Brno vydřelo snížení. GBA po obratu dobyla Eden

ECHO PÁTKU V NBL Dvěma důležitými výsledky pokročilo k finiši sezony dění v Kooperativa NBL. Ve třetím semifinále domácí Brno lepší druhou půlí vydřelo snížení v sérii s Opavou na 1-2 (95-88).

A v prvním barážovém souboji vítěz první ligy Slavia Praha na domácí půdě podlehla GBA Jindřichův Hradec 74-78 a poslední celek letošního ročníku NBL tak má před nedělní domácí odvetou o kousek blíž k udržení elitní soutěže.

Brno i navzdory 33 útočným doskokům Opavy!

Jako kdyby přestal fungovat gravitační zákon. Tak nějak si museli dnes pod Špilberkem připadat basketbalisté Opavy ve třetím semifinálovém duelu. Ačkoli Brňany při minimálně vyrovnané podkošové síle obou sestav naprosto rozdrtili na útočném doskoku (11-33) i v bodech z druhých šancí (3-34), a navíc přidali i převahu z oblouku (22/6 - 37/9), po 40 minutách odcházeli z kurtu jako ti zklamaní. Padli 95-88 a v sérii tak nyní vedou už jen 2-1. Naopak Brňané, kteří soupeři výhru doslova vyrvali z rukou, nyní získali nový život a už v sobotu se mohou do série vrátit s plnou vážností.

Byl to skutečný paradox. Čím víc Opava v první půli sbírala útočné doskoky, tím bylo skore vyrovnanější. Po první čtvrtině v lovu odražených míčů v útoku vedla 12 ku jedné a identicky i v bodech z druhých šancí, ale ve skore byla napřed jen 23-26. Důvod byl jediný - úspěšnost střelby, v níž domácí dominovali v procentech 53-33. Oproti druhému utkání v Opavě dramaticky navýšili přesnost podkošových zakončení a k tomu už po deseti minutách vedli z brejků 13-4.

Druhou čtvrtinu navíc domácí uhráli na útočném doskoku s minimálním minusem (3-6), navíc mohli být soupeři vděční, že ze svých 18 útočných doskoků do půle vytěžil jen 18 bodů. Hosté však zvládli lépe zejména poslední pětiminutovku, v níž zpod koše unikli na 47-54.

Ve třetí části ale jako by domácí začali Opavu dostávat do provazů, hosté za druhou půli přidali už jen jednu trojku z 15 pokusů, a byť i dál udržovali své zřídlo útočného doskoku, další zbraně jim došly a Brno se z šestek a nájezdů bod po bodu začalo tlačit kupředu. A i díky slezským ztrátám tak 6 minut do konce získalo vedení 84-74. A byť hosté ještě krátce před koncem vykřesali malou naději na zvrat, domácí Mickelson s Mišulou ji v kulise téměř 1200 fanoušků chladnokrevně uhasili.

Právě tito dva vedli střelecké pole vítězů (bez Půlpána, Maddena), když Mickelson zařídil 19 bodů, a Mišula 16 s 9 asistencemi. Bálint přidal 12 bodů, Puršl 11 a Marko 10. V dresu Opavy (bez Klečky, Dragouna) byli vidět Šiřina (16+9 doskoků), Gumbs (12+7 doskoků), Švandrlík (11) a Kvapil (10+9 doskoků). Z pole výrazně přesnější Brňané (50-34) byli lepší i zpod koše (48-36), z brejků (32-15) a šestek (25-21).

Luboš Bartoň (asistent Basket Brno): „Neskutečný zápas, prohrát doskok celkem o 20, povolit 33 útočných doskoků a stejně vyhrát. Musím vzdát hold hráčům, že i za těchto podmínek vyhráli. Dobře jsme četli obranu hostů a dávali jsme důležité koše v důležitých momentech. Máme první vítězství a věřím, že zítra přijde podobný počet diváků a vytvoří kulisu, která nám pomůže k dalšímu vítězství.“

Roman Marko (rozehrávač Basket Brno): „Jsem rád, že jsme ten zápas zvládli, prohrávat 0-3 by bylo už dost těžké na otáčení, porazit Opavu čtyřikrát za sebou. Nezačali jsme úplně dobře, hlavně v obraně, pouštěli jsme hosty k útočným doskokům. Ve druhém poločase jsme se krok po kroku dostali před ně, dali jsme 95 bodů. Dobrá výhra, zítra se to pokusíme zopakovat.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Gratulace Brnu, dnes odevzdalo výborný výkon, bojovalo, chtělo to víc než my. Měli jsme výborný první poločas, druhá půlka byla jak v útoku, tak v obraně hrůzostrašná, třetí čtvrtka otočila vývoj zápasu a my už jsme pak tahali za kratší konec. Zítra je další zápas, musíme se na něj připravit a snad budeme hrát s lepšími kartami.“

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): „Gratulace soupeři, dnes byl lepším týmem. My jsme nedokázali zastavit jeho rychlý protiútok, i když jsme dominovali na doskoku. Zítra musíme něco udělat s tím jeho protiútokem a věřím, že se do Opavy budeme vracet za stavu 3-1.“

Bankéři po obratu v Edenu o 4 body blíž NBL

GBA to jako mírný favorit barážového dvojutkání měla v pražském Edenu už řádně nahnuté, když v prvním duelu na palubovce Slavie ztrácela po 27 minutách až 58-44, nakonec však po velkém obratu, taženém křídelníkem DuBosem, veze domů čtyřbodový náskok (74-78) a v nedělním zápase v Jindřichově Hradci (18:00) bude mít o špetku blíž k udržení příslušnosti v Kooperativa NBL.

Slavia coby vítěz první ligy vstoupila v kulise 900 fanoušků do zápasu lépe a po trojkách si vybudovala v úvodu druhé čtvrtiny desetibodový náskok (28-18), který díky dalším obloukovým zásahům (po 20 minutách 16/9, hosté 10/1) udržela až do půle (46-36). Poslední tým letošního ročníku NBL se naopak přichycoval v utkání zejména zpod koše a z trestných hodů, odkud vygeneroval 31 bodů.

Když se domácí po ofenzivním suchu soupeře vyšvihli ve třetí části až na 58-44, zdáli se být na dobré cestě. Jenže bankéři si vzali timeout, Linhart je dvěma rychlými trojkami vtáhl zpět do utkání, Victor přidal třetí trojku a ve čtvrtém dějství, jež GBA ovládla 12-21, se už o většinu útoku postaral DuBose (13). Po jeho zakončeních Jihočeši otáčeli čtyři minuty do konce na 70-71 a ve ztrátami lemovaném závěru už těsný náskok udrželi.

DuBose nakonec vysázel 27 bodů, dvojciferně mu sekundovali i Victor (17+9 doskoků), Brown (11+13 doskoků) a Welsch (11). Tým, který se už delší dobu musí obejít bez top skórera Dorna, 17 minut před koncem přišel i o zraněného forwarda Stegbauera. Lepší byl zpod koše (24-42) a z trestné linie (12-19). Z trojek plodnější domácí (12-5) se opírali o Parka (15), Novotného (14), Bradleyho (13) a Radka Pumprlu (13+9 asistencí), čerstvě angažovaný 224 vysoký centr Fusek stihl 4 body za 18 minut.