Čas Finále: 13 minut zkušeností vs. Dominátoři

13 minut. Ano, 13 minut dosud ve svých kariérách odehráli ve finálových sériích NBL všichni hráči Děčína dohromady. Ten titěrný hrací čas si mezi sebe rozdělili dva borci, kteří patří ke služebně vůbec nejmladším Válečníkům a kteří už zároveň mají v kapse jednu zlatou ligovou medaili. Těch pár minut si totiž vysloužili v minulých letech v nymburském dresu. Tip na jména? Pokud se dáte poddat, tím prvním je power forward Jiří Jelínek, jenž v červenobílých barvách odehrál 8 duelů v sezoně 2007/08, včetně 3 minut bez vstřeleného bodu ve druhém finálovém utkání proti Novému Jičínu. Druhým mužem pak je rozehrávač Tomáš Vyoral, který v ročníku 2011/12 zasáhl do 40 ligových utkání s průměrem 10 minut a ve finále s Prostějovem na něj ve třech bitvách zbylo 5, 2 a 3 minuty se celkovými 2 body.

Stále terpve 22letý playmaker se nyní, po třech letech, do finálové série vrací naprosto triumfálním způsobem. Jako senzační lídr, momentálně i nejnebezpečnější snajpr a "clutch player" (hráč rozhodující koncovky) děčínského týmu. A už ve středu od 17:30, kdy na nymburské palubovce startuje Finále NBL 2015 (živě Duel 1 vysílá web ČT, záznam na ČT Sport ve 23:10), bude moct ukázat, kolik ze semifinálové formy si přenesl do titulové série. Té vůbec první v sedmdesátileté historii severočeského klubu.

"My si finále můžeme jenom užít. Budeme hrát uvolněně, posnažíme se Nymburk potrápit a uvidíme, na co budeme stačit," pronesl Tomáš Vyoral, syn vicemistra Evropy z pětaosmdesátého, těsně po rozhodující bitvě semifinále s Prostějovem, v níž za posledních 10 minut zařídil sám 20 bodů!

Teď povede svůj tým proti hegemonům domácí scény na rozehrávce zcela sám. Americký kolega Tucker, který už během semifinále laboroval s nataženými třísly, si v posledním semifinále po pádu problémy ještě zhoršil a po dohodě s klubem už odletěl na léčení do USA. Jinak by tým měl být v plné polní. Tým 11násobných mistrů nehlásí ztráty vůbec žádné.

Oba labské celky se v play-off NBL utkávají počtvrté: ve čtvrtfinále 2003 později stříbrný Nymburk zvítězil 3-1, v semifinále 2006 uspěl 3-0 a v lítém půlfinále 2011 znovu 3-0. Letos tak dojde poprvé na finálový souboj, který naruší monotónnost posledních pěti sezon, kdy Středočechy pokaždé vyzvali Orli z Prostějova.

Nymburk do finále pronikl již potřinácté v řadě. Při 11 titulových taženích v něm pětkrát ani jednou nezakolísal. Poslední finálovou porážku zaznamenal v roce 2011, kdy Prostějov stál neuvěřitelně blízko senzačního vedení 3-2. Ze současného kárdru Nymburka ty horké chvíle pamatují už pouze Benda a Simmons.

Středočeši za 11 titulových let ztratili ve finále pouhých 8 zápasů: 5 s Novým Jičínem a tři s Prostějovem. Vše se však událo venku. Dosud jediné Pardubice v roce 2010 dokázaly uspět během play-off v Nymburce, a to v semifinále 2010. V základní části to byl pouze Nový Jičín: jednou v sezoně 2004/05 a jednou o rok později.

Nymburští Lvi statisticky nad Děčínem vynikají především útočnou produkcí. A samozřejmě i individuální kvalitou hráčů. Na to ale Válečníci nebudou brát v utkáních ohled. V myšlenkách se mohou motivovat především vyrovnaným průběhem ligového utkání z této sezony hraného na pražské Královce, jež pro favorita zachránil až kapitán Welsch.

Mistr půjde do prvního finálového střetu - a svého 76. soutěžního utkání sezony - po neskutečných 15 dnech volna, z nichž první 4 po semifinále byly kompletně bez basketbalu. Na úskalí tak dlouhé pauzy upozornil power forward Pavel Houška.

"První zápas bude hodně těžký. Po tak dlouhé době bude chvíli trvat, než se dostaneme do varu. Přeci jen jsme celou sezonu zvyklí na jiné zápasové tempo. Je to ale tak, že starším hráčům delší odpočinek pomůže, mladším by prospělo spíš zůstat v zápasovém rytmu. Uvidíme, jak se s tím vyrovnáme jako tým."

Druhý celek základní části Děčín si užívá po vyřazení Orlů 9 nezápasových dnů. "Volno bylo dlouhé až moc. Mohli jsme hrát klidně i dřív. Nám by to nevadilo, protože jsme dobře trénovaní," usmál se v létě 33letý kapitán Válečníků Jakub Houška, který vedle kouče Budínského jako jediný táhne tým nepřetržitě posledních 11 sezon.

Téměř před každým důležitějším zápasem Děčína se tradičním tématem stává tvrdost válečnické hry. Severočeši už jsou na to skoro alergičtí a poukazují zaprvé na to, že mezinárodní basketbal takový prostě je, a zadruhé - to už mimo záznam - vypočítávají vlastní zraněné po tvrdých zákrocích soupeřů. Ti zase před velkými zápasy na děčínské palubovce předem upozorňují, že bude důležité, jak tvrdou hru povolí domácím sudí a - opět mimo záznam - dodávají, že doma Válečníkům prochází víc a že některé zákroky už jsou za hranicí běžné tvrdosti.

Je ale skoro jisté, že Nymburk si dopředu stýskat nebude. Je si natolik vědom své síly, že podobné apely a stížnosti z arzenálu vynechá. Přesto je zajímavé si vyslechnout, co pro web mistra na dané téma vyřkli zástupci obou týmů.

Jakub Houška na otázku k důležitosti připuštěné tvrdosti ve vstupním zápase podotkl: "Myslím, že to není o tvrdosti, kterou dovolí rozhodčí, ale o stylu basketbalu, který můžeme vidět i všude v Evropě. Basket už dávno není bezkontaktní sport, a když se hraje  tvrdě, ale ne zákeřně, tak je to naprosto správné. Nymburk tím prochází celou sezonu na evropské scéně, takže se neobávám, že by měl s nějakou tvrdostí problém, ba naopak."

Jiří Welsch, který Nymburk povede do finále poprvé jako kapitán, pak soudí:

"Nechci se už na počátku série zabývat hypoteticky rozhodčími. Pravdou je, že Děčín umí nastavit tvrdou hru, ale i v našem týmu je dost hráčů, kteří to umí přijmout a zároveň oplatit. Nebojím se toho, že by nás měl Děčín fyzicky zaskočit. Důležitější bude, jak do série vstoupíme my po té patnáctidenní herní pauze."

Zajímavostí je, že stejně jako v týmu Děčína působí dva bývalí hráči soupeře, v celku Nymburka jsou pro změnu hned tři ex-Válečníci: dvojnásobný MVP NBL Pavel Houška, Slam Dunk Champion Tomáš Pomikálek a vítěz Euroligy Luboš Bartoň.

Kouč Děčína Pavel Budínský, jehož tým bude v nymburském hledišti při Utkání 1 podporován minimálně dvěma autobusy fanoušků, se na souboje s bývalými svěřenci už dopředu velmi těší. "A domnívám se, že to platí i opačně. Alespoň jsem tento pocit nabyl z gratulací, které jsem od Luboše a "Houšiho" po našem postupu do finále obdržel. A pokud se někomu z fotografů podaří vyfotit 8 děčínských hráčů ve finále v jednom okamžiku na kurtu, tak ať nám fotku, prosím, pošle na adresu klubu."

Jeden z těch "ex", Pavel Houška, očekává od série především tuhý boj. "S Děčínem to bude o soubojích pod košem, o dohrávání situací, o preciznějším stavění clon a podobně. Bude to tvrdší styl basketbalu. Děčín hraje silově, ale nemyslím si, že bychom se tomu neuměli přizpůsobit," podotkl.

Jiří Welsch pro změnu složil poklonu o 13 let mladšímu protivníkovi z rozehrávky Tomáši Vyoralovi. Toho jmenoval na prvním místě z aktuální základní osy soupeře. "V průběhu sezony a především v play-off se stal herním lídrem týmu. A i když Děčín je vyrovnaný celek, který nemá jednoho nebo dva hráče, co ho vyloženě táhnou, je pravda, že v play-off se Tomáš vykrystalizoval v nejnebezpečnějšího hráče na perimetru."

Za dalšího výrazného hráče soupeře Welsch označil křídelníka Striu. "V Děčíně hraje už nějaký ten pátek, a když se mu zápas vyvede, může být hodně nebezpečný střelec. Pod košem to je kapitán Jakub Houška, který je morálním vůdcem týmu. A není možné zapomenout ani na Roberta Landu a Jiřího Jelínka. Soupeři navíc nahrává, že hráči jako právě Houška, Landa nebo Stria jsou spolu už poměrně dlouho."

Co pro Děčín znamená první finále v historii, už od svých ex-válečnických svěřenců vyzvěděl i kouč mistra Kestutis Kemzura. "Rozhodně nás čekají hodně těžké zápasy s agresivním a maximálně odhodlaným protivníkem, který nemá co ztratit. Může pouze získat."

Kouč bronzových litevských medailistů z MS 2010 očekává, že jeho tým po dnech volna půjde do každého zápasu s maximálním nasazením. "Máme za sebou těžkou sezonu v mezinárodních soutěžích, ale právě to je teď naše výhoda."

Děčín má vedle nerozehranosti soupeře ještě několik dalších potenciálních polí, která už v Utkání 1 může zkusit využít. Úkolem číslo jedna je hrát na co nejnižší skore. K tomu tým potřebuje nedělat hloupé ztráty, což ovšem při očekávaném tlaku obrany a tradiční děčínské přihrávkové hře v pobybu nebude vůbec snadné. Severočeši zároveň musí v pěti doskakovat v obraně a v rozumném počtu i v útoku, aby domácím neumožnili příliš snadný rozjezd brejků. K tomu budou potřebovat i eliminaci nouzových střel, jež hrozí dalekými odrazy od obroučky.

Velká tíha bude ležet na rozehrávači Vyoralovi, který bude pod drtivým tlakem, a prakticky za sebe nemá náhradu. Nejbližší alternací tak bude guard Bosák nebo forward Stria. Vyoralova šance bude opět v rychlosti, kdy stejně precizně jako v posledním semifinále musí zkoušet využít každého přebrání od podkošového hráče. On i jeho spoluhráči také nesmějí rezignovat na chození si pro fauly a trestné hody a pod svým košem pak nemohou vypustit ani jeden souboj, což jim je vlastní.

V dosud posledním play-off střetu z roku 2011 zejména v Duelu 1 na nymburské palubovce vyniklo to, jak extrémně odstoupenou obranu Válečníci na soupeře aplikovali. A vysloužili si tak drama do posledních vteřin a dokonce velkou naději na triumf. Otázkou je, zda by při aktuální sestavě protivníka plné velmi slušných až vynikajících trojkařů měli s podobnou taktikou šanci.

A nyní ještě fanouškovská lákadla prvního finálového duelu v Nymburce: pro nejmenší bude před halou stát už od 15:30 nafukovací hrad Rádia Blaník, prvních 50 dětí navíc dostane zdarma cukrovou vatu, jež se začne na točit už v 16:00. Prvních 100 diváků dostane chipsy Lays a prvních 200 návštěvníků navíc i zmrzlinu. Prvních 500 příchozích také obdrží tleskátka na tvorbu hlukové kulisy.

Při nástupu obou týmů zazní národní hymna v podání nymburských trumpetistů a domácí hráči vzápětí do hlediště vhodí podepsané míčky. V přestávce mezi první a druhou čtvrtinou bude oceněn úspěšný tým nymburských mistrů extraligy U17, v poločase proběhne divácká soutěž a zápas tradičně dozdobí vystoupení Prague Star Cheerleaders.