Co týmům daly last minute posily?

Závěrečná kola nadstavbové části NBL se nesla ve znamení příchodu některých velmi zajímavých zahraničních akvizic, jimiž si týmy chtěly na poslední chvíli vylepšit soupisky před boji o umístění, nahrazovaly jimi náhlé absence a nejednou při tom sahaly i po uvolněných hráčích z ukrajinských celků. Jak kdo v tomto posilovacím lovu uspěl, na to se právě teď podíváme.

KEENAN GUMBS (BK Opava)

Pětadvacetiletý 196 vysoký americký guard, který má zkušenosti i z rakouské ligy, se po vypadnutí ve čtvrtfinále švédské ligy rozhodl prodloužit si sezonu v Opavě, kam dorazil těsně před play-off. Ve švédském Nässjö jako jeden z nejvytíženějších hráčů doručoval 15,5 bodu, 5,3 doskoku a 1,9 asistence za 29 minut při 35procentních trojkách.

Do Opavy byl původně angažován namísto zraněného obranáře Dragouna, ale po prvním zápase čtvrtfinále už nahrazoval i výpadek dalšího zraněného guarda Klečky a ve třech posledních utkáních s USK i absenci ústředního rozehrávače Šiřiny. Právě v těchto duelech s Pražany exceloval a v prvním utkání semifinále s Brnem pak zazářil vyrovnáním střeleckého rekordu sezony (37) a také trojkovým rekordem celého ročníku (10 zásahů). Výtečně pokračoval i ve druhém domácím utkání a za 10 zápasů play-off zaknihoval 15,7 bodu, 4,5 doskoku, 3,8 asistence a 1,7 zisku za 24 minut při 41procentních trojkách (65/27).

Byl druhým střelcem i druhým nejužitečnějším hráčem týmu, jenže ve finále už svému celku nepomůže, neboť podle zákulisních informací má zlomené zápěstí nebo předloktí z nekoordinovaného dopadu v závěru pátého semifinále, kdy jej při zakončení ve vzduchu kontaktoval brněnský power forward Mickelson. Tato situace také znamená, že týmu chybí nyní už tři perimetroví hráči.

ILLIJA SYDOROV (GBA Fio banka Jindřichův Hradec)

Pětadvacetiletý 184 vysoký ukrajinský rozehrávač přišel z týmu loňského ukrajinského šampiona Prometeye, který musel předčasně ukončit letošní sezonu. Reprezentant v ukrajinské Superlize zapisoval 9,7 bodu, 2,3 doskoku a 3,7 asistence za 22 minut při 32procentních trojkách. V Lize mistrů zajišťoval 7,4 bodu za 19 minut.

Za GBA stihl pět zápasů nadstavby s průměry 14,8 bodu, 3,6 asistence a 2,6 doskoku za 26 minut při 24procentních trojkách. Do klíčových zápasů nezvládnuté baráže s vítězem první ligy Slavií Praha už ale zasáhnout nemohl, neboť v ní směli za tým z NBL nastoupit jen hráči registrovaní na soupisce do 28. února.

KRISTOPHER MARTIN (BC GEOSAN Kolín)

Medvědi si po několika neúspěšných pokusech najít v sezoně schopnou americkou akvizici tři zápasy před koncem nadstavby pořídili 24letého 193 vysokého amerického křídelníka, který měl být použitelný na obou guardských pozicích.

Hráč, který měl za sebou dosud jen univerzitní působení v divizi 1, v osmi utkáních psal průměry 10,3 bodu, 3,8 doskoku a 1,5 asistence za 19 minut při úspěšnosti trojek 43 procent (30/13). Mnoho štěstí svému týmu ale nepřinesl, neboť obhájci bronzu se po vybojování čtvrté pozice po nadstavbě poroučeli z play-off už ve čtvrtfinále, když je vyřadily ústecké Pandy 4-1.

ANATOLIJ ŠUNDEL (BK Pardubice)

Tři utkání před závěrem nadstavby si při zdravotních limitech několika hráčů pardubická Beksa přivedla z ukrajinského Dnipra 28letého 192 vysokého guarda Šundela. Ten měl na kontě i zkušenosti z pohárů FIBA a v 28 zápasech Superligy sbíral 5,4 bodu za 18 minut při úspěšnosti trojek 38 procent (92/35).

Pardubicím, které padly v sedmizápasovém čtvrtfinále s Brnem, pomáhal průměry 7,4 bodu, 2,1 asistence a 2,1 doskoku za 26 minut při 31procentních trojkách (39/12).

ARSENIJE VUČKOVIČ (BK Pardubice)

Na play-off pak Beksa najala i 23letého 206 vysokého bosenského pivota, který dlouhodobou část sezony strávil v Olomoucku, kde jako jedna z hlavních opor zapisoval 14,8 bodu a 6,8 doskoku za 31 minut. V sedmi zápasech čtvrtfinále se ale do zápasové rotace příliš neprosadil, když v průměru nastupoval jen na 6 minut se 2 body.

JONATHAN GALLOWAY (BK ARMEX Děčín)

Nekončící zdravotní potíže na podkošových pozicích museli prakticky až do konce sezony řešit Válečníci. Ti tak po zranění Američana Andrewa Eudyho povolali do zbraně jeho krajana, 25letého 209 vysokého pivota Gallowaye. Ten dorazil z finské ligy po vyřazení jeho Loimy z play-off. Té v sezoně pomáhal průměry 8,3 bodu a 6,7 doskoku za 24 minut.

Do Děčína dorazil na poslední kolo skupiny A2 a stihl tak i předkolo play-off a čtvrtfinále s Nymburkem. Na konto si připisoval 4 body a 4,9 doskoku za 16 minut.