Čekali jsme spoustu věcí, ale o 40 ne

ECHO DUELU LIGY MISTRŮ Český multišampion dosáhl velkého milníku. V pátém zápase Ligy mistrů Nymburk doma setnul třetí tým minulé sezony a spolulídra francouzské ligy Dijon obřím rozdílem 40 bodů (94-54), což je jeho druhé nejvyšší vítězství v soutěži. Výsledek navíc znamená, že si tým už téměř jistě řekl o postup do další fáze.

Jeho střeleckými tahouny byli Obasohan (20), Harding (14), Zimmerman (12+5 bloků), Dalton (11) a Benda (10). Vítězové, kteří soupeři i s úroky oplatili 24bodovou porážku z jeho palubovky, dali o 10 šestek a 6 trojek víc a lepší byli i na doskoku.

Od prvních minut předváděli dominantní výkon, hosty přehrávali pestrým útokem i efektivní obranou a manko z prvního utkání senzačně smazali už za 15 minut hry. Od Vánoc poprvé hrající Dijon nevěděl, jak skórovat, a za prvních 15 minut dal jen 11 bodů! Už ve druhé čtvrtině byl náskok domácích 33 bodů a ten si pak drželi po celý zápas. Hosté končili zápas na úspěšnosti 25 procent z pole, ač dosud měli třetí nejlepší útok v soutěži. Jejich střelecká hvězda Holston se zmohl na pouhých pět bodů, když jej v obraně drtil především Obasohan.

Belgický reprezentant zářil i v útoku, když soupeře ničil nájezdy a sbíral fauly. Celkem byl faulovaný devětkrát. K 20 bodům přidal i šest asistencí. Forward Dalton k 11 bodům přihodil stejný počet doskoků.

„Začali jsme agresivně a pomohlo nám, že hosté minuli několik otevřených střel. Měli jsme svou strategii a ta fungovala. Bojovali jsme, hráli jsme s energií a přístupem, jaký od našich hráčů očekáváme. Díky tomu přišlo sebevědomí. Je to pro nás velké vítězství, ale nechceme se tím nechat uspokojit. Stále se chceme zlepšovat a hrát takto dobře pravidelně. V této sezoně nelze nic poměřovat s předchozími zápasy, protože každý tým musí řešit nějaké problémy. Koronu, lockdowny, velké pauzy mezi zápasy, mnoho zápasů v krátkém čase. Nikdy nevíte, jaká výzva vás čeká. Takže se nedá nic porovnávat. My k tomu přistupujeme tak, že vždy chceme hrát tak, jako by to byl náš poslední zápas, protože nikdy nevíte, co se pak stane, a kdy zase budeme moct hrát. Já považuji Dijon za tým s jedním z nejlepších systémů, proti jakým jsme kdy hráli. Dnes jsme se s tím dokázali popasovat, ale oni evidentně museli mít nějaký problém. Třeba to, že teď dlouho žádný zápas nehráli. Ale já nelituji sám sebe, tak nebudu litovat ani je. Je to pro nás prostě velké vítězství proti týmu opravdu vysoké úrovně s opravdu kvalitním koučem a hráči,“ shrnul kouč vítězů Oren Amiel.

Křídelník Vojtěch Hruban doplnil:

„Čekali jsme spoustu věcí, ale že to na konci bude o 40 bodů, to asi nečekal nikdo. Nějaké volné střely měli a my jsme pak s tím taky hodně kalkulovali. Nechávali jsme takové polovolné střely a oni toho nedokázali využít. Dneska naše obrana fungovala přesně tak, jak jsme si řekli. Oni mají takový specifický útočný systém, kdy hrají trpělivě dlouho jednu clonu za druhou a my jsme věděli, co proti tomu chceme hrát, celý zápas nám to fungovalo a oni to nedokázali nijak změnit a přečíst. To, že měli bídné procento střelby, nám pomohlo, ale myslím, že naše obrana byla velmi slušná. Úplně nejvíc rozhodující byl doskok, protože při tom, kolik měli oni minutých střel, tak nevyužít toho, nedat z toho nějaké lehké body a nepřeskákat je, by byla hrozná škoda. Já jsem rád, že jsme doskok vyhráli, byl to ten úplně hlavní cíl. Že měl soupeř úspěšnost střelby jen 25 procent, to jsem sem tam zažil, ale rozhodně se to v evropské soutěži nestalo nám. Občas to vidíme v české lize, ale na úrovni Ligy mistrů jsem to asi ještě neviděl. My jsme slušně bránili a oni pak už byli pod takovou dekou, že co dokázali zazdít, bylo hodně pod jejich úroveň. V poločase nám ten rozdíl z prvního zápasu docela pomohl, že to nebylo, že vedeme o 29 a máme hotovo, ale že jsme pořád kalkulovali s tím 24bodovým náskokem. Říkali jsme si, že je to jen o pět, pojďme to utrhnout. Myslím, že i poslední zápas s Tofasem Bursa budeme chtít vyhrát. Když budeme mít jasný postup, tak to bude fajn, na druhou stranu asi budeme muset pořád tu Bursu porazit, abychom šli z prvního místa.“