Čarodějní Bohačík, Jurečka a Bratčenkov!

ECHO 24. KOLA Jedno fantastické individuální představení vedle druhého nabídlo 24. dějství Kooperativa NBL! Na Folimance se hrálo 50 minut, když se domácí Sovy dvakrát zachránily od porážky, taženy autorem rozhodujících akcí a 15 bodů ve dvou prodlouženích a 15 posledních vteřinách čtvrté čtvrtiny, jimiž nakonec Jaromír Bohačík přebil 33 bodů pardubického krále Autreyho. V Ostravě proti Pandám povstal 7 trojkami z 15 pokusů Vojtěch Bratčenkov a v Opavě jej ještě trumfl osmi z 10 pokusů dvojnásobný kariérní rekordman Luděk Jurečka! Poslední Brno málem šokovalo děčínského lídra na jeho palubovce a u Vajgaru za posledních 14 minut utkání vyčaroval všech svých 16 bodů nový Lion Devareaux Manley, který tak zcela zaskočil kolínské Medvědy.

7 ran čarostřelce Bratčenkova

Měsíc a půl byl mimo. Jen se však vrátil, začal řádit jako černá ruka. A hned v jeho třetím zápase po comebacku to odnesla Sluneta. Křídelník Vojtěch Bratčenkov vysázel 7 trojek z 15 pokusů a nečekanými 21 body vedl jako MVP domácí Ostravu k dorovnání Pand v tabulce, kde nyní NH zaostává o jedinou výhru za play-off. Rozehrávač Igrutinovič přerušil přívaly ztrát a přidal 20 bodů. Forward Kerr nezahálel rovněž (12+10 doskoků) a hlavně už se i přes zřejmě stále nedoléčený kotník vrátil do akce hlavní dirigent Číž, který si odkroutil dokonce 38 minut s 13 body a 6 asistencemi na 6 ztrát.

Rostoucí důležitost situace donutila nastoupit i s kotníkem laborujícího jediného rozehrávače Slunety Michala Čarneckého, který za 33 minut zapsal především 6 asistencí (na 5 ztrát). Pandy střelecky drželi až téměř do konce Barham (16), Pecka (15+13 doskoků, ale i 7 ztrát) a opět dvojciferný Abercrombie (12).

NH se v zápase několikrát pokusila odskočit, ale hosté vždy dokázali reagovat. Definitivní rozhodnutí tak padlo až v posledních 3 minutách. Za stavu 68-64 zvýšil Igrutinovič a po ztrátě na každé straně vsítil Číž zpod koše už klíčovou trefu na 72-64. Po trojce Pandy Emersona Číž šestkou zvýšil na šest a další ústecké minuté rány zpoza oblouku už na skore nic nezměnily.

Nová huť při výhře 77-67 dominovala trojkami (11 ku 3) a šestkami (16 ku 8), z útočných doskoků vytěžila 19 bodů a také méně ztrácela (16-21). Na straně Slunety byly jen body zpod koše (40 ku 18).

Martin Stavěl (asistent Sluneta Ústí): "My jsme sem nepřijeli prodat svou kůži lacino. Ještě jsme tu nevyhráli, série tak po dnešním zápase dále pokračuje.  Zápas byl vyrovnaný až do konce, Ostrava nám vždy utekla na dvojciferný rozdíl, tak jsem rád, že jsme se dovedli vrátit do zápasu a domácí trochu znervóznět. Rozdíl byl v jednom hráči. V takových zápasech většinou rozhodnou takoví hráči, kteří zahrají nadprůměr. My jsme takového neměli, Ostrava ano. Byl to Bratčenkov, který dal 7 trojek. V momentu, kdy k němu došel balon, tak my ač jsme u něj měli být, jsme u něj ani po třetí čtvrté trojce prostě nebyli. To byl rozhodující faktor, který v kombinaci s tím, že my jsme se z trojek netrefili, dal rozdíl deseti bodů."

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): "Pro nás to byla obrovsky důležitá výhra po tom výprasku od Prostějova, kdy jsme hráli trapný basketbal. Bylo na nás vidět, že jsme nervózní. Věděli jsme, o co hrajeme, protože by nás další porážka dostala dost dolů. Vsadili jsme na to, že to odehrajeme se zkušenými hráči v úzké rotaci a myslím si, že se to vyplatilo, i když jsme už ke konci trochu pletli nožičkama. Nicméně jsme vyhráli a já klukům gratuluji. Speciálně Adamu Čížovi, který týden netrénoval, kousl se, ukázal srdce, s tím kotníkem hrál a byl dost klíčovým hráčem. Jak ale řekl Martin, mužem zápasu byl Vojta Bratčenkov."

Obrat z -14 a Brno sahalo po senzaci

V až nečekaně vyrovnaném duelu příliš ztrácejícího lídra tabulky (19) zachránilo nadoblačné procento dvojek (28/16) i trojek (28/14 z rukou 9 různých úspěšných střelců), a i když se poslední tým ligy snažil, seč mohl (dvojky 39/19, trojky 26/10 a 15 bodů z šestek), odjíždí ze severu poražen (90-83), což značí už 21. vítězství Válečníků z posledních 22 zápasů!

Děčín se v kulise 1050 fanoušků poprvé utrhl trefami guardů už po 8 minutách (23-9) a Brno ve druhé čtvrtině udržely do deseti bodů rozdílu především trojky. Ve 30. minutě už se po ztrátách hostů a baterii 4 trojek Děčína zdálo být za stavu 70-56 rozhodnuto, jenže následoval brněnský kontr 0-13 a dokonce obrat na 73-75 ve čtvrté části, v níž byl poměr ztrát 5-1.

Mmcité tu vedl power forward Eqwuonwu, který se ale necelé tři minuty do konce vyfauloval. Ještě 2:30 do konce bylo skore 84-82, pak ale domácí Landa zvýšil a po ztrátě 23bodového brněnského top skórera Jonese Stria upravil na 88-82. Na to už hosté nedokázali žádnou trefou odpovědět.

Vyrovnané pole domácích střelců vedli Houška (14+10 doskoků, MVP utkání) a Vyoral (14+6 asistencí), na straně Brna Jonese nejvýrazněji doplnili Křemen (16) a Egwuonwu (14+8 doskoků).

Tomáš Pětivlas (kouč mmcité Brno): "Bylo to vyrovnané utkání, ve kterém jsme vyhráli dvě čtvrtiny. Měli jsme výhodu, že jsme se na zápas mohli celý týden připravovat, Děčín hrál ještě ve středu těžké utkání v Kolíně. Naše příprava byla celkem znát, utkání rozhodly v závěru maličkosti. Jednak vyfaulování Egwuonwua, který nás držel jak na útočném doskoku, tak byl na konci naším hlavním skórerem, potom nedaný koš Křemena a dvě otevřené trojky Děčína, které obě proměnil. Pro diváky to bylo dobré utkání, nemůžu svému mužstvu nic vytknout, protože jsme se hlavně ve druhém poločase ještě víc zaměřili na obranný doskok a Děčín za druhý poločas neměl jediný útočný doskok. Domácí jsme přeskákali, naopak v první půli jsme byli na doskoku málo aktivní. Rotací jsme dokázali zastavit protiútok Děčína a jeho tlak. Opravdu chybělo málo, abychom tady zvítězili, takže z mého pohledu poklona před hráči. Děčín držely otevřené trojky a padesátiprocentní střelba za tři body, což rozhodlo."

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "My jsme řešili přesně to, co říkal kouč Pětivlas, že každý tým, s nímž hrajeme, má vždy týden pauzu. Víme tedy, že každý tým se na nás pečlivěji připravuje, protože nehraje v tom týdnu dvakrát. Jednou věcí tedy byla extra motivace, aby se hráči v tomhle fajnovém prostředí ukázali. A já jsem v poločase nabyl dojmu, že jsem tady během naší přípravy naházel asi čtyři, možná pět vagonů hrachu na zeď. Protože co jsme si řekli, jsme vůbec nebyli schopní naplnit a naše exekuce taktického plánu byla velmi špatná, byť to po první čtvrtině vypadalo, že by to mělo být v těch správných kolejích. Kouzlo sportu je v tom, že vůbec neplatí momentální postavení v tabulce, ale rozhoduje se na hřišti. Někteří hráči mě dnes velmi zklamali výkonem i přístupem a hlavně tím, že nechápou, že podvědomě si exhibovat a vymýšlet nějaké extra kombinace, které prostě neumíme, nejde a plyne z toho, že máme 19 ztrát. Byly to zbytečné ztráty jako kroky či přihrávky do neznáma, které nemají žádného adresáta. Pak z toho vznikne to, že náš výkon postrádá kontinuitu a plynulost. Naštěstí máme jednu vlastnost, že když se dostaneme do deficitu, tak víme, že máme přepnout a někteří hráči vezmou zodpovědnost na sebe. Hlavním důvodem, proč jsme vyhráli, byla úspěšnost trojek 50 procent. Už měsíc si říkáme, že tak dlouho pokoušíme štěstěnu - viz naše šťastné střely jako v Ústí -, a že kdybychom příště prohráli, tak ať se nikdo nediví. Hráči musí pochopit, že každý zápas pro nás bude těžší a těžší právě z těch důvodů, které jsem popsal."

"Larryho" pamětihodná noc

Luděk Jurečka, řečený Larry, o Vánocích oslavil 32. narozeniny. A buď si napsal Ježíškovi o jeden speciální dárek navíc, anebo si řekl, že už je nejvyšší čas dokázat ještě něco velkého. Třeba dát v lize aspoň jednou za kariéru 30 bodů. Anebo – vysázet 8 trojek. Ale že to všechno jeho pravačka vyčaruje za pouhých 25 minut v jediném zápase, o tom se mu nikdy nemohlo ani zdát. Přesto právě tohle v tahu na Kristovy roky zvládl. V sobotu 9. ledna 2016. A i když ve světle jeho 31 bodů a trojkové bilance 10/8 se vše ostatní z domácího duelu se Svitavami dostává na druhou a třetí kolej, pro jeho Opavu je podstatná i přesvědčivá výhra 95-78.

Slezané na ni zadělali báječnou dvojko- (32/20) a trojkopalbou (33/15). Vzdorné hosty však odrovnali až druhým poločasem (50-34), když rozhodný úder na 62-48 provedli v prvních pěti minutách třetí čtvrtky smrští trojek. Navíc je nakoplo i několik svitavských chyb v útoku.

Ve ztrátách disciplinovanější Opava přežila i další porážku na doskoku a drtivou převahu soupeře v bodech z druhých šancí (0-15). Za Jurečkou byl v kulise 850 fanoušků druhým střelcem Gniadek (18) a třetím Cvek (15). Za Tury se blýskl 26 body a 13 doskoky Doaks, jemuž solidně sekundoval Barker (17+9 doskoků).

Pro milovníky statistik – 8 trojek v utkání znamená vyrovnání 9. nej výkonu NBL od roku 1998. I proto bylo v Opavě během sobotní noci pozvednuto několik číší na počest chlapíka se zlatou rukou.

Petr Czudek (kouč BK Opava): "Svitavy posílily a hrají útočně laděný basketbal, který nám v prvním poločase dělal problémy. My jsme věděli, že musíme být trpěliví. A ve druhé půli jsme dali padesát bodů, což rozhodlo. Nad vodou nás držel MVP utkání Luděk Jurečka. Konečně  jsme našli střelce na zónu."

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): "Jeli jsme do Opavy s cílem udržet krok do poločasu a potom se pokusit o překvapení. Jenže ve druhém poločase jsme neubránili perismetr domácích a utkání dopadlo tak, jak dopadlo."

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): "Konečně mě přešly bolesti vykloubeného malíčku a zaznamenal jsem svůj rekord v počtu vstřelených bodů i v počtu trojek. Doufám, že i nadále budu týmu prospěšný a prosadím se i na venkovních palubovkách."

Neznámý pistolník Devareaux Manley

10-0. To není dílčí skore rozhodujícího trháku, ale poměr bloků z duelu Lions s Medvědy. Tak moc chtěli Jihočeši ve druhé půli urvat zápas, který se tu pro ně nevyvíjel vůbec dobře. Šest z oněch "čepic" přišlo v klíčové třetí čtvrtině a o celkem 9 z nich se postaralo podkošové duo Zuzák (5) – Vošlajer (4). A pak tu byl ještě jeden zásadní zápasový činitel – nový produkční vajgarské ofenzivy, evropský greenhorn Devareaux Manley, který poprvé zaskočil za zraněného třetího skórera NBL Noffleta.

Do hry přišel ve třetí čtvrtce za ještě výrazně minusového skore a svůj první bod posadil do koše za stavu 46-59. Za posledních 14 minut však poskládal všech svých 16 bodů a byl klíčem k velkému obratu. 21 bodů v utkání zaknihoval ex-kolínský Zuzák (MVP zápasu), 10+13 doskoků měl u pasu Vošlajer a nezvykel vysokou produkcí se prezentoval rozehrávač White (10 bodů, 7 asistencí, 6 doskoků).

Skvělý start Lions (21-9) zařídil v kulise 750 diváků 9 body Zuzák, když domácím pomohly i kolínské ztráty. Jenže ve druhé čtvrtině (17-29) přišel z kolínských brejků a trojek zásadní obrat a ještě 14 minut do konce vedli Medvědi 48-62. Pak však odjistila kolty dvojice Manley - White a domácí se i díky smršti bloků přes soupeřovy ztráty vyhoupli do vedení 63-62. Poté vzal hradecký útok do svých rukou Zuzák, jenže dvě trojky Ličartovského (23+11 doskoků, trojky 5/4) daly ještě jednou vedení hostům (74-76).

Ti ovšem už poté vršili jen ztráty (celkem 8 ve čtvrté části) a Lions se útočnými doskoky prodrali do vedení 84-76. A to už chybělo do konce jen 40 vteřin.

Domácí si k výhře 88-80 vedle bloků pomohli i šestkami (21 ku 9), Kolín zahubilo 17 ztrát i slabší dvojky (54/22) a nezachránilo jej ani o 12 střel z pole navíc.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): "Za to, co kluci předváděli po tři čtvrtiny utkání, si výhru zasloužili. Po velmi dobrém úvodu jsme vypadli z role ve druhé čtvrtině. Byli jsme bezradní, nevěděli jsme, co hrát, neměli jsme dobrou úspěšnost a nevypadalo to s námi dobře. Stejný obraz byl i na začátku druhého poločasu a postupně jsme se dostali do manka 14 bodů. Poté musím dát našim hráčům vysoký kredit za to, že zápas otočili. Nebyla to jednoduchá situace, Kolín byl v zápase, měl střelce. Je to momentálně velice silný tým a jejich desetičlenná rotace je pro každého velký oříšek. Kluci to ale zvládli. Závěr probíhal v euforii, kdy nás hnala plná hala, a před takovou kulisou jsme nemohli prohrát."

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Zasloužená výhra domácích, kterou soupeř získal ve druhém poločasu, jednoznačně se vším všudy. My si dali několik úkolů, nic jsme nesplnili, a i proto jsme prohráli."

Nezastavitelný Superman z Folimanky

Jako slavná filmová postava teď letí vzhůru s nataženou paží Jaromír Bohačík, pro nějž jen nebe představuje ultimátní limit. A po ruce je nuselským defenzivním specialistům pokaždé, když je ho třeba. Po dalším dílu ohňostroje jeho dechberoucích kousků přišel slavný triumf nad v zoufalosti se topícími Pardubicemi, tentokrát dokonce po dvou prodlouženích (93-89)!

20 bodů, 7 asistencí, 6 doskoků, 7F+ a 46,5 minuty (z 50 možných) strávených ve hře. To jsou ohromná čísla rámující jeho famózní MVP-výkon. Ještě v poločase měl na kontě jen dva body. A v čase 39:45 pouhých 5. Za zbylých 15 vteřin čtvrté periody a dvě nastavení však přidal dalších 15 (z 33 svého týmu)!

15 vteřin před koncem čtvrté čtvrtiny, kdy ho nejčastěji strážil Pandula, si po timeoutu skvěle seběhl do šestky na autový výhoz Feštra a snadno snížil na 62-64.  Autrey poté jednou šestkou zvýšil na 3, aby Nečas nepovolil domácím trojku faulem na Feštra. Ten ze šestek stáhl rozdíl na bod, aby vzápětí Bohačíkovi chyběly centimetry k tomu, aby zachytil nejistý výhoz z autu Beksy a 7 vteřin do konce se řítil sám na koš. Místo toho ale Wall z šestek upravil na 64-67.

Další timeout a 5 vteřin do konce nová akce pro hrdinu utkání. Pardubicím stačilo jakkoli faulovat před střelbou a vyhrály by. Jenže Bohačík se přes val hráčů snadno uvolnil pro míč v rohu hřiště, jednou naznačil Kotasovi a vypálil – 67-67.

První prodloužení bylo soubojem domácích s Autreym (8 z 10 bodů Beksy), tak jako po celý průběh od konce třetí čtvrtiny, kdy nový americký playmaker rozjel svou one man show. Nejdřív srovnal na 75-75 a po krocích Štěrby 2,8 vteřiny do konce pronikl obranou až ke dvojtaktu na 75-77. Opět zdánlivě jasná situace pro hosty. Jenže pořád tu byl ještě Jaromír Bohačík.

Ten se na půlce hřiště uvolnil od Panduly, naběhl si pro míč (z výhozu zpod vlastního koše) a pak už to byl jen souboj s časomírou. Na Bohačíka šel vypomáhat od Michala Mareše Kotas a křídlo USK zůstalo volné pod košem, kam také směřoval Bohačíkův pas. A byť zakončení uteklo ze záběru kamery, rozhodčí posvětili, že Sovy vše stihly včas.

Ve druhém prodloužení domácí zvedli 3 přesné trojky (dvě Bohačík, který v euforii zvedal i daleké pokusy přes obránce) a zbytek stejně jako ve čtvrté čtvrtině i prvním prodloužení obstarali z nájezdů, proti nimž už hosté nepostupovali tak důsledně jako v první půli. Autor 14 bodů Michal Mareš (už v poločase měl 3 fauly) z jednoho takového zvýšil na 92-89 a po minuté trojce Panduly stvrdil výhru USK jednou šestkou Štěrba, hrající při absenci Šafarčíka a Aliče 32 minut s 8 body a 7 doskoky (+11).

Pro nového pardubického kouče Levella Sanderse, který na lavičce často seděl a nepoužíval rozmáchlá gesta, ani velký pokřik, tak dopadla jeho trenérská premiéra velkou bolestí. Přitom po více než tři čtvrtiny to vypadalo, že jeho tým zápas zvládne. Dlouho dokázal účinně vypomáhat na nájezdy Bohačíka i dalších a nutit tak domácí do střel z dálky. V útoku si hosté brali první volné střely, uvolňovali se pasy navíc a účinně si sbíhali pro přihrávky pod koš. Tým do poločasu výrazněji sráželo jen 8 většinou nevynucených ztrát, z nichž USK po 7 ziscích pravidelně trestal body z brejků.

Za vedení 50-59 po 31 minutách však na Bekse opět byl patrný blok z blížící se šance na výhru, tak jako už tolikrát v této sezoně. Tým začal vršit jednu hloupější ztrátu než druhou (ve čtvrté čtvrtině 7, přitom ve třetí jen 2 a za posledních 12 minut utkání ani jednu), míč si několikrát nepodal ani na dva metry a většina hráčů se bála vzít na sebe zakončení. Jeho velká část tak zbyla na Walla a především Autreyho, který do půle zaznamenal 6 bodů se 4 ztrátami, ale od konce třetí části se rozjel, bral většinu hry na sebe nekompromisními průniky s mnoha změnami směru a za posledních 23 minut utkání vsítil 27 z 39 bodů hostů. To vše už při jen jedné ztrátě, při výhozu z autu za stavu 60-61 dvě minuty před koncem 4. části.

Vysázel celkem 33 bodů (z pole 24/15), nicméně i tak byl za svých 35 minut -13 bodů (9bodový Půlpán za 27 minut s +8 nejlepší z týmu). A jeho "severská" imunita v aktuálně si vůbec nevěřícím pardubickém týmu byla nakonec nedostatečná.

Naopak Sovy, které dvakrát neuvěřitelně utekly hrobníkovi z lopaty, se kolektivním výkonem s 5 dvojcifernými střelci (opět výborný Feštr 12) a důležitými záskoky mladíků (15 minut s 1 ztrátou odehrál do půle i mladík na rozehře Marek Mareš) propracovaly ke třetí výhře v řadě.

USK sice víc ztrácel (20-17), ale vyrovnal se soupeři na doskoku (40-40) a hodně si pomohl 9 trojkami i skvělými dvojkami (42/26). Nyní už za pátými Pardubicemi zaostává jen o dvě výhry, navíc má lepší vzájemná utkání.

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): "Pro diváky to musela být docela dobrá podívaná. Zápas se lámal v tom, že v některých situacích jsme měli být chytřejší. Jsem přesto hrdý na tým za to, jak hrál, a co do hry dal. Posledních pár dní bylo jak na horské dráze plné emocí. Pro mě to dnes byla trenérská premiéra a asi jsem udělal i nějaké chyby, z kterých se musím poučit."

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): "Jak řekl Levell Sanders, bylo to skvělé utkání pro diváky. V základní hrací době jsme hráli nekoncentrovaně. Pokaždé jsme měli nějaké problémy, ať už to byl doskok, pick-and-roll nebo obrana. V prodloužení jsme ale hráli úplně jinak a to rozhodlo. Jak už to tak ve vypjatých koncovkách bývá, vyhrát mohly oba týmy, i Pardubice bojovaly. Naši hráči do toho dali velkou touhu, srdce a to byla ta hlavní přednost. Při oddechových časech jsme si něco řekli a to pak i splnili. V koncovkách většinou rozhodují individuální výkony a kvality. Ty Jaromír Bohačík dnes ukázal. Myslím, že tohle Levell Sanders zná velmi dobře, protože takových koncovek rozhodl spousta. Přeju mu vše nejlepší v jeho nové roli."