Chvála mladých Turů a Lions nespasilo 17 trojek

ECHO SOBOTY V NBL Mikrovlnný guard Kendrick Ray nasázel 31 bodů za 24 minut a Nymburk v Ostravě při 23 ztrátách domácích explodoval 130 body k 64bodové výhře! Kolínský stánek byl při vítězné domácí premiéře Medvědů prvním svědkem unikátních šestek brněnského nováčka Canyona Barryho, syna legendy NBA, který byl s 16 body nejlepším střelcem mmcité+. Tury vedl proti Děčínu už opět naplno řádící Garret Kerr, autor 15 bodů a 12 doskoků. A Lions doma na Opavu nestačilo ani 17 trojek, neboť v dresu Slezanů exceloval 25 body, 7 asistencemi a 5 zisky playmaker Jakub Šiřina.

ECHO SOBOTY V NBL Mikrovlnný guard Kendrick Ray nasázel 31 bodů za 24 minut a Nymburk v Ostravě při 23 ztrátách domácích explodoval 130 body k 64bodové výhře! Kolínský stánek byl při vítězné domácí premiéře Medvědů prvním svědkem unikátních šestek brněnského nováčka Canyona Barryho, syna legendy NBA, který byl s 16 body nejlepším střelcem mmcité+. Tury vedl proti Děčínu už opět naplno řádící Garret Kerr, autor 15 bodů a 12 doskoků. A Lions doma na Opavu nestačilo ani 17 trojek, neboť v dresu Slezanů exceloval 25 body, 7 asistencemi a 5 zisky playmaker Jakub Šiřina.

Válečníci nenašli recept na tuří agresi

Utkání, od kterého se hodně čekalo a přesně tak začátek utkání vypadal. Namotivované Tury dostal za stavu 11:10 Puršl smečí do vedení, které do konce první čtvrtiny hráči Svitav ještě navýšili (22:14). Druhá čtvrtina pokračovala v podobném duchu - trenér Budínský se marně snažil najít kombinaci, která by na agresivní obranu Turů platila. Recept našel až na konci třetí čtvrtiny, kdy se Válečníci dostali na rozdíl šesti bodů. To bylo však nejblíže, co se Děčínu podařilo dostat. Svitavy udržely koncentraci i v koncovce a získaly sedmou výhru.

Na straně poražených se výrazně bodově prosadil jen Pavel Houška. Nejužitečnějším Turem byl Garret Kerr (15 bodů + 12 doskoků + 5 asistencí), po 16 bodech vstřelili Marko a Slezák. Důležitým článkem byl i Šimon Puršl, který získal na pivotech soupeře 8 faulů.

Pavel Budínský (trenér BK Armex Děčín): „Tuři si výhru zasloužili, poněvadž byli od začátku týmem, na kterém bylo vidět, že chce jít za vítězstvím. My jsme utkání otevřeli velice dobře, ale potom jsme v některých situacích, kdy jsme mohli zabojovat o neutrální míče a jít do přečíslení, nechali získat míč soupeři a ten trestal střelou nebo dobrou prací pod košem. Dostali jsme se pod tlak a Svitavy udělaly šňůru 10-0. Tím se nastartovaly, my jsme se snažili nějakým způsobem narušit jejich pohodu a přesnost, ale bohužel to nestačilo. Zkorigovali jsme výsledek po třech čtvrtinách na šest bodů a stále věřili, že to můžeme otočit, ale domácí hráli s větší razancí, s větší energií, s přesností, využívali naše špatná rozhodnutí v obraně a to nás stálo výhru. Domácí ukázali, že jsou kvalitním a silným týmem.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Musím říct, že v poslední době produkujeme dobrý basketbal na tréninku, kluci jsou opravdu hladoví a přenesli to i do zápasu. Až na pasáž čtyř minut ve třetí čtvrtině jsme po celou dobu hráli dobře. Měli jsme 21 asistencí, dobře jsme napichovali obranu s následným vyhozením nebo zakončením, dostali jsme se třicetkrát na čáru trestného hodu, což je pro nás v sezoně rekord, a ukazuje to, že jsme hráli s velkou chutí. Z útoku, který byl pestrý, jsme se odrazili i do obrany, kde jsme byli kompaktní, chceme bránit, a to je první předpoklad, aby družstvo bylo úspěšné. Hráče budu chválit, samozřejmě byly tam i nějaké chybičky, které si rozebereme, ale vyhrát nad Děčínem, který je opravdu špičkový tým, se cení. Za mě velká spokojenost.“

Pavel Grunt (pivot BK Armex Děčín): „Ze začátku jsme lehce ztratili vedení, domácí tam udělali šňůru 10-0. To byla škoda, měli jsme tam zbytečné ztráty. Svitavy nás porazily útočným doskokem. Kerr odvedl dobrou práci, i mladí kluci Kovář a Puršl doskočili pár míčů, což byl náš problém. To byl asi ten hlavní rozdíl. Ke konci jsme měli další ztráty po nájezdech, což Svitavy trestaly, měly výborný pohyb míče a dávaly trojky.“

Luboš Stria (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Basketbal je o energii a tu jsme předvedli, byla určitě na naší straně. Šli jsme hodně za odraženými neutrálními balony, které bývají rozhodující, vyrovnali jsme se Děčínu v doskocích a měli 21 asistenci, což je skvělý týmový výkon. Takhle musíme doma hrát.“

Když ani 17 trojek Šiřinu nezastaví

Takový začátek utkání musí Lions mrzet. Opava si v první čtvrtině vybudovala až šestnáctibodový náskok. Lions nezachránilo ani nezvyklých 17 vstřelených trojek a 41 doskoků. Tyto slibné statistiky jim však velmi kazilo velké množství ztrát (20). Opava, především pak zásluhou Jakuba Šiřiny, měla utkání pevně ve svých rukou a závěrečný nátlak Lions byl už tak jen kosmetickou úpravou skóre.

Jindřichohradecké střelecké hody vedli Sinadinovič (19 bodů), kterého na trojkovém oblouku následoval Bašta (17 bodů, trojky 9/5). Stanislav Zuzák se staral o podkošový prostor a dosáhl 1ř bodů a 11 doskoků. Na opavské straně zazářil Jakub Šiřina (25 bodů, 7 asistencí, střelba 13/9, rating 37). Klasický bodový příděl dodali i Klečka (17), Jurečka a Bujnoch (oba 15).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Měli jsme velice dobrý vstup do zápasu. Brzy jsme si vytvořili slušný náskok, který narostl až na dvacet bodů. Ve čtvrté čtvrtině soupeř hrál vabank, ale pod desetibodový rozdíl jsme ho nepustili. Tohoto vítězství si moc cením. Jindřichův Hradec je sice poslední, avšak doma nehraje špatně. Stále nám chyběl Filip Zbránek, který má problémy se zády, ale jeho stav se lepší. Věřím, že na derby s Ostravou bude připraven na lavičce.“

Karel Forejt (kouč Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „Opava zaslouženě vyhrála za to, co předvedla v prvním poločase, a samozřejmě i za to, co jsme v něm předvedli my. My jsme neustáli její tlak a z něj plynuly naše ztráty. Opava z nich získala spoustu lehkých košů, ale i když jsme se ve druhém poločase v této činnosti zlepšili, tak mi připadalo, že hosté měli stále zápas pevně v rukou. Nám nejde upřít snaha. Opět jsme měli velmi dobré pasáže, ale s takovým týmem, jako je Opava, je to málo. Bojovnost nemůžu nikomu upřít. Ale bohužel jenom bojovnost nestačí. První poločas nás stál boj o výhru.“

Martin Bašta (křídlo Basket Fio banka Jindřichův Hradec): „My jsme absolutně nezvládli první poločas, kde jsme měli hloupé ztráty. Dostávali jsme koše z protiútoků. Tlačili jsme se do těžkých střel, a tak naše bída pokračuje. Druhý poločas zase ukázal, že dokážeme hrát basket. Dokážeme přitvrdit v obraně a dokonce si i půjčit balon. Doufám, že se z toho poučíme a příští zápas budeme hrát celých 40 minut.“

Kouzlo opravené haly zafungovalo

BC GEOSAN Kolín jako by hned první utkání v rekonstruované hale Spojů rád ukázal, že se zde soupeřům nebude hrát lehce. Již ve 3. minutě zápasu byl za stavu 12:5 trenér Jakara nucen sáhnout po prvním oddechovém čase. Brno jako by hledalo dirigentskou hůlku zraněného Briana Sullivana na obou stranách hřiště, což pramenilo ke stavu 31:16 po první čtvrtině. Útočná smršť Kolína, tažená duem Šafarčík-Skinner pokračovala a rozdíl ve skóre se na začátku posledního dějství vyšplhal až na 26 bodů. Konečný výsledek 89:69.

Největší zásluhu na výhře domácích měl nezastavitelný Lee Skinner (20 bodů + 10 doskoků), kterému nabíjel Petr Šafarčík (16 bodů + 9 doskoků + 5 asistencí). Za Brno se dobře uvedl Canyon Barry (18 bodů + 6 doskoků), tradiční příděl obstarali Tomanec s Primoracem a své statistiky vylepšil čtrnácti body Zurab Kereselidze.

Nymburská střelnice v Ostravě

Favorizovaný Nymburk si zajel pro výhru do Ostravy, když v prvním ze čtyř utkání, které je v následujících dnech čeká během jediného týdne, zdolali NH 130:66. Ostravští šli do zápasu s úřadujícími šampiony v dobré pohodě, když vyhráli dva z posledních tří duelů včetně výher nad USK a Tury ze Svitav a chtěli ze série duelů v domácím prostředí vytěžit co nejvíc. Nymburk začal zápas dominantním výkonem v ofenzivě, ale slabší už to bylo na druhé straně palubovky. To muselo bavit ostravské diváky, kteří viděli za první čtvrtinu dohromady čtyřiašedesát nastřílených bodů. NH se tradičně dařila střelba z dlouhé vzdálenosti a ztráceli pouhých šest bodů. Sny o vyrovnaném duelu se však domácím rozpadly ve druhé desetiminutovce, kdy Středočeši udrželi výbornou střelbu z první čtvrtiny, a navíc přidali vylepšenou obranu. Nutili Ostravu ke ztrátám, sami prakticky vůbec nechybovali a poločasový rozdíl se tak vyšplhal na třiadvacet bodů.

Kanonáda Nymburka pokračovala i ve druhém poločase, když ani jednu čtvrtinu nenastříleli méně než třicet bodů a 130 body překonali svůj letošní rekord, který byl zatím 124 bodů v domácím utkání pátého kola proti Olomoucku. Vedení se vyšplhalo až na 64 bodů, o které zápas nakonec skončil.

V dresu Ostravy se střelecky prosadilo jen sedm hráčů, z toho čtyři dali dvouciferný počet bodů. Nejlepší z nich byl se 16 body Strahinja Stojačič. Za Nymburk odehráli alespoň devět minut a dali alespoň jeden koš všichni z dvanácti borců napsaných na soupisce. Střelnici si z utkání udělal Kendrick Ray, který se dostal s výbornou úspěšností na 31 bodů, patnáct bodů za stejný počet minut přidal Berisha a třináct minut stihl v třinácti minutách na hřišti Vojtěch Hruban.