Brno po obratu poprvé v semifinále!

ECHO ZÁPASU 5 ČTVRTFINÁLE Dobrý start, ještě lepší finiš. Brňané se na domácí půdě po úvodním trháku na 26-15 většinu dalších dvou čtvrtin propadali, dokonce až na minus 11 bodů, aby ve čtvrté části, ovládnuté 27-15, opět vše zvrátili a po triumfu 84-78 v rozhodujícím čtvrtfinále na domácí půdě oslavili první postup Basketu Brno do ligového semifinále. Králem utkání se stal autor 27 bodů Javion Blake.

Jeho tým si v úvodu mocně foukl do plachet rychlou hrou a 12 body z brejků se po 9 minutách prodral do vedení 26-15, když dominovali právě Blake (11) spolu s Georgievem (8). Tým v první desítce při poměru ztrát 0-3 převyšoval soupeře energií i úspěšností z pole (58-35), navíc už dva fauly tu měl první pivot hostů Proleta, který už poté do utkání téměř nezasáhl. A když se k jeho 4 bodům přidají jen 4 body Macháče a 7 Štěrby, USK toho tentokrát od svých dlouhých mnoho nevytěžil.

Jenže ve druhé části se zamkl do zóny, přestal ztrácet, utnul domácím brejkové zřídlo a navíc začal zabírat na útočném doskoku. Brňané najednou začali chybovat na obou polovinách i na doskoku, vypadli z tempa a zbyla už jim jen palba z trojek a dlouhých jumpů. Za hosty tu měl nejlepší sekvenci utkání pod košem operující Schilb, trojkami přitopil křídelník Mareš a své si odvedli oba rozehrávači a hlavní tahouni týmu Sehnal s lepšícím se Vyroubalem. A po poločase 39-39 se začínalo znovu.

Ve třetí části se herní obraz téměř nezměnil a USK se tu už pomalu šikoval k triumfálnímu závěru. Tato část byla dočasně trojkovou přestřelkou, ale hlavní rozdíl byl v elasticitě a týmovosti obran, kdy ta soví neprodyšně zavírala vymezené území, naopak brněnská defenzivní četa byla místy až příliš rozestoupená a hosté to efektivně dokázali využívat, a to i útočným doskokem po minutém trestném hodu. A když po 26 minutách vedli Pražané 47-58, nad Brňany se pomalu stahovala temná mračna.

Za stavu 57-63 po třech čtvrtinách (za USK tu vyskládali Sehnal s Vyroubalem 34 bodů a tým tu vedl v šestkách 8-15 a na útočném doskoku 5-10) kromě 24 bodů Blakea nebyl z domácích nikdo výrazněji vidět a reprezentační trio Puršl, Farský, Půlpán mělo na společném kontě pouhých 9 bodů.

Už 12 minut do konce měl ale na kontě 4 fauly lídr USK Sehnal a domácí stále držel Blake, který už v závěru třetího dějství odstartoval comeback Brna. Hlavně se ale týmu za 5 minut 12 opět probudil playmaker Půlpán, prvních 30 minut hrající bez jediného bodu.

Jen za prvních sedm minut poslední části však zaznamenal všech svých 12 bodů a opět tým nakopl k vítězství, když dokonce z rohu trefil i trojku na už kritických 77-68 tři minuty do konce. Právě on začal nejvíc otvírat vrata do nyní již výrazně propustnější a vadnoucí obrany USK, staženého v závěru do zóny a hrajícího utkání v sedmi až osmi. V devíti rotující Brno, jež si tu opět pomohlo brejky, vyztužil v posledním dějství dvěma trojkami i odvážný zelenáč Nečas, jehož druhá trojka necelou minutu do konce už dala na postup razítko (82-73).

Vedle Blakea (trojky 9/5) a Půlpána byl třetím dvojciferou vítězů Georgiev (12). USK nejvíc drželi Ondřej Sehnal (25 a 7f+, trojky 14/4) a Vyroubal (18). Domácí byli lepší o jednu trojku (12-11), v bodech zpod koše 30-26 a z brejků 23-9. Na doskoku nakonec Sovy přemohli soupeře 38-36, byť útočnými (10-12, body z nich 16-19) si víc pomohli hosté.

Marek Vyroubal (rozehrávač USK Praha): „Zklamání je velké, ale měli jsme úspěšnou sezónu. Získali jsme postup do play-off ještě před příchodem Schilba. Je škoda, že jsme nedokázali Brno porazit, měli jsme 2 mečboly, ale takhle to někdy prostě dopadá. Je těžké udržet vedení, to bylo vidět už v předchozích zápasech, kdy třeba Brno u nás taky vedlo. Pak jsme zase vedli my a Brno to otočilo. Nebyla to špatná sezóna, tohle je taková malá kaňka, ale nedá se nic dělat, přijde nová sezóna, my jsme mladý tým a máme se co učit.“

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): „Byl to pro nás těžký zápas, dostali jsme se nejdřív do vedení, pak přišlo uspokojení, že to půjde lehce, ale tohle je play-off. USK je kvalitní tým a předvedli to i ve druhém poločase. To jsme byli -10, o to větší mám radost, že jsme ukázali bojovnost a srdce tohoto týmu a dokázali jsme to otočit. Myslím si, že je to úspěch jak pro nás, tak pro Brno. V prvních třech čtvrtinách jsem bodově moc nepomohl, pak mě nastartoval nájezd přes Schilba, pomohlo i to, že USK asi začaly docházet síly, čehož jsme využili, hráli jsme rychle a já z toho těžil, ale nejenom já, ale i ostatní kluci. Spadla mi tam dokonce i trojka, takže jsem rád, že jsem klukům pomohl. Jsme rádi, že jsme postoupili, na další sérii se připravíme, abychom to Nymburku co nejvíce ztížili a budeme je chtít porazit.“