Chladnokrevní exekutoři a loupící Opava

ECHO SOBOTY V NBL Hradec Králové byl na domácí půdě složen Nymburkem o rovných padesát bodů (52-102). Jakub Šiřina potvrdil svou výsadní pozici v Kooperativa NBL a po týmově silném druhém poločase dovedl svou Opavu mimo jiné i šesti získanými míči ke triumfu v Děčíně (68-77).

Coloradský snajpr Spencer Svejcar dvěma šestkami dvacet sekund do konce rozhodl o dramatické domácí výhře non stop dotahujícího Ústí nad svitavskými Tury (90-88) a kolínský „Iron Man“ Adam Číž ve stejném čase ze stejné standardní situace daroval třetí vítězství v řadě svým Medvědům v domácím střetu s Novou hutí (74-72). Takové byly sobotní dohrávky pátého a šestého kola, kterým opět chyběla jediná ingredience a životodárná voda každého sportu - fanoušci.

Sokoli rozdrceni o padesát

Královští sokoli padli za oběť první ligové porážce Nymburka po více než dva a půl roce. Na domácí půdě byli smeteni 52-102, byť ještě po 23 minutách ztráceli nekatastrofických 17 bodů (41-58). Pak už ale nedokázali odolávat strojové hře hostů, třetí čtvrtinu prohráli na hlavu 8-35 a za celý druhý poločas stihli pouhých 18 bodů, když v utkání měli při celkové 29procentní úspěšnosti z pole jen dva dvojciferné střelce Lošonského (18) a Haladu (11+8 doskoků).

Hosté převzali režii zápasu záhy, přesto to byla až poslední čtyřminutovka úvodní čtvrtiny, jež jim dala rozhodný náskok. Ze stavu 12-14 se přes ztráty domácích třemi trojkami vyhoupli do trháku 14-27, který pěti body podpořil i 18letý zelenáč Kábrt. A v dalším průběhu až do startu třetí části domácí bojovali hlavně o udržení manka pod hranou 20 bodů.

Dvojciferně se v dresu vítězů (stále bez Hardinga, Šafarčíka) prosadili Hruban, Tůma (po 14), Obasohan (12), Benda, Dalton (po 11) a Kovář (10+10 doskoků). Nymburk kraloval z oblouku (16/3 – 35/12), zpod koše (24-40), z brejků (14-34) i v počtu ztrát (26-9), přičemž měl o 25 střel z pole víc.

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „Zápas nám bohužel utekl hned na začátku, pak už nebylo co řešit a výsledek je, jaký je. Jsem rád, že se alespoň zapojili všichni, jelikož dostali prostor i hráči, kteří minulé dva zápasy nehráli. Na lepší výsledek to prostě asi dnes nebylo, škoda.“

Tomáš Mráz (guard Královští sokoli): „Nymburk dnes ukázal svoji kvalitu, zatímco nám se nedařilo v útoku.“

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Dalo by se říct, že jsme už od začátku kontrolovali hru, byli jsme dobře soustředění. V jistých momentech utkání jsme občas ztratili koncentraci a dovolili Hradci se bodově přiblížit. Nenechali jsme si ale nic utéct a šli si pro vítězství. Chceme udržet hráče připravené pro reprezentaci, nikdo se dnes nezranil, takže to dopadlo skvěle.“

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „My jsme se snažili po prohře s USK znovu hrát svou hru, tedy běhat hodně dopředu a hrát rychle. To se nám dařilo velice dobře, soupeře jsme přeběhali a taky jsme se dobře postarali o jejich podkošové hráče až na Pavla Lošonského. V podstatě jsme hráli, co jsme chtěli.“

Turbo Machač zapnul ve finiši šíleného týdne

Spíš než jako trenér musí nyní kolínský kouč Miroslav Sodoma vystupovat v roli krizového manažera. Tři domácí zápasy po sobě během tohoto týdne byl jeho tým nucen jít do dramatické koncovky a pokaždé svou misi zvládl, načež s bilancí 4-2 dorovnal na čtvrté pozici Brno.

Mužem bez nervů byl proti Nové huti třetí čtyřicítku v řadě točící rozehrávač Číž, který se přesto udržel na nohou i před rozhodnými trestnými hody zápasu, jež proměnil za stavu 72-72 23 sekund do konce. Jeho tým proti poslednímu útoku NH využil ještě jeden nestřelecký faul a v posledních vteřinách přežil i poměrně těžké podkošové zakončení Petra Bohačíka, na nějž míč z nájezdu shodil křídelník Radek Pumprla.

Ve velmi vyrovnaném duelu patřila první čtvrtina těsně domácím, a to díky aktivitě křídla Novotného v jejím závěru. Pak ale zakontrovali hosté a z 27-20 se body Pumprly a Heinzla vyhoupli k poločasovému vedení 30-33, když 22 bodů jejich tým dosáhl z vymezeného území. A po trojce pivota Bohačíka z úvodu třetí čtvrtky už to za stavu 35-43 začalo s Medvědy vypadat kriticky.

Jako hasič takových situací ovšem stejně jako s Olomouckem přispěchal power forward Jelínek, který čtyřmi body a asistencí nakopl obrat, jejž prodloužili podkošoví kolegové Skinner a Petráš. Jenže i ostravští dlouzí se činili, a tak se do koncovky šlo prsa na prsa. Za Kolín tu začal úřadovat „čtyřkřížkový“ fenomén NBL David Machač, autor 11 z 21 bodů týmu v závěrečném dějství, který zapnul turbo ve finiši svého čtvrtého zápasu v rozmezí osmi nocí!

Jenže útočný doskok drtící hosté se i přes překážky ztrát zvládli ze 67-61 probít minutu do konce k otočce na 69-70. Machač vzápětí z útočného doskoku skóroval i s faulem na 72-70, aby Pumprla zpod koše srovnal. A pak už si vzal závěrečné slovo Adam Číž.

Machač pro Kolín (stále bez Wallace) vysázel 18 bodů, Novotný 15 se 7 doskoky za 39 minut, Skinner 14 bodů a Číž 13 se 7 asistencemi. Za NH (bez Nábělka) odpovídali Bohačík (19+12 doskoků), Alleyn (14, 7 ztrát), Pumprla (13) a Waterman (11+11 doskoků). Medvědům patřily trojky (dané 7-5), šestky (dané 11-7) a opět i výrazně nižší počet ztrát (10-18).

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): „Jsme nesmírně rádi za třetí výhru za sebou. Po dvou zápasech, které byly obden, jsme měli dva dny pauzu a byla na nás znát únava. Kluci to opět zvládli díky velké bojovnosti, i přesto, že jsme první poločas měli nepovedený a byla na nás vidět únava. Až teď si odpočineme.“

Filip Novotný (křídlo BC GEOSAN Kolín): „Věděli jsme, že s Ostravou nás nečeká vůbec jednoduché utkání. Do zápasu jsme dobře nevstoupili, byla na nás znát únava. Ve druhém poločase jsme naštěstí našli potřebnou sílu. Koncovku zápasu jsme dokázali udržet a vybojovali jsme důležité vítězství.“

Peter Bálint (trenér NH Ostrava): „Snažili jsme se dodržet taktiku, která nám chvilku vycházela. Měli jsme spoustu momentů, kdy jsme šli do vedení. Udrželi jsme Kolín na nízkém skore, což jsme chtěli, ale bohužel pro nás jsme měli mnoho neproměněných otevřených střel a to myslím, rozhodlo.“

Radek Pumprla (křídlo NH Ostrava): „Rozhodlo štěstí na straně Kolína a nějaké fauly v posledních minutách. Na to, že to byl venkovní zápas, tak myslím, že to bylo dobře rozehrané. Škoda, že jsme to nedotáhli do vítězného konce, protože nám výhra potom může chybět.“

Velké vlnobití rozhodl rybář z Colorada

Sluneťané tak moc nechtěli vytrpět krutý prožitek ze třetí porážky v řadě, že se vzpamatovali i z 13bodového komatu na startu druhé půle a v posledních čtyřech minutách, kdy oba celky trefily po třech trojkách, dokázali povstat i k velkému obratu ze 74-82 na 85-82. Tohle manko ještě trojkou dorovnal Tur Slezák, stejně jako vzápětí trojku domácího Svejcara. Coloradský snajpr si poté vzal do rukou i poslední útok Ústí, v nájezdu získal faul a z šestek 22 sekund před koncem rozhodl o vítězství 90-88, neboť poslední nouzová trojka svitavského Marka už cíl nenašla.

Hosté tak prohospodařili velkou šanci na venkovní lup, neboť značnou část duelu se drželi ve vedení, a nikoli malém. Od první čtvrtiny jim padaly trojky (4), míč putoval rychle z ruky a útok se tak dokázal vypořádat i se zagresivněnou obranou Pand. Ty dlouho sytil především Autrey a až od stavu 19-28 se začali hlásit ke slovu i Fait a spol. Jenže když v závěru půle přišly čtyři slepené trojky hostů, byl tu dokonce 11bodový propad.

Ve třetí části však tuří hru zaplavil její největší problém – ztráty -, a ty vrátily domácí pod taktovkou skórující mašiny Svejcara k vyrovnání skore. Tuři ovšem ve čtvrtém dějství znovu našly svůj trojkomet a ještě jednou vysunuli náskok až na hranu deseti bodů. Ani to jim ale nestačilo.

Lídrem vítězů (dál bez centra Rakočeviče) byl vášnivý rybář Svejcar (27+7f+), následován Autreym (21+9 doskoků, trojky 5/4) a Faitem (14 za 12:40). Hosty drželi Slezák (24, trojky 14/8), Matěj Svoboda (14) a Johnson (13+8 doskoků). Domácí vládli z brejků (18-4) a Tury při 20 ztrátách nespasila lepší produkce z druhých šancí (5-13) a dokonce ani brutální trojková převaha (24/9 – 34/17).

Lukáš Pivoda (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Bohužel druhý poločas se nesl ve stejném duchu jako předešlá utkání s USK, Hradcem i Kolínem, kde jsme vůbec nepůsobili jako tým - absolutně bez obrany, 54 bodů za druhý poločas je strašidelné a ostudné číslo, navíc poté, co jsme v první půli předvedli slušnou obranu. To, co jsme tady předváděli v útoku, jak jsme Ústeckým házeli míče do rukou, jaké jsme měli ztráty, když jsme si řekli, že budeme hrát chytře a budeme používat fauly, je velkým zklamáním z našeho výkonu ve druhém poločase, po kterém jsme si absolutně nezasloužili vyhrát.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „V první řadě jsme rádi, že jsme vyhráli. My jsme do zápasu chtěli vstoupit s velkou energií a to se nám podařilo, ale bohužel jen první 4 minuty - jakmile došlo k prostřídání, tak ta intenzita, hlavně v obraně a při tlaku na balon nebyla taková, jakou jsme si představovali. A když k tomu opět připočítám pár školáckých chyb, tak z toho rezultovalo 50 bodů v poločase. V šatně jsme si k tomu něco řekli a slova padla na úrodnou půdu, protože kluci celý druhý poločas odmakali dle mých představ a asi i podle jejich. Důležité je, že když jsme potřebovali vystřídat zkušené hráče, aby nehráli více než třicetiminutové objemy, tak za ně nastoupili Haiblík, Maděra i David a všichni tři odehráli to, co od nich čekám - byli na hřišti, bojovali, chodili za doskokem, makali v obraně a to byl klíč k úspěchu, protože my jsme s nimi na hřišti nezaostávali. Samozřejmě důležitý byl Spencer Svejcar, který se probudil ve druhém poločase, a jestli se nepletu, za první půlku dal dva body a ve druhé 25. To nám hodně pomohlo a tentokrát šla šťastná koncovka za námi. Jsem na výhru rád, protože každý, kdo sport dělal, ví, že se v reprezentační přestávce trénuje mnohem lépe, když poslední utkání vyhrajete. Zároveň ale zdůrazňuju, že to nezahojilo rány z předešlých dvou utkání a ani je to neomlouvá.“

Pavel Slezák (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Měli jsme výborný vstup do zápasu, hráli jsme týmově, všechno nám vycházelo, ale potom jsme změnili styl hry, začali hrát individuálně a to nás srazilo k zemi. Ústí nás dotáhlo a to ho nahecovalo, ve druhém poločase přitvrdilo obranu a my jsme se z toho nedokázali vzpamatovat, což nás stálo vítězství.“

Spencer Svejcar (křídlo SLUNETA Ústí):
„Pro nás hodně potřebné vítězství po prohrách v Děčíně a s Brnem. Nejdůležitější bylo jít na hřiště s velkou energií, protože v posledních dvou zápasech to tak nebylo, obzvláště bez fanoušků. Lavička byla úžasná, mladí hráči nám na hřišti taky dali hodně energie a vybojovali hodně doskoků.“

Opava udeřila ve druhé půli

Zdá se, že na současnou opavskou zbraň hromadného ničení platí – zatím – jen jediná protizbraň. Poslední důkaz byl poskytnut pod děčínskou skálou. Domácí Válečníci podobně jako naposledy ve Svitavách hráli velmi dobrý první poločas, když v první čtvrtině i při aktuálně skromném vějíři nebezpečných zakončovatelů vysázeli 23 bodů, ve druhé přidali 21 a do kabin šli s náskokem 44-38. Za celý druhý poločas však zvládli pouhých 24 bodů, prohráli jej o 15 a celý zápas jim utekl 68-77, což Opavu udrželo na nejlepší bilanci ligy (8-1), již nadále sdílí s Nymburkem.

Plně koncentrovaní Válečníci v úvodu dokázali vykrývat soupeřův pick-and-roll made in Šiřina, těžili z chyb hostů a expresně vedli 9-0. Po celkem čtyřech trojkách v prvním dějství proti jen dvěma opavským a také při dvojnásob vyšším počtu doskoků drželi náskok 23-16. Srážely je sice bolestivé ztráty, nicméně trojky a větší výtěžnost z útočných doskoků je dovedly až k vítěznému poločasu.

Sedmičlenné rotaci ale i kvůli snaze přecházet co nejrychleji do brejků postupně docházely síly, ústřední dirigent Šiška proměnil v utkání jediný ze 14 pokusů z pole a ve třetí části už se karta začala obracet. A v obraně úspěšně zónující Opava k tomu tentokrát nepotřebovala ani trojky. Zápas vyhrála zpod koše (20-40) a také menším počtem ztrát (19-16). V posledních dvou minutách třetí desítky získala pětibodové vedení a to na této úrovni hájila až do konce zápasu, byť Válečníci se stále snažili dostat ještě blíž.

Měli však jediného dvojciferného střelce Ježka (18, trojky 9/4), proti němuž hosté (bez Klečky) disponovali hned trojicí takových borců - Šiřinou (23+7 doskoků a 6 zisků za 39 minut), Jurečkou (12) a Slavíkem (10). První zápas po příchodu z Ostravy zapsal v opavském dresu slovenský křídelník Juraj Páleník, který stihl 3 body za 14 minut.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „V Děčíně se nevyhrává lehce s diváky, i bez diváků. Klobouk dolů před oběma týmy, protože tohle byl náš třetí zápas v rychlém sledu plus dlouhá cesta, domácí mají dokonce za sebou už čtyři zápasy. Přesto hráči měli energii až do konce, i když ubývala a kvůli tomu přicházely ztráty. Za výhru jsem ale moc rád, protože reprezentační pauzu přečkáme na vítězné vlně. Dnes jsme opět předvedli takový ten náš autobusový vstup do zápasu, naštěstí domácí neodskočili nějak dramaticky. Ve druhém poločasu jsme už přišli na recept, jak hrát přebíranou obranu, dostávali jsme se do dobrých pozic a také jsme ukázali naši chytrost. Také oceňuji naši vůli, jež přinášela doskoky a koše s faulem. To rozhodlo.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Dnes jsme opět odehráli velmi dobrý první poločas, což byl od nás proti vedoucímu týmu soutěže moc hezký výkon. Hráli jsme možná až třicet minut do zónové obrany, na kterou se musí hrát chytře, což jsme proti zkušenému opavskému týmu ale nezvládli. Naše střelecké procento bylo velmi nízké, abychom v tomto zápase mohli pomýšlet na úspěch. Opava začala hrát ve druhém poločasu tvrději a bylo vidět, že vyklepala únavu z nohou z dlouhé cesty. Také rozhodovalo to, že jsme si nepohlídali obranný doskok a dostali jsme plno bodů z druhých šancí. Kluky musím pochválit za bojovnost, ale druhém poločase jsme příliš mnoho basketbalové kvality neukázali.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Velice dobře jsme praktikovali zónovou obranu, naše rotace byla velmi dobrá a Děčín nevěděl, co hrát. Je dobře, že jsme ho dokázali takhle dostat z rovnováhy a zápas otočit. Za výhru jsme rádi.“

Šimon Ježek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Opava dnes k poražení byla, jako všichni soupeři v našich posledních čtyřech zápasech. Jenže do druhého poločasu jsme vstoupili s menší agresivitou a menším úsilím než soupeř. Naše ztráty nás trápí už několik zápasů, s tím se vyhrává velmi těžce.“