Beksa se sbírá z úvodního direktu Slunety!

VIDEOECHO ZÁPASŮ 1 ČTVRTFINÁLE A 1. KOLA PLAY-OUT Pardubická Beksa zaspala hned na startu play-off, když ji v prvním utkání čtvrtfinále v jejím stánku dokonale zaskočila Michalem Šotnarem vedená ústecká SLUNETA. To Opava si řekla o domácí výhru na úvod série s Olomouckem jasně už v první čtvrtině a přes dílčí potíže zápas dokormidlovala k prvnímu vítěznému zápisu. V Pardubicích i Opavě se hraje podruhé už ve čtvrtek, opět od 18 hodin. Poprvé se hrálo i play-out, kde ostravský playmaker Milan Stanojevič stanovil 46 body nový rekord sezony a navrch přidal i maximum v ratingu. Ani to ale NH nestačilo na domácí výhru nad Brnem. Třetího úspěchu sezony se dočkali Lions, kteří v poslední čtvrtině přetlačili sedmičlennou výjezdní jednotku USK.

VIDEOECHO ZÁPASŮ 1 ČTVRTFINÁLE A 1. KOLA PLAY-OUT Pardubická Beksa zaspala hned na startu play-off, když ji v prvním utkání čtvrtfinále v jejím stánku dokonale zaskočila Michalem Šotnarem vedená ústecká SLUNETA. To Opava si řekla o domácí výhru na úvod série s Olomouckem jasně už v první čtvrtině a přes dílčí potíže zápas dokormidlovala k prvnímu vítěznému zápisu. V Pardubicích i Opavě se hraje podruhé už ve čtvrtek, opět od 18 hodin. Poprvé se hrálo i play-out, kde ostravský playmaker Milan Stanojevič stanovil 46 body nový rekord sezony a navrch přidal i maximum v ratingu. Ani to ale NH nestačilo na domácí výhru nad Brnem. Třetího úspěchu sezony se dočkali Lions, kteří v poslední čtvrtině přetlačili sedmičlennou výjezdní jednotku USK.

Šok pro Beksu na Dašické!

Play-off je sotva tři dny staré a už tu máme třetí senzační výsledek! Po dvojité severní loupeži banditů z východu si další překvapení ze zálohy nachystaly útočné ústecké Pandy, které v Pardubicích ani trochu nevypadaly jako k porážce odsouzený outsider z oddělení A2. I bez asistencí mistrovsky řízeny trojkově úderným (6/4) dirigentem Šotnarem, syceny týmově hrajícími guardy Robinsonem a Singletarym a navrch pod košem veteránsky jištěny Votroubkem podaly naprosto profesionální play-off výkon, kterým brzy dostaly favorizovanou Beksu na jejím kurtu, kam potřebovaly – pod tlak, až do stavu paniky.

Pardubice nejsou zvyklé zápasy vyhrávat z trojkového oblouku, a když se SLUNETĚ povedlo nechybováním po velkou část utkání nenabízet soupeři jeho smrtící brejky a nutit jej hrát do plných, stačilo pak nastavit mu do cesty ke koši spoustu výpomocí a maximálně zabednit vymezené území, kde se v koncovce při zoufalém finiši domácích dalo napočítat i pět bránících Ústečanů, kteří navíc hráli disciplinovaně bez ztrát a to hlavní – vyrovnali se domácím doskakovacím fantomům v klíčové bitvě o odražené míče. Právě tím, že ve druhé půli dovolili Bekse minimum druhých šancí, si mohli ve 4. části udržovat trvalý náskok, a to až do nervní koncovky. A protože domácí z větších distancí většinou míjeli, vypadl z toho až šokující triumf 76-80, který hned na úvod série uvrhl Východočechy do nekomfortní situace.

Bekse, které hosté už do půle nedávali mnoho snadných výhledů na koš, aby sami naopak využívali otevřených oken v obraně k přesným trojkám, se po 30 minut vyrovnaný duel začal vymykat z rukou od startu čtvrtého dějství, kdy začal znovu šéfovat Šotnar, který se například famózně z driblingu uvolnil na oblouku k přesné trojkové ráně. A spolu s trojkou Votroubka a čtyřmi body centra Šteffela byl u klíčového úniku na 59-68.

Pardubice pak svěřovaly velkou částu útoku do rukou Spearmana, který však důležité střely neproměnil a míjel i z trestné linie. Domácí se ještě z 60-72 mezním celoplošným úsilím dostali na 73-78, ale to už zbývalo do konce jen 9 vteřin. A timeouty byly vybrány.

Vítěze v zápase osmičlenných rotací vedli Šotnar (17, 13 do půle, trojky 6/4), Robinson (14) a Pecka (13+16 doskoků), přičemž jejich dlouzí přetlačili ty domácí 33 ku 14. Beksa, jež se opírala o Spearmana (19), Kenta (18, trojky 10/4) a Welsche (10+7 asistencí), byla nakonec lepší z trojek (12-6), ale potřebovala na to 34 pokusů. Hosté si vzali pod patronát šesky (8-22) a přežili i domácí převahu z brejků (20-8).

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „My jsme vstoupili do utkání nervózně. Nepotvrdili jsme roli favorita, byli jsme opravdu nervózní, nemohli jsme chytit správný rytmus hry. V útoku jsme se trápili, a i když jsme věřili, že po poločasové přestávce se to zlomí, bohužel se to nestalo. Nervozita se projevovala hlavně v útoku, nedali jsme hodně otevřených střel. Je to 1-0 pro Ústí, my to musíme hodit za hlavu a jít dál, série pokračuje ve čtvrtek. Ve druhém utkání hlavně musíme být sebevědomější v útoku a také zrychlit přechod dopředu.“

Viktor Půlpán (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Do zápasu jsme nevstoupili tak, jak jsme chtěli, a pak už se to s námi vleklo celý zápas. Nedělali jsme to, co jsme chtěli hrát, nejen v útoku, ale i v obraně. Něco jsme si řekli, ale párkrát jsme to nedokázali zahrát, byli jsme dva hráči u jednoho a oni z toho měli spoustu otevřených střel, což nás dostávalo dolů a dolů. Potom jsme si nevěřili ani v útoku.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETY Ústí): „Přijeli jsme sem s nějakým taktickým plánem, který jsme víceméně od začátku do konce drželi. Důležité bylo, že jsme z našeho konceptu nevypadli ani jednu čtvrtinu, nedovolili jsme Pardubicím udělat žádnou dlouhou šňůru. Až v samotném závěru jsme dostali tři trojky, nicméně měli jsme dostatečný bodový polštář a zápas jsme dovedli do vítězného konce. Pro nás musejí být poslední dvě tři minuty zdvižený prst do dalších utkání. Společně se zítra koukneme na video, odpočineme si a přijedeme bojovat o druhé vítězství.“

Michal Šotnar (rozehrávač SLUNETA Ústí a Hráč utkání): „Pro nás je to důležitá výhra. Důležitá je hlavně proto, že víme, že s Pardubicemi můžeme hrát. Je to ale jenom první zápas, čekají nás další minimálně tři, takže víc si myslím, že nemá cenu to hodnotit, každý má nějaké taktické plány.“

Opavští trojkobijci udeřili brzy

Už první čtvrtina s 6 trojkovými projektily Opavanů určila ráz prvního čtvrtfinále třetího se šestým. Domácí Slezané v závěru tohoto dějství utekli během dvou minut z 16-13 na 27-15. Hanáci vypadali zprvu zaskočeni a po celý první poločas jakoby nepřipraveni na intenzitu play-off. Zdvojovaný Fuller se neprosazoval, domácí 186 vysoký rozehrávač Šiřina si sám doskočil minutý nájezd i přes les soupeřových rukou nebo v brejku přesprintoval s míčem na ruce dva obránce a vynutil si nesportovní faul. Olomoucko marně zkoušelo i zónu a po 18 minutách to po další trojce Šiřiny za stavu 55-35 vypadalo už na knokaut.

Poločasové skore 58-40 bylo pro hosty hrozivé. Domácí šlapali z brejků (12 bodů), skvěle pálili za tři (17/11) a hned o 46 bodů a 10 trojek se postaralo trio Šiřina (19), Gniadek (15), Jurečka (12). U hostů byl nejlepší nepravděpodobný top skórer Dedek, autor 4 trojek a 14 bodů.

Olomoucko se však přece jen dostalo do zápasu. Po změně stran už začalo zodpovědněji a agresivněji bránit, když už se mu dařilo i v zóně, a povolilo domácím jen 36 bodů. Rozjely se opory a už po 4 minutách to bylo jen o 9. Jenže Opava, jíž po půli došly trojky, se vzpamatovala včas a udržovala si nejméně 10bodový náskok. Olomoucko 4 ztrátami (3 Mitchell) prováhalo velkou šanci za stavu 76-66 v úvodu 4. části, kdy dvě minuty stejně jako soupeř neskórovalo. Navíc 7:30 do konce se vyfauloval ústřední domácí podkošový muž Gniadek. Až pak se hosté dvěma trojkami dostali z 12 na 6 bodů. Jenže domácí kontrovali znovu útěkem na 12 a to už byl pro Hanáky příliš velký příkop.

Opavu k vítězství 94-88 přivedli Šiřina (23), Gniadek (18), Jurečka (18, trojky 6/5) a Bujnoch (10+14 doskoků), za hosty vzdorovali Fuller (18), Čohadarevič (16), Mitchell (15) a Dedek (14, trojky 8/4).  Domácí byli lepší z trojek (13-10), šestek (19-10), v bodech z brejků (20-9) i ve ztrátách (10-16).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Jsem rád za vítězství. Ani vedení o dvacet bodů proti Olomoucku nakonec nemuselo stačit. Hosté ve druhé polovině přitvrdili v obraně a nasadili zónu, na kterou jsme nereagovali dobře. Volili jsme těžké střely a ta tam byla lehkost z prvního poločasu. Do zítřejšího utkání musíme rychle zregenerovat a využít psychické výhody dnešního vítězství.“

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Utkání bylo rozhodnuto už po první polovině, ve které nám Opava dala padesát osm bodů a jedenáct trojek. Ve druhém poločase jsme dotahovali a hráli dobře, ale na vítězství v Opavě to nestačilo.“

Luděk Jurečka (forward BK Opava): „Snadné vedení po první půli, ale nakonec nervy. Olomoucko stačilo zónou eliminovat naší hru a dotáhlo se až na šest bodů ve čtvrté čtvrtině. Naštěstí jsme vedení uhájili.“

Michal Křemen (forward BK Olomoucko): „Dovolili jsme domácím se dostat do vysokého vedení a ani zlepšená hra ve druhé půli nestačila na výhru. Snad to ve druhém utkání bude z naší strany lepší.“

REVIEW 1. KOLA PLAY-OUT

Rekord Stanojeviče nestačil!

Milan Stanojevič musí mít po prvním kole play-out poněkud rozporuplné pocity. Rozehrávač Ostravy se doma proti Brnu rozohnil na nebývalých 46 bodů, když trefil 4 trojky a 18 z 20 házených šestek (ze 12 získaných faulů). Jeho nástřel je nejen rekordem sezony, ale také šestým top výkonem ligy od roku 1998. Jeho rating 59, k němuž přispělo i 8 asistencí, je rovněž maximem sezony a navíc čtvrtým zápisem od roku 1998, jenž zaostal jen 7 ratingových bodů za dosud nej výkonem tehdy novojičínského Willa Chavise z roku 2006.

Jenže ani tohle všechno na mmcité+ nestačilo, neboť Brno triumfovalo 97-101. V poslední minutě trefil trojku za stavu 97-97 jeho křídelník Lelič a Stanojevič pak ve dvou útocích už nekorunoval svůj životní výkon. Jeho tým sice do zápasu vstoupil lépe, ale brněnský Barry v polovině druhé čtvrtiny vedl hosty k obratu na 33-46. Brno pak vedlo až téměř do konce třetí čtvrtiny.

Vítěze tlačili Barry (31, trojky 5/4) s Leličem (23), u domácích Stanojeviče doprovodili Woods a Petr Bohačík (po 14). Brno mělo na své straně trojky (7-10), body zpod koše (34-42) a body laviček (11-47).

Třetí výhra Lions

30 minut vyrovnaný duel u Vajgaru rozhodli domácí v posledním dějství, jež vyhráli 27-14. Na třetí výhře sezony (95-78) se nejvíc podíleli Upchurch (24, trojky 13/4) a Petrič (16), rozehrávač Sinadinovič se blýskl 10 body a 12 asistencemi. Za USK (bez Rainese) kontrovali Ondřej Sehnal (24, trojky 8/6) s Bookertem (16). Lions měli o 17 střel z pole víc, doskok vyhráli 39-26, na body zpod koše byli lepší 50-26 a na body z druhých šancí 16-4.

Karel Forejt (trenér Basket Fio banka J. Hradec): „Myslím si, že jsme asi jediný tým, který momentálně kvituje skupinu play-out. Potřebujeme přípravné zápasy směrem k baráži, která nás čeká. Potřebujeme těžké zápasy, stejné, jako byl ten dnešní. USK nevzdal nic, i když hrál v sedmi lidech. Z vlastní zkušenosti však vím, že v malém počtu hráčů se hraje velmi dobře, protože hráči cítí trenérovu důvěru a dnes to přesně bylo vidět. Zejména Sehnal, který „bezcharakterně“ střílel, všechno dával a hrál opravdu jednu chvíli velmi dobře. USK s námi celkově hrál vyrovnanou partii. My jsme si je chtěli aktivní hrou připravit a doufali jsme, že jim v závěru dojdou síly. To se pravděpodobně stalo a já jsem za to vítězství velmi rád. Bylo to perně vybojované vítězství. “

Chris Chougkaz (trenér USK Praha): „Soupeř jasně vyhrál, a to zejména díky poslední čtvrtině, kdy jsme nedokázali najít recept na Jindřichův Hradec. Ve hře jsme byli po 30 minut. Nebylo však jednoduché hrát se 7 hráči. Museli hrát mladí hráči, kteří nemají tolik zkušeností, ale právě v těchto zápasech by měli své zkušenosti načerpat. Respektuji své hráče za to, co dnes předvedli na hřišti. Budeme se snažit v příštím zápase zlepšit.“

Dalibor Fait (power forward Basket Fio banka J. Hradec): „V tomto výkonu musíme dál pokračovat následujících pět zápasů. Musíme udržet takovouto výkonnost a co nejlépe se připravit na baráž.“

Filip Petružela (power forward USK Praha): „Přijeli jsme v sedmi hráčích, bylo to velmi náročné. Z mého pohledu bychom měli rozhodně zlepšit obranný doskok, týmovou komunikaci a týmovou obranu. Hlavně musíme dávat trestné hody.“