Bosák v poslední vteřině! Teplý těsně před ním!

ECHO ČTVRTKA V NBL Není konec, dokud není konec. Okřídleným rčením se naplno řídili v hitu 15. kola děčínští Válečníci, kteří v 28. minutě ztráceli v Prostějově 15bodový parník, sedm minut do konce byli v minusu stále o 10 a dvě a půl minuty do poslední sirény o 6. Přesto slaví výhru šťastnou trefou ze závěrečné 2400. vteřiny na fyzičku obrovsky náročného duelu druhého s prvním. Tuři znovu potvrdili, že jsou zřejmě nejnepředvídatelnějším celkem letošní ligy, když i bez svého šéfa Doakse znovu trojkou v posledních vteřinách pokořili Ostravu. A najížděcí a zostra bránící soví stroj uspěl i v Kolíně, kde za vedení Michala Mareše a Jaromíra Bohačíka dobyl při své aktuální šňůře už pátou výhru v řadě!

Zázrak osmi desetin

Co všechno se může stát během jedné jediné závěrečné vteřiny utkání! Orli měli v ligovém šlágru druhého s prvním po timeoutu vše ve svých rukou. Za stavu 65-65 mohli využít kompletních zbývajících dvacet vteřin čtvrté čtvrtiny k připravené akci. Ta sice nevyšla dokonale, když rozehrávač Marko odpoutal jen nouzovou střelu ze čtyř metrů, ale k odraženému míči se šťastně dostal pivot Šteffel, který poslal ze tří metrů do obruče 19. orlí bod týmu z druhých šancí, a v tu chvíli i zdánlivě vítězný koš.

Jenže na časomíře pořád zbývalo posledních osm desetin vteřiny a děčínský timeout posunul "aut" hostů na jejich útočnou polovinu. Válečníci se při výhozu rozkomíhali do všech směrů, až najednou za trojkovým obloukem vyplaval osamělý shooting guard Bosák. A právě na něj zamířil míč. Zpracování, odpoutání a dlouhý let míče – nic než síťka. Klubko Válečníků se vzápětí válelo jako jeden muž uprostřed hřiště.

Severočeši právě obrátili nejtěžší zápas za poslední dobu. Zápas, v němž od začátku ztráceli, místy až dvojciferně. Chybovali, dlouho jim nefungovala distanční střelba, ale teď tu leželi v oceánu štěstí. S už 13. triumfem v řadě, který rozhodně nemusí být tím posledním v jejich rekordní klubové sérii.

Jenže ještě nebyl konec. Domácí nevěřili, že za necelou vteřinu šlo stihnout to, co zvládl Bosák. Definitivní verdikt tak náležel až sudím. Ti se chvíli radili, ale bez možnosti použít video museli dát jen na vlastní úsudek. Hlavní rozhodčí Dolinek už za chvíli zvedl ruce a jeho gesto bylo jasné – trojka platí, vítězí hosté.

Ten verdikt musel bodnout do těl Orlů jako dlouhá ostrá dýka. V zápase od začátku spěli k vítězství. Měli ho ve svých rukou, ale ve druhé půli (ztratili ji 26-38) a především v poslední čtvrtině si ho nechali sebrat. I kdyby ale žehrali na poslední situaci, věděli, že výhru ztratili zejména v předešlých minutách.

Měli impozantní start, o který se postaral jediný muž – energií sršící rozehrávač Roman Marko. Ten napadal obranu, létal do protiútoků a bral si jednu trojku za druhou, klidně hned po útočném doskoku. A když už nezakončil sám, efektivně využíval spolupráci s centrem Štefflem. 8 body a 2 asistencemi se podílel na úniku 17-4 a právě tam měli Orli první šanci zápas s do té doby míjejícími Válečníky urvat.

Jenže Marko vzápětí spolu s hlavním dirigentem hostů Vyoralem vystřídal, do úvodního módu už se – až na krátkou sekvenci druhé čtvrtiny (už do půle dal všech svých 16 bodů) - nevrátil a do boje vyslaný forward hostů Pomikálek zastavil první krvácení Děčína (17-14, domácí 4,5 minuty bez bodu). Rezervní orlí playmaker Kouřil se v prvním vstupu nechytil, a i když totéž platilo až téměř do závěru i o back-upovi hostů Šiškovi, další spoluhráči jej zastoupili. Jasně nejvíc centr Houška, MVP utkání, který i za perimetrové hráče bral na sebe dálkovou střelbu a už do půle měl na kontě 10 bodů (celkem 19).

Další šancí Orlů na zlom byl neuvěřitelný závěr první půle, kde z ničeho ulétli v poslední půlminutě z 32-30 na 41-30. Kouřil po šestce na 33-30 obral o míč z obrany vyjíždějícího Kroutila a ihned vyzval ke zvýšení Tomance, a to i s faulem Šišky. Ten navíc inkasoval technickou chybu a po proměněné šestce Slezáka Palyza zvýšil s faulem - a tedy další šestkou navíc - na 39-30. Výhoz Pomikálka vzápětí vystihl Kouřil, který se sirénou poločasu upravil na 41-30. Ariete tu během několika vteřin zvládlo 8 bodů!

Hosté se z direktu nevzpamatovali ani během přestávky. Po dvou trojkách Palyzy ztráceli už 47-32 a později po rozehrání Kouřila ještě 53-38. To scházelo do konce 12 minut. Každý nájezd Vyorala, kterého domácí za žádnou cenu nechtěli nechat zakončit, se tu tříštil o až tříčlennou zeď a zdálo se, že hosté mají jedinou šanci uspět z dálky. Navíc klíčový forward Stria nabral už v úvodu druhé půle 4. faul.

Pak ale došlo před 660 diváky k definitivnímu zlomu. I když Houška už své bodové penzum téměř vyčerpal, začal se probouzet Vyoral a Válečníci celkově zintenzivňovali hru. Naopak domácí začali vršit chyby a neřešitelná zakončení a postupně to vypadalo, že jim v ostrém tempu TV bitvy dochází i dech.

A od vedení 61-51 byly jejich vítězné akcie čím dál zranitelnější. Za posledních 7 minut vsítili pouhých 6 bodů, naopak hosté se po trojkách Houšky, Šišky a Vyorala, který využil kritický útočný doskok Landy po šestce Houšky, dostali 22 vteřin do konce na 65-65.

Orli zápas, jímž skončila jejich osmizápasová šňůra výher, ztratili bídnými 39procenntími dvojkami i 9 minutými šestkami z 13 pokusů. Jen 3 body zapsal snajpr Slezák (z pole 8/1), přes svých 11 bodů neměl nejpřesnější mušku ani další křídelník Palyza (15/4). Pro Děčín byl zásadní výkon Pomikálka (13+6 doskoků), který byl +8 za 28 minut.

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "Bylo výborné utkání pro fanoušky, byť ta hra možná nebyla tak kvalitní, jak někdo očekával. Každopádně se víc bojovalo, než hrálo na krásu. Naplno se ukázalo, proč se basketbal hraje 40 minut čistého času, proč i když celé utkání prohráváte, můžete vyhrát. Dobrá koncovka nás dostala do výhry, která je v tuto chvíli cenná. K průběhu řeknu jen tolik, že jsme neměli dobře nastavenou hlavu, nemohli jsme se opřít o výkony některých hráčů, dělali jsme ztráty. Na konci poločasu jsme dali domácím obrovským lapsusem výhodu do šatny. Už to vypadalo, že nás to zlomí, ale zvedli jsme se a začali jsme ukrajovat z náskoku. Lépe jsme bránili a pak nám začaly padat střely, které jsme potřebovali. V posledním útoku Prostějova už to vypadalo, že David Šteffel uzavřel utkání. Pak Pavel Bosák zvládl otevřenou střelu, po signálu, který jsme si namalovali, a ukončil utkání v náš prospěch. Jak se říká, rozhodla fotobuňka na cílové pásce."

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Gratuluji Děčínu za neúnavný boj od začátku do konce. Nakonec se mu to vyplatilo. My jsme před zápasem i během něj stále mluvili o doskoku Děčína, tam si myslím, že jsme byli lepší. Děčín z toho neměl tolik druhých šancí. Ale v závěru se právě útočným doskokem posunul blíž k tomu šťastnému vítězství. Děčín nás celé utkání pobízel ztrátami, čehož jsme dokázali využít. Nakonec nás dotáhl a je to obrovská škoda, protože zápas jsme měli dobře rozehraný. Děčínu se v posední akci vyplatilo, že se pokusil vystřelit z dálky. My se soustředili na obranu pod košem, abychom nedostali dvojku a utkání nešlo do prodloužení. Byť jsme prohráli střelou v poslední sekundě, věřím, že si dobrý výkon odneseme do dalšího těžkého utkání, kdy v pondělí přivítáme Pardubice."

Sovy vládly i v Kolíně: No.5

41 bodů křídelního dua Mareš – Bohačík protáhlo v Kolíně už na 5 zápasů vítěznou šňůru pražských Sov. Ty po výhře 68-72 už srovnaly svou bilanci na 7-7 a nadále se s Tury dělí o šestou příčku. Hostující tým nepřipravilo o úspěch ani 16 minutých šestek ze 37 pokusů.

USK odpálil do utkání šňůrou 0-8, ale Horák nasadil k obratu domácích na 18-17. Ve druhé části však znovu hosté soustavou nájezdů během 4 minut přes 4 ztráty Geosanu unikli z 28-28 na 28-40. Ve třetí čtvrtině pak svou typickou hrou dovnitř získávali trestné hody, soupeře naopak nepouštěli dovnitř a před koncem třetí čtvrtiny vedli už 44-64. Kolín se ještě v poslední čtvrtce pokusil o nemožné, v závěru během 2 minut šňůrou 9-0 snížil na 65-70, ale to už zbývalo do konce jen půl minuty a Sovy, byť v druhé půli daly jen 26 bodů, si už výhru nenechaly vzít.

Jako tradičně je podržely výborné dvojky 32/18 a k tomu přidaly 29F+. Kolínští guardi Hunt a Ličartovský se vyfaulovali za 13 a 19 minut ve hře. Střelecké šiky Geosanu vedli v kulise 450 diváků 21bodový Horák a 16bodový Allen, kteří oba trefili po 3 trojkách.

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "USK zaslouženě vyhrál, i když my jsme závěr utkání ještě nějak zdramatizovali. Do utkání jsme šli s cílem, že nám USK nesmí dát víc než 60 bodů, protože víme, že v poslední době nejsme nejlepší tým v útoku. Trápíme se v něm a musíme pak bránit nejlíp, jak je to možné. Bohužel v prvním poločase, kdy jsme dostali 46 bodů, se nám to nepovedlo. Hlavně po druhé čtvrtině jsme ale obranu zlepšili a byli lepší i v útoku. Rozdíl se pomalu snižoval, ale nebylo dost času na velký obrat. Znovu jsme se potkali s problémy na rozehrávce, které nás trápí třetí rok za sebou. Hunt se nemůže dostat do formy, kterou měl těsně před začátkem sezony. On se trápí, trápí se celý tým v útoku a je obrovský problém dát koš. Allen pro diváky určitě hraje dobře, může se jim líbit, ale je to hráč, který nám nepomůže organizačně v útoku, a pokud hraje, jak hraje, tak máme obrovský problém. A na perimetru Vocetka s Ličartovským nebyli schopni dát ani bod po prvním poločase. Ličartovský končil s nulou a i Hunt dal jenom 3 body, a to ještě zoufalou trojkou z naší půlky v závěru prvního poločasu."

Samuel Faifr (křídlo BC Geosan Kolín): "USK má výbornou rotaci míče a z toho těží. Dobře rozbíjel naši obranu. Dokážou si to dobře posouvat do dolních pozic, kde dlouzí hrají a čekají na výpomoc. A většinou je z toho nějaká trojka nebo seběh. Co se týče naší obrany, v poslední čtvrtině to bylo v pohodě, začali jsem víc běhat, USK jsme přibrzdili, ale už bylo málo času."

Mirsad Alilović (kouč USK Praha): "Utkání nebylo jednoduché. Oba týmy udělaly spoustu chyb, obzvlášť v prvním poločase. Ve třetí třetině, kdy jsme dosáhli největšího náskoku 20 bodů, jsme přestali hrát. Kolín na to zareagoval a změnil obranu, která nám udělala hodně problémů. V útoku hrál s velkou disciplínou a přesně to, co chtěl. Původní bodový rozdíl byl postupně smazán. Je otázka, kdyby utkání trvalo o minutu nebo dvě déle, jak by to dopadlo. Samozřejmě Kolín stálo spoustu sil dotáhnout 20bodové manko, my jsme v závěru nezpanikařili a dotáhli utkání k vítězství."

Michal Mareš (MVP utkání, křídlo USK Praha): "I když úplný úvod byl v pořádku, pak jsme hráli rozpačitě a měli velké problémy s pivoty Kolína, hlavně s Láďou Horákem. Oba naši pivoti si udělali rychlé fauly, takže to byl problém první čtvrtky. Pak jsme začali bránit pivoty silově a vytvořili si velký rozdíl. Ve třetí čtvrtině jsme se dostali až na 20 bodů, trošku jsme ale polevili a měli ztráty. Já jsem měl tři čtyři, ostatní kluci také. Přestali jsme hrát do koše a tak to trvalo až do konce. V koncovce jsme dali pár důležitých košů, zase jsme navýšili vedení a dohráli to v trochu větším klidu."

Triumf i bez Doakse

Jako aprílové počasí jsou nevyzpytatelní svitavští Turové. V úterý byli doslova zašlapáni do palubovky pražské Folimanky. Už dva dny nato doma složí Novou huť. Kdyby ale jen tak – oni to dokázali i bez svého nezastupitelného lídra Nicchaeuse Doakse, který po úterním zranění sledoval celý zápas s Ostravou jen z lavičky. A pak mohl gratulovat svým hrdinným spoluhráčům.

Byl to duel, který už nemohl být vyrovnanější – jak vývojem skore, tak všemi segmenty statistik. NH sice zahájila poslední čtvrtinu miniúnikem na 59-66, ale Tury měla stále ve zpětném zrcátku. Pro hosty se věci začaly uzlit závěrečných 6 minut, v nichž od stavu 69-73 stihli už jen 4 body. Přesto ještě minutu do konce vedli po trefě Hookera 76-77.

Domácí Šindelář vzápětí minul, stejně jako ostravský Kerr. A tak přišel čas na velkou poslední trojku z ruky tuřího kapitána Teplého. Ta pět vteřin do konce poslala Svitavy do vedení 79-77 a hosté už po timeoutu nedokázali odpovědět.

Duel rámovalo několik hvězdných individuálních výkonů. Domácí playmaker Jones, MVP utkání, zapsal 20 bodů, 10 doskoků, 8 asistencí a 4 zisky za 40 minut. Spoluhráči Barker a nečekaně i Vaňák přidali po 14 bodech. Za NH 20 bodů s 6 asistencemi i 6 doskoky za 40 minut vystřihl point guard Číž, 20 bodů s 11 doskoky vykroužil za 39 minut power forward Bohačík a 17 bodů s 11 doskoky za 37 minut křídelník Kerr.

Jejich tým zapsal už pátou porážku v šesti posledních utkáních.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Domácí byli lepší. Proto zaslouženě vyhráli."

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): "Vím, že je to pro Ostravu nepříjemné, když jsme u ní vyhráli poslední střelou, a dneska taky. Ty zápasy byly oba vyrovnané. Dnes hrály týmy, které se nachází skoro ve stejném postavení. Pro Ostravu to byl stejně důležitý zápas jako pro nás. Byl to tvrdý zápas, ale v rámci možností. Tak jak byl tvrdý, tak se ale neházelo moc trestných hodů. Já jsem rád, že jsme utkání zvládli, už proto, jak jsme v posledním zápase vybouchli. Tím jsme si teď nabrali sebevědomí. Odskočili jsme týmům, které jsou pod námi. Děkuji hráčům za předvedený a bojovný výkon, ale také divákům, kteří nás povzbuzovali."