Brno hlásí výhru! 37 Douglase nestačilo na Děčín

ECHO STŘEDY V NBL 1162 fanoušků na Dašické sledovalo vítězný poločas domácí Beksy, které došly body až po změně strana a padla s mistrem 64-80. Brňané vedení Davellem Robym v koncovce domácí bitvy s Tury využili rostoucí marodky soupeře a otočili zápas k výhře 77-74, čímž ukončili šňůru devíti porážek. V Děčíně oslabenému Olomoucku nestačilo ani 37 bodů famózního Javonteho Douglase a trojkometčík Klint Carlson dotlačil Válečníky při domácí premiéře kouče Tomáše Grepla k už páté výhře v řadě (79-76) a dorovnání třetí bilance Beksy a Hanáků. A 12. kolo A1 uzavřela loupež Opavy na ústecké palubovce (78-84), která týmu dala výhodu v oboji o šesté místo právě s Pandami. V 10. dějství A2 USK dobytím Kolína (83-92) s velkou pravděpodobností rozhodl souboj o prvenství ve skupině a Ostrava doma skolila Hradec 90-76.

SKUPINA A1
Opava přiblížila Ústí k předkolu

Slezané udělali důležitý krok k vyhnutí se předkolu play-off, když třetí čtvrtinou vyhranou v Ústí 16-27 přetlačili domácí Pandy (78-84), dorovnali jejich bilanci na šestém místě a při lepších vzájemných zápasech Opavy už by musela SLUNETA ve zbývajících dvou utkáních vyhrát o zápas víc než její středeční soupeř, aby se vyhnula sedmé pozici (pokud se bude rozhodovat jen mezi těmito dvěma celky).

Lídry Opavy (nadále bez Kvapila) byli Bujnoch (17+9 doskoků), Kouřil (13), Švandrlík (10+9 doskoků) a Zbránek (10). Tým měl o 10 střel víc a převahu si vytvořil i z trojek (8-12). Za domácí, kteří padli poosmé z devíti posledních utkání, úřadovali Houška (15), Martin (14), Fait (11) a Svejcar (10).

Pandy sice vedly po třech trojkách už v páté minutě 15-5, když využily i ztrát soupeře, a Pecka s Faitem je pak vytáhli až na 29-16 už v první čtvrtině. Jenže ve druhé části už se tým prosazoval spíše jen z trestných hodů a lepšící se Opava otočila na 40-41. Po poločase 48-43 pak vtrhla do toho druhého třemi trojkami, za třetí čtvrtinu jich vysázela celkem pět a po 30 minutách vedla 64-70. 4:19 do konce vyskočila do vedení 68-79, pak oba týmy zápolily se ztrátami a trojka Zbránka na 73-83 už dvě minuty do konce dala Slezanům definitivní klid.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Pro oba týmy šlo o velice důležitý zápas, aby se vyhnuly předkolu play-off. Ústí vstoupilo do utkání s obrovskou energií a pod dirigentskou taktovkou Pavla Houšky se dostalo do třináctibodového náskoku. My jsme byli všude pozdě, nasazení nebylo v pořádku, domácí se ale možná trochu uspokojili, my jsme do toho dali více energie a zvládli srovnat, ačkoliv jsme první půli prohráli o pět bodů. Druhý poločas hodně připomínal play-off, byla tam spousta kontaktů a osobních soubojů, jsem rád, že jsme se s tím vyrovnali. Navíc jsme přidali útočný doskok, což nás zdobilo v zápasech během sezóny, díky čemuž jsme se dostávali do dalších šancí. Čtvrtá čtvrtina už byla přetahovaná a já jsem rád, že jsme to zvládli a takto důležitou výhru urvali pro sebe.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Do zápasu jsme vstoupili přesně tak, jak jsme chtěli a potřebovali. Bohužel od začátku čtvrté čtvrtiny se nám nedařilo v obraně. O poločase jsme si jasně řekli, že musíme dobře bránit, protože těžko zopakujeme 48 vstřelených bodů z první půle. Místo toho jsme ale třetí dějství prohráli 16:27, a když jsme se dokázali v poslední desetiminutovce dostat na dostřel, buď jsme nedali šoupák zpod koše, nebo jsme udělali ve finální fázi chybné rozhodnutí. Celé utkání nás stály tři věci. Zaprvé obrana jeden na jednoho. Jsme schopní ubránit celý set Opavy, jelikož ho máme načtený, následně se ale necháme obejít jeden na jednoho, jdeme do obrané rotace, Opava vyhodí míč a má otevřenou střelu. Zadruhé je to výkon Kouřila na pick and rollu, který si s námi ve druhém poločase dělal, co chtěl. Výborně to četl, a přesto, že jsme zkoušeli všechny typy obrany, vždy si s tím poradil. Třetí věc jsou ztráty, protože jestliže prohrajete zápas o šest bodů a na body po ztrátách míče je to 7-21, pak je to další věc, která nás stála další důležité utkání.“

Jan Švandrlík (křídlo BK Opava): „Zápas rozhodla obrana. V poločase jsme si řekli, že Ústí venku těžko přestřílíme a 48 inkasovaných bodů je moc. Do druhé půle jsme vstoupili lépe, ubránili jsme jeden na jednoho, což nám v první půli dělalo velké potíže, a dotáhli jsme to do konce.“

Pavel Houška (power forward SLUNETA Ústí): „Začátek zápasu se nám povedl, ale pak to šlo z kopce. Chtěli jsme se ještě nastartovat, ale to se nám nevedlo. Opava hrála dobře, přidávala na intenzitě a dotáhla zápas do vítězného konce.“

Mistr podřadil ve 3. čtvrtině

Bekse doma v souboji s mistrem došly po vyhraném poločase (38-37) body v útoku, když hosté zvedli svou defenzivu, a zápas nakonec ovládli až k výhře 64-80. V úvodu za stavu 10-7 nymburský Jaromír Bohačík skoro sám otočil na 12-23, když jeho tým těžil ze zisků a útočného doskoku. Při vyhrané 1. čtvrtině (16-23) se hned o 21 bodů postarali Bohačík s Hrubanem. Ve druhé desítce ale domácí podržely čtyři trojky většinou z rukou podkošových mužů, stejně jako málo efektivní ztrátový útok soupeře. V první půli byla Beksa celkově lepší jak z trojek (6-3), tak z brejků (13-5).

Nymburk však tradičně vstoupil mnohem lépe do druhé půle, v závěru třetí čtvrtiny se po trojce Wrighta utrhl na 13 bodů a opět až trojky domácích a aktivita rozehrávače Singletaryho znamenaly dílčí dramatizaci utkání. Blíž než na 61-67 4 minuty do konce se však Beksa nedostala. Aktuálně je zarovnaná s Olomouckem a Děčínem na třetí bilanci ligy,

Obhájce trofeje vedli k výhře Bohačík (21), Hruban (15), Benda a Wright (po 11). Týmu patřily body zpod koše (18-38) a doskoky (37-50, útočné 14-13, ale body z nich 2-11). Z pole jen 30procentní domácí (bez Jacksona) měli jediného dvojciferu v McGaugheym (15, trojky 4/4).

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Přestože jsme prohráli, myslím, že jsme odehráli dobré utkání. Nikdy nemůžete být úplně spokojeni, když prohrajete, ale hráči se snažili plnit to, co jsme si řekli. Spokojeni však nemůžeme být s doskoky, umožnili jsme Nymburku až příliš útočných doskoků, po nichž skóroval jednoduché koše. S tím, že jsme nymburským hráčům nedovolili zakončovat v přechodové fázi a celkově s naší obranou, můžeme být spokojeni, na druhou stranu v útoku jsme měli hrát agresivněji.“

Evan McGaughey (power forward BK JIP Pardubice): „Po dobrém prvním poločase jsme se ve druhém poločase až příliš spoléhali na střelbu z dálky, nedostávali jsme míč pod koš. Celkově jsme ale odehráli dobrý zápas. V posledních dvou třech týdnech předvádíme kvalitní výkony a myslím, že když budeme i nadále hrát s podobnou bojovností a sebedůvěrou, v dalších zápasech se to pozitivně projeví.“

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Pro nás je to velmi důležitá výhra. Pardubice jsou jeden z nejtěžších soupeřů, není nic lehkého tady vyhrát. Předvedli jsme dobrou práci v obraně, s čímž můžeme být spokojeni.“

Jaromír Bohačík (křídlo ČEZ Basketball Nymbruk): „Dopadlo to pro nás dobře, ale hrálo se velmi vyrovnaně. Byl to hodně běhavý zápas, po první čtvrtině jsem myslel, že to dneska nedohraju (úsměv). Člověk ale potom chytne druhý dech a je to lepší.“

Děčín opět v koncovce!

Válečníci se rozhodli oslabené Olomoucko (bez Palyzy a Močnika) rozstřílet z trojek jako Houston Rockets (celkem 33 pokusů) a už po pár minutách vysázeli čtyři v řadě, aby vedli 16-14. Hosté však měli nejužitečnějšího hráče soutěže Douglase, který jen za poločas stihl 22 bodů a skoro samostatně držel Olomoucko především z dvojek ve vyrovnaném utkání. Děčín veden Carlsonem i dál pálil z oblouku jako o závod, z 18 pokusů však do půle (41-39) sesměroval do koše jen 6 a musel se tak hodně opírat i o útočný doskok. Navíc když se pokoušel tvořit cokoli směrem do koše, byly z toho ztráty, nebo minutá či příliš složitá zakončení, což nejednou kontrastovalo se snadnými akcemi hostů hranými až do podkošového prostoru.

Vyrovnaná bitva, již v hledišti doprovázel menší protest domácích fanoušků nesouhlasících s odvoláním kouče Budínského, pokračovala i po změně stran, aby do poslední minuty vstupovali Válečníci po trefě Šišky s vedením 77-74. Douglas 19 sekund do konce snížil na bod, ale hosté pak nefaulovali a soupeř při jejich presinku našel pod košem osamoceného Carlsona, který 8 sekund do konce stvrdil jejich vítězství (79-76), neboť trojka Hanáka Váni už pak minula cíl.

Nový kouč Děčína Grepl se tak z tříbodové výhry radoval i v domácí premiéře a jeho tým za mohutnho závěrečného skandování „Dě-čín! Dě-čín!“ vytáhl sérii úspěchů už na pět utkání, což jej srovnalo na třetí bilanci právě s Olomouckem a také s Pardubicemi. Severočechy vedli Carlson (22+11 doskoků, trojky 7/4), Šiška (19) a Feštr (11), tým měl o 10 střel víc, když z útočných doskoků vládl 17-7 a v bodech z nich (14-5). V rozhodné čtvrté části ale ze 4 útočných doskoků vytěžil jen trojku Carlsona. Děčín také přestřílel hosty z trojek 9-4.

U hostů byl příliš osamělý Douglas (37+8 doskoků), jejž až z odstupu následovali Dunans a Mikulič (po 10).

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Děčín vyhrál zaslouženě, dnes bojoval víc než my, měl 17 útočných doskoků. Dali jsme mu druhý, třetí pokus a v posledních dvou minutách to rozhodlo. My jsme závěr bohužel neodehráli podle našich představ, neudělali jsme nejchytřejší řešení. Bohužel jsme prohráli.“

Marek Sehnal (forward BK Olomoucko): „Pro nás to je těžká porážka, když se prohraje v poslední čtvrtině. Odehráli jsme kvalitní utkání, rozhodující byly doskoky pod naším košem. Vezmeme si ponaučení, na takovém výjezdu se musíme lépe připravit před zápasem. Nedali jsme šest sedm jasných pozic, které nám pak chyběly.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Pro mě je obrovská čest koučovat proti Predragovi. Ještě když jsem byl dorostenec, tak mě trénoval, pak mě vedl i v lize v Nymburce. Co se týče zápasu, hráči to odbojovali neskutečně, 17 útočných doskoků je neskutečné číslo. Myslím, že si to hráči zasloužili, protože chtěli trošičku víc. Někteří hráči chyběli, někteří hráli se sebezapřením. Samozřejmě víme, že kvalita Olomoucka je vyšší, když je kompletní. Výhry si moc vážíme.“

Klint Carlson (power forward BK ARMEX Děčín): „Bylo to těžké, bojovné utkání. Potkaly se dva dobré týmy. Hosté hráli dobře, obzvlášť Douglas, kterého bylo těžké zastavit. Ostatní hráči taky. Je skvělé, že jsme hráli dobře, bojovali jsme, ukázali jsme soudržnost a budeme pokračovat v práci.“

Závěrečný obrat ukončil černou sérii

Oslabení Tuři (na perimetru bez O´Briena, Slezáka a Kotáska) v Brně nakonec neudrželi těsné vedení a v závěru padli 77-74. I přes už čtvrtou porážku v řadě ovšem díky shodě dalších výsledků drží na druhém místě dvě kola do konce komfortní náskok dvou výher. Důvod k drobné oslavě má celek egoé, který po sérii 9 porážek konečně uspěl.

Tuři (v základu s Welschem) měli lepší start a díky produkci Aikena i třem trojkám kolegů jim patřilo vedení v první čtvrtině až o 8 bodů. Ve druhém dějství Radek Pumprla s Robym protlačili Brno při neefektivním útoku hostů k obratu, který ale neměl dlouhé trvání, a ve třetí čtvrtině se Tuři znovu trhali až na rozdíl 9 bodů.

Zápas se začal lámat v posledních 5:30 ze stavu 60-68. Tuři tu přestali skórovat a česká divize Brna otočila na 70-69. Pak udeřil dvěma dvojkami Roby na 74-71, Marko ještě trojkou 40 sekund do konce srovnal, ale opět Roby trojkou rozhodl, když svitavský Teplý už zpoza oblouku nedokázal odpovědět přesným zásahem.

Roby pro vítěze (bez Keelyho), kteří byli lepší v dvojkách (25-22), vyskládal 26 bodů, Stegbauer 15 a Radek Pumprla 12. Za hosty se činili Kovář (17), Welsch (14+8 asistencí), Matěj Svoboda (12) a Aiken (10+11 doskoků).

SKUPINA A2
NH díky druhé půli

Hradec v Ostravě vydržel poločas (43-43), když zejména díky 9 bodům Marquardta vyhrál první čtvrtinu (15-20). Domácí se ale ještě do půle z druhých šancí a trojek hostům dorovnali a v posledních šesti minutách třetí čtvrtiny udeřili rozhodným únikem na 66-56, když skórovali z útočných doskoků, a Kingspan tížily ztráty. Čtvrtá čtvrtina už NH kontrolovala a druhou půli ovládla 47-33.

K vítězství 90-76 ji tlačili Stanojevič (15), Koloničný (14), Bažant (12), Boggs (11) a Zaharijevic (10+9 doskoků). Za hosty (bez Hampla a některých méně vytěžovaných hráčů) kontrovali Marquardt (17), Ondřej Peterka (13), Kolář, Canda (po 11) a Lošonský (10). Domácím patřily trojky (11-9), body z brejků (27-18) i z druhých šancí (20-6) a také měli méně ztrát (14-19).

Sovy si řekly o Brno

Očekávaný duel o první místo v A2 skutečnou bitvou nakonec nebyl. USK si ho v Kolíně přivlastnil téměř od startu a zvítězil 83-92, což dvě kola do konce znamená prakticky jistou první dvojici pro předkolo play-off. Utvoří ji s největší pravděpodobností devátý USK s osmým Brnem, neboť Kolín by se mohl do čela A2 dostat už jen při svých dvou výhrách ve zbývajících zápasech za souběžných dvou porážek Pražanů, kteří mají lepší vzájemná utkání.

Medvědi sice uschopnili většinu opor, ale playmaker Walton už nezopakoval svůj zářivý výkon proti Hradci, USK čtyřmi trojkami v posledních šesti minutách první čtvrtiny unikl na 17-27 a v prvních třech minutách druhé části se vyšvihl šňůrou 0-14 na 20-43, což zápas velmi záhy rozhodlo. Lépe doskakující Sovy tu nabíjel Stevanovič a 4 body vytěžily i z nesportovního faulu Novotného, už do půle (35-52) autora 13 bodů Kolína.

Mladý guard celkem stihl 16 bodů (trojky 6/4), lepší byl v dresu domácích jen Thompson s 31 (trojky 7/4). Hosté (bez Ondřeje Sehnala), kteří byli lepší především v produkci dvojek (19-25), však měli hned tři dvacetibodové muže, a to Stevanoviče (23+11 doskoků), Applebyho (23+10 asistencí) a Vukosavljevič (20), k nimž se ještě 10 body přidal Tůma.

Pavel Beneš (trenér BC GEOSAN Kolín): „USK si vítězstvím s největší pravděpodobností zajistil vítězství ve skupině A2. Do utkání jsme nevstoupili dobře a odehráli jsme opravdu špatné utkání. Nepřidalo nám to, že jsou indisponováni Zollo, Purifoy a Walton. Utkání nám prostě nevyšlo, pokusíme se z něj poučit a dostat se do dobré pohody a připravit se na předkolo play-off.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „My jsme očekávali těžký zápas, jak naše společné zápasy bývají. Poučili jsme se z posledního utkání, že musíme hrát celých 40 minut. Měli jsme kontrolu nad utkáním celou dobu. Jsem velmi potěšen z přístupu hráčů v prvních minutách zápasu. Hráči odvedli dobrou profesionální práci a musíme tak pokračovat i dál a připravit si dobrou pozici pro předkolo play-off.“

Raheem Appleby (guard USK Praha): „Hráli jsme s Kolínem už asi pětkrát. Kolín nemá nové hráče a tak nás ničím nepřekvapil. Hráli jsme svoji taktiku, která měla úspěch.“