Beksa po obratu ve finále. Vyzve Nymburk

ECHO SEMIFINÁLE HYUNDAI FINAL 4 Pardubická Beksa ukončila černou sérii pěti porážek s Děčínem v klíčový moment - v semifinále Hyundai FINAL 4, kde rivala, jenž ji zdolal v obou dosavadních zápasech této sezony, zlomila přesvědčivě 62-75. Ve finále se utká s Nymburkem, který ve druhém semifinále přejel Svitavy 111-59. V neděli se od 14:00 utkají o třetí místo Svitavy s Děčínem. Finále startuje od 17:30.

Útočně doskakující Válečníci (po první čtvrtině 7-1) si v prvním semifinále třemi trojkami pomohli k vedení 19-12 a v úvodu laxněji doskakujícího soupeře, kterému navíc nepadala střelba z dálky, pak tlačili ještě za vedení 25-18 po 14 minutách. Právě tady se ale jejich pracně vystavěný domek začal bortit.

Východočeši, kteří během první čtvrtiny naráz vystřídali celou pětici, sice nedostali kýžený efekt z prvního nástupu nedávné posily Spearmana, ale ve druhé čtvrtině měli ve zbroji připravené všechny své Američany. Prosadili se Kent, který už v první čtvrtině proměnil tři těžké nájezdy, Martin a při svém druhém vstupu už i Spearman, a to trojkou po uloupení míče rozehrávači soupeře Šiškovi.

V obraně víc tlačící a na obranném doskoku už důraznější Beksa tu zažehla velkou šnůru 0-13 (až na 25-31), již přerušila až trojka Pomikálka. V půli však jeho týmu zaostával 31-33 i při o deset větším počtu střel z pole.

Válečníkům postupně odcházela střelba, a to včetně zakončení zpod koše, naopak Beksa, jež do půle vsítila jedinou trojku z 10 pokusů, se díky Kentovi (už po 30 minutách měl 20 bodů) s Martinem rozjela i zpoza oblouku, vysunula vedení až na 11 bodů a Děčín musel opět spoléhat na individuální schopnosti Šišky při jeho úspěšných nájezdech. Přitvrdil i na doskoku a dostal se na těsný distanc, ale ve čtvrté části nakopla Beksa motory i v brejcích tažených dunkujícím Spearmanem, trojku tu přidal power forward Kohout a při novém dvojciferném vedení už Děčín, kterému chyběla větší nebezpečnost od většího počtu hráčů, neměl síly na zvrat.

V zápase Pardubice měly převahu především z brejků (na body 24 ku 10) a v bilanci šestek (25/16 ku 7/5), navíc vyhrála doskok (50-44). Její tým táhli Kent (23+9 doskoků) a Spearman (13), u soupeře to byli Šiška (16) a Pomikálek (12).

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Chtěli jsme se soustředit na doskok a nenechat skórovat Děčín z přechodu do útoku. V prvním poločase měl sice zapsané jen čtyři body z rychlého protiútoku, ale skóroval ze sekundárních protiútoků, protože my jsme se dobře nevraceli, nenabírali hráče a nekomunikovali. V poločase jsem proto upozorňoval, že Děčín má 9 útočných doskoků a že ho nesmímě nechat skórovat z přechodu. Z těchto důvodů jsme se na začátku dostali do minusu a naopak ve druhém poločase jsme to zvládli, prtože jsme už Děčínu nedali útočné doskoky a body z protiútoků.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Bylo to pěkné bojovné utkání, které se od začátku hrálo v pekelném tempu. V konečném výsledku nás výhru stála lepší střelecká produktivita. V počtu střel z pole jsme jich sice měli víc, ale Pardubice si pomohly větším počtem trestných hodů (25-7). To v takovém utkání dělá rozdíl. V okamžiku, kdy jsme se propadli, tak Pardubice měly lepší start do druhého poločasu. My jsme se přiblížili na pět bodů, ale bohužel jsme dnes měli nízké procento z pozic, které jsme potřebovali dávat. To nás stálo minimálně vyrovnanou koncovku nebo i výhru. Pardubice si díky Kentovi a Spearmanovi utkání pohlídaly.“

Viktor Půlpán (rozehrávač BK JIP Pardubice): „My jsme si před zápasem řekli, že Děčín nechceme nechat útočně doskakovat a nechat ho hrát jeho tvrdou hru, ale cheme hrát svou hru, to znamená rychle, pohlídat si obranný doskok a běhat a uběhat soupeře, což se povedlo. Chvílemi měl Děčín dost útočných doskoků, ale vždycky jsme se z toho včas oklepali a dostali se přes něj. Pokud jde o finále, v Nymburce jsme naposledy prohráli o bod a nemáme důvod se ho bát. Dáme do toho všechno, máme na to ho porazit a jdeme do toho s obrovským sebevědomím.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Dali jsme prostě míň košů. (hořce se usměje) My jsme měli víc střel z pole (o 14), víc útočných doskoků (o 3) a míň ztrát (o 5), takže určitě rozhodla exekuce a trestné hody. Pardubice jich házely 25 a my pouze sedm. Nevím, čím to je, jestli fakt hrajeme tak tvrdě, anebo pardubičtí hráči jsou tak dobří, že si dokážou vynutit víc faulů. Je to už několikátý zápas, kdy je tak velký rozdíl v počtu házených trestných hodů. Tohle nás stálo zápas. Ubránit Pardubice na 75 bodů nebylo špatné, když se podíváme na jejich průměr v lize, ale útok nebyl optimální a chyběly body od některých hráčů a to bylo klíčové. Tenhle zápas byl trochu opakem toho posledního v Pardubicích, kde nám tam spadlo skoro všechno, a domácí měli o hodně víc útočných doskoků, ale trápili se v útoku. Dnes se to bohužel prohodilo. Plus Pardubice měly nového hráče. Doufám, že příště jim to vrátíme."

Nymburk vystřelil z bloků rychle

Ve druhém semifinále zažili v napěchované svitavské hale Tuři svou nejsilnější sekvenci hned v samém úvodu, kdy proměnili prvních pět útoků a vedli (v zápise byli vedení jako hosté) 5-11. Favorizovaný Nymburk to ale ani v nejmenším nerozhodilo, jen za prvních pět minut trefil čtyři většinou otevřené trojky, v mžiku se i díky rychlému přechodu, útočným doskokům a dobré exekuci útoku prodral do vedení 18-11 a pak už pro Východočechy nebylo cesty zpět.

Obhájce trofeje měl naprosto drtivé brejky, kdy ukázkou jejich bleskovosti byla situace, kdy Jaromír Bohačík založil útok křižným pasem z pravé strany ještě z vlastní poloviny, během pár vteřin si přeběhl do protilehlého rohu hřiště na útočné půlce, dostal přihrávku a přesně zakončil trojku. Svitavy zkusily i zónu, ale na rozjetého soupeře nepomáhalo nic, a i když se Tuři v několika povedených útočných sekvencích ještě do půle dostali blíž, po 20 minutách ztráceli 56-42, když body z brejků byly 29-0. A hned po změně stran je rozbil třemi trojkami za první čtyři minuty power forward Benda. Skore vyskočilo na 30, pak i na 40 a Nymburk nakonec zvítězil 111-59, nejvýrazněji sycen kvartetem 13bodových Rayem, Bendou, Bohačíkem a Baračem. U Turů byl jediným dvojciferou Roseboro se 13 body.

Obhájce trofeje měl drtivé trojky (26/15), vládl i na doskoku (45-29) a vynutil si i 19 ztrát soupeře. Na body z brejků byl lepší 47-0.

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Hráči šli do zápasu s ještě větším soustředěním, protože už je to turnaj o titul. Nemyslím si, že první poločas byl pro nás snadný, Svitavy mají opravdu můj respekt, hrají dobře v útoku a sdílejí míč, naším cílem tak bylo narušit plynulost jejich útoků, protože to je jejich identita. Poslední tři zápasy měli zhruba 40procentní úspěšnost z trojek, kolem 22 asistencí a to něco vypovídá o jejich útoku. My jsme ale v obraně odvedli dobrou práci. A tři trojky Petra Bendy v úvodu druhé půle? Petr může střílet, kdykoli je volný, protože dobře cítí, kdy si střelu má vzít, a kdy naopak ne. Trojky zlepšil a prokazuje to jak v ligových zápasech, tak v Lize mistrů… Ve finále nás čeká těžká práce, Pardubice s námi dokážou hrát, ostatně nedávno nás málem porazily v lize.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač ČEZ Basketball Nymburk): „Výsledek vypadá, že to bylo snadné, ale v prvním poločase Svitavy zlobily. Nicméně během prvních dvou minut druhého poločasu jsme definitivně rozhodli a myslím, že jsme jasně ukázali, kdo je v Česku nejlepší. Na zápas jsme se připravovali o něco důkladněji a vyplatilo se to. I ve finále bude, asi jako vždycky, záležet na nás, s jakou intenzitou budeme hrát a bránit. Pokud budeme hrát jako dnes, nevidím důvod, proč bychom nevyhráli.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „V první řadě si musíme uvědomit, že Nymburk teď hraje jeden z nejlepších basketů za poslední roky. Byli jsme si toho vědomi. Trochu mě mrzí, že jsme v prvním poločase dostali několik laciných košů a rozdíl byl 14 bodů. Pořád jsem věřil, že do třetí čtvrtiny můžeme vstoupit dobře, ale udělali jsme školácké chyby na rozehrávce v přechodové fázi. Neříkám ale, že to byla vyloženě chyba rozehrávače. Nymburk to trestal jednoduchými dvojtakty. Jeho komfortní náskok mě vedl k tomu, že bych měl vystřídat. Věřím tomu, že proti Nymburku by základní sestava prohrála kolem 20 bodů a ten zápas by vypadal jinak. Nemělo ale cenu to dnes hrotit, když hrajeme zítra ve dvě hodiny o bronz.“

Luboš Stria (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Chtěli jsme na domácí půdě hrát vyrovnaný zápas, věřili jsme si. Myslím, že prvních pět minut jsme začali dobře, ale rozhodla kvalita. Oni proměňovali velké množství trojek, i když mnohdy nebyly úplně lehké. To nás zalamovalo. My jsme se do toho snažili dát veškerou energii, ale už ve třetí čtvrtině jsme zjistili, že to nepůjde. Neřekl bych ale, že jsme sklonili hlavy. Oni hrají strojově přesně a prostě nás převálcovali. Nepamatuju Nymburk, aby hrál takhle dobře. Potvrdil svoji formu z Ligy mistrů a je opravdu někde jinde než celá česká liga. V neděli pro nás bude určitě důležitější zisk třetího místa než bonus 40 tisíc za něj, abychom si trochu spravili sebevědomí po dnešku, kdy jsme dostali na pr.... Proti Děčínu to pro nás bude "zápas tohoto FINAL 4", bude to tvrdé a těžké, ale my si na Děčín doma budeme věřit víc než na Nymburk."