Benáček: Chceme zpátky! Pištěcký: Zarážející!

ECHO ZÁPASŮ 4 ČTVRTFINÁLE Tři stále živé série a jediná ukončená. Takové je resume čtyř středečních čtvrtfinálových bitev. Proti konci sezony bojující Kolín dokázal po nejlepším výkonu v sérii doma poprvé složit Děčín a snížil tak na 1-3. Beksa výborným startem zadělala na úspěch ve Svitavách, a byť poztrácela téměř celé 21bodové vedení, veze si díky dominanci na doskoku třetí výhru. Opava na sto procent využila domácího prostředí, ve třetí čtvrtině rozstřílely USK zpoza oblouku a i celek Petra Czudka tak stojí jedinou výhru od postupu. To mistr z Nymburka už má klid, i když po velmi neklidném zápase. Pandy se doma držely v závěsu až do konce a padly jen o sedm bodů. Po čtvrté porážce jejich sezona končí osmým místem, Nymburk nyní bude čekat na semifinálové protivníka.

Drtivý finiš spasil Medvědy

Po velkém úterním fénu od trenéra Benáčka vložili Medvědi do Utkání 4 absolutní maximum energie a po jeho většinu mírně vedli. Produktivita v útoku byla rozložená a cítit byli i poslední dobou neviditelní zámořští rozehrávači. V závěru třetí čtvrtiny se však dopředu začali dostávat hosté a hrozba kolínského konce sezony visela ve vzduchu.

Stav 57-61 po 30 minutách však byl signálem k závěrečnému vzepětí Medvědů, kteří taženi 6 body Kerra (a zejména díky třem ztrátám Děčína) vyskočili za 4 minuty šňůrou 11-0 do trháku 68-61. Válečníci neskórovali dokonce 6 minut, ovšem když je domácí z několika útoků v řadě nedorazili, zachytili se trojkou Vyorala, na niž navázal hned dvěma v řadě Pavel Houška, který byl v posledních 40 vteřinách nejvýrazněji u stažení ze 75-68 na 75-73. Snížení na dva body zařídil šestkami Vyoral po zdvojení a ztrátě domácího Dixona.

ARMEX ale půl minuty do konce čtvrté části ještě neměl nafaulováno, a tak musel další útok domácích přerušit čtvrtým týmovým faulem a teprve pak poslat na trestnou linii Hunta. Ten však nezaváhal a definitivně rozhodl.

Na úzko rotující GEOSAN (minimálně hráli power forwardi Machač a Horák) se i bez zraněného guarda Bakiče (loket) prvním vítězstvím (79-73) udržel v sérii, o což se postaralo hned pět dvojciferných střelců. Nejlepší byli Kerr (19+11 doskoků), Vocetka (12), Dixon a Hunt (po 11). Domácí soupeře předčili v bodech zpod koše (34-26) i z trestné linie (16-8) a také ve ztrátách (13-20, Kolín 13 zisků).

Válečníky drželi Pomikálek (15), Pavel Houška (15) a Vyoral (14), tým trefil 11 trojek proti 7 domácích, na útočném doskoku dominoval 5-16, ale i když měl o 15 střel z pole víc, úspěšnost 39 procent mu vzala šanci na výhru.

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Dnes jsme změnili přístup k utkání. Hráči dokázali za 24 hodin změnit přístup a bojovnost. My pokud chceme hrát vyrovnaný zápas s Děčínem, musíme bojovat minimálně jako jeho hráči a potom máme šanci. Dneska bojovnost byla na úrovni Děčína. Bohužel i dnes se nám stalo, že jsme měli podobný problém jako v předchozích utkáních a to, že jsme si nepohlídali útočný doskok soupeře a nechali ho střílet druhou a třetí střelu, s čímž se těžko hraje. Naštěstí Děčín dnes netrefoval tolik jako v předchozím utkání. Chtěl bych vrátit sérii do Kolína a s tím pojedeme v sobotu do Děčína.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme samozřejmě očekávali, že to bude těžké utkání. Také kdo by chtěl končit sezonu? Problémem pro nás bylo, že jsme nechali Kolín dostat do laufu. Hlavně v prvním poločase, který byl více ofenzivní. Nebyli jsme schopní řešit dobře některé situace. Kolín hrál s větší přímočarostí a agresivitou do koše. I my jsme v útoku kontrovali, ale byly tam menší propady. Nicméně se mi náš projev líbil, až na řešení některých kombinací, ale to se stává. Ve druhém poločase už nebyla taková energie jako v prvním. Myslím, že jsme předvedli poměrně dobrý výkon. Opakovalo se to co včera, máme zase podle statistik o 15 střel víc, 16 útočných doskoků oproti 5 soupeře. Bohužel máme i dvacet ztrát. Některé byly vynucené a někdy jsme špatně přečetli hru nebo přihráli do nesmyslných situací. Také se nám tady poprvé pískaly vteřiny a jiné věci, které vzniknou ze hry, a pak se na vše strašně nadřete. Naším problémem byla 39procentní střelba. Nedali jsme otevřenou střelu nebo „šoupák“, Kolín dnes cítil, že má na výhru, bojoval a hráči trefovali střely. My jsme se v závěru dostali na dostřel dvou tří košů a chtěli jsme to zdramatizovat. Při rozdílu o 4 body jsme získali míč v obraně a Lukáš Palyza netrefil otevřenou trojku. Pak by to bylo určitě zajímavější. Prohráli jsme, ale nemá smysl z toho dělat tragédii.“

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Konečně jsme si dokázali, že můžeme s Děčínem hrát a vyhrát. Mrzí nás samozřejmě, že to nepřišlo dřív. Chceme se ale určitě v této sérii do Kolína vrátit. V naší hře lze stále nalézt mouchy, a to se týká útočného doskoku. Ten si budeme muset pohlídat ještě víc. Vyhráli jsme, myslím, zaslouženě a nechceme sezonu ještě skončit.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Těžko se mi to říká, ale my jsme sem jeli opravdu s tím, že sérii ukončíme. Když koukám do statistik, je vidět, že jsme byli ve všem lepší, jen nám tam nepadly střely a udělali jsme spoustu nevynucených chyb. To jsou věci, které když zlepšíme, tak se do Kolína určitě nevrátíme.“

6 smrtících trojek ve 3. čtvrtině

Viktor Cvek v poločase na kameru přiznal, že se jeho tým nechal od Sov vytlačovat na trojkový oblouk a jen ostřeloval koš z dálky. A to se mělo do třetí čtvrtiny změnit. Pražanům se ostatně nešlo po 32 bodech inkasovaných zpod koše ve třetím utkání divit, že tuhle snahu projevili. Ovšem jaká byla reakce žlutomodrých? Ve třetí čtvrtině (25-9) trefili 6 – nejednou přechodových - trojek a právě touhle baterií rozhodli o definitivním odskoku ve čtvrtém utkání (na 55-37). Po vítězství 67-56 jsou pouhou výhru od semifinále.

Dvaceti body na úspěch založil rozehrávač Šiřina (trojky 8/4), 16 přihodil forward Cvek. Za USK se  více prosadili Michal Mareš (11), Primorac (10) a Jaromír Bohačík (10), který byl zostra naháněn Zbránkem či Dragounem, a v obraně musel navíc honit rychlíka Šiřinu.

USK se do půle hodně zaměřil na svého popravčího z Utkání 3 Kouřila, který ani po clonách neměl lehký život, a po několika ztrátách brzy střídal. Sovy už do poločasu měly převahu na doskoku, ale opět je trápily tíživé ztráty (do půle 10, celkem 19), když mnohdy šlo o nepozornost při „krokování“.  I přesto ale díky řadě minutých distančních projektilů Opavy USK po dvou čtvrtinách uhrál přijatelné skore 30-28.

Jenže třetí čtvrtina pak rozhodla o všem. Už po ní měla Opava na kontě všech svých 10 trojek, což byl dramatický rozdíl proti třem trefám soupeře. Slezanům tak nevadilo, že podruhé za sebou měl hlavní power forward Gniadek už do půle tři fauly.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Utkání rozhodla třetí čtvrtina. Pro nás bylo velkým mementem druhé utkání v Praze, kdy nás USK přehrál. Dnes byli naši hráči koncentrovaní a až na několik chyb v závěru jim nemám co vytknout.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Dnes jsme si prohráli utkání ve třetí čtvrtině, kdy nám Opava uštědřila lekci z produktivity. V poločasové přestávce jsme si řekli, co chceme hrát, ale vůbec jsme to nedodrželi. Prohráváme 1-3 a v sobotu se v Praze pokusíme sérii prodloužit.“

Beksa vedla o 21, pak se bála

Poučeni z předchozího nezdaru nasadili pardubičtí hráči hned na startu čtvrté bitvy ve Svitavách ukrutné tempo a za pět minut po 4 ztrátách domácích vedli vysoko 0-16, když hned 7 body se blýskl mladý křídelník Škranc. Až pak se poprvé trefili i Tuři, ovšem až do konce oboustranně vysoce ztrátové (12-11) půle s ohromným mankem nic nesvedli (24-41, jen 6 tref z pole, trojky 11/1), a to i kvůli nečekanému 13bodovému příspěvku pardubického Škrance.

Ještě 12 minut do konce vedli hosté o luxusních 21 bodů (31-52), ale pak se domácí díky zvýšenému úsilí v obraně a 8 ztrátám Beksy dotáhli až na 58-60 tři minuty do konce. Při trojce faulovaný Autrey dal ale hostům pětibodový náskok a trojka Walla minutu a půl do konce (tehdy už s vyfaulovaným Nečasem) na 59-66 přinesla vítězné Bekse definitivní uklidnění.

Druhý tým po nadstavbě ukořistil na horké půdě důležitou třetí výhru (62-70), a to i přes 24 ztrát (Tuři 19). Hosté se naopak mohli opřít o doskok (33-52), byť zároveň málo využívali své druhé šance po 18 doskocích v útoku. Vedle Škrance táhli tým střelecky Wall (19+11 doskoků) a Autrey (16). Na straně Turů, kteří si pomohli 24 šestkami, se nejvíc zviditelnili Mickelson (17+14 doskoků a 8F+) a Marko (15).

I v oslabení nejlepší výkon Ústí

Obhájce titulu z Nymburka postoupil nejkratším možným způsobem do semifinále, když ve čtvrtém zápase zdolal Ústí 90-97.

Pandy však podaly nejlepší výkon v sérii, když vyhráli první a poslední čtvrtinu a svého soupeře poprvé ve čtvrtfinále trápili po celý průběh zápasu. Domácí od začátku i bez Abercrombieho i Bosáka dobře stříleli a po první čtvrtině vedli o bod. Ani v druhém období se neztratili a poločasové skore bylo jen 46-48 pro Nymburk. Ve třetí čtvrtině hosté odskočili na dvouciferný rozdíl a zdálo se být rozhodnuto, ale domácí se nevzdali a v poslední minutě ještě Thompson snížil na 90-94. Další koš už však Sluneta nedala a sezona pro ni končí.

Bryon Allen byl nejlepším střelcem Nymburka s 25 body, Sant-Roos přidal 22 bodů a Petr Benda 14. Domácí vedl s 23 body Smith, 21 přihodil Thomspon a 19 ex-nymburský Votroubek.

Ronen Ginzburg (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Chci pogratulovat Ústí k dobré sezoně. Osmé místo je úspěchem a tenhle zápas hrálo velmi dobře. Nebyli jsme úplně soustředění, takže jsme čekali, že to bude těžké. Jim chyběli hráči, ale bojovali a nedali nám nic zadarmo. V závěru jsme to ale zvládli a přejeme Ústí hodně štěstí do příští sezony.“

Antoním Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Jsem upřímně rád, že jsme sezonu zakončili prohrou se zvednutou hlavou. Kluci mi tímhle zápasem potvrdili, že jsem po nich po celou sezonu nechtěl nic víc, než na co měli. Je trochu zarážející, že během jedné noci se to takhle otočí, a kdo viděl včerejší utkání asi nečekal, že dnes budeme hrát takhle. Navíc jsme byli bez Bosáka a zraněného Abercrombieho. Chtěl bych poděkovat všem fanouškům, kteří nás po celou sezonu podporovali. Teď nás čeká odpočinek a vrhneme se do přípravy na další sezonu.“