Bohačík naděloval Turům a obrat made in Palyza

ECHO SOBOTY V NBL Famózní Petr Bohačík vedl NH k dorovnání Svitav. Americké duo mistra Allen – Simpson sestřelilo USK. Beksa udeřila proti Kolínu brzy. A Děčín se u Vajgaru vykopal k obratu z až 16bodové díry, když jej vedla nová posila Lukáš Palyza. To jsou hlavní body sobotního dění 14. ligového kola.

Jízda Allena a Simpsona

Pražské Sovy odehrály na palubovce mistra solidní zápas s pro ně přijatelnou porážkou 83-67, zejména při vědomí absence jakýchkoli zkušenějších podkošových hráčů. Jeden z životních výkonů předvedl 14bodový top skórer týmu Štěrba. Až za ním ve střeleckém poli skončili Bohačík s Madsenem (po 13).

Nymburk svou první velkou ofenzivu soustředil do smršti posledních dvou minut první čtvrtiny (z 16-16 na 24-16). USK v úvodu druhé části ještě snížil na 24-20, ale pak Simpson táhl přes několik minutých trojek hostů už rozhodný tříapůlminutový odskok na 35-20. Po zbytek zápasu domácí udržovali své vedení nad 10 body.

Díky bilanci útočných doskoků (14-3) a ztrát (9-16) měli o 18 střel z pole víc, 17 bodů dosáhli z druhých šancí a o 12 lepší byli zpod koše. Jejich lídry byli Allen (21, trojky 6/5), který vsítil všechny trojky týmu, a Simpson (19).

Rozhodný úder přišel brzy

I bez kapitána Nečase odmítla za Prostějov se rehabilitující Beksa jakoukoli zápletku a s Kolínem rozhodla už v pětiminutovce na přelomu první a druhé čtvrtiny. V této sekvenci přes několik ztrát hostů vyskočila díky trojkám i brejkům z 16-12 na 38-17 a Geosanu nepomohla ani řada útočných doskoků. O 28 bodů se v tu dobu postarali Švrdlík (10), Autrey (9) a Škranc (9).

Beksa před půlí vedla 51-30, a byť pětiminutovým suchem z úvodu druhé půle (se 4 ztrátami) ještě hodila soupeři polonafouklý zachranný kruh (51-44), Burnett s Kohoutem za chvíli zavřeli za Medvědy vodu definitivně.

Domácí při výhře 87-71 vládli na doskoku (47-31) a v bodech zpod koše (44-30). Jejich šiky vedli Autrey (17+8 asistencí), Wall (17+8 doskoků) a Švrdlík (16+8 doskoků). Kolín (vedle Číže a Horáka i bez Ličartovského), který měl pouze 36procentní palbu z pole, sytili výrazněji pouze Skinner (19), Bakič (14) a Kerr (10+13 doskoků).

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Podařil se nám vstup do utkání. Začali jsme s ohromnou energií a chutí. Byli jsme agresivní na obou polovinách hřiště, z čehož plynuly naše jednoduché body nebo otevřený střely, a naopak jsme nutili Kolín k těžkým střelám, po nichž jsme se soustředili na obranný doskok. Vytvořili jsme si náskok, ale museli jsme být pořád ve střehu, protože Kolín jakoukoli naši chybu a nekomunikaci v obraně potrestal buď trojkou, nebo jednoduchým košem. Na začátku třetí čtvrtiny se nám nepodařilo chytit útočný rytmus. Snažili jsme se neustále agresivně bránit, ale bohužel jsme neproměňovali otevřené střely a Kolín snížil na 7 bodů. Po timeoutu jsme využili naší výhody - podkošových hráčů. Opět jsme dali několik jednoduchých košů, náskok znovu vyrostl na 15 bodů a poté jsme utkání kontrolovali. Všichni hráči zaslouží pochvalu za agresivitu a energii, kterou přinesli.”

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN Kolín): „Pardubice byly mnohem lepším týmem a vyhrály zaslouženě. Byly lepší ve všech aspektech, hlavně na doskoku - měly 47 doskoků a my jen 31, to je opravdu velký rozdíl. Řekl bych, že díky tomu nás porazily, i když byly lepší i ve střelbě za 2 a 3 body. My se od samého začátku sezony potýkáme se zraněními, bohužel nám dnes chyběl i Štefan Ličartovský, který se zranil na čtvrtečním tréninku a nějakou dobu bude mimo hru. Hráli jsme v osmi hráčích, což je maximum, co v současné době máme. Budeme ale bojovat dál a věřím, že ve středu v Českém poháru to bude trochu jiné.”

Bohačíkův ohnivý večer!

Největší výkon sezony Petra Bohačíka (25 bodů, trojky 8/5, 9F+), podpořený další velkou produkcí křídla Smithe (15+12 doskoků), katapultoval Novou huť k těsnému skolení Turů (76-73), jejich dorovnání na děleném 10. místě (4-10) a především k už třetí výhře ze 4 posledních zápasů.

V gigantické trojkové přestřelce (13-12) NH přetlačila soupeře na doskoku (41-33) a na trestné linii (21/15 – 8/5) a nakonec jí nevadil ani o 13 menší počet pokusů z pole. Nový muž na křídle Kevin Mays stihl za 12 minut 3 body a 5 doskoků.

První půle díky většinou mírnému vedení patřila Nové huti, která v půlce druhé čtvrtiny odskočila až na 12 bodů. Jenže ve třetí čtvrtině 4 trojky Turů přes smršť domácích ztrát přinesly velký obrat na 43-50. Od té doby byl zápas ukrutnou bitvou koš za koš, již rozhodl až vypjatý závěr.

Ve čtvrté čtvrtině s trojkami 3 ku 4 byly pro hosty kritickou veličinou ztráty. Těch zapsali 7, z toho tři v poslední minutě a půl. V závěrečné minutě za stavu 71-72 měli Tuři po ztrátě domácího Smithe výjimečnou šanci k lupu, leč vzápětí přišla driblérská ztráta Deandreho Mayse a Smith poté trojkou obracel na 74-72, a když Deandre Mays poté proměnil jen první ze dvou šestek, a Tuři se po útočném doskoku připravili o další možnost se zápasem něco udělat faulem Jelínka, Kevin Mays z šestek stvrdil výhru NH.

V dresu poražených byly dva velké výkony, a to Jelínkův (20, trojky 11/6, 7 doskoky) a Roseboroův (17+6 doskoků).

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Zápas se musel líbit i nám trenérům, jelikož Svitavy oproti našemu prvnímu zápasu zlepšily obranu. Dnes rozhodlo to, že se vyfauloval Bannister. Pak museli hosté hrát s Deandrem Maysem, což určitě není rozehrávač. Svitavy přes nás šly ve třetí čtvrtině těžkými střelami, které jsme nemysleli, že dají. Nicméně jsme za toto vítězství rádi, děkuji našim kluků za výkon. My jsme pořád na určitém pochodu, takže teď je obrovská spokojenost a ať si ji kluci užijí.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Domácí byli o chloupek lepší zejména v prvním poločase. My jsme se v druhém poločase vzepjali a otočili vývoj na svoji stranu, jenže to nestačilo a v koncovce utkání nám chyběl Bannister. Náš útok již nebyl tak dobrý, navíc jsme tam měli i několik zbytečných ztrát. Hrál se tu dobrý basketbal a myslím, že to vůbec neodpovídalo tomu, že to jsou týmy ze spodu tabulky. Mně se hra obou celků líbila, basket se dělá pro lidi a dnes se museli bavit. Děkuji svým hráčům za převedený výkon, chyby jsme sice udělali, ale to je basketbal.“

Přišel, viděl, zvítězil

Hned do dějin svého prvního duelu u nového chlebodárce se Lukáš Palyza zapsal velmi výrazným písmem. Ač do půle, v níž jeho Děčín v Jindřichově Hradci zaostával 48-41, za 9:24 u jeho jména stálo jen 5 bodů se střelbou 7/2, zápas končil jako top skórer na 18 bodech (trojky 7/3), 7 doskocích i 3 asistencích za 25:27 a hlavně byl jedním z pilířů obratu a vítězství 74-83.

Válečníci přežili úvodní čtyřtrojkový orkán od Vajgaru, ovšem ze stavu 30-14 (v 10. minutě, Děčín přitom za celou první čtvrtku neztratil ani míč) se museli dlouho škrábat zpět. Ve druhé části se o to dlouho pokoušel jen Pavel Houška, ale postupně se přidali i další. Klíčová byla více než pět minut trvající pasáž třetí čtvrtky, v níž Lions nedali ani bod a z 52-43 se propadli na 52-54. Čtvrté dějství otevřel trojkou na 60-64 Palyza a od té doby se Seveřané, kteří tuto čtvrtku odehráli na jednu ztrátu, už nedívali zpět.

Utkání rozhodovaly ztráty (12-7), body z brejků (8-22), trojky (7-11) a také 50 bodů děčínské lavičky. Palyzovi mezi střelci nejvíc sekundoval Pavel Houška (17). Za Lions, kteří za poslední tři čtvrtiny zvládli jen 44 bodů, kontrovali Canty (15+10 doskoků), Šoula (14+9 doskoků) a Lipkins (13).

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Vstoupili jsme do zápasu s obrovskou energií a chutí porvat se o výhru. V první čtvrtině nám tam padlo vše a nedalo se předpokládat, že to vydrží celý zápas. Byl jsem spokojený s obranou v 1. čtvrtině – kluci chtěli bránit, byla tam energie na obou stranách palubovky. Postupem času, možná s přispěním Děčína, který utáhl šrouby, jsme statickým útokem soupeři dost pomohli. Pivoti nechodili po cloně dolů, bránili jsme se sami, nechávali útoky do poslední sekundy a do našeho útoku přišla křeč, která se přenesla i do obrany, kde jsme začali dělat chyby, které jsme v první kvartě nedělali. Myslím, že jsem udělal chybu, že jsem nerozehrál víc hráčů, protože jsme na to dojeli. Děčín měl v širší rotaci víc sil, a možná kdybych nechal hráče z lavičky víc hrát, výsledek by možná byl lepší.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Gratuluji svým hráčům k výhře, která se nerodila snadno. Před zápasem jsem říkal, že Hradec letos hraje velmi dobrý a pěkný basketbal. V domácím prostředí to je umocněné. O tom mě přesvědčila 1. čtvrtina, domácí stříleli s neuvěřitelným procentem, s úspěšností snad 75 procent, a minuli jen 4 střely z pole. My jsme byli všude o krok později, nestíhali jsme, řeč těla nebyla dobrá. Než jsme se rozkoukali, prohrávali jsme o 14 bodů. Na druhou stranu má náš tým jednu dobrou vlastnost, že neskládá zbraně a dokáže včas najít nějaký účinný aspekt hry. Buď hráči z lavičky, nebo se změní něco na hřišti v systému nebo změně obrany. Už ve druhé čtvrtině jsem viděl větší snahu na útočných doskocích, myslím, že jsme jich měli 8. Šli jsme do deficitu 7 bodů i se šťastnou trojkou Šouly. Druhý poločas byl diametrálně odlišný, nedovolili jsme domácím lehké koše a vyšponovali jsme obranu tam, kam jsme chtěli. Jakmile jsme se dostali přes soupeře, měli jsme zápas lépe v kontrole. To ale nic neznamená. Když polevíte s pocitem, že vedete o jeden nebo dva koše, tak domácí z rukou Šouly, Lipkinse nebo Cantyho vrátili soupeře do hry. My jsme se pak i díky možná širší rotaci, kvalitnějším 30 minutám v obraně a proměňování střel s větší autoritou dostali do cílové pásky jako první.“