Brno uštvalo Medvědy a velké obraty

ECHO SOBOTY V NBL Dva úspěchy domácích a dva hostů. Tak dopadlo v lize dnešní brzké odpoledne. V televizním duelu 5. kola A1 Brno doma díky 22 bodům Javiona Blakea přetlačilo postupně stále znavenější Medvědy (84-77), vracející se do procesu po více než třech týdnech. Stejnou dobu absentující Opava naopak v utkání 10. kola A1 dobyla Pardubice 84-91 a má opět výhru náskoku na třetí Kolín.

Ve dvou duelech 10. dějství A2 oslabení Tuři doma otočili z minus 15 proti Hradci (80-76) a ze zadní pozice obracela na Hané i SLUNETA, jež triumfovala díky výkonu sezony Dalibora Faita 70-77.

Hvězdné odpoledne Javiona Blakea

Kolínským Medvědům skončila série 20 ligových zápasů s nejméně 10 trojkami a bilance 42/8 jim na výhru tentokrát nestačila. Brno doma po změně stran plně využilo prvního utkání soupeře po 24denní covidové pauze a zesíleným úsilím při přechodu do útoku a také na doskoku přetlačilo GEOSAN 84-77, čímž o něco vylepšilo svou šanci na dobytí čtvrté příčky.

Po přestřelce první čtvrtiny (25-28) se spoustou trojek (5/5 - 7/5) a 19 body tažného dua hostů Číž - Skinner se ve druhém dějství začali trhat Medvědi, kteří zejména díky Skinnerovi byli obrovsky aktivní na útočném doskoku (z 13 možností však do půle vytěžili jen 9 bodů) a získávali spoustu bodů ze snadných pick-and-rollů, jimiž nahrazovali váznoucí trojkovou mušku.

Po poločase 35-44 se ale šestky míjející (celkem 12krát) a na doskoku dlouho velmi nedůrazní domácí zkonsolidovali, zvýšili rychlost protiútoků a zvedli i aktivitu na doskoku pod oběma koši. Brzy se probili do mírného vedení, jež už pak nepustili. A to především díky přesné mušce a palbě ze všech pozic amerického křídla Javiona Blakea, který Brňany dotlačil k výhře. Hostům postupně docházely síly, což bylo nejvíc znát při palbě z dálky, kde se marně snažil zlomit střelecké trápení především rozehrávač Číž (z oblouku 15/2).

Blake vedl střelecké pole vítězů 22 body, činili se i Puršl (14+10 doskoků) a Půlpán (12+7 asistencí). Za z pole 34procentní Kolín kontrovali Skinner (23 (18 do půle)+9 doskoků), Číž (19+7f+), Novotný a Jelínek (po 10).  Domácím patřily trojky (24/11 - 42/8), body z brejků (25-9) i produkce laviček (42-18). Hotům nestačily lepší útočné doskoky (10-21) a body z nich (5-20).

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno):
”Náš největší problém byl útočný doskok soupeře, po pauze jsme utáhli šrouby v obraně a využili nucené přestávky, kterou Kolín měl, a vyhráli jsme druhý poločas o 16 bodů. V tom prvním měl Kolín ještě síly, trefoval střely, začal ve velkém stylu, ale postupem času mu docházel kyslík. Za druhý poločas jsem rád, ten první je pro nás mementem do další přípravy. Dobře ve druhé půli zahrál Blake, k němu se přidali i další hráči. Jsme rádi, že se hraje, měli jsme pár přeložených utkání, takže tyto zbývající zápasy bereme jako přípravu na play-off.“

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): „Pokud delší dobu netrénujete, tak vám zákonitě musí někdy dojít síly. Neodehráli jsme špatný zápas, Brno nás nahánělo celý čas a únava se projevila hlavně ve střelbě. Ve druhém poločase nám odešla střelba z dálky, na níž máme založenou naši hru. Bojovali jsme, ale Brno bylo lepší. Body nám chyběly od každého hráče, i tak jsme nebyli daleko od výhry.“

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): „Po druhé čtvrtině, kdy jsme měli katastrofální doskok, jsme si řekli, že jestli takhle budeme bránit, nemáme šanci na úspěch. Jsem rád, že jsme se zvedli a ve druhé půli odvedli solidní práci. Pomohli jsme si i jednoduchými koši z brejků. Výhra nám pomůže, ale stále je co zlepšovat.“

Adam Číž (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Neodehráli jsme dobré utkání, pauza se na nás podepsala. Brno hrálo v širší rotaci, ve druhém poločase jsme odešli fyzicky. Nepadlo mi tam pár střel, je třeba se vrátit k tréninku a do formy.“

Loupež po 24denním domácím vězení

Na Dašické se zrodil výsledek, včetně zejména opavského nástřelu, který lze označit za překvapení. Po 24 dnech se vracející Slezané si doskákali 16 míčů v útoku a především si při solidních trojkách (34/9) došli pro 48 bodů zpod koše a k tomu i pro tucet úspěšných šestek. To je 60 bodů ze hry dovnitř, což není dobrá vizitka pro obranu Pardubic, jež sice trefily více trojek (11) i šestek (19), ale zpod koše zvládly pouhých 28 bodů. Jejich porážka (84-91) znamená už téměř jistou setrvání na šestém místě po nadstavbě, naopak druzí Slezané získali důležitou výhru náskoku na Kolín.

Domácí celek od první čtvrtiny (18-21) zápasil s mnohdy lajdáckými chybami (5 ztrát za prvních deset minut), přičemž z prvních 21 bodů obdržel hned 14 zpod koše a za úvodní dějství povolil soupeři 7 útočných doskoků.

Opava, jež vedla posledních více než 30 minut utkání, se ve skore poprvé výrazněji vzdálila (18-28) hned v úvodu druhé čtvrtiny, po dvou ztrátách domácích a pěti bodech nečekaného top skórera první půle Páleníka (10). Aktivní byl i loupeživý Slezan Šiřina, který k ziskům přidal už do půle 7 asistencí a také 9 bodů a zásadně tak přispěl k vedení 37-45.

Beksa se i po změně stran snažila s mankem něco udělat, ale chybělo jí konzistentnější úsilí a stále ji srážely ztráty či nevyužívání podkošových šancí. Navíc tentokrát zůstal bodově velmi skromný playmaker Vyoral (z pole 15/3). V závěru se domácí přesto dostali i přes další opavské koše z druhých šancí na rozdíl tří bodů, Opava však vždy dokázala v kritické situaci odpovědět a těsné vedení udržela.

Vítěznou družinu hostů (bez Jurečky s Klečkou) sytili Šiřina (17+8 asistencí a 5 zisků), Gniadek (16+8 doskoků a 8 asistencí), Petr Bohačík (14), Slavík (13+7 doskoků) a Páleník (13). Za domácí (bez Dunanse) byli dvojciferní Burnett (18+9 doskoků), Švrdlík (16+7 doskoků), Vyoral (12+7 asistencí a 7f+), Michal Svoboda (12, trojky 6/4) a Merešš (10).

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice): ”Myslím, že jsme Opavě naházeli strašně moc balonů do rukou a soupeř dával jednoduché koše. Právě to činilo největší rozdíl - prohráli jsme o 7 bodů a minimálně pět šest míčů jsme hostům dali tak, že šli sami na koš. Rozhodla naše menší trpělivost a koncentrace. Na doskoku jsme neprohráli, bylo to 43 - 43, ale v klíčových situacích měla Opava rozhodně o balon víc, nebo měla na balonu víc rukou, takže nás v doskoku zase porazila.”

Dominez Burnett (křídlo BK JIP Pardubice): ”Prohráli jsme, takže nemůžeme být spokojeni. Opava je druhý tým ligy, velmi kvalitní soupeř, ale i tak jsme mohli hrát lépe. Rozhodl hlavně útočný doskok Opavy a její snadné body z protiútoků po našich ztrátách.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Myslím, že to byl dobrý sport, na to, že oba týmy měly dlouhou pauzu. Sám jsem byl překvapený hlavně ze svého týmu, že fyzicky jsme na tom byli dobře a byli jsme schopni hrát s Pardubicemi, které hrají fyzický basket. Dali jsme 91 bodů, což je super - samozřejmě, že chyby tam byly, jak v útoku, tak v obraně, ale to se dalo čekat. Držel nás útočný doskok, naopak jsme se úplně nemohli trefit z trojky, ale vítězství bereme všemi deseti.”

Juraj Páleník (křídlo BK Opava): ”Byl to hodně bojovný zápas. Myslím, že většinu času jsme vyhrávali, ale Pardubice to vždycky dokázaly dohnat, neutrhli jsme se na větší počet bodů. Na konci u nás zapnuli hráči, kteří měli, a vzali to na sebe. Je to vybojované a hodně cenné vítězství po téměř čtyřtýdenní pauze.”

Faitova ofenzivní gala show

Forward Dalibor Fait se vyhecoval k performanci sezony a 25 body a 7 doskoky dovedl SLUNETU (na perimetru bez Hanese a Davida) k dobytí Hané (70-77), což při zaváhání Hradce dalo Pandám výhru náskoku na čele skupiny A2. Severočeši si zápas přihráli do batohu výraznější druhou půlí, již ovládli 31-42.

Nadále oslabení domácí (bez Pekárka, Sychry, Vašáta) si řekli o nečekaný poločasový náskok 39-35 díky nadstandardní produkci Henryho (21 bodů za prvních 14 minut), navíc se jim hodil slabší výkon základní pětice hostů, kteří byli naopak mocně tažení náhradníky (do půle 16 bodů, celkem 35).

Ústečtí záklaďáci zapnuli ve třetí čtvrtině, ale při trojkách domácích se do čtvrtého dějství šlo prsa na prsa (57-58).

Poslední čtvrtinu rozhodl 11 body z 19 bodů týmu Fait, který dvě minuty do konce posouval skore trojkou na 65-71, minutu do konce šestkami na 67-73 a alley-oopem poté zápas i zavíral.

Na střelecké listině hostů se za ním seřadili triple double okukující Autrey (15+10 doskoků a 9 asistencí), dále Rakočevič a Stegbauer (po 10). Ústí si pomohlo trojkami (7-9), danými šestkami (5-10) a body z brejků (3-14). Domácími top producenty byli Henry (28+7 doskoků), Váňa (17+7 doskoků) a Kouřil (14).

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí):
”Olomoucko nás potrápilo, dlouho hrálo dobře. Nám se příliš nedařilo při zakončení, v důležitých okamžicích se ale hráčům podařilo proměnit několik střel z dálky a to rozhodlo. Měli jsme větší převahu pod košem, protože domácí měli k dispozici pouze dva klasické pivoty a to se podařilo využít. Vítězství je cenné, přiblížilo nás k vítězství ve skupině A2, což je náš cíl.

Michal Pešta (kouč BK Olomoucko): ”Přes přetrvávající zdravotní problémy se podařilo odehrát docela povedený zápas. Dlouho jsme byli ve hře o vítězství. Padli jsme až v koncovce, kdy přišly některé uspěchané střely. I tak se tým snažil až do poslední minuty, především v obraně odvedl hodně slušnou práci. Mladí kluci hráli dobře, tak, jak jsme si přáli. Pro ně je to velká škola, v budoucnosti z toho můžou čerpat.”

Velký obrat Turů!

V dané sestavě v tíživé situaci se nacházející Tuři, bez rozehrávače Marka a power forwarda Bujnocha rotující v utkání v sedmi mužích, našli v závěru přídavný rezervoár sil, posledních tři a půl minuty vyhráli zejména díky duu Johnson - Pinkston 11-6 a zápas tak proti prakticky kompletním Sokolům (jen bez Šouly) doma urvali z původně až 15bodové díry 80-76, čímž se k osmému Hradci přiblížili na rozdíl jediného vítězství, navíc se zápasem k dobru.

Nějakých 35 minut přitom jejich výhře nic nenasvědčovalo a Sokoli si tak nyní musí hodně drbat hlavu. Za zápas vzali především ve druhé čtvrtině (14-26), kde jim domácí ztrátami (do půle 12) pomohli k poločasovému trháku 36-46, taženému 32 body zpod koše.

Ani ve třetí čtvrtině obratu ještě mnoho nenasvědčovalo, když místy hosté vedli až o 15 bodů. Od stavu 47-61 se ale Tuři postavili na zadní, v mžiku se probili na 59-61 a začínalo se znovu. Hosté pak ještě v úvodu čtvrté části vedli 59-68, ale od té chvíle už jejich hvězda začala padat do temnoty.

Domácí, kteří druhou půli vyhráli 44-30, táhli Pinkston (23+7 doskoků a 7f+), Johnson (16+7 doskoků) a Marek Sehnal (13), hosty Barač (19+7 asistencí), Sedmák (14) a Ondřej Peterka (13). Tuři sice zaostali zpod koše 32-44, ale lepší měli trojky (9-7), dané šestky (13-5) i body z brejků (18-10).

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): “My jsme utkání docela dobře začali. V první čtvrtině nám celkem vycházela obrana, kterou jsme si nachystali. Nebýt trojky v poslední vteřině od Peterky, tak bychom ubránili Hradec na 17 bodech. Takže tam to ještě fungovalo. Bohužel ve druhé čtvrtině jsme opět měli výpadek, kde jsme v obraně nepracovali, jak jsme měli. Když jsme vypomáhali, tak ze silné strany, a naopak ne ze slabé. Soupeř se dostal k nějakým lehkým trojkám nebo bodům zpod koše. A na útočné polovině nás trochu zastavil zónou. My jsme se nemohli trefit, hosté to zavřeli a dobývat tu tvrz bylo těžké. Naštěstí ve druhém poločase jsme předvedli náš nejlepší týmový výkon na obou stranách hřiště a dokázali zápas zvrátit tím, že jsme bojovali. Bojovali jsme na obranné polovině, pomáhali jsme jeden druhému a na útočné polovině jsme hráli spolu a měli jsme dobrý pohyb míče. Z toho pramenily nějaké otevřené střely nebo lehké nájezdy pod koš. Docela nás podržel Pinkston, který dal těžké střely. Vzal to na sebe v závěru. Jsme hodně rádi, že jsme si dokázali, že basketbal hrát umíme a že jsme se jím bavili, tak jako ve druhém poločase proti Olomoucku.”

Marek Sehnal (forward DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Jsem moc rád, že jsme tento zápas dotáhli do vítězného konce, protože nám určitě pomůže v boji o přední příčky skupiny A2. Hradec má velmi zkušený tým. Hned od začátku to dokázal prodat. Hrál přes vysoké zkušené pivoty a utekl nám na nějakých 10 bodů a držel si náskok až do třetí čtvrtiny. Změnili jsme pak trochu přístup. Hráli jsme rychle, s větším sebevědomím, kolektivně a hlavně jsme začali víc mluvit v obraně, a to nám hodně pomohlo. Sokoli přestali dávat a to byl ten klíč k dnešnímu dni.”

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): ”Mě mrzí, že jsme zase nedotáhli k výhře 15bodové vedení. Myslím si, že jsme hráli velmi dobře první poločas i začátek druhého, ale pak se nám přestalo úplně dařit v útoku. Nedali jsme jednoduché střely, nešli jsme agresivně do koše a nedali nějaký koš s faulem. Začali jsme hůř bránit a neměli sebevědomí. Svitavy se přitáhly a poté trefily důležité střely. Ve finále už měly kontrolovanou koncovku. Mrzí mě to ,ale musíme se poučit a jít dál.”

Ondřej Peterka (křídlo Královští sokoli): ”Zápas se mi hodnotí těžko. My jsme skoro celý zápas vedli a až ke konci přes nás Svitavy šly. Pro nás je to velká škoda. Bohužel jsme druhý poločas hráli špatně v útoku a míč neputoval, jak měl. Měli jsme špatné rozestupy a Svitavy poté začaly hrát dobře. Trefily střely a vyhrály. Bohužel, je to pro nás velká škoda.”