Brno po 55 doskocích udrželo příslušnost k NBL

Neuvěřitelných 55 doskoků si připsalo Mmcité Brno v barážovém utkání o jedno zbývající místo v příštím ročníku Kooperativa NBL. Zejména díky tomu duel s prvoligovým Hradcem Králové ovládlo na domácí půdě 83-63 a zajistilo si příslušnost k elitě i pro následující sezonu. Z 21 útočných doskoků vytěžilo 19 bodů z druhých šancí, zpod koše hosty přerálo 40-18 a celkem vyslalo 79 pokusů z pole. To bylo o 16 víc než soupeř, který na straně větších plusů nabídl jen bilanci šestek 35/26 a individuální výkon Martina Peterky.

Ten k 22 bodům přidal i 13 doskoků, navíc trefil 8 z 10 šestek. Jediný další výraznější výkon přiložil do týmového banku Ondřej Peterka, autor 9 bodů, 8 doskoků a 4 asistencí. Stejně jako mladší bratr ale ani on nesesměroval do koše jedinou trojku.

Domácí měli opěrných hráčů přece jen víc. Excelovali rozehrávači Šiška (16 bodů, 6 doskoků, 4 asistence) a Bennett (14 bodů, 8 asistencí), fauly obtěžkávaný power forward Krakovič stihl 15 bodů za 18 minut, 10 bodů přihodil Prášil a forward Dygrýn se specializoval výhradně na doskoky (11).

Hradec se po úvodním náporu domácích brzy vzpamatoval, a dokud ještě Mmcité netěžilo body z útočných doskoků, udržel zejména díky oběma Peterkům první čtvrtinu na distanci 7 bodů (19-12). Po druhém dějství to bylo pro outsidera i díky trestné bilanci 7/7 ještě nadějnější. Ač domácí už víc využívali druhých šancí, střelecky se jim příliš nedařilo a po 20 minutách vedli jen 36-30.

Útočně nepovedený start Hradce do druhé půle ale umožnil Brňanům odskok až na 45-33, když se prosadili oba rozehrávači a také Krakovič. Rozdíl se až do konce třetí čtvrtiny pohyboval kolem deseti bodů, ovšem Mahler 11 minut do konce srazil manko hostů už jen na 9 bodů.

Poslední minutu třetí čtvrtky a start té čtvrté však Hradec nezvládl a Šiška 2 šestkami a 2 trojkami zařídil už rozhodující trhák na 71-53. To zbývalo do konce něco přes šest minut a Hradec už poté nenalezl cestu zpět.

"Byl to zápas jenom o hlavě a první poločas byl psychicky náročný. Měsíc jsme herně stáli a najednou jsme museli naskočit do tak důležitého ostrého utkání. Uklidňovali jsme se, i když nám to z dálky nepadalo, a hlavně jsme si celou dobu nepřipustili, že by soupeři mohli být lepší," podotkl power forward Mmcité Jakub Krakovič.

"Ve třetí čtvrtině jsme to definitivně zlomili. Skore se konečně výrazněji překulilo na naši stranu, získali jsme vedení o 10 bodů a ta největší tíha z nás spadla."

Brněnská opora byla ráda, že tým proti soupeři z nižší soutěže splnil povinnost. "Není určitě čas na oslavy, pořád musíme myslet na to, že ta sezona nebyla povedená. Naštěstí jsme to nejdůležitější zvládli a udrželi jsme v Brně nejvyšší soutěž i pro další rok."

MMCITÉ BRNO - HRADEC KRÁLOVÉ 83-63