Benda s rekordem, Hruban MVP Finále

ECHO ZÁPASU 3 FINÁLE NBL Člen nymburské základní pětky Petr Benda do posledního zápasu sezony dával od prvních minut maximum. Aktivní byl v útoku, kde se nenechával odstavit od zakončení, na doskoku i v obraně, kdy v první půli dokázal po přebrání utančit na nohou i přes všechny jeho driblérské finty dynamického děčínského playmakera Šišku. Svůj historický duel si chtěl doma užít naplno a se vším všudy. A na jeho konci tak mohl – nyní už v osamění - vystoupit na pomyslný trůn pro titulového rekordmana domácích ligových dějin, když si po vítězství Nymburka 89-60 ve třetím finálovém zápase na krk pověsil už 12. zlatou medaili v Kooperativa NBL, navíc v nepřerušené řadě.

Bendovi parťáci ve vyprodané nymburské hale (1200), kde bylo celý zápas hodně slyšet i téměř sto válečnických tifosi, chtěli svému 37letému veteránovi vstup do „ligového Pantheonu“ usnadnit od samého začátku.

Už v první čtvrtině, vyhrané jednoznačně 27-11, vysázeli pět trojek z pouhých sedmi pokusů, křídelník Vojtěch Hruban, vyhlášený MVP finálové série, nedával v obraně ani decimetr prostoru lídrovi Děčína Lambu Autreymu, jenž za první půli vyprodukoval jediný bod, a celý tým při ztrátách hostů ničil z brejků (11 bodů za prvních 10 minut) i útočných doskoků především v podání neodbytného amerického siláka Michaela Myerse. Kapitán domácích Pavel Pumprla potrestal nekrytý v rohu i zónu Severočechů, a protože i dál se soupeř jen velmi ztuha dostával k jakýmkoli solidním zakončením, skore mu ujíždělo stále víc.

Nymburk už na startu druhé čtvrtiny vedl o dvacet a dál už jen nezadržitelně mířil za jasným vítězstvím. Svým sedmačtyřicátým v této sezoně bez jediné porážky a celkem v Kooperativa NBL už osmapadesátým v řadě. Hlavně ale získal svůj už šestnáctý titul v nepřerušené řadě.

Jeho tahouny v zápase byli Myers (19+10 doskoků, 8F+), Hruban (13+7 doskoků), Jaromír Bohačík (12) a Benda (11). Jediným dvojciferou hostů, kteří získali čtvrté stříbro za posledních pět sezon, byl centr Pavel Grunt (11).

Mistr dominoval z trojek (27/11 - 18/3), z brejků (24-5) a také méně ztrácel (11-20). Sérii ovládl v poměru 3-0.

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Je hezké zapsat se do historie sezonou bez porážky, ale hlavní je, že jsme naplnili očekávání nás i fanoušků a máme opět titul. Hráči splnili svou práci. Jsem spokojený s tím, jak jsme si vedli poté, co jsme byli zklamaní z brzkého vyřazení v Lize mistrů. Hráči ukázali skvělý charakter, protože to pro ně nebylo snadné. Vedli si velmi dobře. Je za tím hodně práce. Semifinále ani finále pro nás nebylo snadné. Soupeři neměli co ztratit, to jsme mohli jen my, ale zvládli jsme to. A je třeba poděkovat všem lidem v klubu a také našim fanouškům, kteří dnes ukázali, že jsou schopni zaplnit celou halu a vytvořit atmosféru, která nás dělá ještě lepšími.“

Petr Benda (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Beru tenhle titul jako každý jiný. Splnili jsme cíl klubu, odvedli jsme dobrou práci a titul je třešnička na dortu. První i dvanáctý titul mají stejnou cenu. I když na ten první už si skoro nepamatuju a nevím, jestli jsme slavili doma, nebo venku. Láďa Sokolovský (Benda se s ním dosud dělil o rekord s 11 tituly) to určitě očekával, když jsem do Nymburka přišel, že ho jednou překonám. Na evropské scéně se nám letos sice nevedlo, ale i tak je to zapamatováníhodná sezona.“

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „Mou jedinou, řekněme trošku výhradou k finále z naší strany je to, že jsme kolikrát působili ustrašeně. Nymburk má takovou pověst neporazitelnosti a to nás stálo o trochu lepší výsledky. Neříkám, že bychom ho měli přímo porazit, ale jedna věc je se k Nymburku přiblížit a části zápasů hrát vyrovnaně, další stupeň je dostat se do nějaké vyrovnané koncovky a teprve třetí je Nymburk porazit. My jsme někde na tom prvním stupni, a mít trošku víc štěstí v domácím zápase, mohli jsme ho potrápit ještě víc. I tak ale naši hráči podle mě odvedli maximum a to je to nejdůležitější. Musím jim jen poděkovat, že každý zápas odehráli naplno až do konce.“

Jakub Krakovič (power forward BK ARMEX Děčín): „Je potřeba ocenit celý tým, ať už za série předtím, nebo teď za finále. To kam jsme se dostali, není úspěch jednotlivců, ale týmu. Pokud jde o celou sezonu, ty chvilky po jedenácti soutěžních porážkách v řadě nebyly právě příjemné, a pořád jsme hledali nějaké klíče k tomu, abychom to zvládli, a ani jsme si nedokázali představit, že bychom na konci sezony tady mohli stát a oslavovat druhé místo. Byla to tedy turbulentní sezona se suprovým koncem.“