Brno se vykopalo z díry, ale dál jde Beksa

ECHO TŘETÍHO ČTVRTFINÁLE HYUNDAI FINAL 8 Nevídanou horskou dráhu nabídlo třetí čtvrtfinále Hyundai FINAL 8, v němž Beksa po skvělém výkonu vybudovala 17bodové vedení, aby těsně před koncem Brno otočilo na 82-80, ale nezvládlo koncovku a z postupu se tak po triumfu 89-84 radují Pardubice.

Ty měly impozantní nástup a po několika vyrovnaných minutách si začaly díky nesmlouvavé obraně budovat vedení, když proti dlouho spícím Brňanům válely zásluhou svých křídel na útočném doskoku, napadaly podkošový prostor a k tomu přidávaly i přesné trojky, což jim dalo po deseti minutách vedení 25-16, kdy o 23 bodů se postarali hráči z perimetru. Tým vedl na body zpod koše 12-4, z druhých šancí 7-3 a ztratil jediný balon proti pěti Brňanů.

Ve druhé čtvrtině trvala brněnská letargie na obranném doskoku, ale za desetibodového manka tým podržel teenager Bálint, který ke trojce z první čtvrtiny přidal druhou, skóroval i z útočného doskoku a po jeho zisku a pasu trefil trojku z brejku Blake. A když poločas zavřel první centr Brňanů Puršl, který přivodil třetí faul klíčovému dlouhánovi Beksy Švrdlíkovi, skončil poločas pro Brno ještě velmi příznivým mankem (38-44, body z druhých šancí 5-12, ztráty 6-2).

V úvodu třetího dějství se ale vrátila nadvláda Pardubic, jež třemi trojkami unikla na 54-38, a po dalších trojkách vedla 13 minut do konce 68-51. Pak se ale timeouty a hlasitým hecováním z lavičky probralo znovu i Brno, jež nasadilo zónu a několika laciných chyb protivníka využilo ještě do konce třetího dějství ke snížení na 68-61, když na 10-10 vyrovnalo útočný doskok a od druhé čtvrtiny prakticky přestalo ztrácet. Beksu navíc už po 28 minutách zatížil čtvrtý faul Švrdlíka.

Najednou přestal být vidět lídr Pardubic Vyoral a opět Bálint a především další křídlo Blake potáhli Brno z trojek a útočných doskoků do vedení 82-80. To chyběly do konce dvě minuty a na obou lavičkách vřely trenérské emoce. Vyoral díky jedné opakované šestce srovnal na 82-82, aby Dunans po dvou útočných doskocích týmu urval trojkou Pardubicím vedení 85-82. Vzápětí v obraně zblokoval Nečase a míč se ocitl v autu. Podle původního verdiktu mělo v jeho držení pokračovat Brno, jenže video prohovořilo půl minuty do konce jinak a Vyoral vzápětí ze šestek poslal Beksu do semifinále.

Lídr vítězů zaknihoval 27 bodů (7 doskoků, 8f+, TH 11/10), Dunans přidal 16, Švrdlík 13, Heřman 12 (trojky 6/3) a Michal Svoboda 11 s 10 doskoky. Brňany drželi Blake (21, trojky 10/4), Puršl (16+8 doskoků), Půlpán (14+6 asistencí) a Bálint (13). Brno sice mělo převahu zpod koše (38-24), z brejků (16-4) i trojek (11-10), ale zaostalo v šestkách (22/13 - 38/29).

Adam Konvalinka (kouč BK JIP Pardubice): ”Bylo to obrovsky těžké, zvlášť v situaci, kdy jsme šli z plus 17 na minus 2 body a člověk tam stojí a říká si: ”Co teď s tím?” Užívám si ale každý den v této pozici a doufám, že hráčům naše hra sedí, protože jsme hodně zlepšili herní projev a je to vidět i na výsledcích a postupu od nadstavbové skupiny A1 v lize. Jestli jsem teď víc vyčerpaný, nebo dojatý? Ve mně se to vždycky rozpoltí, že jsme tam měli krásný úsek na plus 17, ale pak následovala sekvence, kdy jsme deset minut nebyli schopní dát koš a soupeř šel přes nás. Náskok jsme získali hlavně díky obraně, soupeř moc nevěděl, co na nás, nebo na svoje poměry ani netrefoval a my to měli o dost jednodušší. A pak se to otočilo, my jsme se trápili v útoku a v obraně měli problémy hlavně s Blakem. Rytmus nám rozhodila zóna soupeře i rostoucí únava Tomáše Vyorala, i když od začátku ledna na kondici hodně pracujeme a nejsou s tím problémy. Tomáš takhle aktivně hrát chce a je na to připravený. A naštěstí na konci jsme to zase přitáhli a vyhráli.”

Lubomír Růžička (kouč Basket Brno): ”Nám utekl kus první čtvrtiny se šňůrou 0-10 a pak přišla druhá šňůra 0-9 za našeho vedení 82-80. Tam jsme zápas ztratili a jsme smutní, ale sezona jde dál. Do minusu jsme se dostali tím, že jsme nedávali, fyzicky zaostávali na doskoku a byl to pro nás velký zápas, kde jsme se dlouho vypořádávali se zbytečnou nervozitou. Až zóna nám pak pomohla k obratu na plus dva.”