Bleskový úder Opavy, Děčín v Kolíně snadno

ECHO ÚTERNÍCH ČTVRTFINÁLE 3 Ani třetí duel čtvrtfinále mezi Opavou a USK nebyl vyrovnaný, když tentokrát si vzali hned úvodní slovo domácí Slezané vedení 19bodovým Radovanem Kouřilem, jehož tým nyní vede 2-1. V Kolíně od závěru první půle dominovali Válečníci, kteří stojí jedinou výhru od semifinále. A Nymburk od druhé čtvrtiny začal ujíždět v Ústí domácí Slunetě, již přemohl rovněž už potřetí.

Děčín udeřil v závěru poločasu

Energičtější, organizovanější, vyšší a na přihrávce i střelecky přesnější Děčín zlomil třetí čtvrtfinále v Kolíně v posledních 5 minutách druhé čtvrtiny, kdy se na ztrátách domácích vyvezl ze stavu 24-26 na poločasových 24-37 (z toho 26 bodů Děčína zpod koše), když těžil z agrese na útočném doskoku a 7bodové šňůry Pavla Houšky. Po změně stran hosté náskok ještě natáhli a až jediný větší lauf domácích, který nastal po usazení tria matných guardů Hunta, Dixona a Bakiče, znamenal snížení na sedm. Palyza však domácím vzal vzápětí vítr z plachet trojkou a v úvodu poslední čtvrtiny zabili Vyoral a Pavel Houška, dva 13bodoví top skóreři vítězů, naděje Medvědů docela. Válečníci získali po dalším defenzivně spolehlivém výkonu třetí výhru (54-72) a už ve středu mohou vézt domů postup.

Středočeši měli i doma ohromné problémy vystavit se do lepších střeleckých pozic, rozehrávači rozhýbávali obranu a tým se dopouštěl laciných ztrát (ztráty do půle 9-2). Navíc musel čelit řadě výškových problémů, když naříklad výrazně nižší rozehrávač Hunt vycházel na dvoumetrového Pomikálka, který svých centimetrů opakovaně využíval. Medvědům ale nepomohla ani vyšší základní pětka se silným Kerrem (12+11 doskoků) na křídle a Machačem a Skinnerem (23) pod košem.

Jen jedenáctiztrátový Děčín vyhrál na doskoku 29-42 (v útoku 4-14, body z druhých šancí 3-15), na zpod koše 18-36 a měl o 18 střel z pole víc.

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Děčínští dehráli opravdu výborné utkání. Obecně Děčín bojoval dvojnásobně víc než my. Ukázal nám, jak se hraje play-off, jaký je přístup k play-off. U mých hráčů to dnes nebylo vůbec povedené utkání. Dneska jsme ten tlak nezvládli psychicky, že musíme vyhrát. Bojovnost nebyla taková, jakou jsme si představovali před zápasem. Už několik dnů mluvíme o útočném doskoku, že Děčín k němu nesmíme pustit. Dneska měl 17 čistých útočných doskoků (podle kouče jich bylo víc, než uváděl technický zápis) a ještě dalších 9 získaných míčů (podle zápisu 11). Děčín měl dvojnásobný počet útoků než my a tomu odpovídá i skore. Bojovnost našeho týmu je nejvíc vidět na útočném doskoku. Dnes jsme měli jenom čtyři, z toho jenom jeden v prvním poločase. Faulů bylo jen čtyři pět v prvním poločase. Utkání jsme prohráli ve druhé čtvrtině. Máme problém s Američany na rozehrávce. Adam Číž má ztráty, ale alespoň dělá, co může. Nechci jej hájit, ale musíme si uvědomit, že pět měsíců nehrál, tak mu musíme odpustit nějakou tu chybu. Musel jsem tam dát i Ličartovského, který pět měsíců vůbec neběhal. Opravdu to nebyl z naší strany povedený zápas a zklamalo mě to. Věřil jsem, že doma Děčín dvakrát porazíme. Zkusíme to zítra, budeme chtít samozřejmě vyhrát a nevzdat to. Uvidíme, jak se vypořádáme s tou bolestivou porážkou. Za 24 hodin musíme jít do nového utkání a pokusit se zlepšit výkon a náladu.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Chtěl bych poděkovat svým hráčům za předvedený výkon. V našich očích má Kolín stále repspekt, víme, že Kolín doma je velmi nebezpečným týmem. Já jsem dnes potěšen, jak jsme měli nastavenou hlavu. Věděli jsme, že hlava může být čistá, protože jsme splnili ten miniúkol a vedli jsme po domácích zápasech 2-0. Dnes jsme čekali, jak na to zareaguje Kolín. První čtvrtina byla logicky hodně opatrná, čekalo se, kdo začne používat silnější zbraně. Dnes jsme se my mohli silně opřít o obranu. Udržet doma tak útočný tým jako Kolín na 54 bodech je docela dobrá statistika. Kluky bych pochválil zejména za 2. čtvrtinu, která vlila silný vítr do našich plachet. Věděli jsme, že ve druhém poločase se může Kolín zmobilizovat, nikdy nevíte, co se odehraje s mentalitou jednotlivých hráčů. Také se tam v jedné pasáži, díky nátlakovější obraně, dostal do našich hlav, vyrobili jsme tam nějaké ztráty. Pak jsme se ale vrátili k naší hře. Naší silnou stránkou byl útočný doskok, který nás po celý zápas dokázal dlouho udržet na útočné polovině soupeře. I přesto, že jsme tam měli nějako pozice, které jsme měli zakončit. Někteří hráči nezakončili tak, jak jsme chtěli, ale my jsme prostě takový tým, který má nějaké dluhy v tomto talentu. Ze zkušenosti vím, že nic není ukončeno, a i když vedeme 3-0, musíme se soustředit na další utkání a jít s pokorou do zítřejšího zápasu.“

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Děčín dnes zaslouženě vyhrál. My jsme také vyhrát chtěli, ale snaha nám bohužel nestačila. Nepohlídali jsme si útočný doskok, doskakovali nám jak velcí, tak malí hráči. To byla chyba všech. Musíme na to zapomenout a musíme všechny síly dát do zítřejšího utkání, které samozřejmě chceme vyhrát.“

Lukáš Bažant (křídlo BK ARMEX Děčín): „Zápas jsme odehráli přesně tak, jak jsme si přáli. Zodpovědně jsme bránili, vytvářeli jsme si dobré pozice v útoku, hráli jsme ve vysoké intenzitě a i přes výpadek ve druhém poločase jsme se dokázali zmobilizovat a nepustili Kolín na výrazné přiblížení. Byl to komplexní týmový výkon, kde každý z nás k tomu něco přidal, a díky tomu jsme dokázali zápas v klidu dohrát. Ale i když je to 3-0, tak to není konec a zítra nás bude čekat mnohem těžší zápas.“

Opava se utrhla záhy!

Slezané doma neponechali nic náhodě, svou frontální ofenzivu i neprodyšnou defenzivu spustili hned od úvodního rozskoku a ze sedmi ztrát USK za prvních 7 a půl minuty (4 Jaromír Bohačík) se vyhoupnuli do trháku 19-6, který seskládali z brejků, podkošových zakončení a šestek. První čtvrtinou (24-11) udali ráz celému zápasu, v němž už po 18 minutách vedli 40-21. Ani po změně stran se nikdy neocitnuli v ohrožení, ač dva power forwardi Gniadek s Blažkem měli už do půle po 3 faulech.

Šéfem a jediným dvojciferným střelcem vítězů, kteří se v sérii po výhře 72-57 ujali vedení 2-1, byl 19bodový rozehrávač Kouřil (+16 za 28:26), jehož tým dominoval v bodech zpod koše 32-14. Stejně jako v Utkání 2 měl jen 14 trojek, tentokrát je ale proměnil ve zlatých 6 tref.

Sovy, jež do půle stihly jen 5 dvojek, i potřetí zatížily téměř dvě desítky ztrát (19, z toho 13 do půle), a jen malou útěchu pro ně byl vyhraný doskok (25-31). Top střelci hostů byli Madsen (15) a Bohačík (14+10 doskoků).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „My jsme do utkání vstoupili velmi odhodlaně a za výrazné podpory publika jsme brzy odskočili do rozhodujícího náskoku. USK hraje svou hru, i když prohrává o dvacet bodů. Celou druhou polovinu se snažil utkání zvrátit, ale naštěstí pro nás se mu to nepovedlo. Zítra je další utkání, kde budou chtít oba trenéři něco změnit. Uvidíme, kdo bude mít šťastnější tým.“

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): „My jsme dnes nezačali dobře, hráli jsme příliš individuálně. V první polovině vytěžila Opava 19 bodů z našich ztrát a to rozhodlo. V některých momentech jsme byli sami sobě největším soupeřem a byli jsme horším týmem.“

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „Dnes byl rozhodujícím hráčem Filip Zbránek, který nás skvěle organizoval v obraně a hlavně ubránil Jardu Bohačíka. Nebylo to jednoduché utkání, ale fanoušci nás podrželi.“

Jaromír Bohačík (forward USK Praha): „Poznali jsme, co je to opavské žluté peklo. V první polovině utkání jsme byli příliš roztřepaní a už jsme to nedokázali obrátit.“

Ústí doma utržilo debakl

Pandy na domácí půdě zažily jen jeden výstavní úsek, když překonaly úvodní super hluchou čtyřminutovku plnou ztrát, a ze stavu 0-7 se pěti tříbodovými akcemi katapultovaly ještě před koncem první desítky do vedení 21-20. Osm bodů tu zajistil guard Bosák, jehož účast v zápase byla nejistá. Startovní tři minuty druhého dějství ale na domácí straně přinesly ztráty, střely narážející do bloků soupeřů i jeden nesportovní faul, mistr odskočil na 23-38 a posledních 3:40 druhé čtvrtky navíc ovládl 6-16.

Zápas vyhrál 67-114 a stojí tak výhru od postupu. Z jeho šesti dvojciferných střelců byli nejlepší Allen (18) a Lawrence (15), tým dominoval na poli trestných hodů (7-23), v bodech zpod koše (28-48) i na doskoku (24-40). Ústí mělo jediného dvojciferu v Peckovi, autorovi 13 bodů.