojedenácté v řadě

Sešívaní dál posouvají hranice toho, jak na domácí půdě promarnit šanci na vítězství. Poté, co nechali utéct z lopaty Pandy, dopustili totéž s předposledním Olomouckem (81-90) a místo jeho dorovnání tak na něj nyní mají na chvostu manko dvou výher a hlavně je už tíží jedenáct porážek v řadě.

Jako první v utkání prchla Slavia, kterou zelenáč Mrázek rozproudil ze 17-14 až na 27-14 už v první čtvrtině. Pak ale hosté ustali se ztrátami a McBrayer se Škrancem stáhli manko na čtyři. V závěru poločasu Pražené z šestek kontrovali úprkem na dvanáct, aby Hanáci až do konce třetí čtvrtiny sráželi manko na úroveň několika bodů. To nejlepší si ovšem nechali na čtvrtou čtvrtinu, kterou ovládli 14-28. Po aktivitě Baileyho s McBrayerem se 6:30 do konce definitivně dostali do čela a dvě minuty do závěru už vedli o 17 bodů!

Ústředními oporami vítězů  (bez Žáka, Shavera) byli McBrayer (25, TH 13/9 ze 14 získaných faulů), Bailey (17+9 doskoků), Škranc (16+9 doskoků) a Adamu (15). Hostům patřily body zpod koše (44-54), útočné doskoky (8-14) a body z nich (6-11). Slavii (bez Sheltona) drželi Varner (16+8 doskoků), Mareš a Kimbrough (po 14).

Hugo Salgado (kouč SK Slavia Praha):
„Depresivní druhá půlka, do které jsme se dostali vlastním přičiněním. V první polovině jsme měli všechny zbraně, jak vyhrát, a ve druhé půlce jsme se rozhodli hrát individuálně jeden na pět hráčů. To nám nejde, hrajeme dobře jenom jako tým. V posledních dvou zápasech jsme si dokázali, že když hrajeme týmově, tak skórujeme a dobře bráníme. Bohužel vždy, když začneme hrát individuálně a děláme ze sebe superstars, nutíme se do střel a to je problém, se kterým se musíme vypořádat.”

Radovan Mrázek (rozehrávač SK Slavia Praha): „Zápas se hodnotí velmi těžko, hned ze začátku jsme hráli hezký týmový basket, rychle jsme šli do vedení a Olomoucko jsme přehrávali. V druhé půlce nás týmový duch úplně opustil, snažili jsme se každý hrát sám na sebe a to nevycházelo. Olomoucko začalo proměňovat za mě docela dost těžkých střel. Poté jsme se dostali do nějakých trablů s fauly a závěr zápasu jsme vůbec nezvládli a prohráli jsme.”

Andrew Hipsher (kouč BK REDSTONE Olomoucko): „Byl to mimořádně soutěživý zápas mezi dvěma týmy, které opravdu bojovaly o vítězství. Slavia vyhrávala ze začátku, ale naši hráči to nevzdali a za to je musím ocenit: Po celou sezonu jsme se na to nevykašlali, pořád jsme bojovali a tentokrát jsme za tuto mentalitu byli odměněni. Nepřestali jsme bojovat a ve čtvrté čtvrtině jsme trefili několik střel a vyšly nám akce. Je to skvělý pocit konečně vyhrát, protože jsme se za sezonu museli vypořádat se spoustou problémů, ale nevzdali jsme to a teď jsme za to odměněni.”

Lukáš Olbort (křídlo BK REDSTONE Olomoucko): „Začali jsme zápas celkem vlažně po dlouhé cestě, byli jsme minus dokonce 10 bodů, ale v poločase jsme se opět semkli, vyříkali jsme si spoustu věcí a do druhé půlky jsme nastoupili v mnohem větší razanci. V poslední čtvrtině jsme dokonce udělali velkou šňůru a konec jsme si pohlídali, takže naprostá spokojenost a šťastní jedeme domů.”