Beksa opět přepadena doma! Famózní závěr Ústí!

ECHO 8. KOLA Hned čtyři venkovní lupy, z toho dva s visačkou velkého překvapení, takové bylo divoké osmé dějství v Kooperativa NBL! Senzace kola se zrodila na pardubické Dašické, kde si hostující Sovy z pražských Nuslí vypracovaly za vedení dua Mareš – Sehnal takový náskok, který už zprvu velmi matná Beksa nedokázala smazat. Na svitavské Střelnici se nečekaně radovala SLUNETA, jež vyhrála koncovky obou poločasů v součtu 0-22 a v závěru vstala z mrtvých rozhodnou šňůrou 0-12! Mistr si poločas zahrával na palubovce oslabeného Olomoucka, protože domácí tam dokonce k velkému obratu dovedl reprezentant Lukáš Palyza, ve třetí čtvrtině už však favorit nastolil obvyklý světový pořádek. A venkovní výhru - svou již druhou z palubovek soupeřů – dovezli i kolínští Medvědi, kteří v Brně spláchli domácí egoé o 21 bodů! Doma uspěl nyní již druhý Děčín, byť se poločas se super oslabenou Opavou přetahoval, nakonec z toho ale vypadla další domácí stovka. A vlastní hrad si nenechala vykrást ani Nová huť, jež sežehla téměř stovkou bodů nováčka z Hradce Králové, a má tak již třetí vítězství v řadě.

Soví obr lup s českou stopou!

Ta situace byla symbolická pro celé utkání. Když zbývalo do konce půl minuty a domácí playmaker Williams odpoutal za stavu 61-67 nepřesnou trojku, za útočným doskokem šli jen dva jeho spoluhráči. Míč pro další zakončení tak nezískali. Ve spoustě situací kolem vlastní obruče naopak hladovým Sovám Pardubičtí nechávali balony sbírat s nebývalou tolerancí. Ač USK disponuje jediným opěrným podkošovým hráčem Vukoslavjevičem, ani trochu mu to nebránilo v tom, aby jako dosud zcela chvostový tým na doskoku přeskákal druhého nejlepšího v této statistice 33-40.

Tři z dosud nejúdernějších a nejaktivnějších mužů Beksy Benjamin, Williams a Kohout (hrál jen 10 minut) skončili na dvou, osmi a nule bodů. Tým, který se až ve čtvrtek vrátil z velmi neúspěšné pohárové mise v dalekém Izraeli, se navíc trápil z trojek (23/3) a do čtyřmi až pěti soupeři zabedňovaného podkošového území se často tlačil marně, nebo na sílu. Jeho přechodová hra i postupný útok se odbývaly v pomalém tempu, což vyhovovalo soupeři.

Snaživě a s chutí hrající USK, do půle tažený především skvělým Sehnalem (13), začínal přebírat otěže zápasu ve druhé čtvrtině a v jejích posledních dvou minutách si vypracoval poločasový trhák 30-40. Energie ze strany domácích nepřišla ani zkraje třetí čtvrtiny, naopak hosté začali díky nenasytnému Marešovi svůj náskok ještě navyšovat a za stavu 40-57 se 15 minut do konce zdálo být s Beksou amen.

Favorit se ale přece jen ještě vyhecoval, začalo se mu víc dařit v obraně a kostrbatě se začal bod po bodu přibližovat. Ze stavu 52-67 šest minut do konce se zejména palbou Jacksona dostal na zádech sovích ztrát (devět ve 4. čtvrtině) až na 61-67, ale poslední akce už se proměnily v křeč. USK tak uhájil velkou výhru 63-68.

K ní nejvíc pomohli Mareš (20, trojky 7/4) a Ondřej Sehnal (19), za domácí, kteří na Dašické padli podruhé v řadě, stejně kontrovali Švrdlík (20) a Jackson (19). USK ve statistikách patřily především lepší trojky (23/3 - 24/8).

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Myslím si, že velký problém jsme měli se střelbou, ale také s hrou 1 na 1. Zvlášť v prvním poločase jsme dávali hráčům USK mnoho prostoru, dávali i jednoduché koše. Další problém byl v tom, že jsme měli málo útočných doskoků. Celkově bych řekl, že hrát proti obraně, jakou USK praktikoval, nebylo zase tak těžké, ale problém byl s úspěšností střelby - s bilancí trojek 3/23 se těžko hraje.“

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „Nemyslím, že jsme si nevytvářeli dobré pozice - měli jsme je, ale nedávali jsme. Střelci nad tím potom začali víc přemýšlet a možná pak nějakou střelu přešli, ale to nebyl klíč k výsledku. Ten byl podle mě v tom, že jsme nehráli rychle - chtěli jsme hrát rychle dopředu, těžit z naší přechodové fáze, ale to se nám příliš nedařilo.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Zápas hodnotím pozitivně. Hráli jsme proti jednomu z nejtěžších soupeřů. Několikrát v sezoně, obzvlášť v zápasech s Olomouckem a Děčínem, jsme měli obrovskou šanci vyhrát proti takto kvalitním týmům, ale zahodili jsme ji, ovšem toto vítězství nám určitě hodně pomůže, je pro nás pozitivní. Nejdůležitější bylo přesvědčit hráče, že proti Pardubicím můžeme vyhrát, což se povedlo.“

Michal Mareš (křídlo USK Praha): „Je příjemné hodnotit takovýhle zápas. Oba týmy byly tak nějak ve špatném rozpoložení po posledních zápasech. Tenhle zápas byl ukázkou charakteru a toho, jak je tým silný uvnitř. Od začátku jsme měli v hlavách, že můžeme vyhrát, pořád jsme tomu věřili. Nenechali jsme se zlomit, věřili jsme, že takováhle výhra může přijít a přišla. Budeme se na ni snažit navázat v dalších zápasech.“

Třetí v řadě pro Novou huť!

Zuby nehty se drželi hradečtí hosté i na parketu ostravského Tatranu. Přežili i odskok domácích na přelomu poločasů na 60-46, o který se postarali Stanojevič, Bažant a Zaharijevic. Sokoli vzápětí během minuty a půl udeřili čtyřmi trojkami v řadě na 60-58, jenže NH zanedlouho založila na další nápor na 77-62. Nováček tu při řadě ztrát zcela vyprahl v útoku a za posledních 5 minut třetího dějství stihl pouhé 4 body. A tím byl zápas ze strany domácích efektivně ukončen.

NH za třetí výhrou v řadě (97-83), jež týmu zajistila už dělení se o pátou pozici, tlačilo hned šest dvojciferných střelců, na čele s Boggsem (23), Petrem Bohačíkem (17+9 doskoků, 5 asistencí), Nickem Smithem (17, trojky 8/5) a Stanojevičem (11+10 asistencí). Za nadále bezvítězné hosty se velkolepě zviditelnil Sedmák (23+16 doskoků), dále se prosadili i Rikalo (17+7 asistencí) a Pandula (16). NH doslova řádila z trojkoviště (29/15 – 23/8), k tomu přidala i převahu z brejků (29-17) a minimum ztrát (6-10).

Brno znovu padlo doma

Střední dvě čtvrtiny ovládnuté na brněnské palubovce v součtu 26-50 zajistily třetí úspěch Medvědům, kteří celku egoé přivodili druhou domácí porážku v řadě (66-87) a ještě víc zbrzdili jeho zprvu velmi nadějný start do sezony (z bilance 3-1 na aktuálních 3-4). Z šesti dvojciferných střelců GEOSANU nejvíc vyniknuli Alex Thompson (16+11 doskoků, 5 asistencí), Purifoy (16, trojky 6/4), Machač (14) a Walton (12+8 asistencí, 6 doskoků). Kolínu patřily trojky (6-9), trestné hody (7/4 – 23/16), (doskoky 29-46, v útoku 6-15) i body z druhých šancí (6-21). Za domácí se výrazněji ukázal jen jejich nejužitečnější muž Keely, autor 16 bodů.

Jeho týmu kvetla pšenka jen v první čtvrtině a pak se ještě držel na remíze dalších pět minut, než Medvědi za vedení playmakera Waltona začali zvedat kotvy. Ještě do půle uniknuli na 35-44, když v prvních 20 minutách dominovali na útočném doskoku (1-11, body z druhých šancí 2-14) i z brejků (0-9). Opět Walton táhl kolínskou káru i v prvních 7 minutách třetího dějství, a to až za náskokem 47-64. A dál už nebylo co řešit.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Pro nás je toto vítězství velmi důležité, protože jsme nezvládli poslední utkání doma s Olomouckem, kde jsme byli jasně lepším družstvem. Potřebovali jsme se chytit. Takže jsme velmi rádi, že jsme tady vyhráli. Brno předvádělo v letošním ročníku velmi dobrý basketbal, je velmi nebezpečné, především na domácí palubovce. Kromě první čtvrtiny se dá říct, že jsme byli lepší. Utkání jsme dovedli do vítězného konce, a to vysokým rozdílem. I efektivita je velmi vysoká. Dneska se nám v podstatě dařilo to, co jsme chtěli. Po taktické stránce jsme družstvo připravili, vyšlo to. Chtěli jsme odříznout zahraniční hráče soupeře od skórování, to se nám povedlo. To byl základ toho, abychom utkání dovedli do vítězného konce.“

Dejan Jakara (trenér egoé Basket Brno): „Nic, nemám moc co říct. Neudělali jsme to, na čem jsme se domluvili, a to zejména proti hře všech kolínských hráčů pod košem. Nezabránili jsme ani přihrávkám dolů pod koš tak, jak jsme tomu zabraňovali celý týden v přípravě. A měli jsme otřesné tři čtvrtiny v útoku. Když to dáme všechno dohromady, nemůžeme očekávat výhru.“

Preston Purifoy (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Myslím, že největší roli hrálo naše doskakování, dnes jsme doskakovali velmi dobře. Byl to velký rozdíl. My jsme sem přijeli zaměření na obranu. Do utkání jsme šli s tím, že jsme v koncovce prohráli několik vyrovnaných zápasů. Hodně z nich bylo hlavně kvůli naší obraně clony na hráče s míčem a v tom jsme si dnes vedli mnohem lépe.“

Zurab Kereselidze (guard egoé Basket Brno): „Měli jsme totální výpadek obrany. Pod košem jsme prakticky skoro nic neubránili. Jedinou pozitivní věcí byla první čtvrtina, kdy jsme si ještě trochu přihrávali. Pak se v útoku asi každý začal dívat na body. Už jsme si nepřihrávali, a to byl asi největší problém. Dali jsme totiž asi stejný počet bodů, co jen za první čtvrtinu. Druhou věcí jsou útočné doskoky soupeře, kterých měl asi osmnáct. To je o osmnáct útoků víc, a to je hrozně těžké.“

V oslabení vzdorovali poločas

Bez zraněných opěrných mužů Douglase s Dunansem se Hanáci zdáli být pro mistra snadnou kořistí od samého začátku, což i potvrdil Bendou, Hrubanem a Křížem tažený start 0-10. Za stavu 17-32 po 12 minutách ale jako by hosté ztratili ostražitost a domácí, kteří neměli co ztratit, se na ramenou 13 bodů ex-nymburského forwada a nyní top skórera NBL Palyzy (stihl je během 4,5 minuty) i na vlně soupeřových ztrát vznesli k obratu na 40-38.

Kouč hostů Amiel ovšem v půli zřejmě drobně zvýšil hlas a jeho muži se ze stavu 45-40 probili na 56-72 po 30 minutách, což znamenalo skore třetí desítky 13-32. A to mistrovi stačilo. O výhru 77-89 se nejvíc přičinili Jaromír Bohačík (14) a Benda (13), poprvé v sezoně se do hry zapojil power forward Davis a na rozdíl od Ligy mistrů alespoň na osm minut vyběhl guard Kendall Smith.

Za domácí jasně nejlíp pálili Palyza (25) a Váňa (20, trojky 8/4). Hosté byli lepší ve dvojkách (20-32, body zpod koše 26-46), na doskoku (33-47, v útoku 9-17) a především v produkci laviček (18-50).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Odehráli jsme kvalitních pětatřicet minut. Nevyšel nám pouze vstup do zápasu, kdy si hráči zřejmě mysleli, že při velkém oslabení nemůžeme soupeři odolat. Rychle ale chytili rytmus. Mám radost z výkonu našich mladých hráčů, kteří ukázali, že můžou hrát s každým. Měli to opravdu těžké, protože Nymburk má na každé pozici dva špičkové hráče a nemá slabiny. Potěšil i návrat Močnika. Měl dvanáct asistencí, to od něj očekáváme.“

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Každý tým trenéra Benáčka je útočně laděný a tento výběr není výjimkou. Věděli jsme, do čeho jdeme. Domácí hráli dobře v útoku a to nám dělalo problémy. Po přestávce jsme si s nimi dokázali poradit a máme další výhru. Cíl, se kterým jsme do zápasu šli, se podařilo splnit. Nebylo to optimální, ale v současné době se přece jen více soustředíme na zápasy v Lize mistrů.“

Opava i bez 4 bojovala

V Děčíně byl očekávaný hit rozhodnut už dávno před úvodním rozskokem, když opavský kouč Czudek po středečním náročném návratu z Izraele ušetřil 12 hodin naklepávání na tuzemských dálnicích (nejdelší cesta v rámci NBL) opěrný kvartet Šiřina, Klečka, Gniadek a Bujnoch (ten zřejmě nemohl hrát kvůli zranění kolena). A třebaže torzo sestavy vedené 24bodovým Zbránkem (dal prvních 10 bodů týmu a v první čtvrtině vyhrané 27-29 zajistil tucet) dokázalo téměř polovinu utkání usilovat o vyrovnaný průběh, na přelomu poločasů domácí řekli dost a protrojkovali se do vedení o deset. A byť hosté trojkovou kontra palbou ještě zkoušeli klást odpor, jinou než tuto munici neměli, a tak po 30 minutách Válečníci vedli 76-59 a zápas bezpečně řídili k šesté výhře a nyní už i druhému místu v tabulce.

V jejich šiku čněli Carlson (18), Autrey (17+8 doskoků, 7 asistencí) a Pomikálek (13), u hostů Zbránka (trojky 10/4) doprovodili Švandrlík (22, trojky 9/6) a Kouřil (14). Děčín vládl z dvojek (38/26 – 41/13) a krok držel se soupeřem i z trojek (12-14).

Z pěti domácích zápasů to pro něj byl už čtvrtý, kdy se dostal na nastřílenou stovku (s licencí jednoho bodu je započítán i 99bodový duel s Hradcem).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Děčín odehrál velmi dobrý zápas. My jsme měli dobrý vstup, první čtvrtka byla dobrá, ale už tam se projevovaly chyby, které jsme dělali mentálně, a byla otázka času, kdy to začne soupeř trestat. Pokud chcete vyhrát v Děčíně, musí všichni hráči podat koncentrovaný výkon, což se nepovedlo, někteří jako by tu ani nebyli a pak z toho byly i zdravotní problémy. To je ale věc, co se učíme, koncetrace na každý zápas, někteří mají hlavy v oblacích a pak je těžké podat alespoň průměrný výkon. Děčín nás ve druhém poločase rozebíral, i dva hráči byli schopní nás vykombinovat a dát koš, a my jsme nenašli recept. 51 bodů za druhý poločas svědčí o tom, že náš problém byl v obraně. Hořeli jsme v situacích 1 na 1 a nebyli jsme schopni soupeře zastavit.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Chci zdůraznit, že Opava přijela okleštěná o klíčové hráče, na něž jsme se připravovali více. To bylo cítit hned v úvodu, kdy Opava měla uvolněné ruce, hrála s chladnou hlavou, hrála dobře, dostali jsme 29 bodů jen v první čtvrtině. Udělali jsme rychlé korekce, byla tam investovaná energie do celých 40 minut, lepší lavička, dobrá spolupráce. Dali jsme 100 bodů, což je pro nás dobrá vizitka. Někteří hráči nás ale trestali velmi nekompromisně - Zbránek a Švandrlík. Celkově však můžeme být spokojení, ač Opava nebyla v nejsilnější sestavě, hraje Ligu mistrů. My se zase musíme soustředit na Alpe Adria Cup, kdy ve středu hrajeme s Körmendem. Musíme také opakovat výkony a výsledky, výhra je i v tomto kontextu dobrá.“

Lukáš Bukovjan (rozehrávač BK Opava): „My jsme přijeli do Děčína bez 4 klíčových hráčů domácí potrápit. První poločas se nám to dařilo, chtěli jsme zlepšit obranu a útočný doskok, což se nám nepovedlo, dostávali jsme koše s fauly. Snažili jsme se Děčín zastavit, měnili jsme obrany, ale Děčín naši obranu rozebíral a prohráli jsme.“

Lamb Autrey (guard BK ARMEX Děčín): „Toto jsou zápasy, na které se opravdu těšíte. Opava je zkušený a výborný tým, hraje Ligu mistrů a my musíme podat 40 minut koncentrovaný výkon. Hosté přijeli připravení hrát, nikdy se nevzdávají, takže jsme věděli, že musíme hrát také naplno, a držet náš styl basketu, který po nás trenér chce. Chceme se soustředit na tým, dělat věci správně, přišli jsme a vyhráli.“

Snové pandí konce poločasů

SLUNETA si ve Svitavách pohlídala všechny začátky i konce poločasů a to jí stačilo přesně k tomu, aby Turům ukradla pod rukama už prakticky vyhraný zápas. Zvítězila 66-70 a rázem je na třech úspěších. Naopak „kameníci“ byli doma přemoženi podruhé z posledních tří utkání, když jim navíc chyběl jeden podkošový hráč. Po náhlém exitu Woodse, který v létě přišel z Ostravy, se ještě nepodařilo doplnit na soupisku jeho nástupce, 28letého 206 vysokého amerického power forwarda C.J. Aikena.

I proto měli zkušení ústečtí dlouzí pod košem volněji, což také využili ke skórování prvních 12 bodů hostů a vedení 5-12. Tuři se pak vrátili, ale Pandy kontrovaly v posledních dvou minutách první půle šňůrou 0-10 na 29-37. Po 25 minutách vedly už o 13, ale za posledních 80 vteřin třetí čtvrtiny se domácí přitáhli i díky dvěma trojkám z -12 na 50-54, a když se Ústí najednou propadlo do útočné marnosti, stály Svitavy v 38. minutě za stavu 66-58 na dosah vítězství.

Jenže dve trojky Wallace a Houšky znamenaly 80 vteřin před koncem srovnání a Wallace při zamrznutí domácích v samotném závěru dvěma šestkami završil rozhodnou šňůru 0-12 šířeji rotujících hostů. Ty střelecky vedli Houška (14) a právě Wallace (13), u domácích, kteří zahodili 8 ze 16 šestek, byli nejplodnější O´Brien (20+12 doskoků), Puršl (11) a Marko (10 asistencí).

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Přijeli jsme s tím, že musíme začít od obrany a víceméně jsme se nebavili o útoku, protože v obraně poslední dobou hoříme hlavně v agresivitě na clonách a tak dále. Nám se to dnes podařilo. První poločas jsme vyhráli o osm a do druhého bylo jasné, že Svitavy budou muset trošku přitlačit v obraně a budou muset trošku změnit herní koncept. Nám se s tím jakž takž podařilo vyrovnat. Ve čtvrté čtvrtině asi tři minuty do konce, kdy jsme byli minus osm, už by na nás nikdo nevsadil ani korunu, nicméně v klucích se vzala nějaká vnitřní síla a samozřejmě pak padla Houškovi a Devantovi těžká trojka, vrátilo nás to zpět do hry a nakonec jsme zvítězili jako šťastnější tým. Myslím, že rozhodla zaprvé procentuální úspěšnost střelby, která u Svitav nebyla zázračná, a zadruhé to, že jsme byli po mnoha zápasech agresivnější v obraně.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Myslím, že vyhrál šťastnější tým, a to tým, který 24 minut v zápase vedl, takže se štěstěna přiklonila na jeho stranu. My jsme mu k tomu ale dopomohli naprostou impotencí. Nedáme dvojtakt, nedáme jednoduchou pozici, polovinu šestek i mnoho otevřených střel za tři body. Nevím, z čeho to vycházelo, jestli z hlav, nebo z čeho… Dva dny jsme upozorňovali na to, že má Ústí velmi kvalitní kádr, že jeho umístění neodpovídá tomu, jaký má potenciál, a že se sehrává, měnilo hráče, mělo to hodně složité a samozřejmě ty předpoklady se potvrdily. My jsme samozřejmě znervózněli, dneska nám nezahráli naši klíčoví hráči a zápas jsme protrpěli. I když jsme se pak dostali na plus osm bodů, a vypadlo to, že už zápas budeme kontrolovat, udělali jsme několik špatných rozhodnutí zejména v útoku a v obraně, i když jsme byli u Pavla Houšky nebo u Wallace, tak bohužel takový je sport.“

Devante Wallace (křídlo SLUNETA Ústí): „Bylo to velmi těžké utkání. Svitavy mají opravdu dobrý tým. Odehráli jsme skvělý zápas, šla nám zejména obrana. Lépe jsme se doplňovali na hřišti a dnes jsme byli prostě lepším týmem a zaslouženě vyhráli.“

Šimon Puršl (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Měli jsme špatně nastavené hlavy. Vstoupili jsme do utkání nekoncentrovaně. Nevím, jestli to bylo tím, že jsme byli uvolnění z toho předchozího utkání, které jsme vyhráli velkým rozdílem. První poločas byl úplně strašný, pak jsme se v druhém poločase trochu kousli, ale koncovka nám nevyšla, nehráli jsme dobře nacvičené akce a ztratili jsme vedení. Musíme se dívat dopředu, nesmíme dát hlavy dolů, protože nás ve středu čeká další zápas. Musíme si vzít ten kousek, který jsme v dnešním zápase odehráli dobře, a přenést ho do dalšího zápasu a pokusit se takto hrát celých 40 minut, protože máme co zlepšovat.“