Brněnský lídr dobyl doupě Medvědů

Kolínští rozhrávači Číž se Šiškou dlouho drželi v souboji s favorizovaným králem tabulky svůj tým při životě, ale od konce třetího dějství už vícehlavý ofenzivní stroj Brna začal i bez absentujícího guarda Culpeppera ustavovat vládu nad duelem 4. kola A1 a nakonec získal jistou pátou výhru ze sedmi posledních zápasů (75-92), když Medvědy porazil i potřetí v sezoně.

Naopak muži z pěkné roviny po páté porážce v řadě už sdílejí osmou pozici a toužebně vyhlížejí návrat svého klíčového úderníka Slavinskase.

Zápas měl vyrovnaný charakter po téměř tři čtvrtiny, kdy byli domácí při síle a energii včetně útočného doskoku, kde hosty přehrávali. V první čtvrtině je sytily trojky a také rozohněný playmaker Číž, ve druhé, v níž hosty potáhl rozehrávač Půlpán do trháku 24-33, Číž se Šiškou zosnovali obrat na 41-39. I třetí část byla dlouho vyrovnanou bitvou, jenže po jejím úvodu hosté zastavili erupci Číže, a když trojka Jana Křivánka naposledy ponechala Medvědy nablízku (66-71 devět minut před koncem), zahájili hosté úprkem na 66-82 svou finální zteč. Druhou půli ovládli 32-48.

O jejich produkci se starali Půlpán (17+6 asistencí a 6 doskoků), Petr Křivánek, Djuricic, Chatman (po 13), Bálint (12+7 asistencí) a Puršl (11). Z pole jasně lepší Brno (v procentech 40-55) mělo víc i zpod koše (22-34), z brejků (6-18), z laviček (21-32) a také méně ztrácelo (14-9). Za domácí byli vidět jen Číž (22, trojky 12/5, 18 do půle) se Šiškou (13+7 doskoků). Jejich tým dal víc trojek (14-12) a bodů z druhých šancí (15-4).

Adam Konvalinka (kouč BC GEOSAN Kolín): „Dneska přijelo Brno v trochu složitější situaci, což byla naše šance. Nepohlídali jsme si ale aktivní hru Brna, dobře tlačili na balon a my jsme se s tím nedokázali vypořádat. Nechci říct, že nám nepadly potom nějaké střely, Brno jednoznačně vyhrálo jak na doskoku, tak v bodech z rychlých protiútoků. To nám zlomilo vaz. Gratulace do Brna, pro nás další těžká porážka. Naštěstí teď přijde reprezentační pauza, kdy můžeme dobít baterky a připravit se na závěr A1.”

Filip Novotný (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Chtěli jsme využít toho, že Brno má za sebou náročný program. Ovšem ani jsme se nepřiblížili výkonu, jakým jsme se chtěli prezentovat. Brno nás uběhalo, těžilo z rychlých protiútoků a zaslouženě si veze z Kolína vítězství.”

Lubomír Růžička (kouč Basket Brno): „Dnes jsme až na pět minut ve druhé části 2. čtvrtiny velmi slušně bránili, tam jsme měli hluché místo, které domácí potrestali. Ve druhém poločase jsme už utáhli šrouby, dobrá obrana, kvalitní doskok a rychlá přechodová fáze nakonec to utkání rozhodlo. Měl jsem z utkání ne že obavy, ale respekt, protože ten rozpis zápasů byl pro nás ted náročný, na druhou stranu hráči raději hrají než trénují, takže jsme se z toho naopak snažili udělat výhodu. Teď přeju Richardovi a Viktorovi, aby se jim dařilo v reprezentačním okně. My ostatní si odpočineme, čeká nás ještě 10 utkání v A1 a dva zápasy v rámci FINAL-4 Českého poháru, takže ještě dostatek zápasů před play-off. Pořád je na čem pracovat a za vítězství jsme určitě rádi. Teď si konečně odpočineme a zase se vrátíme zpátky do práce.”

Tomáš Houzar (guard Basket Brno): „Byl to náročný zápas, Kolín zde doma hraje vždy dobře. Jsem rád, že jsme to ve 4. čtvrtině zvládli a zakončili jsme týden před reprezentační pauzou výhrou. Jsem rád, že jsem se dostal i do hry, za což chci poděkovat trenérovi.”