Brno a Ústí do historie, Šiřina 37 a dokonalý Aiken

ECHO 22. KOLA Jakub Šiřina 37 body, jimž spolu s Radovanem Kouřilem (28+10 asistencí) tlačil notně oslabenou Opavu k překvapivému lupu v Ostravě, utvořil nový rekord této ligové sezony, a to v utkání s celkem 228 nastřílenými body! Strahinja Stojačič se ratingem 47 zařadil na druhé místo celého letošního ročníku a americký letec Charles Aiken hodnotou 45 na třetí. Jako tahoun Svitav na hřišti Olomoucka zapsal 31 bodů se 14 doskoky a dokonalou střelbou 14/14! Jeho Tuři po přesvědčivém vítězství drží druhé místo už s náskokem dvou výher. Medvědi zcela zaskočili pardubickou Dašickou, prostou všech rozehrávačů, a poločas posouvali do A1 USK, který doma vysoko padl s Nymburkem. Brno však nakonec domácí duel s Hradcem díky své „svaté“ americké trojici zvládlo a vedle postupu do A1 slaví nejlepší umístění za šest let v lize. Vrcholem kola bylo ovšem trojnásobné prodloužení v napěchovaném děčínském stánku, který sledoval hyper dramatické severní derby, jež se třemi 20bodovými střelci poprvé za 16 let na děčínské palubovce patřilo Ústeckým.

USK vydržel 12 minut

Sovy se doma proti mistrovi držely díky 3 trojkám celou první čtvrtinu a pak ještě minutu a půl z té druhé. Od stavu 25-31 ale stačilo 5 jejich ztrát a Nymburk se za šest minut utrhl po šňůře 2-22 na 27-53, což efektivně ukončilo zápas (2. čtvrtina 9-32), během něhož byly Sovy dočasně (díky senzačnímu tažení Kolína v Pardubicích a 10bodovému poločasovému vedení Hradce v Brně) jednou nohou v A1. Nakonec ale skončily v A2 a mistr je vyprovodil s výsledkem 59-97 a zazátkoval tak dokonalou základní část (22-0).

Jeho řady sytili Jaromír Bohačík (20), Wright (13+7 asistencí), Hruban (12) a Davis (11). Hostům patřily trojky (8-11), šestky (9-22), body zpod koše (18-42) a z brejků (9-31) a také doskoky (28-47). Jedinými dvojcifery domácích byli Ondřej Sehnal (13) a Mareš (11).

Oren Amien (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Kontrolovali jsme hru od prvních minut a vždy říkám, že pokud střílíte s dobrou úspěšností, máte větší šanci vyhrát. A my dnes stříleli dobře, rozdělili jsme minutáž. Přijeli jsme s respektem, soupeře jsme dobře znali, připravili se a dosáhli svého. Přeji trenéru Repešovi a jeho týmu hodně zdaru a možná se naše cesty ještě zkříží v letošním ročníku.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Nezačali jsme úplně tak, jak jsem si přál. Nechtěli jsme rychlé protiútoky soupeře, ani druhé šance na střelu po útočném doskoku. Později jsme se snažili rychlostně přizpůsobit a dali Stevanoviče na pozici 5. Do té doby jsme neměli žádný protiútok. Nejsem šťastný z toho, jak jsme v útoku řešili obranu Nymburka, která nás přebírala. Pracovali jsme na tom tři dny, ale práce hráčů bez míče nebyla dobrá. V momentě, kdy Nymburk přebíral, bylo horší dostat míč do dolního postavení. Můžeme růst jen, když se jednotlivě posuneme výš.“

Aiken show a Tuři už o 2 výhry!

Tak tohle už je hozená rukavice všem ostatním. V letošní vyrovnané sezoně urvat druhé místo po základní části s náskokem dvou výher! A že se to povede právě Turům, kteří po Děčínu dokázali dobýt na Hané další horkou palubovku, to je na míle největší překvapení tohoto ligového ročníku.

Zápas na kurtu Olomoucka si vzali naprosto suverénním způsobem, byť ještě 8 minut do konce bylo skore pro domácí relativně hratelné (54-60). Naposledy hratelné.

Svitavy ale nepřipustily ani náznak obratu a ve 4. čtvrtině vedeny 14 body centra Aikena dotáhly zápas k přesvědčivé výhře (65-81), své už 16. v této sezoně. Aiken se stal zejména díky 23 bodům ve druhé půli králem utkání, když k 31 bodům přidal i 14 doskoků. A hlavně – ani jednou ze 14 pokusů neminul z pole (užitečnost 45 je třetí nejvyšší v sezoně v celé lize). K tomu mu nahrály parádní pasy spoluhráčů a spousta dunky zakončených akcí.

Hosté se poprvé zvedli za stavu 15-14, a to obratem na 15-21. A od začátku druhého dějství už to byl jejich zápas. Po třech trojkách se trhali na 24-34 a po akcích Welsche až na 26-42, když domácí nevyužívali řadu útočných doskoků a celý poločas se pouštěli do spousty těžkých zakončení nebo střel z akcí 1 na 1, což byla voda na svitavský mlýn. Tuři byli v poločase (34-44) o 21 procent přesnější z pole a i v dalším průběhu drželi nad zápasem kontrolu. Vyhráli už podvanácté za posledních 14 utkání!

Vedle Aikena zářil v jejich dresu i playmaker Marko (18+8 asistencí a 7 doskoků). Jeho tým byl lepší z trojek (5-7) i z bodů zpod koše (30-48). Za z pole jen 29procentní Olomoucko se blýskl Douglas (30+10 doskoků a 5 zisků), následován Palyzou (18, trojky 10/4).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Svitavy hrají výborně celou sezonu a právem jsou v tabulce druhé. Ukázaly to také na naší palubovce. V posledních zápasech dávaly hodně bodů. V útoku se nám je docela podařilo zastavit, což ovšem neplatilo u Aikena, který naše pivoty vygumoval. Výborně hrál také Roman Marko. Byl lepší než naši rozehrávači. Každá domácí porážka bolí, soupeř ale vyhrál zaslouženě.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Domácí mají velký potenciál v útoku a na to jsme se soustředili. Téměř celý zápas jsme dobře bránili, přesto měli domácí jednadvacet útočných doskoků. To je ovšem jediná výtka k našemu výkonu. Podařilo se nám dát šestnáct bodů z rychlého protiútoku. Pěkných je i třiadvacet asistencí. Hráči bojovali a myslím si, že tentokrát vyhrát tým, který byl o kousek lepší.“

Po 3 prodlouženích a 16 letech!

Historické derby severu se třemi prodlouženími a „Zápas této sezony“ s triumfem hostů z Ústí, kteří v Děčíně zvítězili po nekonečných 16 letech! Oba severočeské týmy daly na závěr základní části fanouškům i celé lize báječný dárek, o kterém se bude ještě dlouho mluvit. A jako by to nestačilo, oba rivalové se už ve střetu utkají na děčínské palubovce znovu!

Velký duel hraný ve skvělé atmosféře směřoval svou vyrovnaností k nastavení už od samého začátku, neboť ani jeden celek si nezískal jakékoli větší vedení. Válečníci se o výhru v základní hrací době připravili v závěru 4. čtvrtiny, kdy nejdřív Kroutil faulem na trojkujícího Wisseha dovolil hostům snížit ze 75-71 na bod, a Autrey po své famózní trojce z vlastního uvolnění na 78-74 vzápětí daroval ztrátou hostům brejk na 78-78. Znovu Autrey pak z útočného doskoku po minuté šestce Šišky skóroval zpod koše s faulem a domácí minutu do konce ještě jednou vedli o 4, ale Šotnar kontroval trojkou a po ztrátě Šišky v nájezdu ústecký Martin jednou ze dvou proměněných šestek poslal zápas do prvního prodloužení.

Druhé nastavení vynutil domácí Pomikálek vyrovnáním na 88-88 a třetí přídavek srovnáním na 99-99 zajistil pro změnu Autrey. Třetí nastavenou pětiminutovku ovšem hosté odstartovali dvěma trojkami, a když ústecký Wallace navázal dvě dvojky na 104-109, Pandám se otevřela cesta k velké loupeži, po níž jsou už za třetím Děčínem o jedinou výhru. Po Nymburku a Svitavách jako teprve třetí tým v letošní ligové sezoně dobyly válečnický kurt, a to i díky své trojkové převaze (10-12).

Ústecké šiky vedli Pecka (22+12 doskoků), Houška (22+9 doskoků), Wallace (21), Šotnar (11) a Svejcar (10), za domácí kontrovali Carlson (18), Autrey (15+10 doskoků), Pomikálek (15+10 doskoků), Šiška (15), Ježek (13), Grunt (12+8 doskoků) a Feštr (12).

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Chci poděkovat svým hráčům za to, že tam nechali dnes všechno. Ne, že by Děčína tam nenechal všechno, ale my jsme to dovedli do vítězného konce. Také chci poděkovat všem fanouškům, protože sport děláme pro ně a dnes tady byla výborná atmosféra. V samotném zápase je těžko co hodnotit, když se vyhraje v třetím prodloužení. Pro nás ale bylo klíčové, že jsme neprohráli na doskoku a nepoztráceli jsme o tolik míčů víc než Děčín. Měli jsme jen o jednu ztrátu víc. Děčín totiž umí z našich ztrát jít výborně do protiútoku a potrestat nás. Stačí se podívat do kolonky body ze ztrát, kde Děčín vyhrál 24-12, přestože ztráty byly na obou stranách zhruba stejné. Kdybych věděl, že se bude hrát na tři prodloužení, rozhodně bych rozložil minuty na více hráčů. V závěru už mi bylo kluků líto, protože bylo vidět, že je to na krev. Za výhru jsem ale samozřejmě rád, teď si musíme odpočinout, a ve středu sem jedeme zase. Musíme to zvládnout hlavami, protože Děčín na nás bude připravený a bude nám to chtít vrátit.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Byl to super špíl. Tři prodloužení, to je skvělá pozvánka na středeční zápas. Co rozhodlo? Hrálo se celkem 55 minut, takže tam lze najít milion věcí, které se daly udělat jinak. Jedna střela, jedna obrana, jedno lepší rozhodnutí, lepší exekuce. To poslední je to, co nás zlobí. Ústí dnes střílelo lépe šestky i trojky. Oba týmy bojovaly, byl to ultimátní souboj a je skvělou pozvánkou na středu.“

Pavel Houška (power forward SLUNETA Ústí): „Předvedli jsme hezký basketbal, jak Ústí, tak Děčín, a je to krásná pozvánka na středeční utkání, ve kterém ale nevím, kdo bude hrát.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Bylo to super utkání, i když já bych ho trochu zkrátil. A jestli Pája (Houška) neví, kdo bude hrát, tak já si ve středu zahraju moc rád.“

Šiřina s Kouřilem 65 na Tatranu!

V ostravském Tatranu se hrál po všech stránkách těžko uvěřitelný zápas: poločas 58-62, konečné skore 108-120 a zejména vedení hostů z Opavy o 20 už po 27 minutách! Zatímco domácím z důležitějších hráčů chyběl jen Petr Bohačík, u soupeře to byli Gniadek, Kvapil, Klečka a Dragoun. Při marodkou vynulované opavské podkošové linii zřejmě jen se sebezapřením nastoupil na 18 minut power forward Bujnoch. I to ale na Novou huť stačilo, a to zejména díky tomu, že střelecky explodovali rozehrávači Šiřina s Kouřilem.

Reprezentační dirigent Šiřina v posledních týdnech na tuzemské scéně naladil „Hardena“ a třikrát ze čtyř zápasů nešel pod 28 bodů. Už do půle měl na Tatranu 19, stejně jako Kouřil, a končil na novém ligovém rekordu této sezony 37 bodech, navíc vyztužených 7 asistencemi a užitečností 43. Kouřil 28 body vyrovnal své kariérní maximum z minulého utkání s Pardubicemi, navíc přidal 10 asistencí. Opava by ale na dva hráče nevyhrála, potřebovala tak i výkony Švandrlíka (16, trojky 7/5), Štěpánka (13) a Slavíka (10+8 doskoků).

Za zápas vzala za stavu 68-70 po 22,5 minutách. Stačily jí čtyři a půl minuty a 4 trojky na odlet na 72-92, který při neexistující obraně NH rozhodl zápas. Zejména Stojačič, který se hodně díky svým 29 bodům, 9 asistencím či šestkám 12/10 dostal na druhý nejvyšší rating sezony v celé lize (47), pak ještě vykřesal 7:40 do konce snížení na 91-100 a v posledních minutách se NH dostala opakovaně na osm, to ale bylo z její strany maximum.

Střelecky zaostala především v trojkách (23/9 – 35/16) a šestkách (15-22), což nevynahradila ani převahou zpod koše (62-44). Tým kromě Stojačiče táhli i Boggs (33), Bažant (17), Alleyn (15) a Stanojevič (12).

Zranění, 25 ztrát a propadák

Beksa nepřestává překvapovat – po porážce v Ostravě z jasného vedení a vzápětí po vyloupení Opavy tentokrát přišlo domácí selhání s Kolínem, byť při absenci obou rozehrávačů Williamse s Půlpánem a s jen osmi minutami Jacksona (odstoupil se zraněním) byla v utkání prakticky bez vodičů míče. To na týmu zanechalo zřetelný efekt, přesto prohrávat s nyní matnými Medvědy (bez Šafarčíka a Pajoviče, který už v týmu skončil) doma až o 23 bodů a ztratit 25 míčů není pro Pardubice dobrým vysvědčením.

Medvědi si při řadě ztrát domácích vypracovali dílčí náskok už před závěrem poločasu, v němž je táhl 16 body rozehrávač Walton. Ve třetí čtvrtině s 8 ztrátami Beksy pak pomocí čtyř trojek a spousty šestek odskočili až na 48-68 a závěrečná šestiminutová stíhačka domácích s 6 trojkami už jen srazila manko z 50-73 na konečných 78-84.

Za domácí se dvojciferně prosadila nová křídelní posila Pavlovič (12), další tucet přidal Kohout a 11 bodů Švrdlík. Hosty vedli Walton (21), Bratčenkov (17, trojky 6/5), Číž (11+7 asistencí) a Thompson (10+9 doskoků. Jejich tým byl lepší z šestek (16-22), trojek (8-10) a ve ztrátách (25-7).

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Museli jsme se samozřejmě vypořádat s tím, že nám chybělo několik hráčů, ale o tom bych nechtěl příliš mluvit. Podle mého názoru byl klíč k výsledku především v našich ztrátách a z toho plynoucích snadných košů Kolína. Je hodně těžké vyhrát zápas, když uděláte 25 ztrát a dostanete možná 50 bodů po ztrátách, ze soupeřových protiútoků. To rozhodlo.“

Ozren Pavlovič (křídlo BK JIP Pardubice): „Chtěl bych v první řadě poděkovat všem fanouškům, kteří nás přišli podpořit. Byl to pro nás těžký zápas. Chybělo nám několik rozehrávačů, což hru týmu ovlivní. Když se Kolín postupem času dostal až do dvacetibodového vedení, už to bylo hodně složité. Jinak můžu říct, že jsem moc rád, že můžu být v Pardubicích. Už se moc těším na další zápasy.“

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „Utkání bylo hlavně soubojem týmů, které mají obrovskou marodku, a soubojem hráčů, kteří jindy nedostávají tolik prostoru. A my jsme to utkání zvládli lépe, vedli jsme celý zápas. Pardubice se nemohly dostat do rytmu, dostaly se do tempa až v poslední čtvrtině, kdy naši hráči trošku zatáhli ruční brzdu a mysleli si, že už je všechno hotové. Pardubice ale doma hrají velmi dobře, i v okleštěné sestavě předvedli, že jsou zdatný soupeř a do skupiny A1 jim přejeme jenom do nejlepší.“

Jiří Šoula (křídlo BC GEOSAN Kolín): „V první řadě jsem rád, že jsme vyhráli, byl to pro nás těžký soupeř. Měli jsme asi i trochu štěstí, protože někteří stěžejní hráči Pardubic byli zranění a při zápase se zranil ještě další rozehrávač, který je zastupoval. My jsme toho využili: bojovali jsme, měli jsme nějaké doskoky, které nám pomohly v tom, abychom drželi vedení. Dostali jsme se na 20 bodů a v koncovce už se to jen kosmeticky upravilo.“

Brno přepsalo své dějiny

Pokud Brňané v poločase znali průběžný výsledek z Pardubic, kde Medvědi začínali drtit domácí Beksu, museli být v šatně řádně nervózní z pomalu unikající šance na skupinu A1. S Hradcem po 20 minutách nečekaně prohrávali 32-42, a pokud by si hosté odvezli výhru, znamenalo by to v součtu s vítězstvím Kolína postup USK do A1 právě na úkor celku egoé.

Lépe trojkující Sokoli si vzali vyšší vedení ve druhé čtvrtině, vyhrané 16-25, když 8 body a šesti asistencemi kraloval rozehrávač Stamenkovič (v půli měl už 13 bodů s 8 asistencemi). Domácí však od třetí čtvrtiny zpřísnili obranu, hlavní playmaker hostů už se moc do hry nedostal a Geiger s Robym vedli pětitrojkové dějství, ovládnuté 27-13, až k obratu na 59-55. A v poslední čtvrtině si od stavu 63-62 vzal vše na starosti Roby.

Ten řídil výhru 24 body, Geiger přidal 19 (s trojkami 8/5) a Keely 15. Za Hradec řádili Lošonský (19+10 doskoků), Marquardt (18, trojky 6/4), Stamenkovič (17+13 asistencí) a Sedmák (12). Ač domácí v segmentu trojek v půli ztráceli 3 ku 6, po 40 minutách právě tato disciplína byla klíčem k jejich výhře (13 ku 9).

Brno, jež vyhrálo popáté za posledních 9 utkání, se poprvé za šest let v lize propracovalo po základní části a při letošním formátu soutěže už vlastně i po dlouhodobé části na osmou příčku před play-off a už nyní má zajištěné minimálně jeho předkolo.