Beksa zchladila žluté peklo 104 body!

ECHO ZÁPASU 3 SEMIFINÁLE Jaký to obrat o 180 stupňů v zatím na hlavu postavené semifinálové sérii! Pardubická tlupa se ze štvané zvěře během 72 hodin nebývalým způsobem proměnila v hladové lovce s krvavýma očima. Jako by šlo o úplně jiný tým, než ten, co se za dva domácí zápasy protrápil k 69 a 60 bodům. Ve žlutém opavském pekle Východočeši ve třetím díle série explodovali 104 body a do opavského stánku zaseli virus rozčarování po triumfu 90-104. Tímto úctyhodným skore, zcela se vymykajícím defenzivnímu charakteru play-off, snížili na 1-2 a nakročili tak rázně zpět do série. S o to větším očekáváním se bude hrát pondělní mač číslo 4, opět na horké půdě Slezanů, v horkém nedělním večeru zchlazené zmrtvýchvstalou Beksou.

Ta na úspěch založila už nástupem do zápasu, kdy se na skore 6-12 podílel 9 body mikrovlnný power forward Švrdlík, jejž doprovodil trojkou i asistencemi křídelník Pandula. A když se domácí, kteří v prvním dějství ani jednou úspěšně neudeřili z trojky, na čtyři minuty zcela odmlčeli, po trojce Kenta, šestce a další trojce stejného hráče po nesportovním faulu domácího Vlčka, už hosté vedli 10-25. Za prvních 8,5 minuty tak byli skoro na polovině své produkce z Utkání 2! A z tohoto trháku těžili prakticky až do konce zápasu, byť Opava, jež až po 14 minutách posadila do obruče svou první trojku, za posledních 6:30 první půle stihla pět obloukových projektilů a i díky ztrátám hostů a 15 poločasovým bodům playmakera Klečky se dostala až na 46-47.

JIP si ale počkal na další liché dějství. Ve třetí čtvrtině (10-28) udeřil podruhé a zápas v ní definitivně rozhodl. Dál účinným zavíráním podkošového území, které v jeho podání téměř neexistovalo v Zápase 2, nutil odkládat každý nájezd rozehrávače Šiřiny, ale i většiny jeho spoluhráčů a opavští střelci na perimetru až na výjimky své pozice nevyužívali, nebo s palbou místy i váhali. A trojkovou bilanci domácích 35/9 Beksa mohla unést.

Hosté navíc až do hektického závěru pravidelně čistili obranný doskok a celkově boj o odražené míče ovládli podruhé v řadě (31-49). Při tentokrát nebývale přísném, jako by na balet nastaveném, metru sudích, který postupem zápasu čím dál víc zvyšoval hněv v hledišti, navíc těžili ze spousty nabídnutých trestných hodů. Řada hráčů na obou stranách pak končila buď vyfaulováním, nebo s velkým množstvím osobních chyb a pro kouče se stal střídací proces alchymií hodnou mistrů.

Pardubičtí znovunalezli sebevědomí z dlouhodobé části, což snad nejvíc bylo patrné na rozehrávači Půlpánovi, který se nebál tvořit s míčem, posílal pasy na alley-oopy pivotům, nebo zbavil míče soupeře Kouřila, aby na druhé straně kurtu zakončil úspěšně z brejku. Účinně tentokrát napadali koš Kent, Spearman i Pandula, naopak domácí při vnicích nejednou přicházeli o míče a zahazovali zakončení i z dvojtaktů, což se jim v prvních dvou utkáních stávalo výjimečně. Navíc minuli i deset trestných hodů z 29 pokusů (hosté 37/27).

Ohromný rozdíl byl ve třetím zápase v produkci dlouhých: zatímco domácí (včetně Zbránka) se složili na 16 bodů (Gniadek 2, Bujnoch a Kvapil po 4), trio hostů dosáhlo na 43, když ve svých 25 minutách exceloval zejména Kohout (26+13 doskoků).

Po 30 minutách se skore 56-77 a poměrem doskoků 20-38 se zdálo být již hotovo a podobně to vypadalo ještě pět minut do konce, než Opava začala poslední nápor, který ji přivedl na rozdíl 11 bodů. Už dvě minuty do konce zkusila i variantu s taktickými fauly, ale Pardubickým se tentokrát ruce nerozklepaly a tak mohli oslavit dokonce stovku bodů na půdě soupeře, kde se v bouřícím a neúnavně povzbuzujícím hledišti shromáždilo 1700 fanoušků.

Vítěze vedle Kohouta vedli i Kent (21 za 20 minut), Spearman (13) a Pandula (12). V táboře domácích byl lídrem Klečka (23 za 24 minut), následován dalšími rozehrávači Kouřilem (13) a Šiřinou (12+6 asistencí). Beksa těžila z bodů zpod koše (38-50), z bodů z druhých šancí (8-17) i z bodů lavičky (40-55), měla efektivnější trojky (35/9 – 19/7) a víc si pomohla z trestné linie.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „My jsme dnes nebyli v zápase. Všude jsme byli pozdě, byli jsme svázáni představou, že bychom mohli vést nad Pardubicemi 3-0. Špatně jsme začali, dovolili jsme soupeři odskočit na dvouciferný rozdíl. Do poločasu jsme se vrátili do zápasu, ale třetí čtvrtka, to byl zase z naší strany propadák. Bojovali jsme, ale to bylo dnes na soupeře málo. V podstatě jsem i rád, že jsme zase na zemi a zítra předvedeme jiný výkon.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Nám dnes vyšel nástup do obou poločasů. Domácí sice snižovali ke konci druhé čtvrtky, ale ve třetí čtvrtině jsme opět odskočili a vcelku s přehledem vyhráli. Oproti utkáním v Pardubicích se nám lépe vedlo v útoku.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Dnes jsme dobře začali a zaskočili domácí koncentrovaným výkonem. Dobře jsme bránili a v útoku jsme se na rozdíl od domácích zápasů trefovali z dálky. Domácí nás před poločasem téměř dorovnali, ale třetí čtvrtka se nám opět povedla a bylo rozhodnuto.“

Kryštof Vlček (křídlo BK Opava): „Hodně jsme chtěli, ale to bylo dnes na Pardubice málo. Byli jsme křečovití a nepřesní v detailech. Nestíhali jsme v obraně a v útoku neproměňovali téměř jisté šance. Zítra musíme odvést mnohem lepší výkon.“