Beksu probudil zelenáč a má titul v AAC!

ECHO DUELU 2 FINÁLE AAC Devatenáctiletý greenhorn na pardubické rozehře Michal Svojanovský se stal utajeným hrdinou druhého duelu finále Alpe Adria Cupu, když jím vedená druhá vlna vrátila ve třetí čtvrtině Beksu do zdánlivě už ztráceného zápasu a z celkového stavu -16 bodů jí dala novou naději. Pak už se přidal i dlouho nepříliš výrazný první dirigent Tomáš Vyoral, který svými 23 body až přes prodloužení dotáhl Pardubice k jejich první mezinárodní trofeji v dějinách.

Východočeši se zároveň stali prvním českým vítězem tohoto poháru. Po sedmibodové porážce z Děčína na domácí palubovce v enteria areně zvítězili v odvetě 96-80 a s Válečníky tak až v září definitivně završili sezonu 2019-20. Utkání v hokejovém stánku sledovala velmi skromná návštěva několika set fanoušků z obou táborů, kteří odmítli podlehnout neutuchající mediální „korona masáži“.

„Je to pro nás zadostiučinění, že jsme v přípravě na sezonu fakt makali, byť výsledkově to nebylo ideální. Věřili jsme tomu a na konci měli možná i trochu štěstí. Klíčem ale bylo to, že ve třetí čtvrtině to naše v uvozovkách druhá pětka otočila a dala nám impuls, díky kterému jsme vyhráli,“ pochválil kolegy hlavní střelec vítězů Tomáš Vyoral.

„Pro mě to je určitě super pocit, že jsem mohl pomoct k prvnímu vítězství klubu v evropském poháru. Samozřejmě se tu ode mě čeká, že budu tvořit hru i dávat spoustu bodů. To sice není nic lehkého, ale s tím jsem sem šel a docela nám to vychází, i když se ještě musíme o něco líp sehrát.“

Když Děčín, který nebýt Pomikálka (do půle měl už 3 fauly), má na perimertu prakticky samé pohyblivé muže do 190 čísel, začal poprvé střídat a dostal v první čtvrtině do hry Kroutila s Kotáskem, rozproudil svůj trojkostroj a získal vedení 13-19. Po čtvrté trojce hostů z ruky Kroutila vedli Severočeši už po 8 minutách 15-24 a v celkovém skore dokonce už o 16 bodů.

Domácí (už s křídelníkem Škrancem) nezačali dobře a většinu hry směřovali na ústředního dirigenta Vyorala, který ale při řadě těžkých trojek v letu do všech směrů i z mnoha složitých floaterů netěžil tolik bodů, kolik by tým potřeboval. Přece se však Beksa nadechla k odporu, když po pár pick-and-rollových alley-oopech a rychlých přechodech do útoku otočila v polovině druhé čtvrtiny na 29-28, aby pak doklopýtala ještě k hratelnému poločasovému výsledku (34-40), který ještě i přes manko celkových 11 bodů dával šanci do druhé půle.

Děčín, do půle tažený 28bodovým triem Kroutil, Šiška, Ježek, si dokázal od prvních minut vypracovávat velmi otevřené střely, byl mírně lepší na doskoku a hlavně proměňoval trestné hody (12/6 – 13/12), jež naopak domácí celek spíš trápily. Jejich poločasovým top skórerem byl power forward Švrdlík (11), který trefil i jednu ze dvou trojek týmu.

V úvodu třetího dějství bylo pro Beksu ještě hůř. Švrdlík i Dunans nabrali třetí faul, nový matný americký křídelník vzápětí schytal i čtvrtý, musel střídat a domácí po kritických ztrátách nabrali devítibodové manko, což s porážkou venku vytvořilo opět už 16bodový příkop.

Jenže právě tady se zrodila klíčová fáze utkání. Vyoral šel střídat, do hry přišel jeho super mladý záskok Michal Svojanovský, který místo obav vzal do svých rukou zodpovědnost za zvrat v utkání. Nejprve však trefil trojku nový slovenský muž Merešš, následovala trojka Potočka z brejku a další tříbodová akce Merešše, na niž navázal košem s faulem i Škranc, a Beksa rázem vedla 54-53.

A pak už řádil mladík Svojanovský, který nejdřív nabil na alley-oop Švrdlíkovi, aby si hned po útočném doskoku spoluhráče seběhl na velký dunk. Tím v samém závěru třetí čtvrtky nakopl celý tým a ten se ze stavu 61-56 odrazil k nervydrásající koncovce.

I ta byla poznamenaná spoustou hvizdů, víc se střílely šestky, než se hrálo, a utkání tak nakonec nedokončilo hned šest vyfaulovaných hráčů, z nichž čtyři byli domácí.

Najednou sebevědomá Beksa vedla po 35 minutách dokonce 72-62 a v ten moment už měla tři body navrch. Nový power forward Heřman sbíral míče ve vzduchu i na zemi, blokoval soupeře a své ruce postupně žhavil i lídr Vyoral.

Jenže Děčín se nechtěl jen tak vzdát, v obraně zkusil zapojit zónu a šestkami se přiblížil až na rozdíl čtyř bodů, když mu navíc zahrálo do noty vyfaulování klíčového střelce domácích Švrdlíka už po 34 minutách.

V hektickém závěru čtvrtého dějství děčínští Ježek se Šiškou minuli jasné dvojtakty, jejich tým se přesto dostal na 72-70. Jenže domácí Slanina z útočného doskoku po minuté šestce zvýšil na pět a chvíli poté z pěti metrů už na 77-70.

To už běžela 40. minuta, v níž domácí Heřman 12 sekund do konce získal po dalším útočném doskoku trestné hody a za stavu +6 mohl jedním poslat zápas do prodložení a dvěma urvat Bekse titul. Proměnil jen jeden a po následné driblérské ztrátě děčínského nešťastníka Šišky, který pro tým na míči oddřel velkou část zápasu, se šlo do nastavení.

Do něj vstoupila energičtěji z brejků Beksa a Vyoral trojkou přes Šišku zvyšoval už na 86-71, čímž jeho tým rázem celkově vedl o 8. Aktivní novic v děčínském dresu Kotásek se ještě snažil hosty nablížit a za stavu 86-77 se rodilo další drama, ale po dalším koši Škrance s faulem a Vyoralově velké trojce přes Kotáska už bylo definitivně hotovo pro Pardubice.

Za Vyoralem měla Beksa i další tři dvojciferné střelce – Švrdlíka (21), Slaninu (15) a Škrance (10). Děčín se opíral o Ježka (20, TH 10/10), Šišku (16), Kroutila, Žiklu (oba 11) a Kotáska (10). Rozdílovou disciplínou byl zejména po změně stran útočný doskok (16-11, body z něj 18-6), dále body zpod koše (44-26) i z brejků (21-13) a také produkce laviček (38-23).