Bohačík 32 body vystřílel Sovám 6. místo!

ECHO SOBOTY V NBL Ani jeden dramatický duel nenabídl sobotní program osmnáctého kola NBL. Favorizované týmy Nymburka a Pardubic nezaváhaly s Opavou, respektive s Brnem, a předvedly výhry téměř o třicet bodů. Podobný výsledek se trochu překvapivě zrodil v Praze, kde skvělý Jaromír Bohačík 32 body vystřílel USK výhru nad Prostějovem a tím i aktuálně šesté místo. V posledním zápase soboty nezvládla doma Ostrava duel s Ústím, dovolila mu nastřílet 88 bodů a prohrála.

ECHO SOBOTY V NBL Ani jeden dramatický duel nenabídl sobotní program osmnáctého kola NBL. Favorizované týmy Nymburka a Pardubic nezaváhaly s Opavou, respektive s Brnem, a předvedly výhry téměř o třicet bodů. Podobný výsledek se trochu překvapivě zrodil v Praze, kde skvělý Jaromír Bohačík 32 body vystřílel USK výhru nad Prostějovem a tím i aktuálně šesté místo. V posledním zápase soboty nezvládla doma Ostrava duel s Ústím, dovolila mu nastřílet 88 bodů a prohrála.

Mistr neměl problémy s Opavou

Nymburk měl s Opavou (bez Šiřiny, Dragouna, Zbránka) problémy jen v první čtvrtině. V té se hostům dařilo střelecky a díky povedené střelbě z dálky drželi vyrovnaný stav 24:24. Pak ale nevyšel Opavě vstup do druhého období, nechala rozstřílet Hrubana a záhy ztrácela deset bodů.

Definitivní rozhodnutí padlo ve třetí desetiminutovce, ve které se hosté zmohli jen na dvanáct bodů a zápas jim utekl. Závěr už se dohrával v poklidném tempu a u domácích i s hráči z lavičky, hosté nastoupili jen v devíti, takže zase tolik prostřídat nemohli.

Za Středočechy nikdo neodehrál více než jedenadvacet minut a všech dvanáct hráčů skórovalo. Nejlepší byl se třinácti body Hruban, přes deset bodů dalo dalších pět jeho spoluhráčů. Opava měla oporu v power forwardu Bujnochovi, který dal 18 bodů, Kouřil se Cvekem přidali po 12.

Hosté měli výrazně horší střelbu (za dva body jen 34 procent), v celém zápase se střílelo jen sedmnáct trestných hodů.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Předně gratuluji Nenovi (kouči Ginzburgovi) a jeho týmu k postupu do play-off Ligy mistrů a také k dnešnímu výkonu. My jsme měli jedenáctidenní pauzu přes Silvestra, ale za první čtvrtinu nás musím pochválit, byli jsme odvážní, trefili jsme několik důležitých košů a odehráli jsme vyrovnanou první čtvrtinu, což je velmi pozitivní. Pak se ukázala síla Nymburka, což je výborná obrana a rychlý přechod do protiútoku, kde jsme potom nestíhali. Postupem času se ukázalo, jak je Nymburk kvalitní tým, který točí 12 hráčů, my pouze devět a byli jsme dnes bez středního rozehrávače Jakuba Šiřiny. S ním by zápas v určitých fázích při organizaci hry vypadal jinak.“

Václav Bujnoch (power forward BK Opava): „Odehráli jsme celkem slušný první poločas, potom bohužel přišly hloupé chyby a ztráty, které Nymburk nekompromisně trestá. Nejhorší je číslo u počtu rychlých protiútoků domácích. Dostávali jsme koše z dvojtaktů a smečí a to rozhodlo zápas.“

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Nehráli jsme dobře v první polovině utkání, druhý poločas byl trochu lepší. Přece jen je to třetí zápas v tomto týdnu a to se muselo projevit. Navíc jsme hráli proti kvalitnímu, dobře koučovatelnému týmu, i když přijel bez dvou důležitých hráčů. Proti Opavě není nikdy jednoduché hrát, jsem rád, že jsme se ve druhém poločase zlepšili a zápas vyhráli.“

Martin Kříž (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Do zápasu jsme nevstoupili úplně, jak jsme chtěli. Opava dala pár těžkých střel a předvedla solidní výkon. Ve druhém poločase jsme zlepšenou obranou získali nějaké míče a z toho i laciné koše. Dali jsme 32 bodů z rychlého protiútoku a to byl jeden z důvodů naší výhry.“

Bohačík vystřílel výhru nad Orly

Výborný střelecký výkon přinesl Sovám výhru. V souboji dvou týmů bojujících o první šestku si domácí vysokoškoláci připsali velmi důležitou výhru, když nejenom smazali patnáctibodové manko z prvního vzájemného utkání, ale ještě soupeři málem uštědřili stovku.

Domácí duel prakticky rozhodli v první čtvrtině a v úvodu druhé, protože v páté minutě druhého období získali dvacetibodový náskok a Orli vypadali rozloženě. Hlavní problém měli se ztrátami, kterých předvedli hned sedmnáct a domácí je potrestali 27 body. Lídrem USK byl Jaromír Bohačík, který hlavně díky velmi dobré druhé půli nasázel 32 bodů, čímž se vyhoupl na první příčku v tabulce střelců celé soutěže. Navíc přidal i jedenáct doskoků a devět získaných faulů. Osmnáct bodů přihodil velmi efektivní Michal Mareš, přes deset se dostali ještě pivoti Grunt (12) a Primorac (11), který hrál první zápas po dvou měsících (kotník). Hosty držela nová posila na rozehru Simmons s 23 body, třináct bodů přidal Jacobs. Další noví hráči Dyck a Fitzpatrick dali po šesti bodech.

Zbyněk Choleva (kouč Orli Prostějov): „Domácí hráli velmi dobře v obraně i útoku, kde si vyhověli. Z jejich strany to byl kolektivní výkon, který nás porazil a dostal pod tlak. Z toho se rodily naše ztráty a z toho USK vytěžil 27 bodů a 50 bodů zpod koše. To jsou skvělá čísla, která znamenají, že jsme nefungovali jako tým. Máme nový tým, jsme spolu krátce, ale to, že to bude tak strašné, jsem netušil. My jsme potřebovali body od jiných hráčů, než to nakonec dopadlo. Myslel jsem, že budeme nebezpeční a vyhovíme si v útoku, ale to se nestalo. Hráli jsme na sílu, ale já věřím, že to bylo tou nesehraností a vyplašeností z prvního ostrého zápasu. Ten rozdíl je hrozivý, ale stalo se. Čeká nás kus práce a budeme muset začít od obrany.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Celý tým moc dobře věděl, o co se dnes hraje. Musíme pochválit hráče za jejich přístup k utkání. Hráli jsme jako tým na obou polovinách hřiště. Ty statistiky, které vyzdvihl pan Choleva, jsou toho důkazem - tedy body ze ztrát a body lavičky. Chci pochválit právě i lavičku, protože měla dobrý přístup a přínos. Hráčem utkání je Jaromír Bohačík , a to i přes kolektivní výkon celého týmu.“

Sluneta si veze lup

Domácí Ostravané do zápasu výborně vstoupili a dali prvních deset bodů duelu, ale zbytek první čtvrtiny jako by ztratili soustředění a s ním zmizelo i vedení. Po deseti minutách už byl stav vyrovnaný. Druhé období bylo ve znamení vydařené střelby z dálky hostujících Pand, které díky vyrovnané střelbě všech hráčů získaly poločasové vedení.

V úvodu druhé půle se domácí dostali hned zpátky na kontakt, ale skore se jim otočit nepodařilo a naopak hosté si vedení kontrolovali. Vždy, když se domácí pokoušeli o zvrat, přišla přesná střela ze střední nebo dlouhé vzdálenosti a Sluneta si vítězství pohlídala.

Hlavní rozdíl by ve střelbě dvojek, která se sice velmi dobře dařila Ostravě, ale hosté byli ještě lepší a skoro neskutečnou úspěšností 65 procent hodně naštvali domácího trenéra. Ostravanům nepomohlo ani osm zahozených šestek. Hosté předvedli perfektně rozloženou střelbu, když devět z deseti hráčů dalo aspoň sedm bodů. Nejlepší z nich byl čtrnáctibodový Pavel Bosák. Ostravu tradičně držely zahraniční posily, Riewer se Smithem dali 18, respektive 17 bodů. Přes deset se dostal ještě s 12 body Bohačík.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "My jsme výborně vstoupili do zápasu, po dlouhé cestě je to vždy tězké se rozběhat. Ústí si ale vzalo timeout a vrátilo se do hry. My jsme pokračovali v naší trojkované a místo trpělivé hry jsme nechali Ústí „docvaknout“. Pak se chytnul Pavel Bosák, jelikož jsme spali v obraně. V tom vidím zásadní problém. 88 bodů dostat doma je katastrofa. Hráče jsem upozorňoval na to, že Ústí tu útočnou sílu má velkou. Postupně se trefovali skoro všichni. Igrutinovič dal těžké střely.  Když nebudeme bránit, nemůžeme vyhrát. Naši „výbornou“ obranou jsme si nechali dát 88 bodů a Ústí si odváží zasloužené vítězství. Jsem zklamaný, a pokud budeme takto bránit, tak nemůžeme vyhrát s nikým.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „My jsme do prvního i druhého poločasu špatně vstoupili, začli jsme 10:0 a 9:0. Vážím si ale druhé venkovní výhry, jelikož morální síla tohoto týmu není tak velká, abych měl jistotu, že za stavu 10:0 ještě zápas otočíme. Ostrava nás pak v závěru stíhala, ale Pavel Bosák dal tězké střely, Standa Votroubek se taky trefil. Přiliš se neprosadil domácí Bratčenkov, který dal 3 body, a Painter, který dal 8 bodů. Zaplaťpánbůh za to."

Beksa jasně uspěla v Brně

Jasný průběh měl souboj předposledního týmu tabulky s druhým. Hostující Beksa hraje v lize ve velmi dobré formě a potvrzovala to na hřišti Brna od samého úvodu. Brzy se dostala do dvouciferného vedení a jak první, tak druhou čtvrtinu ovládla shodně 22:12. Rozdíl v poločase byl tudíž dvacet bodů a dál nebylo o co hrát. I třetí období bylo jako přes kopírák, jen domácí dali o bod více a skore už pro domácí vypadalo hrozivě. Brňané se vzepřeli alespoň v poslední čtvrtině, kterou ztratili jen o pět bodů, přesto byl mezi oběma týmy rozdíl třídy.

Hosté mohli díky jasné výhře rozložit síly a nechat zahrát celou lavičku a všech dvanáct hráčů se dokázalo i střelecky prosadit. Hned pět hráčů Beksy se dostalo do dvouciferných čísel v čele se Škrancem a jeho patnácti body. Nejlepším hráčem poražených byl Tomanec, který si připsal double double za 11 bodů a 10 doskoků. Hvězda posledních kol Ware trefil jen tři střely z dvanácti a zůstal na 10 bodech. Velký rozdíl byl mezi oběma celky ve všech důležitých statistických kategoriích od střelby přes doskakování až po ztráty, kterých spáchali domácí hned 27!

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): "Jsme rádi za vítězství, protože Brno posílilo a v poslední době hrálo velmi dobře. Porazilo doma Opavu, takže jsme měli respekt. Utkání jsme zvládli dobře, i díky zkušenostem a širší lavičce. Podařilo se nám brzy získat náskok 10 bodů, který jsme navyšovali, jedinou kaňkou bylo neproměňování lehkých košů z podkoše, ale tři čtvrtiny jsme udrželi domácí pod 15 body, což bylo kombinací naší dobré obrany a toho, že domácí neproměnili několik otevřených střel, padla na ně deka, ale takový je někdy živ ot. Od nás dobrý týmový výkon, rozložili jsme minutáž, i bodově se prosadili všichni hráči, takže samá pozitiva."

Zoran Helbich (kouč mmcité Brno): "Řekl bych vše jako kolega, ale v opačném gardu. V mé povaze a charakteru není místo pro takový výkon, takže se omlouvám fanouškům, kteří se na nás dnes přišli podívat. Věděli jsme, že Pardubice jsou silný soupeř, hrají evropský pohár, hráči jsou zkušení, a i přesto, že v týdnu hráli těžký zápas v Rumunsku, je vidět, že jsou dobře připraveni jak na poháry, tak na domácí soutěž. Děkuji i tak fanouškům a zvu je na příští domácí zápas."