Brno přemohlo i Bohačíka! Hanáci i Beksa ve čtvrté

ECHO 14. KOLA Brňané podpořeni nečekaným hrdinou překvapili ve venkovním utkání, na palubovce Nové huti, a odmítli tak desátou porážku v řadě. Ostravský Tatran dobyli po výsledku 75-81, který naopak vyznačil už šestý neúspěch v řadě domácího týmu. Olomoucko po dlouho vyrovnaném duelu zničilo doma Děčín drtivou poslední čtvrtinou a zvítězilo 88-67. Druzí Tuři si kontrolovaným doskokem v souboji s USK došli v domácím prostředí pro už šestou výhru v řadě (85-70). Beksa se až v závěru spasila v derby v Hradci Králové (75-85) a nováček po další marné dřině opět smutní. A Kolín se v polabském derby i v oslabení držel na dostřel téměř tři čtvrtiny, aby nakonec v Nymburce padl vysoko 107-79. Největším výkonem sobotního večera se zaskvěl ostravský doskakovací fantom Petr Bohačík, který vedle 24 bodů ulovil i 19 odražených míčů!

Šach mat ve čtvrté čtvrtině

Ještě do startu poslední části žili Válečníci na palubovce Olomoucka ve velké naději. Jenže od stavu 58-55 začaly jejich akcie padat rychle dolů, útok se jim dočista zasekl a Palyza, Douglas a Pelko odtáhli domácí už po třech minutách na 68-55. Děčínský lídr Autrey, který do zápasu vstupoval jako nejužitečnější hráč soutěže, si tu na útočném doskoku nachytal zbytečný čtvrtý faul a hra ztráty vršících hostů se pak dočista rozpadla. Hanáci zvítězili 88-67, taženi Douglasem (27+11 doskoků), Palyzou (22+9 doskoků, trojky 9/4) a Močnikem (8+10 asistencí). Největší převahu měli z dvojek (44/27 – 46/17) a s tím souvisela i produkce zpod koše (50-28). Díky výhře se tým Olomoucka už srovnal s Děčínem na bilanci 8-6.

Válečníci nezachytili v zápase ani start, kdy domácí už po osmi minutách vedli 23-8. Feštr, Autrey a Ježek však bleskově vrátili hosty na 26-20 a až hlavní střelecké hvězdy domácích Palyza s Douglasem v závěru půle získali svému týmu opět vyšší náskok (45-36). Děčín ve třetí čtvrtině udělal ze zápasu opět drama, v poslední části už ale v útočných kombinacích mnohem kompaktněji působili domácí, kteří ji ovládli 30-12.

Jedinými dvojcifernými střelci Děčína byli Autrey (15+10 doskoků) a Pomikálek (12), který deseti bodů docílil už do poločasu. Severočeši zapsali už čtvrtou porážku z posledních pěti zápasů.

Medvědi vydrželi 29 minut

Kolínu v Nymburce chyběl reprezentační guard Šafarčík (navíc i křídlo Bratčenkov), tým přesto 29 minut držel zejména díky své americké divizi přijatelný rozdíl, když se činil především autor double doublu Thompson (27+10 doskoků), který jen ve třetím dějství vyčaroval 18 z 23 bodů týmu! Od stavu 73-62 už ale mistr nezadržitelně vystřelil k nakonec jasnému vítězství 107-79.

V poločase (17/9 – 7/2) i po 40 minutách (27/14 – 16/4) dominoval z trojek a lepší byl i na doskoku (46-32, v útoku 15-8, body z druhých šancí 19-4), ovšem brejková produkce překvapivě patřila Kolínu (8-19).

Střelecké pole mistra vedli Vyoral (19, z pole 7/7), Wright (18), Kříž (12+10 doskoků, z pole 6/6), Lawrence (12) a Cosey (11). Za soupeře se vedle Thompsona zviditelnili i Walton (14+7 asistencí) a Číž (13).

Pavel Beneš (kouč BC GEOSAN Kolín): „Dvacet pět minut jsme odváděli to, na co jsme se připravovali. Musím své chlapce pochválit, protože těchto 25 minut jsme donutili hrát Nymburk na sto procent. Pak musel Walton nesmyslně do šatny a utkání se úplně zlomilo. Do té doby byl zápas o deset bodů, konec je o třicet. Posledních 15 minut bez čtyř hráčů základní sestavy, protože tři máme zraněné, jsme nemohli Nymburku vůbec konkurovat.“

Theodor Dlugoš (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Nymburk nás přeskákal i přestřílel. Já bych viděl pozitivum v tom, že naši mladí hráči Vacek a Kosík se poprvé zapsali do listiny střelců, a už to teď budou mít lehčí.“

Oren Amiel (ČEZ Basketball Nymburk): „Kolín velice dobrý tým na útočné polovině. Věděli jsme, že Kolínu chybí někteří hráči, ale my se musíme starat hlavně sami o sebe. V utkání jsme si chtěli vyzkoušet některé věci, které potřebujeme v zápasech na evropské scéně. Jsem rád, že jsme zápas vyhráli, i když Kolín má kvalitní tým. Až se jim vrátí hráči po zranění, bude to určitě jiný zápas.“

Martin Kříž (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Chtěli jsme do zápasu vlétnout na sto procent a vyzkoušet si některé prvky pro další utkání, což se nám docela povedlo. Kolín ale nakonec více než polovinu zápasu podával kvalitní výkon. Pak se už ukázala síla naší lavičky a zápas skončil o třicet bodů. My se teď musíme soustředit na poslední zápas v tomto roce v Aténách.“

Když Nehyba vystoupí ze stínu

Křídelník Zdeněk Nehyba, dosud v sezoně nejvýš jednociferný brněnský skórer, znal za svých nemnoho sezon v NBL všech svých pět dvojciferných nástřelů osobně. Po posledních dvou utkáních s vyšší minutáží však našel nové sebevědomí a svými 16 body s trojkami 4/4 založil už v první půli v Ostravě (33-41) na nečekané vítězství hostů (75-81), kteří tak dali sbohem ukrutné sérii devíti porážek v řadě.

Brňané do zápasu naskočili čtyřmi trojkami v první čtvrtině a také hned sedmi body mladého křídelníka Farského. Když se pak přidal svou kanonádou i Nehyba, po 18 minutách hosté vedli už 28-37. Domácím (bez Smithe) proti 7 brněnským trojkám a při vlastních 10 ztrátách nepomohl ani poločasový double double Petra Bohačíka (13+10 doskoků) či utajený návrat křídla Stojačiče (do půle 8 bodů), který v NH působil v minulé sezoně.

Na startu třetí čtvrtiny vyskočili hosté do trháku 37-52, ale pak se domácí přece jen vzchopili a Boggs je do konce tohoto dějství přitáhl na 53-62 a pak NH přitlačila až na 58-62. Jenže to už si seřizoval hledí brněnský Davell Roby, který třinácti z posledních 15 bodů týmu během závěrečných 6 minut odrazil jakýkoli nápor Ostravy, a jeho tým se tak nikdy neocitl v ohrožení.

Vítězové, kteří uspěli poprvé pod novým koučem Chougazem, se opírali nejvíc právě o Robyho (22), dále o Nehybu (16) a Geigera (10). Byli lepší z trojek (7-8), šestek (20/10 – 17/13) i v bodech laviček (19-31). Za domácí se zaskvěl Petr Bohačík (24+19 doskoků), Alleyn přidal 13 bodů s trojkami 9/4 a Stojačič 10 bodů.

Tuři potvrdili svou třídu

Možná kdyby se hrálo jen na první zakončení, bez možnosti útočného doskoku, měly by Sovy z hlavního města v tomhle zápase rovnější šance. Tlak Turů právě na doskoku, plus jejich převaha v brejcích (22-11) ovšem vyznačily stezku k už šestému vítězství Svitav v řadě, které jim osm kol do konce základní části dalo už dvě výhry náskoku před čtvrtým nejlepším v tabulce.

Tuři se i přes velkou snahu sovího rozehrávače Sehnala protrojkovali v první čtvrtině do minitrháku 24-16, ovšem jejich prostřídání spolu s trojkobitím soupeře, syceným především nečekaným žolíkem Faitem, přineslo v úvodu druhé části obrat na 27-31.

Šest bodů Aikena ale poté vrátilo klid Turům, kteří se vzápětí na ramenou Slezáka vyšplhali do vedení o devět a ve třetí čtvrtině se jejich základ posunul už do dvojciferného náskoku. Trpělivá hra v útoku, doskoky a také bloky v obraně už pak Svitavy na vítězné stezce bezpečně udržely, byť až po změně stran svých prvních bodů dosáhl jejich ústřední dirigent Marko.

Pod výhru 85-70 se střelecky nejvíc podepsali Slezák (16), O´Brien (15), Matěj Svoboda (13+8 doskoků) a Aiken (12+8 doskoků). Za hosty (bez Křivánka) kontrovali Ondřej Sehnal (22+8 asistencí, 7 doskoků, 4 zisky, TH 10/8), Fait (16, trojky 7/4) a Mareš (15). Tuři vedle brejků vládli celkově body zpod koše (36-22), přidali i víc šestek (17-9) a doskoků (52-38).

Dílčím paradoxem utkání je, že domácím vyšel po stránce rozdílu lépe druhý poločas (37-28), byť v něm je USK dokonce předčil na útočném doskoku (6-8). V první půli to bylo 10 ku 4 pro Svitavy při skore 48-42.

Dino Repeša (kouč USK Praha): „Během prvních 15 minut utkání jsem doufal, že moji hráči budou udávat tempo hry, ale to se nestalo. Svitavy měly v zápase 16 útočných doskoků a měly tak hodně druhých šancí, které jejich zkušení hráči využívali. Hráli dobře a my jsme jim nebyli schopni konkurovat. Když se podíváme na statistiky, tak Slezák měl vysokou úspěšnost střelby, nebyli jsme ho schopni ubránit a špatně jsme řešili některé situace v obraně.  Doufám, že se moji mladí hráči budou rozvíjet, zlepší se a budou dodržovat taktické pokyny.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě. Odvedli jsme dobrou práci na obranné polovině. Hráli jsme s dostatečnou energií, dobře jsme pokryli doskok, chodili jsme i na útočný doskok, takže na doskoku jsme jednoznačně USK přehrávali. Myslím, že naši zkušení hráči odvedli dobrou práci a zároveň i mladíci, ať už Šimon Puršl na doskoku nebo Luboš Kovář ve druhém poločase. Po prostřídání byla naše hra trošku kostrbatější a bylo to způsobeno i tím, že USK hrál se čtyřmi guardy, což nám trošku nevonělo, trošku to narušovalo náš systém, leč užitečnost 121 proti 64 jasně hovoří pro nás a jsem rád i za 22 bodů z rychlého protiútoku. Je to ta hra, kterou bychom se chtěli prezentovat. Děkujeme divákům a jsme rádi za vítězství, ale musíme zůstat nohama na zemi, protože nás ve středu čeká těžké utkání Českého poháru s Jindřichovým Hradcem.“

Dalibor Fait (forward USK Praha): „Nedokázali jsme uhlídat klíčové hráče a 16 útočných doskoků Svitav je prostě moc. Musíme na tom zapracovat, a když si pohlídáme doskok a v obraně budeme plnit, co máme, tak můžeme uhrát v lize více výher.“

Šimon Puršl (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Chtěli jsme se hlavně soustředit na obranu 1 na 1, to se nám dařilo i nedařilo. Mohlo to být i lepší, ale myslím, že hlavně rychlým protiútokem a doskoky jsme vyhráli.“

Nováček i v derby přišel zkrátka

Východočeské derby bylo až skoro do konce skutečným derby, když hosté z Pardubic si na kurtu hradeckého nováčka nemohli být po 36 minut jistí, že vyváznou s výhrou. Nakonec se jim to ale podařilo a po výsledku 75-85 nadále zůstávají v těsném kontaktu s druhými Svitavami.

Domácí Kingspan (opět bez forwarda Panduly) měl v útoku skvělou první čtvrtinu, kterou při jediné trojce vyhrál 31-28, když jej 10 body sytil power forward Lošonský, a tým se prosazoval především zpod koše a z trestné linie. Hosté se drželi natěsno jen díky několika trojkám. Podkošová aktivita Hradce pokračovala i ve druhé čtvrtině a tým vyhrál poločas 51-46 díky skvostným dvojkám (18/15), tuctu šestek proti pouhým třem Beksy a také zásluhou lepšího doskoku.

Zápas se začal mírně lámat ve třetí čtvrtině, kdy se hosté z 55-48 po prakticky ona-man-show Viktora Půlpána prodrali k obratu na 59-63. Reprezentační playmaker tu dal 6 bodů, získal dva míče, jež vedly k zakončením z protiútoků, měl i asistenci a také několik doskoků. Hradci už ve druhé půli klesala údernost (8 bodů ve třetí a 16 ve čtvrté čtvrtině), přesto jej ještě pět minut do konce Lošonský se Sedmákem přiblížili na 67-72. Dál už ale domácí kontra odpovědi hledali jen velmi ztěžka.

Jejich šiky vedli slovenští podkošoví muži Lošonský (21+9 doskoků) se Sedmákem (21), u hostů se činili Švrdlík, Jackson, Půlpán (po 14), McGaughey (12+11 doskoků) a Williams (10). Beksa byla lepší z trojek (5-8), bodů zpod koše (36-44), útočných doskoků (9-12) a bodů z nich (5-13). Celkem měla o 12 střel z pole víc.